Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#201 2006-04-16 16:38:48

Alison
U┐ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Bronte mam na p├│┼éce przeczytan─ůwink Lalke czyta┼éam, ale bardziej zachwyci┼éy mnie Noce i dnie, Wierna rzeka i Nad Niemnem, Rodzina Po┼éanieckich a swego czasu powiesci Rodziwicz├│wny ni┼╝ Ziemia obiecana.
a co jeszcze?

Bo┼╝e, ja przy Wiernej rzece, rz─Özi┼éam ze ┼Ťmiechu. Pami─Ötam jak ┼╝e┼Ťmy sie z moim lubym za┼Ťmiewali do ┼éez nad j─Özykiem tej powie┼Ťci, nawet gdzie┼Ť mia┼éam wynotowane co smaczniejsze zdania o "p┼éon─ůcych ┼╝─ůdzach". Nie rozumia┼éam wtedy w czym taki ┼╗eromski jest lepsiejszy od Rodziewicz├│wny czy Mniszk├│wny, pewnie w tym, ┼╝e jest m─Ö┼╝czyzn─ů, bo te jego dzie┼éa to dla mnie s─ů...takie sobie, delikatnie rzecz ujmuj─ůc. Mo┼╝e to herezja, bo bidula wa┼ékuja w szko┼éach od zawsze, ale ja go nie strawiam.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#202 2006-04-16 16:43:14

GosiaJ
U┐ytkownik

Bo┼╝e, ja przy Wiernej rzece, rz─Özi┼éam ze ┼Ťmiechu. Pami─Ötam jak ┼╝e┼Ťmy sie z moim lubym za┼Ťmiewali do ┼éez nad j─Özykiem tej powie┼Ťci, nawet gdzie┼Ť mia┼éam wynotowane co smaczniejsze zdania o "p┼éon─ůcych ┼╝─ůdzach". Nie rozumia┼éam wtedy w czym taki ┼╗eromski jest lepsiejszy od Rodziewicz├│wny czy Mniszk├│wny, pewnie w tym, ┼╝e jest m─Ö┼╝czyzn─ů, bo te jego dzie┼éa to dla mnie s─ů...takie sobie, delikatnie rzecz ujmuj─ůc. Mo┼╝e to herezja, bo bidula wa┼ékuja w szko┼éach od zawsze, ale ja go nie strawiam.

Zgadzam si─Ö z Tob─ů, tym bardziej, ┼╝e co roku musz─Ö czyta─ç "Syzyfowe prace" ;-) W miar─Ö podoba mi si─Ö jedynie "Przedwio┼Ťnie". A "Wierna rzeka" - ┼éeeee, z tymi po┼Ťwi─Öceniami, powsta┼äcami... Zupe┼énie mi nie przypad┼éa do gustu.

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#203 2006-04-16 17:05:17

Bonduelle
U┐ytkownik

A propos poruszanej wcze┼Ťniej kwestii Mniszk├│wny - nie uwa┼╝acie, ┼╝e "Tr─Ödowata" to (wyj─ůtkowo n─Ödzne) pop┼éuczyny po DiU? Bo stefcia te┼╝ na pocz─ůtku nie lubi┼éa Boskiego Ordynata etc. etc. wink

#204 2006-04-16 17:11:19

Diana
U┐ytkownik

Ceni─Ö bardzo literatur─Ö rosyjsk─ů, a zw┼éaszcza "Bohatera naszych czas├│w" Lermontowa i Turgieniewa "Ojcowie i dzieci"- a odkry┼éam ich dopiero na studiach. Odlatywa┼éam niemal┼╝e przy czytaniu tych powie┼Ťci, by┼éy niesamowite, jakie┼Ť takie delikatne, ulotne, nieziemskie. Polecam! big_smile
A poza tym, nie┼Ťmia┼éo chcia┼éabym zach─Öci─ç do przeczytania paru ksi─ů┼╝ek naszego Kraszewskiego (z kt├│rego pisa┼éam prac─Ö magistersk─ů), np. "Pu┼ékownik├│wn─Ö", "Diab┼éa", "Chat─Ö za wsi─ů". Sporo on tego naprodukowa┼é, wi─Öc wyb├│r jest szeroki.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#205 2006-04-16 17:16:37

