Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#201 2006-04-16 16:38:48

Alison
Użytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Bronte mam na pó?ce przeczytan?wink Lalke czyta?am, ale bardziej zachwyci?y mnie Noce i dnie, Wierna rzeka i Nad Niemnem, Rodzina Po?anieckich a swego czasu powiesci Rodziwiczówny ni? Ziemia obiecana.
a co jeszcze?

Bo?e, ja przy Wiernej rzece, rz?zi?am ze ?miechu. Pami?tam jak ?e?my sie z moim lubym za?miewali do ?ez nad j?zykiem tej powie?ci, nawet gdzie? mia?am wynotowane co smaczniejsze zdania o "p?on?cych ??dzach". Nie rozumia?am wtedy w czym taki ?eromski jest lepsiejszy od Rodziewiczówny czy Mniszkówny, pewnie w tym, ?e jest m??czyzn?, bo te jego dzie?a to dla mnie s?...takie sobie, delikatnie rzecz ujmuj?c. Mo?e to herezja, bo bidula wa?kuja w szko?ach od zawsze, ale ja go nie strawiam.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#202 2006-04-16 16:43:14

GosiaJ
Użytkownik

Bo?e, ja przy Wiernej rzece, rz?zi?am ze ?miechu. Pami?tam jak ?e?my sie z moim lubym za?miewali do ?ez nad j?zykiem tej powie?ci, nawet gdzie? mia?am wynotowane co smaczniejsze zdania o "p?on?cych ??dzach". Nie rozumia?am wtedy w czym taki ?eromski jest lepsiejszy od Rodziewiczówny czy Mniszkówny, pewnie w tym, ?e jest m??czyzn?, bo te jego dzie?a to dla mnie s?...takie sobie, delikatnie rzecz ujmuj?c. Mo?e to herezja, bo bidula wa?kuja w szko?ach od zawsze, ale ja go nie strawiam.

Zgadzam si? z Tob?, tym bardziej, ?e co roku musz? czyta? "Syzyfowe prace" ;-) W miar? podoba mi si? jedynie "Przedwio?nie". A "Wierna rzeka" - ?eeee, z tymi po?wi?ceniami, powsta?cami... Zupe?nie mi nie przypad?a do gustu.

Thorntonmania... nieustaj?ce apogeum uzale?nienia.

#203 2006-04-16 17:05:17

Bonduelle
Użytkownik

A propos poruszanej wcze?niej kwestii Mniszkówny - nie uwa?acie, ?e "Tr?dowata" to (wyj?tkowo n?dzne) pop?uczyny po DiU? Bo stefcia te? na pocz?tku nie lubi?a Boskiego Ordynata etc. etc. wink

#204 2006-04-16 17:11:19

Diana
Użytkownik

Ceni? bardzo literatur? rosyjsk?, a zw?aszcza "Bohatera naszych czasów" Lermontowa i Turgieniewa "Ojcowie i dzieci"- a odkry?am ich dopiero na studiach. Odlatywa?am niemal?e przy czytaniu tych powie?ci, by?y niesamowite, jakie? takie delikatne, ulotne, nieziemskie. Polecam! big_smile
A poza tym, nie?mia?o chcia?abym zach?ci? do przeczytania paru ksi??ek naszego Kraszewskiego (z którego pisa?am prac? magistersk?), np. "Pu?kownikówn?", "Diab?a", "Chat? za wsi?". Sporo on tego naprodukowa?, wi?c wybór jest szeroki.

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#205 2006-04-16 17:16:37

AineNiRigani
Użytkownik

Macierz Rodziewiczówny.
Tak pi?kne ?e a? boli.

