Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-12-18 12:53:08

musia
U┐ytkownik

Rebecca

Mam ponowne problemy z logowanie. To pisz─Ö ja musia

Wczoraj nagrałam sobie "Rebecce" D. du Maurier. - L.Oliverem i J. Fontaine. Smaczek.

Wydaje mi si─Ö , ┼╝e to co┼Ť w naszym typie. Sam film widzia┼éam ju┼╝ kilka raz. Re┼╝yser A. Hitckock. Ma nawet ten wyczuwalny mroczny styl.

Chcia┼éabym nagra─ç te┼╝ nowsz─ů wersj─Ö z lat 80 -tych czy 90-tych.

Czy kto┼Ť ogl─ůda┼é wczorajsz─ů Rebecc─Ö - i jakie odczucia

#2 2005-12-18 18:18:09

Diana
U┐ytkownik

Re: Rebecca

Obejrza┼éam, i to z prawdziw─ů przyjemno┼Ťci─ů! Uwielbiam Hitckocka i takie jego filmy jak "Trema", "Psychoza", "Starsza pani znika" i in. A atmosfer─Ö mia┼éa posiad┼éo┼Ť─ç pani de Winter niemal jak pewne znane nam opactwo(tyle, ┼╝e u J. Austen by┼é to tylko wynik zbyt wybuja┼éej wyobra┼║ni g┼é├│wnej bohaterki). Znalaz┼éoby si─Ö niejedn─ů analogi─Ö w obu tych dzie┼éach...
Nawet nie wiedziałam, że istnieje nowsza wersja tego starego filmu; czy o tym samym tytule? big_smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#3 2005-12-19 09:35:30

musia
U┐ytkownik

Tak, ten sam tytuł. Rebecca (1997/I) (TV).

O ile mnie pamięć nie myli , to rolę Maxima gra Charles Dance odtwórca roli Sardo Numspy w "Złotym dziecku " z E.Murphy'm.Tego wysłannika piekieł. Taki wysoki , o orlim nosie, blond , dłuższy włos.

a pann─Ö do towarzystwa (II pani─ů de Winter) Emila Fox znana nam z "D i U". 1995 -
"Pride and Prejudice" (1995) (mini) TV Series .... Georgiana Darcy

------------------------------

a, jest jeszcze - Rebecca (1978) (TV). Tu Maxima gra odtw├│ra roli. S. Holmesa - Jeremy Brett , a II pani─ů de Winter- Joanna David ("Pride and Prejudice" (1995) (mini) TV Series .... Mrs. Gardiner)

i ciekawostka po ang. "Emilia Fox's mother, Joanna David played the same role (Mrs. De Winter) 19 years earlier, in the 1978 (TV) version"
------------------------------
A wczoraj jeszcze od 18 -tej na tv4 była "J.Eyre" z W. Hurtem i Ch. Gainsbourg.

#4 2005-12-19 11:21:28

Diana
U┐ytkownik

Ale┼╝, Musiu, poda┼éa┼Ť du┼╝o ciekawostek w zwi─ůzku z omawianymi filmami! yikes Te┼╝ wczoraj ogl─ůda┼éam "Jane Eyre", no i co┼Ť mi si─Ö zdawa┼éo, ┼╝e sk─ůd┼Ť znam g─Öb─Ö tamtego pana Rochestera! By┼éa tam te┼╝ taka ma┼éa r├│lka -pastora, kt├│ry zaopiekowa┼é si─Ö g┼é├│wn─ů bohaterk─ů. Bardzo lubi─Ö tego aktora, Samuel West kilka lat wcze┼Ťniej zagra┼é ksi─Öcia Kaspiana w telewizyjnej ekranizacji "Opowie┼Ťci z Narni" i by┼é tam ┼Ťwietny! Natomiast w jakiej┼Ť DU┼╗O wcze┼Ťniejszej wersji "J.Eyre" p. Rochestera gra┼é agent 007 -T. Dalton. W og├│le chyba ca┼ékiem du┼╝o powsta┼éo film├│w na podstawie tej powie┼Ťci Ch. Bronte. 8O

#5 2005-12-19 11:27:50

musia
U┐ytkownik

Tak, tak. Mam t─Ö wersj─Ö z Timothy Daltonem. Uwielbiam t─Ö wersj─Ö. Nawet sama Jane jest nisk─ů, lekko przy sobie pann─ů.