AineNiRigani
U┐ytkownik

Macierz Rodziewicz├│wny.
Tak pi─Ökne ┼╝e a┼╝ boli.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#206 2006-04-16 17:17:11

Alison
U┐ytkownik

A propos poruszanej wcze┼Ťniej kwestii Mniszk├│wny - nie uwa┼╝acie, ┼╝e "Tr─Ödowata" to (wyj─ůtkowo n─Ödzne) pop┼éuczyny po DiU? Bo stefcia te┼╝ na pocz─ůtku nie lubi┼éa Boskiego Ordynata etc. etc. wink

Ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e to nie zamierzone pop┼éuczyny. To po prostu schemat-samograj. Jak sie tak dobrze przyjrze─ç, to wszystko co napisano i sfilmowano o mi┼éo┼Ťci ma ten sam schemat. Poznaj─ů si─Ö, najpierw sie nie lubia, nawet k┼é├│c─ů, nie moga ze soba by─ç z najr├│zniejszych wzgl─Öd├│w, a im trudniej tym bardziej ich do siebie ci─ůgnie, i na ko┼äcu BUM, happy albo unhappy end.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#207 2006-04-16 17:20:00

Alison
U┐ytkownik

Ceni─Ö bardzo literatur─Ö rosyjsk─ů, a zw┼éaszcza "Bohatera naszych czas├│w" Lermontowa i Turgieniewa "Ojcowie i dzieci"- a odkry┼éam ich dopiero na studiach. Odlatywa┼éam niemal┼╝e przy czytaniu tych powie┼Ťci, by┼éy niesamowite, jakie┼Ť takie delikatne, ulotne, nieziemskie. Polecam! big_smile

Och rosyjska literatura, to w og├│le jest inny ┼Ťwiat. Uwielbiam j─ů. Ma niepowtarzalny klimat i emocje, zrozumia┼ée w pe┼éni tylko dla "s┼éowia┼äskiej duszy". Do Lermontowa i Turgieniewa, dodam mojego ukochanego Czechowa. Dostojewski i To┼éstoj na d┼éugie deszczowe wakacje ;-)

#208 2006-04-16 17:22:14

Gosia
U┐ytkownik

Aine, a czytalas Dewajtis?

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#209 2006-04-19 08:29:34

AineNiRigani
U┐ytkownik

Aine, a czytalas Dewajtis?

No ba!!!
Te┼╝ nale┼╝y do moich ulubionych. Ale Macierz ma jednak inny wymiar.

#210 2006-04-19 10:34:09

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Gdybym mog┼éa czyta┼éabym DUM─ś (jakie to oczywiste) ale ┼╝e nie mog─Ö, bo po pierwsze mam mas─Ö innych lektur do czytania, a po drugie - po┼╝yczy┼éam t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö mamie! (a┼╝ wstyd, ┼╝e ksi─ů┼╝ka le┼╝y 10 lat w domu a moja mama jej nie czyta┼éa!). Czytam wi─Öc LALK─ś Prusa, Mitologi─Ö Grek├│w i Rzymian Kubiaka i Mitologi─Ö Parandowskiego - bynajmniej nie dlatego, ┼╝e jestem zafascynowana mitologi─ů... powodem jest i by┼éo kolokwium ;/

#211 2006-04-19 13:04:00

otherwaymistercollins
U┐ytkownik

Ja obecnie wzi─Ö┼éam si─Ö za Prousta, nast─Öpny w kolejce jest Ullises Jamesa Joyce'a, a potem...ju┼╝ sama nie wiem. W ka┼╝dym b─ůd┼║ razie mn├│stwo lektur do przeczytania bo egzamin z Literatury XX wieku zbli┼╝a si─Ö wielkimi krokami. Jane Austen p├│jdzie w odstawk─Ö, przynajmniej do wakacji...