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#206 2006-04-16 17:17:11

Alison
Użytkownik

A propos poruszanej wcze?niej kwestii Mniszkówny - nie uwa?acie, ?e "Tr?dowata" to (wyj?tkowo n?dzne) pop?uczyny po DiU? Bo stefcia te? na pocz?tku nie lubi?a Boskiego Ordynata etc. etc. wink

Ja my?l?, ?e to nie zamierzone pop?uczyny. To po prostu schemat-samograj. Jak sie tak dobrze przyjrze?, to wszystko co napisano i sfilmowano o mi?o?ci ma ten sam schemat. Poznaj? si?, najpierw sie nie lubia, nawet k?óc?, nie moga ze soba by? z najrózniejszych wzgl?dów, a im trudniej tym bardziej ich do siebie ci?gnie, i na ko?cu BUM, happy albo unhappy end.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#207 2006-04-16 17:20:00

Alison
Użytkownik

Ceni? bardzo literatur? rosyjsk?, a zw?aszcza "Bohatera naszych czasów" Lermontowa i Turgieniewa "Ojcowie i dzieci"- a odkry?am ich dopiero na studiach. Odlatywa?am niemal?e przy czytaniu tych powie?ci, by?y niesamowite, jakie? takie delikatne, ulotne, nieziemskie. Polecam! big_smile

Och rosyjska literatura, to w ogóle jest inny ?wiat. Uwielbiam j?. Ma niepowtarzalny klimat i emocje, zrozumia?e w pe?ni tylko dla "s?owia?skiej duszy". Do Lermontowa i Turgieniewa, dodam mojego ukochanego Czechowa. Dostojewski i To?stoj na d?ugie deszczowe wakacje ;-)

#208 2006-04-16 17:22:14

Gosia
Użytkownik

Aine, a czytalas Dewajtis?

#209 2006-04-19 08:29:34

AineNiRigani
Użytkownik

Aine, a czytalas Dewajtis?

No ba!!!
Te? nale?y do moich ulubionych. Ale Macierz ma jednak inny wymiar.

#210 2006-04-19 10:34:09

bezpaznokcianka
Użytkownik

Gdybym mog?a czyta?abym DUM? (jakie to oczywiste) ale ?e nie mog?, bo po pierwsze mam mas? innych lektur do czytania, a po drugie - po?yczy?am t? ksi??k? mamie! (a? wstyd, ?e ksi??ka le?y 10 lat w domu a moja mama jej nie czyta?a!). Czytam wi?c LALK? Prusa, Mitologi? Greków i Rzymian Kubiaka i Mitologi? Parandowskiego - bynajmniej nie dlatego, ?e jestem zafascynowana mitologi?... powodem jest i by?o kolokwium ;/

#211 2006-04-19 13:04:00

otherwaymistercollins
Użytkownik

Ja obecnie wzi??am si? za Prousta, nast?pny w kolejce jest Ullises Jamesa Joyce'a, a potem...ju? sama nie wiem. W ka?dym b?d? razie mnóstwo lektur do przeczytania bo egzamin z Literatury XX wieku zbli?a si? wielkimi krokami. Jane Austen pójdzie w odstawk?, przynajmniej do wakacji...

#212 2006-04-19 14:06:36

GosiaJ
Użytkownik

Ja my?l?, ?e to nie zamierzone pop?uczyny. To po prostu schemat-samograj. Jak sie tak dobrze przyjrze?, to wszystko co napisano i sfilmowano o mi?o?ci ma ten sam schemat. Poznaj? si?, najpierw sie nie lubia, nawet k?óc?, nie moga ze soba by? z najrózniejszych wzgl?dów, a im trudniej tym bardziej ich do siebie ci?gnie, i na ko?cu BUM, happy albo unhappy end.

Zgadzam si? - a ró?nica jest w sposobie opisania tego "lubienia i nielubienia" :-) Jana Austenova na pewno mia?a sporo umiej?tno?ci. Ale pami?tam, ?e jakem by?a smarkatsza, to okrutnie mni? porusza?a "Dzikuska" Zarzyckiej - takie to by?o kiczowate, jednak serc trzepoty wywo?a?o ;-)

#213 2006-04-19 14:08:05

Gosia
Użytkownik

I owszem, Dzikuske czytalam big_smile

#214 2006-04-19 14:10:33

GosiaJ
Użytkownik

przeczyta?am o Nikiforze, a wczoraj si? wzi??am w koncu za "listy JA" wink po za tym co s?dzicie o Bidwell'u G.?

