Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-01-18 23:37:54

Bonduelle
U┐ytkownik

Błędy w nowej ekranizacji

Nie ┼╝abym si─Ö chcia┼éa na si┼é─Ö doczepia─ç, bo jestem wielk─ů mi┼éo┼Ťniczk─ů filmu z MM jako Darcym, ale chcia┼éabym wiedzie─ç, jakie niedoci─ůgni─Öcia Was najbardziej ra┼╝─ů.

Mnie zaskoczy┼éa scena, w kt├│rej do chorej Jane, le┼╝─ůcej w ┼é├│┼╝ku wchodzi Bingley. Nie wydaje mi si─Ö, ┼╝eby to by┼éo w tamtych czasach "na miejscu", ┼╝eby m─Ö┼╝czyzna wchodzi┼é do damskiej sypialni... przed ┼Ťlubem :twisted: W ko┼äcu by┼éa niedysponowana i raczej nie wygl─ůdala kwitn─ůco. (Ja bym nie chcia┼éa, ┼╝eby absztyfikant patrzy┼é na moje rozczochrane wlosy i ┼Ťwiec─ůcy nos :>)

#2 2006-01-19 00:56:29

Nastazja
U┐ytkownik

Re: Błędy w nowej ekranizacji

Przypuszczam,┼╝e ┼╝adna szanuj─ůca si─Ö panna nie wpad┼éaby na pomys┼é,aby wybra─ç si─Ö na wrzosowisko w nocnej koszuli. roll big_smile
A młodzieniec nie paradowałby z półnagim torsem.

John: "Was Miss Hale the woman that told you to come to me"?
Nick Higgins:"You'd be a bit more civil?"

#3 2006-01-19 01:03:02

Bonduelle
U┐ytkownik

No tak. Do┼Ť─ç spore przeoczenie (akurat na to nie zwraca┼éam specjalnej uwagi podczas filmu, bo si─Ö rozp┼éywa┼éam w zachwycie tongue) wink

Ale półnagi tors by mi ani trochę nie przeszkadzał (Were I in Lizzy's shoes, obviously) :twisted:

#4 2006-01-19 12:00:23

fringilla
U┐ytkownik

Tak, mnie te┼╝ to zdziwi┼éo, to kolejne uwsp├│┼écze┼Ťnienie, kt├│re posz┼éo za daleko. Podobnie jak odzywka Lizzie do matki, nie pamietam ju┼╝ dok┼éadnie, ale by┼é to jakis z┼éo┼Ťliwy komentarz, wyg┼éoszony w kuchni. Ja bym si─Ö tak do mojej mamy nie odezwa┼éa, a co dopiero w tamtych czasch, kiedy dzieci naprawd─Ö szanowa┼éy rodzic├│w i mieli u nich du┼╝y autorytet (w ksi─ů┼╝ce cz─Östo dziwi┼éo mnie, ┼╝e Lizzie mimo wszystko jest taka pos┼éuszna...).

Pozdr. Agata
gg 5739618

#5 2006-01-19 15:31:43

kami
U┐ytkownik

Do tego co ju┼╝ napisa┼éyscie ja dorzuc─Ö jeszcze jedno... A mianowicie bardzo razi┼éa scena z poczatku filmu, gdy ca┼éa rodzina zebrana jest w salonie, a El┼╝bieta siedzi na kanapie ze zgietymi w kolanach nogach podci─ůgni─Ötych prawie do brody- sama tak bardzo lubi─Ö siedzie─ç wink , ale wtedy by┼éo to raczej nie do pomy┼Ťlenia, nawet wsr├│d si├│str i rodzic├│w we w┼éasnym domu.

Uwielbiam Colina Firtha... smile)))))

#6 2006-01-19 21:14:19

Ammit
U┐ytkownik

Inne przek┼éamania to chocia┼╝by kompletna zmiana miejsc i okoliczno┼Ťci coponiekt├│ych wydarze┼ä - np. o┼Ťwiadczyn Darcyego - gdzie┼Ť w jakim┼Ť parku, pod dachem - bo akurat la┼éo...
I powiem szczerze, ┼╝e mia┼éam wra┼╝enie, ┼╝e zaczn─ů si─Ö ca┼éowa─ç - i ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie, ┼╝e do tego nie dosz┼éo...