#212 2006-04-19 14:06:36

GosiaJ
U┐ytkownik

Ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e to nie zamierzone pop┼éuczyny. To po prostu schemat-samograj. Jak sie tak dobrze przyjrze─ç, to wszystko co napisano i sfilmowano o mi┼éo┼Ťci ma ten sam schemat. Poznaj─ů si─Ö, najpierw sie nie lubia, nawet k┼é├│c─ů, nie moga ze soba by─ç z najr├│zniejszych wzgl─Öd├│w, a im trudniej tym bardziej ich do siebie ci─ůgnie, i na ko┼äcu BUM, happy albo unhappy end.

Zgadzam si─Ö - a r├│┼╝nica jest w sposobie opisania tego "lubienia i nielubienia" :-) Jana Austenova na pewno mia┼éa sporo umiej─Ötno┼Ťci. Ale pami─Ötam, ┼╝e jakem by┼éa smarkatsza, to okrutnie mni─Ö porusza┼éa "Dzikuska" Zarzyckiej - takie to by┼éo kiczowate, jednak serc trzepoty wywo┼éa┼éo ;-)

#213 2006-04-19 14:08:05

Gosia
U┐ytkownik

I owszem, Dzikuske czytalam big_smile

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#214 2006-04-19 14:10:33

GosiaJ
U┐ytkownik

przeczyta┼éam o Nikiforze, a wczoraj si─Ö wzi─Ö┼éam w koncu za "listy JA" wink po za tym co s─ůdzicie o Bidwell'u G.?

"El┼╝biet─Ö I" i "Henryka VIII", przeczyta┼éam jednym tchem, inne ksi─ů┼╝ki mi si─Ö mniej podoba┼éy, mo┼╝e dlatego, ┼╝e bohaterowie nie tak fascynuj─ůcy. Ale og├│lnie jestem na tak :-) Inna sprawa, ┼╝e czyta┼éam to bardzo dawno, jako┼Ť tak pod koniec podstaw├│wki czy na pocz─ůtku liceum (mo┼╝e za wcze┼Ťnie) i chyba podczas wakacji sobie do tego wr├│c─Ö - tym bardziej, ┼╝e ostatnio w antykwariacie widzia┼éam.

#215 2006-04-19 14:13:26

GosiaJ
U┐ytkownik

Gdybym mog┼éa czyta┼éabym DUM─ś (jakie to oczywiste) ale ┼╝e nie mog─Ö, bo po pierwsze mam mas─Ö innych lektur do czytania, a po drugie - po┼╝yczy┼éam t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö mamie! (a┼╝ wstyd, ┼╝e ksi─ů┼╝ka le┼╝y 10 lat w domu a moja mama jej nie czyta┼éa!). Czytam wi─Öc LALK─ś Prusa, Mitologi─Ö Grek├│w i Rzymian Kubiaka i Mitologi─Ö Parandowskiego - bynajmniej nie dlatego, ┼╝e jestem zafascynowana mitologi─ů... powodem jest i by┼éo kolokwium ;/

Zawsze, bez wzgl─Ödu na wszystko b─Öd─Ö g┼éosi─ç, ┼╝e "Lalka" jest genialna absolutnie (chocia┼╝ za pami─Ötnikiem Rzeckiego nie przepadam). W┼éa┼Ťciwie to nabra┼éam ochoty na powr├│t do "Lalki" dzi─Öki serialowi "N&S", kilka podobie┼ästw jest. Chocia┼╝ i bez tego wracam prawie co roku. Kocham "Lalk─Ö"! :-)

#216 2006-04-19 16:30:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

przeczyta┼éam o Nikiforze, a wczoraj si─Ö wzi─Ö┼éam w koncu za "listy JA" wink po za tym co s─ůdzicie o Bidwell'u G.?