"El?biet? I" i "Henryka VIII", przeczyta?am jednym tchem, inne ksi??ki mi si? mniej podoba?y, mo?e dlatego, ?e bohaterowie nie tak fascynuj?cy. Ale ogólnie jestem na tak :-) Inna sprawa, ?e czyta?am to bardzo dawno, jako? tak pod koniec podstawówki czy na pocz?tku liceum (mo?e za wcze?nie) i chyba podczas wakacji sobie do tego wróc? - tym bardziej, ?e ostatnio w antykwariacie widzia?am.

#215 2006-04-19 14:13:26

GosiaJ
Użytkownik

Gdybym mog?a czyta?abym DUM? (jakie to oczywiste) ale ?e nie mog?, bo po pierwsze mam mas? innych lektur do czytania, a po drugie - po?yczy?am t? ksi??k? mamie! (a? wstyd, ?e ksi??ka le?y 10 lat w domu a moja mama jej nie czyta?a!). Czytam wi?c LALK? Prusa, Mitologi? Greków i Rzymian Kubiaka i Mitologi? Parandowskiego - bynajmniej nie dlatego, ?e jestem zafascynowana mitologi?... powodem jest i by?o kolokwium ;/

Zawsze, bez wzgl?du na wszystko b?d? g?osi?, ?e "Lalka" jest genialna absolutnie (chocia? za pami?tnikiem Rzeckiego nie przepadam). W?a?ciwie to nabra?am ochoty na powrót do "Lalki" dzi?ki serialowi "N&S", kilka podobie?stw jest. Chocia? i bez tego wracam prawie co roku. Kocham "Lalk?"! :-)

#216 2006-04-19 16:30:58

AineNiRigani
Użytkownik

przeczyta?am o Nikiforze, a wczoraj si? wzi??am w koncu za "listy JA" wink po za tym co s?dzicie o Bidwell'u G.?

Bidwell pisze pieknie, ale bardzo nieobiektywnie. Ani Henryk nie by? taki wspania?y, ani El?bieta cudowna i ?agodna. Chociaz geniuszu odmówi? im nie mo?na big_smile

#217 2006-04-19 16:35:11

AineNiRigani
Użytkownik

Ech "Dzikuska" jest niczym wyjeta spod pióra Barbary Cartland big_smile a ten facet wydawa? mi sie tam jaki? taki niedorobiony. Ale Ita to w zasadzie jeden z moich ulubionych szablonów postaci kobiecych.

#218 2006-04-19 16:35:28

arydno
Użytkownik

A ja z kolei zachecam Was, Mile Panie (i Panowie) do zaglebienia sie w literature wloska... Poniewaz siedze w niej gleboko, pozwole sobie polecic mojego ulubionego Dino Buzzatiego (Pustynie tatarow i opowiadania) - nieslychanie basniowo-onirycznego pisarza (juz niezyjacego) i Tabucchiego - wlasnie czytam Tristano umiera, ale to z kolei jest juz inna, bardziej specyficzna literatura;)

Bardzo podobalo mi sie Zycie Pi autorstwa Yanna Martela, choc z reguly nie przepadam za supermodnymi ksiazkami. :?

#219 2006-04-19 20:27:23

izek
Użytkownik

"Dzikuska" - gdzie? mi dzwoni, ale to musia?o by? dawno.
Dewajtis jak najbardziej niedawno, podobnie jak Mi?dzy ustami a brzegiem pucharu - to s? dwie powie?ci Rodziewiczówny, które s? chyba najl?ejsze, bo w innych za du?o podtekstów historycznych - bez obrazy dla tych co je lubi?.

Alison - ?mia?a? si? na Wiernej rzece? jak mog?a? - ja przep?aka?am chyba ca?? noc pod ko?dr?, bo jako? tak j? czyta?am (dawno, bo dawno ale pami?tam). Ale kontekst historyczny jako? mi wypad? z g?owy :oops: te powsta?cze w?tki wypchn?? zdaje si? pod?y czyn g?ównego bohatera, co to si? nie umia? zachowa? jak d?entelmen... i chowa? si? za spódnicami mamusi (swoj? drog? ciekawe co by by?o jakby matka Darcy'ego ?y?a).

