Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-01-15 22:07:58

dzik
U┐ytkownik

Dyskusja nad scena z posiadlosci Darcy'ego

Witam wszystkich przy okazji, jestem tutaj nowy smile

Wczoraj bylem z kolezanka na filmie i bylo warto smile
Dzisiaj kupilem ksiazke i szukam starszej wersji filmu.

Jednak caly czas dyskutujemy nad jedna ze scen w filmie (2005), nie wiem czy opisze ja dokladnie.
Scena miala miejsce w posiadlosci Darcy, Elizabeth zwiedzala jego pokoje i uslyszala grajaca siostre Darcy'ego. Po chwili zobaczyla ze zbliza sie do niej Darcy i czule sie obejmuja. Elizabeth ucieka.
I tutaj zastanawiamy sie jaka byla przyczyna ucieczki, wersje sa dwie smile
1. Elizabeth wiec ze jest to jego siostra, ucieka tylko dlatego ze nie chciala go widziec.
2. Elizabeth nie wie ze jest to jego siostra, widzi czuly uscick, nie wie ze to jego siostra i dlatego ucieka.

Przegladajac szybko ksiazke widze ze w ksiazce tej sceny nie ma. Moze sie myle smile

Pozniej sprzeczamy sie czy byla scena w ktorej Elizabeth dowiaduje sie ze byla to jego siostra i byla tym zdziwiona.

Niestety w najblizszym czasie nie bede mogl pojsc znowu do kina, wiec prosze Was o opinie jak odbieracie ta scene smile

#2 2006-01-16 13:19:38

Diana
U┐ytkownik

Re: Dyskusja nad scena z posiadlosci Darcy'ego

Nie by┼éam jeszcze na filmie, widzia┼éam tylko zwiastuny. Ale zauwa┼╝y┼éam takow─ů scen─Ö i, prawd─Ö m├│wi─ůc, my┼Ťla┼éam, ┼╝e t─ů kobiet─ů by┼éa panna Bingley. Wtedy to zaskoczenie El┼╝biety by┼éoby jasne. R├│wnie┼╝ wi─Öc zafrapowa┼éa mnie scena opisana przez dzika i zastanawiam si─Ö, czy druga propozycja nie jest aby s┼éuszna? Czy kto┼Ť rozwieje nasze w─ůtpliwo┼Ťci? :?

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#3 2006-01-16 13:29:29

Admete
U┐ytkownik

Sceny w ksi─ů┼╝ce nie ma, bo scenarzy┼Ťci musieli troch─Ö tekst skr├│ci─ç i zmienili troche posta─ç Georgiany. Ca┼ée spotkanie w Pemberley jest inaczej pokazane. Zreszt─ů w serialu tez si─Ö idealnie ksi─ů┼╝ki nie trzymali. Moim zdaniem jedynym sensownym wyt┼éumaczenie reakcji Lizzy w Pemberley ( chodzi o film ) jest og├│lne zaskoczenie i ch─Ö─ç unikni─Öcia spotkania z Darcy'm, bo takowe wprawi┼éoby j─ů w zak┼éopotanie. Mo┼╝e si─Ö domy┼Ťla, kto to jest - przecie┼╝ s┼éysza┼éa, ┼╝e Darcy ma siostr─Ö, a moze nie,ale najistotniejsze jest unikni─Öcie wstydu i zaklopotania.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#4 2006-01-16 15:53:38

Anonymous
GoŠ

Pami─Ötam t─Ö scen─Ö. Lizzy s┼éysz─ůc muzyk─Ö podchodzi do drzwi i, poniewa┼╝ s─ů nie zamkni─Öte, widzi graj─ůc─ů na klawikordzie kobiet─Ö. Moim zdaniem ucieka, gdy widzi pana Darcy. Jest zszokowana jego widokiem, bo przecie┼╝ mia┼éo go tam nie by─ç! Wstydzi si─Ö tego, ┼╝e zwiedza┼éa jego dom. Ka┼╝da z nas na jej miejscu w tej chwili czu┼éaby si─Ö g┼éupio. Pami─Ötaj, Dzik, ┼╝e na wcze┼Ťniejsze pytanie, czy panienka Georgiana jest w domu, nie pad┼éa odpowied┼║. Wi─Öc do ko┼äca nie by┼éo wiadomo, czy jej nie zastanie. Dziwi mnie co┼Ť innego. Z dalszych scen wynika, ┼╝e wujostwo Lizzy pojecha┼éo do gospody, a ona posz┼éa pieszo. Nie dziwi┼éo ich to? Sk─ůd wiedzieli, ┼╝e Lizzy posz┼éa piechot─ů? Nie bali si─Ö o ni─ů? To by┼éo troch─Ö g┼éupie i naiwne.

#5 2006-01-17 00:15:59

Bonduelle
U┐ytkownik

Przychylam si─Ö do zdania Admete, Lizzy uciek┼éa, gdy zauwa┼╝y┼é j─ů pan Darcy.