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#7 2006-01-19 21:14:38

Admete
U┐ytkownik

To ostatnie chyba jednak by┼éo mo┼╝liwe - nie przesadzajmy oni tez byli lud┼║mi - w domu w┼Ťr├│d rodziny nie obowi─ůzywa┼éy A┼╗ tak surowe zasady zachowania. Nie odmawiajmy im naturalno┼Ťci - gdyby pr├│bowali ┼╝y─ç dok┼éadnie wed┼éug zasad szybko by oszaleli ;-) Pami─Ötajmy tez o tym, ze ksi─ů┼╝ki JA idealizuj─ů rzeczywisto┼Ť─ç znan─ů autorce.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#8 2006-01-19 21:23:54

Ammit
U┐ytkownik

Mimo wszystko mi si─Ö wydaje, ┼╝e w tych czasach pannom wpajano zasady dobrego wychowania i nie pozwalano na zachowania odbiegaj─ůce od normy Nawet w domu. Taka panna mog┼éaby np. w towarzystwie poczu─ç si─Ö zbyt swobodnie i zapomnie─ç si─Ö, lub zachowa─ç si─Ö niestosownie w obecno┼Ťci swojego przysz┼éego m─Ö┼╝a... Z tego co wiem, to akurat na etykiet─Ö k┼éadziono bardzo du┼╝y nacisk...

~Ammit~
---------------

#9 2006-01-19 21:30:46

Nastazja
U┐ytkownik

Mnie zdziwi┼éy niekt├│re komentarze pana Benneta np. podczas pierwszego balu Lydia biegnie do matki i m├│wi,┼╝e ma niesamowite wie┼Ťci. Pan Bennet na to :"Co, p├│jdzie do zakonu"?
Riposty ksi─ů┼╝kowej postaci by┼éy bardziej wysmakowane.

Zawsze, gdy ogl─ůdam now─ů ekranizacj─Ö,w takich momentach, w mojej g┼éowie zapala si─Ö czerwona lampka z napisem: "Traktuj ten film jak co┼Ť zupe┼énie nowego. Nie my┼Ťl o tym,┼╝e w ksi─ů┼╝ce by┼éo inaczej" wink

John: "Was Miss Hale the woman that told you to come to me"?
Nick Higgins:"You'd be a bit more civil?"

#10 2006-01-19 21:42:26

Ammit
U┐ytkownik

Dok┼éadnie - wszyscy mieli dosy─ç prostackie odzywki, a wg. ksi─ů┼╝ki proste by┼éy Pani Bennet i jej trzy m┼éodsze c├│rki, ale ojciec by┼é bystry i mia┼é co prawda ci─Öty j─Özyk, ale robi┼é to z humorem i smakiem

~Ammit~
---------------

#11 2006-01-23 11:49:36

Alison
U┐ytkownik

To wszystko o czym piszecie sta┼éo si─Ö chyba po to, ┼╝eby film by┼é taki bardziej z krwi i ko┼Ťci, zgodnie zreszt─ů z ┼╝yczeniem re┼╝ysera. Mn├│stwo w ko┼äcu by┼éo tych nietakt├│w. Mnie razi┼éo to jak g┼é├│wni bohaterowie wrzeszczeli na siebie w scenie o┼Ťwiadczyn. W ksi─ů┼╝ce owszem autorka u┼╝ywa par─Ö razy czasownika "cry" ale bez przesady ┼╝eby si─Ö przekrzykiwa─ç w sytuacji w ko┼äcu do┼Ť─ç romantycznej. Do tego ta ulewa...no owszem by┼éa filmowa bardzo, ale oni z t─ů wod─ů kapi─ůc─ů im z br├│d i nos├│w wygl─ůdali do┼Ť─ç ┼╝a┼éo┼Ťnie i desperacko.
Albo jak Lizzy wesz┼éa odwiedzaj─ůc Jane w Nethrfield. Gentelman wstaje kiedy wchodzi dama, a ten siedzia┼é jak zamurowany, podni├│s┼é sie dopiero jak si─Ö zbiera┼éa do wyj┼Ťcia. Nie wydaje mi si─Ö te┼╝ ┼╝eby by┼éo grzecznie pyta─ç go┼Ťcia samemu b─Öd─ůc go┼Ťciem - a co pan tu robi? (wizyta u Lady C. de B). Mn├│stwo takich kwiatk├│w mo┼╝na by wymienia─ç, cho─ç jak przypuszczam wi─Ökszo┼Ť─ç m┼éodych widz├│w ze wsp├│┼éczesn─ů "kinder sztub─ů" w og├│le tego nie zauwa┼╝y.
Ale pami─Ötacie, ┼╝e w wersji z Colinem te┼╝ by┼éo par─Ö takich scen, kt├│re mi si─Ö za bardzo w pale nie mie┼Ťci┼éy? Np. odej┼Ťcie bez s┼éowa Darcyego po zaproponowaniu mu ta┼äca z Lizzy przez p. Bennet. Gentelman raczej by si─Ö zgrabnie wymiga┼é ni┼╝ tak jawnie kogo┼Ť zlekcewa┼╝y┼é, i ju┼╝ pr─Ödzej zata┼äczy┼é a potem zemdla┼é z obrzydzenia ni┼╝ okaza┼é tak─ů arogancj─Ö mimo, ┼╝e z za┼éo┼╝enia mia┼é byc arogancki, ale jednak to cz┼éowiek dobrze wychowany, by┼éo nie by┼éo. Albo scena spotkania Lizzy w parku w Rosings. Ona pieszkom, on na koniku (nota bene fatalnie wygl─ůda┼é w cylindrze) i ani dzie┼ä dobry, ani poca┼éuj mnie gdzie┼Ť, ani z konia zsiad┼é, ani kapelusza nie uchyli┼é, a przecie┼╝ znali si─Ö wtedy ju┼╝ do┼Ť─ç dobrze i on znalaz┼é si─Ö u ciotki wy┼é─ůcznie z jej powodu. W ksi─ů┼╝ce wr─Öcz ┼éazi┼é za ni─ů po tym parku i jak si─Ö da┼éo szuka┼é z ni─ů kontaktu. Jednak zawsze w filmowych adaptacjach pe┼éno jakich┼Ť takich dziwacznych scenek niewiele wnosz─ůcych do tre┼Ťci a irytuj─ůcych widza. Powinni jednak troch─Ö bardziej si─Ö pilnowa─ç wiedz─ůc ile milion├│w zaka┼╝onych wirusem P&P fanek b─Ödziem im patrze─ç na r─Öce... ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#12 2006-01-23 14:05:30