A ju┼╝ scena zatrzymania Jane przed jej odje┼Ťciem z domu jest cudna. Tak pe┼éna szekspirowskich gest├│w. Taka lukrowana, ale jak j─ů ogladam czuj─Ö ucisk w do┼éku.

Miałam i "J.E" z J. Fontaina , ale chyba uległa zagładzie dokonanej przez syna. Muszę sprawdzić.

P.S. A co do W. Hurta - uwielbiam go w "Dzieciach naszego Boga" (jako┼Ť tak) - ekstra rola.

#6 2005-12-19 19:58:29

Diana
U┐ytkownik

Ja te┼╝ bardzo lubi─Ö W. Hurta, mo┼╝e dzi─Öki rolom, jakie sobie dobiera. Np. niedawno w TV by┼é film z jego udzia┼éem- co┼Ť z nie┼Ťmiertelno┼Ťci─ů w tytule. A "Dzieci gorszego Boga" to chyba by┼éo o tej g┼éuchoniemej dziewczynie? Moim ulubionym filmem z Hurtem jest natomiast "Osada". Te┼╝ kostiumowe dzie┼éo, przynajmniej w pewnym sensie. A jakie zako┼äczenie! 8O

#7 2005-12-20 09:35:03

Gitka
U┐ytkownik

Ale┼╝, Musiu, poda┼éa┼Ť du┼╝o ciekawostek w zwi─ůzku z omawianymi filmami! yikes Te┼╝ wczoraj ogl─ůda┼éam "Jane Eyre", no i co┼Ť mi si─Ö zdawa┼éo, ┼╝e sk─ůd┼Ť znam g─Öb─Ö tamtego pana Rochestera! By┼éa tam te┼╝ taka ma┼éa r├│lka -pastora, kt├│ry zaopiekowa┼é si─Ö g┼é├│wn─ů bohaterk─ů. Bardzo lubi─Ö tego aktora, Samuel West kilka lat wcze┼Ťniej zagra┼é ksi─Öcia Kaspiana w telewizyjnej ekranizacji "Opowie┼Ťci z Narni" i by┼é tam ┼Ťwietny! Natomiast w jakiej┼Ť DU┼╗O wcze┼Ťniejszej wersji "J.Eyre" p. Rochestera gra┼é agent 007 -T. Dalton. W og├│le chyba ca┼ékiem du┼╝o powsta┼éo film├│w na podstawie tej powie┼Ťci Ch. Bronte. 8O

Samuel West zagral w Perswazjach jako Pan Elliot i zrobił to wspaniale.
Pami─Ötacie jak Anna spotyka go nad morzem a potem na schodach w pensjonacie? Od tego czasu czuje, ┼╝e wzbudzi┼éa jego zainteresowanie i wreszcie zaczyna czu─ç si─Ö atrakcyjna. To zainteresowanie Elliota widzi nawet Frederick i ten jego troch─Ö pob┼éa┼╝liwy, ironiczny u┼Ťmieszek...

#8 2005-12-20 11:25:57

Diana
U┐ytkownik

Dzi─Ökuj─Ö bardzo za podanie tak wa┼╝nej informacji, o kt├│rej nie mia┼éam poj─Öcia. Stan─Ö na g┼éowie, by obejrze─ç ten film! Przy okazji przypomn─Ö sobie ksi─ů┼╝k─Ö, bo ju┼╝ zd─ů┼╝y┼éam j─ů troch─Ö zapomnie─ç... :oops:

#9 2005-12-20 11:40:12

Gitka
U┐ytkownik

Zr├│b to koniecznie bo Perswazje s─ů tak samo dobre jak Duma i uprzedzenie.
A ekranizacja Perswazji z 1995 roku w re┼╝yserii Rogera Michella jest ┼Ťwietna. Pozdrawiam.

#10 2005-12-20 13:18:11

musia
U┐ytkownik

Czy obsady filmu├│w typu romans historyczny cz─Östo si─Ö pokrywaj─ů.

Ja nadal mam nadziej─Ö na zdobycie "Dumy i Uprzedzenia" z 1979 w mo┼╝liwo┼Ťci─ů zrozumienia go czyli lektor, dubbing b─ůd┼║ napisy w j. polskim.