Bidwell pisze pieknie, ale bardzo nieobiektywnie. Ani Henryk nie był taki wspaniały, ani Elżbieta cudowna i łagodna. Chociaz geniuszu odmówić im nie można big_smile

#217 2006-04-19 16:35:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ech "Dzikuska" jest niczym wyjeta spod pi├│ra Barbary Cartland big_smile a ten facet wydawa┼é mi sie tam jaki┼Ť taki niedorobiony. Ale Ita to w zasadzie jeden z moich ulubionych szablon├│w postaci kobiecych.

#218 2006-04-19 16:35:28

arydno
U┐ytkownik

A ja z kolei zachecam Was, Mile Panie (i Panowie) do zaglebienia sie w literature wloska... Poniewaz siedze w niej gleboko, pozwole sobie polecic mojego ulubionego Dino Buzzatiego (Pustynie tatarow i opowiadania) - nieslychanie basniowo-onirycznego pisarza (juz niezyjacego) i Tabucchiego - wlasnie czytam Tristano umiera, ale to z kolei jest juz inna, bardziej specyficzna literatura;)

Bardzo podobalo mi sie Zycie Pi autorstwa Yanna Martela, choc z reguly nie przepadam za supermodnymi ksiazkami. :?

#219 2006-04-19 20:27:23

izek
U┐ytkownik

"Dzikuska" - gdzie┼Ť mi dzwoni, ale to musia┼éo by─ç dawno.
Dewajtis jak najbardziej niedawno, podobnie jak Mi─Ödzy ustami a brzegiem pucharu - to s─ů dwie powie┼Ťci Rodziewicz├│wny, kt├│re s─ů chyba najl┼╝ejsze, bo w innych za du┼╝o podtekst├│w historycznych - bez obrazy dla tych co je lubi─ů.

Alison - ┼Ťmia┼éa┼Ť si─Ö na Wiernej rzece? jak mog┼éa┼Ť - ja przep┼éaka┼éam chyba ca┼é─ů noc pod ko┼édr─ů, bo jako┼Ť tak j─ů czyta┼éam (dawno, bo dawno ale pami─Ötam). Ale kontekst historyczny jako┼Ť mi wypad┼é z g┼éowy :oops: te powsta┼äcze w─ůtki wypchn─ů┼é zdaje si─Ö pod┼éy czyn g┼é├│wnego bohatera, co to si─Ö nie umia┼é zachowa─ç jak d┼╝entelmen... i chowa┼é si─Ö za sp├│dnicami mamusi (swoj─ů drog─ů ciekawe co by by┼éo jakby matka Darcy'ego ┼╝y┼éa).

gg 5425654

#220 2006-04-19 21:15:14

GosiaJ
U┐ytkownik

Bidwell pisze pieknie, ale bardzo nieobiektywnie. Ani Henryk nie był taki wspaniały, ani Elżbieta cudowna i łagodna. Chociaz geniuszu odmówić im nie można big_smile

Pewnie masz racj─Ö, zreszt─ů ju┼╝ nie pami─Ötam za bardzo, jak ju┼╝ wspomnia┼éam, dawno czyta┼éam. Ale czy w og├│le kiedykolwiek historia pisana jest ca┼ékiem obiektywnie? A jak ju┼╝ jest bardziej obiektywnie, to zapewne nudno :-)

#221 2006-04-19 21:20:01

GosiaJ
U┐ytkownik

Alison - ┼Ťmia┼éa┼Ť si─Ö na Wiernej rzece? jak mog┼éa┼Ť - ja przep┼éaka┼éam chyba ca┼é─ů noc pod ko┼édr─ů, bo jako┼Ť tak j─ů czyta┼éam (dawno, bo dawno ale pami─Ötam). Ale kontekst historyczny jako┼Ť mi wypad┼é z g┼éowy :oops: te powsta┼äcze w─ůtki wypchn─ů┼é zdaje si─Ö pod┼éy czyn g┼é├│wnego bohatera, co to si─Ö nie umia┼é zachowa─ç jak d┼╝entelmen... i chowa┼é si─Ö za sp├│dnicami mamusi (swoj─ů drog─ů ciekawe co by by┼éo jakby matka Darcy'ego ┼╝y┼éa).