Bonduelle
U┐ytkownik

Aha, jeszcze jeden denerwuj─ůcy mnie kwiatek to fryzury Lizzy - nie pojmuj─Ö czemu by┼éa w filmie najbardziej zaniedban─ů pann─ů Bennet. Kitty i Lydia zawsze mi─ůly ufryzowane w┼éosy, Mary bardzo skromnie je wi─ůza┼éa, ale Elizabeth wygl─ůda┼éa po prostu, jakby nie u┼╝ywa┼éa grzebienia :evil: Nie znalaz┼éam nigdzie w powie┼Ťci uwagi m├│wi─ůcej, ┼╝e Lizzy nie dba┼éa o sw├│j wygl─ůd i by┼éa raczej ch┼éopczyc─ů - sk─ůd to wytrzasn─ů┼é re┼╝yser?

#13 2006-01-23 14:29:12

Caitriona
U┐ytkownik

Te┼╝ zwr├│ci┼éam na to uwag─Ö. Jej w┼éosy czasem wygl─ůda┼éy naprawd─Ö kiepsko...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#14 2006-01-23 14:33:48

Bonduelle
U┐ytkownik

I czemu Lizzy by┼éa jedyn─ů kobiet─ů na balu, kt├│ra nie mia┼éa r─Ökawiczek? neutral

#15 2006-01-23 14:43:06

Alison
U┐ytkownik

Ona w og├│le by┼éa jaka┼Ť taka permanentnie niewyprasowana, bosa i z rozpuszczonymi w┼éosami, co jak na tamt─ů epok─Ö nie wydaje mi si─Ö dopuszczalne w "pewnych sferach". Na stronie Pemberley te┼╝ wyczyta┼éam, ┼╝e wi─Ökszo┼Ť─ç fanek razi┼éa ta "ch┼éopska" oprawa domu Bennet├│w. Rzekomo mia┼éa podkresla─ç przepa┼Ť─ç spo┼éeczn─ů pomi─Ödzy El┼╝biet─ů a Darcym, ale gdyby ta przepa┼Ť─ç by┼éa a┼╝ taka jak od stodo┼éy do dworu w Pemberley to pani Bennet mimo ca┼éej swojej g┼éupoty i kr├│tkowzroczno┼Ťci chyba nie my┼Ťla┼éaby jako o czym┼Ť ca┼ékowicie oczywistym, o wydaniu c├│rek za pan├│w Bingleya i Darcyego.
Jak tak sobie jeszcze pomy┼Ťla┼éam to chyba najwi─Ökszym dziwem w tym filmie by┼éa dla mnie ta nocna wizyta Lady C. No dobrze, wpad┼éa w sza┼é, wsiad┼éa w "pojazd" i ruszy┼éa przed siebie przez "fifty miles of good way" i przyjecha┼éo jej si─Ö noc─ů, ale na sk┼éadanie wizyt o tej porze to sobie mog┼éa w jakowej┼Ť gospodzie poczeka─ç do rana. W rezultacie przywita┼éa j─ů grupa sorry za wyra┼╝enie ┼éachmianiarzy, bo ca┼éa rodzina Bennet├│w w koszulinach wygl─ůda┼éa jak jaki┼Ť dom opieki spo┼éecznej, wi─Öc nie dziwi─Ö sie lady Katarzynie, ┼╝e by┼éa tak bezgranicznie zniesmaczona.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#16 2006-01-23 15:30:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mimo wszystko mi si─Ö wydaje, ┼╝e w tych czasach pannom wpajano zasady dobrego wychowania i nie pozwalano na zachowania odbiegaj─ůce od normy