#11 2005-12-20 13:40:06

Gitka
U┐ytkownik

Z tego co wiem to Duma jest z 1980 roku i jest to mini serial angielski reżyseria Cyril Coke. Też chętnie bym to obejrzała! Z roku 1979 nie znam.

#12 2005-12-20 18:43:57

musia
U┐ytkownik

Tak to ten. 1980. Niekiedy ┼║r├│d┼éa rozmijaj─ů sie nie co smile

Bardzo chciałabym ponownie zobaczyć ten serial. Można by go kupić w oryginale - tyle, że mój ang. jest nijaki.

#13 2005-12-20 18:48:09

musia
U┐ytkownik

(by┼éo - zosta┼éo wyci─Öte na pro┼Ťb─Ö pisz─ůcego)

#14 2005-12-21 11:01:43

Diana
U┐ytkownik

Co za cudo! big_smile Jestem pod WIELKIM wra┼╝eniem(sama mam rasowego kotka), co za prezencja i fotogeniczno┼Ť─ç! Taki piesek z pewno┼Ťci─ů idealnie wtopi┼éby si─Ö w pejza┼╝ ang. wsi, zw┼éaszcza tej XIX-wiecznej. Zazdroszcz─Ö pupila!

#15 2005-12-21 11:15:24

musia
U┐ytkownik

Qrcze, sorrryyy dziewczyny.

Wczoraj rozemocjonowana naszym kalendarzem wpisałam nie tam gdzie trzeba.

Kazik jak to wycofa─ç :?: :?: :?: :oops: :oops:

w końcu to forum powiesciowe a nie moje psie.

Jeszcze raz sorrryyy

#16 2006-01-19 14:06:00

fringilla
U┐ytkownik

Ja na zaj─Öciach z literatury por├│wnawczej por├│wnywa┼éam Rebek─Ö z Jane Eyre. Okzaa┼éo si─Ö, ┼╝e maj─ů naprawd─Ö baaardzo wiele wsp├│lnego.
Ja niestety film przegapi┼éam, cho─ç od bardzo dawna chc─Ö go obejrze─ç. Bardzo poodba┼éa mi si─Ö ta ksi─ů┼╝ka, a pr├│wnanie z JE stawia j─ů w ca┼ékiem nowym ┼Ťwietle.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#17 2006-01-19 21:14:25

caroline
U┐ytkownik

C├│┼╝, musz─Ö to wreszcie powiedzie─ç, okrutnie rozczarowa┼éa mnie ta ksi─ů┼╝ka, tym bardziej, ┼╝e przepadam za JE. G┼é├│wna bohaterka - zaprzeczenie m─ůdro┼Ťci, wdzi─Öku i si┼éy Jane. Max - zniewaga dla Rochestera. Wszelkie podobie┼ästwa (a jest ich troch─Ö, dzia┼éa┼éy na mnie jak czerwona p┼éachta na byka).

Nie wiem, czy mieli┼Ťcie kiedy┼Ť takie wra┼╝enie po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki, ┼╝e jest sprawnie napisana, ale jej nie znosicie? Ja mam takie po Rebecce.

Tu b─Ödzie spoiler, kto nie czyta┼é niech nie spogl─ůda!!!!!!!!!!!!!!
Najbardziej wkurzy┼éa mnie kulminacyjna scena, "och kochanie, wi─Öc zamordowa┼ée┼Ť swoj─ů pierwsz─ů ┼╝on─Ö, uff, a ja my┼Ťla┼éam, ┼╝e mnie nie kochasz, to cudownie, cmok, cmok!!"
wrrrrr

No dobra, podoba mi si─Ö to dziwne zagranie, ┼╝eby przez ca┼é─ů ksi─ů┼╝k─Ö nie pad┼éo imi─Ö g┼é├│wnej bohaterki. I nic wi─Öcej!!! Prosz─Ö mnie nie przeklina─ç.

#18 2006-01-20 00:37:01

fringilla
U┐ytkownik

Hehe, nie m├│wi─Ö, ┼╝e jest por├│wnywalna jako┼Ťci─ů z JE, ale mnie wci─ůgn─Ö┼éa.

Pozdr. Agata
gg 5739618

Stopka forum