Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2006-01-14 11:52:04

caroline
U┐ytkownik

Narnia vs. Potter

Czy nie uwa┼╝acie, ┼╝e przeciwstawianie "chrze┼Ťcija┼äskiej" Narnii "okultystycznemu" Potterowi jest bez sensu? Te dwie ksi─ů┼╝ki nie reprezentuj─ů przeciwstawnych warto┼Ťci.
Biedny Harry pad┼é ofiar─ů w┼éasnego sukcesu, niestety zarabia mas─Ö kasy a jego autorka jeszcze ┼╝yje smile
Gdzie┼Ť tam za marketingowym sztafa┼╝em, naklejkami, kalendarzami, plasterkami z opatrunkiem i mas─ů innego ┼Ťmiecia, jest zawsze ksi─ů┼╝ka, w tym przypadku ca┼ékiem niez┼éa, moim skromnym zdaniem...

#2 2006-01-14 21:04:33

Admete
U┐ytkownik

Re: Narnia vs. Potter

Te┼╝ uwa┼╝am, ze takie por├│wnywanie jest bzdurne. Narnia jest na pewno seri─ů przeznaczon─ů dla m┼éodszych ( cho─ç starsi te┼╝ j─ů kochaj─ů - na przyk┼éad ja :-) ) Seria o potterze jest mimo magicznej otoczki bardzo wsp├│┼éczesna - autorka ┼Ťwietnie si─Ö wstrzeli┼éa w zapotrzebowanie rynku ;-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#3 2006-01-14 23:40:40

AineNiRigani
U┐ytkownik

Levisa zawsze z kim┼Ť por├│wnywano.
Ostatnio dyskutowa┼éam na ten temat z przyjaci├│┼ék─ů. Jej facet jest bardzo mocno wierz─ůcy i w zasadzie oburzy┼é si─Ö, ┼╝e ona nie tylko posz┼éa, ale ┼Ťmia┼é si─Ö jej podoba─ç W┼éadca Pier┼Ťcieni. ┼╗e orki, czarodzieje itp. s─ů wbrew naukom Chrystusa i inne duperele. Natomiast poleca┼é Narni─Ö i Aslana jako symbol chrze┼Ťcija┼ästwa, ze jak Chrystus po┼Ťwi─Öci┼é si─Ö dla zbawienia innych itp.
lol
A ┼╝e akurat na innym forum dowiedzia┼éam si─Ö, ┼╝e sam Tolkien nie tylko by┼é mocno wierz─ůcy, to jeszcze biblia (jak i inne mitologie) mocno go motywowa┼éa - da┼éam jej argument do r─Öki big_smile
Maj─ů razem obejrze─ç i LOTRA i Narni─Ö big_smile lol

Swoj─ů drog─ů zawsze uwa┼╝a┼éam, ┼╝e fanatyzm w ka┼╝dej postaci jest chorob─ů. Dawniej Levisa przeciwstawiano Tolkienowi, teraz Rowling. big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#4 2006-01-15 12:52:22

caroline
U┐ytkownik

Gandalf też tak jakby zmartwychwstał big_smile
Hehe, fanatyzm jest gupi.

#5 2006-01-15 13:54:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

No tak - zmartwychwastanie. Motyw znany jak ┼Ťwiat big_smile Zawsze i wsz─Ödzie aktualny big_smile

#6 2006-01-15 21:36:19

Kazik
(Admin)

O "religijno┼Ťci" Tolkiena i chrze┼Ťcija┼äskich w─ůtkach w jego trylogii mo┼╝na sporo przeczyta─ç w ksi─ů┼╝ce "Magiczny ┼Ťwiat W┼éadcy Pier┼Ťcieni" Davida Colberta. I nawet przekonywuj─ůco smile

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#7 2006-02-05 14:32:39

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Przyr├│wnywano ju┼╝ Lewisa do Tolkiena, a raczej te powie┼Ťci... Co jest bezsensu, tak samo jaka por├│wnywanie do Pottera. Aczkolwiek mo┼╝na zauwa┼╝y─ç, i┼╝ Narnia ma wi─Öcej cech wsp├│lnych z W┼éadc─ů ni┼╝ z czarodziejem. wink
A tak przy okazji... Czytali┼Ťcie ostatni─ů powie┼Ť─ç o Harrym? Co o niej s─ůdzicie?
Mia┼éam wra┼╝enie, ┼╝e czytam jakie┼Ť niez┼ée fan fiction... lol