Niechciane ci─ů┼╝e, zwane popularnie "wpadkami" to nie jest wymys┼é XX-wieczny big_smile
Polecam lekture "Wiek markiza de Sade". Wprawdzie to Francja, a tam wszystko by┼éo krzykliwsze, ostrzejsze i bardziej zboczone, ale to mniej wiecej zblizony okres historyczny. Sport arystokracji - rozdziewiczanie, doprowadzi┼é do braku dziewic ponizej 10 roku ┼╝ycia. To rozdziewiczano i 7-latki. Wszyscy byli szcz─Ö┼Ťliwi i zadowoleni. Panna chyba najmniej, ale przynajmniej mia┼éa posag. Ot wystarczy kukn─ůc r├│wnie┼╝ na Valmonta.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#17 2006-01-23 15:33:18

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ona w og├│le by┼éa jaka┼Ť taka permanentnie niewyprasowana, bosa i z rozpuszczonymi w┼éosami, co jak na tamt─ů epok─Ö nie wydaje mi si─Ö dopuszczalne w "pewnych sferach".

Przypominam o Zosi z Pana Tadeusza. Ona tez biegala sobie po obejsciu i karmila kurki i kaczki w koszulince i rozpuszczonych wlosach.

#18 2006-01-23 16:29:46

Alison
U┐ytkownik

No tak, ale to było "niepublicznie" we własnym ogródeczku, a jak się natknęła na pana Tadzia czy hrabiego to zmykała skromniutko jak wróbelek ;-)

#19 2006-01-23 16:47:31

Bonduelle
U┐ytkownik

[regency gown obsession]A propos Tadeusza - Telimena ma w filmie pi─Ökne suknie ^^ [/regency gown obsession]

#20 2006-01-23 16:53:01

Alison
U┐ytkownik

To ja polecam lektur─Ö „┼╗ycie prywatne angielskich w┼éadc├│w” to si─Ö dopiero dzia┼éo na dworach od Henryka VIII po romanse lady Di. Ale jednak w takich drobnych ┼Ťrodowiskach i akurat w tym okresie chyba najbardziej puryta┼äskim w historii Anglii, wszelkie „seksualne” wybryki skazywa┼éyby raczej na ostracyzm otoczenia, a w ko┼äcu pa┼ästwo Bennet obiadowali „tylko” w dwudziestu kilku domach ;-) W takiej ciasnocie raczej trudno by┼éoby ukry─ç zbyt lekkie prowadzenie si─Ö panien na wydaniu...

#21 2006-01-23 18:29:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

No tak, ale to było "niepublicznie" we własnym ogródeczku, a jak się natknęła na pana Tadzia czy hrabiego to zmykała skromniutko jak wróbelek ;-)

Wy┼é─ůcznie w ksiazce i w filmie. Bodaj┼╝e Kuchowicz pisze, ┼╝e w XVIII w. zdarza┼éo si─Ö, ┼╝e jesli w noc po┼Ťlub─ů panna m┼éoda okaza┼éa si─Ö dziewic─ů - pan m┼éody ucieka┼é i ┼╝ada┼é rozwodu. No bo logiczne - skoro dziewica to znaczy, ┼╝e nikt jej nie chcia┼é. A je┼Ťli nikt jej do tej pory nie chcia┼é, to znaczy ┼╝e do niczego si─Ö nie nadaje big_smile
Surowo┼Ť─ç obyczaj├│w tak naprawd─Ö wesz┼éa dopiero za czas├│w kr├│lowej Wiktorii i jak zawsze przy zmianach spo┼éecznych - by┼éa efektem wcze┼Ťniejszego zachowania i ch─Öci ich "uzdrowienia".

#22 2006-01-23 19:10:03

Alison
U┐ytkownik

To w┼éa┼Ťciwie po co ca┼éa ta afera z ucieczk─ů Lidii, skoro to takie powszechne te lekkie obyczaje?

#23 2006-01-23 19:21:46

Bonduelle
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie, jako┼Ť mi to co napisa┼éa┼Ť nie pasuje do "Dumy" albo "Mansfield Park" neutral

#24 2006-01-23 19:24:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

Acha tak dla naukowej ┼Ťcis┼éo┼Ťci dodam, ┼╝e Kuchowicz pisa┼é o obyczjach w Polsce, a jak wiemy Polska by┼éa w├│wczas prowincj─ů, zadupiem Europy i u nas i tak bylo wszystko grzeczniejsze big_smile

#25 2006-01-23 19:28:08

Bonduelle
U┐ytkownik

No, podobno Katarzyna Wielka by┼éa wyj─ůtkowo zboczona :twisted: Sypia┼éa z ma┼éymi ch┼éopcami etc.

Stopka forum