Nie by┼éo to mo┼╝e zbyt m─ůdre, bo ju┼╝ mleko si─Ö wyla┼éo i i tak j─ů zobaczy┼é, ale wi─Ökszo┼Ť─ç z nas pewnie zrobi┼éaby w pierwszym odruchu to samo wink

#6 2006-01-17 11:51:40

dzik
U┐ytkownik

A pamietacie moze czy byla scena ze Lizzy dowiaduje sie ze to byla jego siostra i jest zaskoczona? Byc moze wymyslilem sobie taka scene smile

#7 2006-01-17 12:20:34

Bonduelle
U┐ytkownik

A kto inny mógłby grać na fortepianie w Pemberley? :>

Zw┼éaszcza ┼╝e gosposia m├│wi┼éa, ┼╝e panna Georgiana ca┼éymi dniami gra i ┼Ťpiewa, Lizzy umia┼éa ┼é─ůczy─ç informacje w ca┼éo┼Ť─ç wink

#8 2006-01-17 20:16:34

caroline
U┐ytkownik

Dziku ja nie pami─Ötam takiej sceny, wle wiesz, jak si─Ö czyta┼éo i ogl─ůda┼éo D&U te par─Ö razy wink mo┼╝na ulec sugestii. Dla mnie ten u┼Ťcisk by┼é bratersko-siostrzany, a pop┼éoch El┼╝biety wynika┼é jedynie z niezr─Öczno┼Ťci sytuacji.

#9 2006-01-17 21:48:38

kami
U┐ytkownik

Dok┼é─ůdnie mam takie samo zdanie- jestem przekonana ,┼╝e Elzbiecie nawet przez moment nie przesz┼éa my┼Ťl (zagl─ůdaj─ůc przez uchylone drzwi) ┼╝e grajac─ů pann─ů moze by─ç kto┼Ť inny ni┼╝ Georgiana. Tym bardziej ┼╝e spogl─ůdaj─ůc w stron─Ö postaci graj─ůcej na klawikordzie- usmiecha┼éa si─Ö smile A ucieczka z Pemberley spowodowana by┼éa na 100 % po prostu szokiem i niech─Öci─ů spotkania Darcy'ego. No mo┼╝e bardziej tym pierwszym wink

Uwielbiam Colina Firtha... smile)))))

#10 2006-01-18 23:11:40

dzik
U┐ytkownik

Ogladalem ta scene jeszcze kilka razy i zaczynam przekonywac sie do pierwszej opcji smile

#11 2006-01-19 21:20:03

Ammit
U┐ytkownik

Patrz─ůc na to logicznie - jak si─Ö mog┼éa czu─ç Lizzy i jak zareagowa─ç widz─ůc w cz┼éowieka, kt├│rego nie tak dawno odrzuci┼éa i to w niezbyt uprzejmy spos├│b. Pami─Ötajmy, ┼╝e akurat zwiedza┼éa jego posiad┼éo┼Ť─ç...
By┼éo to conajmniej dziwne i mog┼éo zosta─ç uznane za niestosowne, wi─Öc nie dziwi─Ö si─Ö, ┼╝e zobaczywszy go uciek┼éa. A jak si─Ö mia┼éa zachowa─ç? Powiedzie─ç: Witam Panie Darcy! Mi┼éo Pana widzie─ç. Co┼╝ za pi─Ökna posiad┼éo┼Ť─ç - mo┼╝e mnie Pan oprowadzi... To te┼╝ by by┼éo co najmniej dziwne... Pami─Ötajmy, ┼╝e ich ostatnie spotkanie nie by┼éo zbyt przyjemne

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#12 2006-01-19 21:28:24

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Dla mnie ta ucieczka w og├│le by┼éa niestosowna. Wcale, a wcale. Prawdziwa Lizzy (mam na my┼Ťli ksi─ů┼╝k─Ö oczywi┼Ťcie) tego nie zrobi┼éa i nie zrobi┼éaby.
Jest to troch─Ö nielogiczne post─Öpowanie, poniewa┼╝ Lizzy jako tako ju┼╝ ukazana weso┼é─ů, rubaszn─ů pannic─ů, a tu nagle taki.... wstyd? Zmieszanie? Przera┼╝enie? Nie... To nie le┼╝a┼éo w og├│le w zakresie zachowania i umys┼éu panny Bennet.

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#13 2006-01-19 21:45:46

Ammit
U┐ytkownik

Tu si─Ö z Tob─ů nie zgodz─Ö... W ksi─ů┼╝ce te┼╝ kilkakrotnie Lizzy pr├│bowa┼éa uciec przed Darcym, ale najcz─Ö┼Ťciej wychodzi┼éo tak, ┼╝e albo j─ů dogoni┼é, albo sz┼éa prosto na niego, wi─Öc nie bardzo mia┼éa gdzie uciec. A i w ksi─ů┼╝ce jej zmieszanie po spotkani z Darcym by┼éo bardzo wyra┼║ne!