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#8 2006-02-05 15:13:36

Georginia
U┐ytkownik

Jakby nie było Lewis i Tolkien byli kumplami:-)
Co si─Ö za┼Ť tyczy ca┼éej tej g┼éosnej sprawy...hmmmm....mam troch─Ö mieszane uczucia.My┼Ťle,┼╝e moda na magie,czarodziejstwo itp jest w pewnym sensie ciekawe....ale ten ca┼éy przemys┼é,bo to jest ju┼╝ przemys┼é,zaczyna kreowa─ç nie to co naleza┼éoby zaserwowa─ç m┼éodym ludziom.Osobi┼Ťcie wola┼éabym,┼╝eby moje dziecko nie zaczytywa┼éo si─Ö nami─Ötnie w HP...albo kupowa┼éo gazetke Witch.Brak nam niestety literatury dzieci─Öcej i m┼éodzie┼╝owej kt├│ra potrafi┼éaby nie tylko edukowa─ç,ale uwra┼╝liwia─ç dzieci.Mam do takich kwestii do┼Ť─ç konserwatywne podej┼Ťcie.
My┼Ťl─Ö,┼╝e komercja te┼╝ jest cz─Ö┼Ťci─ů ┼╝ycia,ale trzeba do niej podchodzic tak jak do literatury popularnej kt├│rej podstawow─ů funkcj─ů jest funckja ludyczna;-) ....tyle ,┼╝e poza zabaw─ů i rozrywk─Ö jest jeszcze co┼Ť:-)

#9 2006-02-05 18:06:42

Diana
U┐ytkownik

Mrs Darcy, napisz prosz─Ö troch─Ö wi─Öcej, co og├│lnie my┼Ťlisz o "Ksi─Öciu p├│┼ékrwi"; tylko, b┼éagam, nie ujawniaj samych zdarze┼ä, bo ja jeszcze nie czyta┼éam!!

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#10 2006-02-05 19:20:25

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Dobrze, postaram si─Ö.. lol
Pocz─ůtek jest wy┼Ťmienity, wr─Öcz zaskakuj─ůcy. Chodzi o rozdzia┼é drugi. Po niekt├│rych postaciach nie spodziewa┼éam si─Ö takiego zachowania...
Nie podoba┼éy mi si─Ö mi┼éosne w─ůtki. Znaczy tylko jeden.
Zaciekawi┼éa mnie historia ┼╝ycia Toma Riddley'a. Naprawd─Ö wiele na ten temat zosta┼éo powiedziane oraz zosta┼é odkryty klucz jego nie┼Ťmiertelno┼Ťci, w tzw. horkruksach. [Nie szuka─ç po s┼éownikach, sam t┼éumacz nie wie sk─ůd wzi─Ö┼éo si─Ö to s┼éowo tongue]
Dumbledore udziela lekcji Harry'emu, kt├│re polegaj─ů na podr├│┼╝ach w cudzych wspomnieniach. Tam poznajemy przesz┼éo┼Ť─ç Voldemorta. Jedna, bardzo wa┼╝na osoba ginie i jedna r├│wnie wa┼╝na okazuje si─Ö by─ç inn─ů, ni┼╝ przypuszczano... przynajmniej wi─Ökszo┼Ť─ç tak przypuszcza┼éa.
W Hogwarcie jeden z uczni├│w knuje spisek i osi─ůga cel. Nie do ko┼äca tak, jak zamierza┼é, ale osi─ůga. Doprowadza to do tragicznych, ko┼äcowych wydarze┼ä.
No, jest te┼╝ du┼╝o nowych, odra┼╝aj─ůcych istot, zakl─Ö─ç... Tytu┼éowy Ksi─ů┼╝─Ö P├│┼ékrwi to w┼éa┼Ťciciel pewnego podr─Öcznika, z kt├│rego Harry korzysta podczas lekcji, poniewa┼╝ ├│w w┼éa┼Ťciciel zapisa┼é w nim cenne wskaz├│wki i w ten sposob Potter staje si─Ö najlepszy w klasie. T─ů osob─ů jest kto┼Ť, o kim czytali┼Ťmy przez wszystkie tomy...
W zwi─ůzku z tragicznym przebiegiem wydarze┼ä, Harry zmierza wr├│ci─ç na lato po raz ostatni do wujostwa, ale nie wr├│ci─ç do szko┼éy... Czy tak zrobi? To si─Ö przekonamy...

złoto i drogie kamienie,

#11 2006-02-05 19:44:52

Diana
U┐ytkownik

Dzi─Ökuj─Ö za napawd─Ö umiej─Ötny opis najwa┼╝niejszych w─ůtk├│w. Ja na pewno si─Ögn─Ö po powie┼Ť─ç, bo troch─Ö si─Ö ju┼╝ uzale┼╝ni┼éam od Harry'ego, ale musz─Ö zgromadzi─ç nieco ┼Ťrodk├│w finans. na zakup. big_smile