gg 5425654

#220 2006-04-19 21:15:14

GosiaJ
Użytkownik

Bidwell pisze pieknie, ale bardzo nieobiektywnie. Ani Henryk nie by? taki wspania?y, ani El?bieta cudowna i ?agodna. Chociaz geniuszu odmówi? im nie mo?na big_smile

Pewnie masz racj?, zreszt? ju? nie pami?tam za bardzo, jak ju? wspomnia?am, dawno czyta?am. Ale czy w ogóle kiedykolwiek historia pisana jest ca?kiem obiektywnie? A jak ju? jest bardziej obiektywnie, to zapewne nudno :-)

#221 2006-04-19 21:20:01

GosiaJ
Użytkownik

Alison - ?mia?a? si? na Wiernej rzece? jak mog?a? - ja przep?aka?am chyba ca?? noc pod ko?dr?, bo jako? tak j? czyta?am (dawno, bo dawno ale pami?tam). Ale kontekst historyczny jako? mi wypad? z g?owy :oops: te powsta?cze w?tki wypchn?? zdaje si? pod?y czyn g?ównego bohatera, co to si? nie umia? zachowa? jak d?entelmen... i chowa? si? za spódnicami mamusi (swoj? drog? ciekawe co by by?o jakby matka Darcy'ego ?y?a).

No w?a?nie, zauwa?y?y?cie, ?e w polskiej literaturze jako? nie ma d?entelmenów? Nie analizowa?am problemu dok?adnie, ale tak mi si? teraz narzuci?o. Nie ma takich facetów jak Darcy, Wentworth, Brandon, Thornton? Wszyscy si? najpierw dla ojczyzny po?wi?caj? albo rzucaj? panny dla sprawy (jak Judym, nie przymierzaj?c). A jak ju? który d?entelmen, chocia? kupiec, jak Wokulski, to mu nie dadz? panny takiej, jak Margaretka, co by go w ko?cu pokocha?a, tylko heter? Iz? ??ck? (chociaz t? posta? sam? w sobie lubi?).

#222 2006-04-19 21:21:52

GosiaJ
Użytkownik

Ech "Dzikuska" jest niczym wyjeta spod pióra Barbary Cartland big_smile a ten facet wydawa? mi sie tam jaki? taki niedorobiony. Ale Ita to w zasadzie jeden z moich ulubionych szablonów postaci kobiecych.

Kurcz?, ju? nic nie pami?tam, chyba musz? podskoczyc do rodziców po?yczy? :-) Pami?tam, ?e si? strasznie emocjonowa?am, dziewcz?ciem smarkatym b?d?c, jak oni si? tam w ko?cu ca?owali :-)

#223 2006-04-19 21:28:06

izek
Użytkownik

No w?a?nie, zauwa?y?y?cie, ?e w polskiej literaturze jako? nie ma d?entelmenów? Nie analizowa?am problemu dok?adnie, ale tak mi si? teraz narzuci?o. Nie ma takich facetów jak Darcy, Wentworth, Brandon, Thornton? Wszyscy si? najpierw dla ojczyzny po?wi?caj? albo rzucaj? panny dla sprawy (jak Judym, nie przymierzaj?c). A jak ju? który d?entelmen, chocia? kupiec, jak Wokulski, to mu nie dadz? panny takiej, jak Margaretka, co by go w ko?cu pokocha?a, tylko heter? Iz? ??ck? (chociaz t? posta? sam? w sobie lubi?).

te? mi nic nie przychodzi do g?owy

gg 5425654

#224 2006-04-19 21:31:47

Maryann
Użytkownik

Bidwella, podobnie jak GosiaJ, czyta?am dosy? dawno. Wtedy mi si? podoba?, cho? rzeczywi?cie jest dosy? stronniczy.
A wielbicielkom tego typu powie?ci polecam "Czterech królów Katarzyny" Ma?gorzaty Duczmal.

#225 2006-04-19 21:38:14

Justyna
Użytkownik

A Po?aniecki.A jego przyjaciele?

Elisa: Signor Conte calmatevi,
Conte: Eh, Signori, il Conte Ristori vuole questa donna... Che scandalo!!! La verità Elisa...... la verità,

Stopka forum