~Ammit~
---------------

#14 2006-01-20 09:37:31

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

A ja zawsze odnosi┼éam wra┼╝enie, ┼╝e owszem, bardzo chcia┼éa uciec, ale si─Ö powstrzymywa┼éa i nie tylko dlatego, ┼╝e akurat pan Darcy by┼é ju┼╝ zbyt blisko czy co┼Ť w tym stylu. W ka┼╝dym razie nie wprowadzi┼éa tego tak... bezczelnie w czyn. tongue

złoto i drogie kamienie,

#15 2006-01-20 20:02:09

dorotka
U┐ytkownik

Według mnie dziewczę spanikowało - stosowne czy nie, pamiętajmy, że to był pomysł scenarzysty. Może chcieli dodać szczyptę dramatyzmu wink

I tak sceny z serialu nie przebiło big_smile

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#16 2006-01-20 21:03:19

Ammit
U┐ytkownik

Z tym si─Ö jak najbardziej mog─Ö zgodzi─ç. Wg. mnie wtedy jeszcze Lizzy nie ci─ůgn─Ö┼éo w ┼╝aden spos├│b do Darcyego - to si─Ö zacz─Ö┼éo kr├│tko po tym, kiedy pokaza┼é na co go stac

~Ammit~
---------------

#17 2006-01-20 21:05:08

Bonduelle
U┐ytkownik

Huh, co masz na my┼Ťli? :twisted:

#18 2006-01-20 21:10:38

Ammit
U┐ytkownik

Przede wszystkim Lizzy darzy┼éa go niech─Öci─ů, a jego zachowanie by┼éo co najmniej zniech─Öcaj─ůce. I jak wiemy, mia┼éa tak─ů cech─Ö, ┼╝e m├│wi┼éa co my┼Ťla┼éa - mam tutaj na my┼Ťli s┼éowa, kiedy m├│wi mu, ┼╝e jest ostatnim facetem kt├│rego mog┼éaby po┼Ťlubi─ç i nie jest w stanie o┼Ťwiadczy─ç si─Ö jej w taki spos├│b, ┼╝eby zosta─ç przyj─Ötym.
Dodatkowo dosz┼éa jeszcze w┼Ťciek┼éo┼Ť─ç za to, ┼╝e odci─ůgn─ů┼é Bingleya od Jane.

Ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e dopiero po pobycie w Pemberley, kiedy by┼é mi┼éy, uprzejmy i pokaza┼é klas─Ö (jak to sam okre┼Ťli┼é - pokaza┼é, ┼╝e nie ┼╝ywi urazy za przesz┼éo┼Ť─ç) zacz─Ö┼éa o nim cieplej my┼Ťle─ç...

~Ammit~
---------------

#19 2006-01-20 21:11:15

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Darcy pokazał wiele razy na co go stać. lol

złoto i drogie kamienie,

#20 2006-01-20 21:13:01

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Generalnie to powinno zmienia─ç si─Ö ju┼╝ po przeczytaniu listu od Darcy'ego, po pierwszych o┼Ťwiadczynach, ale je┼Ťli m├│wimy o adaptacji to w┼éa┼Ťnie po Pemberley, racja...
Ale i tak podtrzymuj─Ö, i┼╝ Darcy wiele razy pokazywa┼é, b─ůd┼║ dawa┼é jakie┼Ť "znaki", kt├│re ┼Ťwiadczy┼éyby, i┼╝ admiruje Lizzy. Tylko nam ┼éatwiej, bo z boku patrzymy... a jej...

złoto i drogie kamienie,

#21 2006-01-20 21:16:08

Ammit
U┐ytkownik

A to jak najbardziej - to by┼éo wida─ç juz w Netherfield smile Tylko pami─Ötajmy stosunek Lizzy do niego smile I w┼éa┼Ťnie to sugeruje, ┼╝e jej w ┼╝yciu nie przysz┼éoby do g┼éowy, ┼╝e Darcy mo┼╝e j─ů admirowa─ç smile

~Ammit~
---------------

#22 2006-01-20 21:20:41

Bonduelle
U┐ytkownik

"Everyone's fool in love" i tego typu sprawy. Prawda, ┼╝e Lizzy z pocz─ůtku nie interesowa┼éo zupe┼énie, na kogo pan Darcy patrzy podczas balu etc.

#23 2006-01-20 21:25:00

Ammit
U┐ytkownik

A jak patrzył, to wychodziła z założenia, że szuka wniej kolejnych wad smile
I chyba miała w tym trochę racji smile

~Ammit~
---------------

#24 2006-01-20 21:26:30

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

No raczej j─ů to w og├│le zawsze interesowa┼éo, skoro tak┼╝e lubi┼éa sobie na niego "popatrze─ç"... :devilish: Sama jeszcze nie wiedzia┼éa, ┼╝e si─Ö zakocha┼éa... W ko┼äcu kto si─Ö czubi, ten si─Ö lubi.. wink

złoto i drogie kamienie,

#25 2006-01-20 21:29:59

Ammit
U┐ytkownik

Hmmm... Ja bym powiedzia┼éa, ┼╝e by┼é raczej intruguj─ůcy... Tak jak sama kiedy┼Ť powiedzia┼éa pr├│buje go zrozumie─ç czy rozszyfrowa─ç... No jako┼Ť tak tongue

~Ammit~
---------------

Stopka forum