#12 2006-02-05 19:54:23

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Ja te┼╝ jestem troszk─Ö uzale┼╝niona od tej serii. Po prostu ┼Ťwietnie dzia┼éa na moj─ů wyobra┼║ni─Ö. W ostatnim tomie jest tyle zaskakuj─ůcych zwrot├│w akcji, ┼╝e my┼Ťla┼éam, i┼╝ to FF... tongue
Moimi ulubionymi bohaterami s─ů: Snape i Hermiona. wink Dlatego te┼╝ ostatni tom to dla mnie nie lada rarytas. lol
Ju┼╝ si─Ö boj─Ö fina┼éu w VI, naprawd─Ö si─Ö boj─Ö ... Rowling w┼éa┼Ťnie pokaza┼éa, ┼╝e sta─ç j─ů na wszystko.. tongue

złoto i drogie kamienie,

#13 2006-02-05 19:58:11

Diana
U┐ytkownik

Znakomicie podsumowa┼éa┼Ť to, co i ja my┼Ťl─Ö o H. Potterze. A┼╝ p─ůsowiej─Ö, jak my┼Ťl─Ö, co mo┼╝e zdarzy─ç si─Ö w 7 cz─Ö┼Ťci! :oops:

#14 2006-02-05 20:00:38

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Ja raczej nie p─ůsowiej─Ö, tylko si─Ö wierc─Ö... nerwowo. tongue Zalezy mi, aby szczeg├│lnie ze Snapem Rowling zako┼äczy┼éa tak jak nale┼╝y, zw┼éaszcza teraz... Je┼Ťli tego nie zrobi, to nie wiem... 8O

złoto i drogie kamienie,

#15 2006-02-05 21:12:59

Diana
U┐ytkownik

O matko- wiesz, jak takie s┼éowa na mnie dzia┼éaj─ů?Normalnie z niecierpliwo┼Ťci nie mog─Ö wyrobi─ç, zaostrzasz m├│j apetyt na lektur─Ö, kochana Mrs Darcy! big_smile
Snape... te┼╝ zastanawiam si─Ö, co z tym bohaterem... i jak Rickman to zagra! :oops:

#16 2006-02-05 21:38:22

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja uwazam ze w zakonczeniu jest drugie dno, nie sadzicie?

#17 2006-02-06 18:51:25

caroline
U┐ytkownik

Uwa┼╝amy big_smile
Je┼Ťli masz na my┼Ťli to samo dno, kt├│re ja mam na my┼Ťli, to znaczy t─Ö posta─ç kluczow─ů dla tego tomu big_smile (ci─Ö┼╝ko si─Ö dyskutuje, gdy nie mo┼╝na za du┼╝o powiedzie─ç big_smile )

#18 2006-02-06 19:11:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

i te słowa , które można zrozumieć zupełnie inaczej.

#19 2006-02-06 19:15:24

caroline
U┐ytkownik

Masz na my┼Ťli to jedno "magiczne" s┼éowo w ustach drugiej postaci w kluczowej scenie? smile

#20 2006-02-06 19:21:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

Niekoniecznie. To r├│wnie┼╝. Mam na my┼Ťli t─Ö kluczow─ů posta─ç kt├│ra za du┼╝o wypi┼éa i powiedzia┼éa potem to co powiedzia┼éa

Kurcze ale zdanie big_smile

#21 2006-02-06 19:25:22

Bonduelle
U┐ytkownik

Doceniam wasz trud w niezdradzaniu przebiegu akcji :* (jeszcze nie czytałam wink )

#22 2006-02-06 19:41:50

AineNiRigani
U┐ytkownik

Doceniam wasz trud w niezdradzaniu przebiegu akcji :* (jeszcze nie czytałam wink )

Oj nie masz pojecia jak sie staram big_smile

#23 2006-02-06 20:19:29

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Heh, ja się zastanawiam ktoż to mógł być ten, kto pozostawił list w fałszywym horkruksie... roll

złoto i drogie kamienie,

#24 2006-02-06 20:40:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

Echa wszyscy o tym my┼Ťl─ů i ka┼╝dy ma chyba jak─ů┼Ť swoj─ů koncepcj─Ö :twisted:

#25 2006-02-09 18:18:16

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e ta osoba jednak ┼╝yje, wbrew temu, co g┼éosi┼é list. Kto┼Ť musi Harry'emu pom├│c zlokalizowa─ç kolejne horkrusy, bo w─ůtpi─Ö, ┼╝e by┼é a┼╝ tak inteligentny (no, troch─Ö mu si─Ö intelekt poprawi┼é od pierwszej cz─Ö┼Ťci :] ), ┼╝eby samemu je odnale┼║─ç. Nie wiem te┼╝ czy zacna Hermiona co┼Ť pomo┼╝e, skoro o owych horkruksach nikt nie wiedzia┼é....

złoto i drogie kamienie,

Stopka forum