No w┼éa┼Ťnie, zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie, ┼╝e w polskiej literaturze jako┼Ť nie ma d┼╝entelmen├│w? Nie analizowa┼éam problemu dok┼éadnie, ale tak mi si─Ö teraz narzuci┼éo. Nie ma takich facet├│w jak Darcy, Wentworth, Brandon, Thornton? Wszyscy si─Ö najpierw dla ojczyzny po┼Ťwi─Öcaj─ů albo rzucaj─ů panny dla sprawy (jak Judym, nie przymierzaj─ůc). A jak ju┼╝ kt├│ry d┼╝entelmen, chocia┼╝ kupiec, jak Wokulski, to mu nie dadz─ů panny takiej, jak Margaretka, co by go w ko┼äcu pokocha┼éa, tylko heter─Ö Iz─Ö ┼é─Öck─ů (chociaz t─Ö posta─ç sam─ů w sobie lubi─Ö).

#222 2006-04-19 21:21:52

GosiaJ
U┐ytkownik

Ech "Dzikuska" jest niczym wyjeta spod pi├│ra Barbary Cartland big_smile a ten facet wydawa┼é mi sie tam jaki┼Ť taki niedorobiony. Ale Ita to w zasadzie jeden z moich ulubionych szablon├│w postaci kobiecych.

Kurcz─Ö, ju┼╝ nic nie pami─Ötam, chyba musz─Ö podskoczyc do rodzic├│w po┼╝yczy─ç :-) Pami─Ötam, ┼╝e si─Ö strasznie emocjonowa┼éam, dziewcz─Öciem smarkatym b─Öd─ůc, jak oni si─Ö tam w ko┼äcu ca┼éowali :-)

#223 2006-04-19 21:28:06

izek
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie, zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie, ┼╝e w polskiej literaturze jako┼Ť nie ma d┼╝entelmen├│w? Nie analizowa┼éam problemu dok┼éadnie, ale tak mi si─Ö teraz narzuci┼éo. Nie ma takich facet├│w jak Darcy, Wentworth, Brandon, Thornton? Wszyscy si─Ö najpierw dla ojczyzny po┼Ťwi─Öcaj─ů albo rzucaj─ů panny dla sprawy (jak Judym, nie przymierzaj─ůc). A jak ju┼╝ kt├│ry d┼╝entelmen, chocia┼╝ kupiec, jak Wokulski, to mu nie dadz─ů panny takiej, jak Margaretka, co by go w ko┼äcu pokocha┼éa, tylko heter─Ö Iz─Ö ┼é─Öck─ů (chociaz t─Ö posta─ç sam─ů w sobie lubi─Ö).

też mi nic nie przychodzi do głowy

gg 5425654

#224 2006-04-19 21:31:47

Maryann
U┐ytkownik

Bidwella, podobnie jak GosiaJ, czyta┼éam dosy─ç dawno. Wtedy mi si─Ö podoba┼é, cho─ç rzeczywi┼Ťcie jest dosy─ç stronniczy.
A wielbicielkom tego typu powie┼Ťci polecam "Czterech kr├│l├│w Katarzyny" Ma┼égorzaty Duczmal.

#225 2006-04-19 21:38:14

Justyna
U┐ytkownik

A Połaniecki.A jego przyjaciele?

Elisa: Signor Conte calmatevi,
Conte: Eh, Signori, il Conte Ristori vuole questa donna... Che scandalo!!! La verità Elisa...... la verità,

Stopka forum