Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#326 2006-05-16 15:15:08

bezpaznokcianka
U┐ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

Jeszcze o scenie koszulowej. Ja j─ů uwielbiam, wcale nie ze wzgl─Ödu na ┼Ťlinienie si─Ö do Colina, bo takiego wra┼╝enia nigdy na mnie nie robi┼éa. Podoba mi si─Ö jej funkcja w filmie. Wynios┼éy i nieprzyst─Öpny pan Darcy pojawia sie nagle oczom Elizabeth - jak na tamte warunki - prawie go┼éy, z mokrymi kosmykami w oczach, zmieszany, onie┼Ťmielony i bezbronny. Obydwoje czuj─ů si─Ö przy┼éapani, niezr─Öczni, zawstydzeni. Dzi─Öki temu mog─ů pu┼Ťci─ç jakie┼Ť bariery mi─Ödzy nimi, mo┼╝e ich "odblokowa─ç" do normalnej, ludzkiej rozmowy.

Trzykrotko... zgadzam sie z Toba! Ja tez uwazam, ze slawienna scena z mokra koszula w Dumie nie powstala po to, zeby sie fanki slinily na Colina F. tylko wlasnie dlatego, zeby uwydatnic jeszcze wzajemne skrepowanie Elizabeth i Darcy'ego. Sa tak zmieszani, ze nie patrza prawie w ogole na siebie (nota bene na samym poczatku tej sceny Lizzy robi taka mine jakby byla zniesmaczona wygladem pana Darcy'ego hehe) a Darcy gada trzy po trzy i dwa razy zadaje to samo pytanie!. Nie jest to co prawda moja ulubiona scena (nic nie pobije sceny w Lambton, gdy Lizzy dostaje list od Jane, a biedny Darcy chce posieszyc Lizzy i lapie ja za reke!!) ale ma swoj urok big_smile Jeszcze jak ciotka pointuje to wszystko slowami "Tak samo przystojny jak na portrecie, tylko moze troche mniej formalnie ubrany" zmieszanie Lizzy siega zenitu.

#327 2006-05-16 22:03:23

Caitriona
U┐ytkownik

O ile się nie mylę to była ta George Eliot wink I po naszemu jej nie ma...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#328 2006-05-16 23:04:10

caroline
U┐ytkownik

"Daniela... "nie ma, ale niedawno ukaza┼éo si─Ö "Miasteczko Middlemarch", podobno pierwsze wydanie, czy kto┼Ť czyta┼é? Cena jest przygn─Öbiaj─ůca sad
http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/393858
Cieszy tylko fakt, że Prószyński nie zaprzestał wydawania klasyki i robi nowe tłumaczenia.
Czyta┼éy┼Ťcie?

#329 2006-05-16 23:26:26

GosiaJ
U┐ytkownik

Gosiu,
to co piszesz, przypomina mi reporta┼╝ nt. seksualno┼Ťci w dawnych filmach. Np. scena gdy Rita Hayworth zdejmowa┼éa r─Ökawiczki w Gildzie - podobno na wielu m─Ö┼╝czyznach robi┼éo to wi─Öksze wra┼╝enie ni┼╝ klasyczny striptease.

Nie od dzi┼Ť wiadomo, ┼╝e to, co zakryte, jest bardziej fascynuj─ůce :-) Ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e (przynajmniej w moim przypadku) to jest taka reakcja przekorna na wszechobecno┼Ť─ç seksualnych skojarze┼ä, pocz─ůwszy od reklamy. Ile┼╝ mo┼╝na?

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#330 2006-06-26 21:19:49

Parker
U┐ytkownik

Obecnie czytam Rozwa┼╝n─ů i Romantyczn─ů (i ci─ůgle si─Ö gubi─Ö). Czy kto┼Ť pomo┼╝e mi to zrozumie─ç.

Barbara Sz.

#331 2006-06-26 22:40:43

Gumisio
U┐ytkownik

Obecnie czytam Rozwa┼╝n─ů i Romantyczn─ů (i ci─ůgle si─Ö gubie).Czy kto┼Ť pomo┼╝e mi to zrozumie─ç .

*spieszy na pomoc* A czego dokładnie nie rozumiesz?

Agnieszka

#332 2006-06-27 10:57:53

Parker
U┐ytkownik

Nie rozumiem tego na pocz─ůtku ksi─ů┼╝ki .Tych testament├│w co kto komu przepisa┼é . :?

Barbara Sz.

#333 2006-06-27 18:47:36

Gumisio
U┐ytkownik

Nie rozumiem tego na pocz─ůtku ksi─ů┼╝ki .Tych testament├│w co kto komu przepisa┼é . :?

O.K.
Wg. prawa w tamtych czasach, dziedziczył zawsze najstarszy męski potomek. To jest podstawa. Teraz tak.
Pan Dashwood mia┼é pierwsz─ů ┼╝on─Ö, kt├│ra zmar┼éa. Wychodz─ůc za m─ů┼╝, dosta┼éa okre┼Ťlony posag, a po jej ┼Ťmierci, jej maj─ůtek zosta┼é podzielony na p├│┼é - p├│┼é dla syna (Johna), p├│┼é dla m─Ö┼╝a. Po ┼Ťmierci m─Ö┼╝a, jego po┼é├│wka r├│wnie┼╝ dostawa┼éa si─Ö synowi. Czyli w efekcie John dosta┼é ca┼éy maj─ůtek swojej matki.
Teraz sprawa wuja. Ot├│┼╝ wuj by┼é bezdzietny i sam decydowa┼é, kto odzidziczy jego maj─ůtek. Okaza┼é si─Ö niewdzi─Öcznym potworem (w moim mniemaniu), bo siostry Dashwood, kt├│re o niego dba┼éy dosta┼éy bodaj po tysi─ůc funt├│w, a synek Johna - Harry dosta┼é ca┼éy maj─ůtek, poniewa┼╝podbi┼é serce staruszka. Poniewa┼╝ kilkulatek nie mo┼╝e zarz─ůdza─ç maj─Ötkiem, John, jako jego opiekun zosta┼é czasowo w┼éa┼Ťcicielem maj─ůtku.
Pani Dashwood z c├│rkami zosta┼éy z paroma groszami bez dachu nad g┼éow─ů, wi─Öc ┼Ťwiadomy tego pan Dashwood poprosi┼é syna o zaopiekowanie si─Ö nimi w sensie pomozy finansowej. John by im pom├│g, ale wredna Fanny wybi┼éa mu to z g┼éowy i biedne niewiasty musia┼éy same o siebie zadba─ç.
Kiedy czyta┼éam ten fragment ksi─ů┼╝ki, a tak┼╝e w tej cz─Ö┼Ťci film├│w krew nag┼éa mnie zalewa i mam ochot─Ö zrobi─ç im krzywd─Ö.
Czy to jest zrozumia┼ée dla Ciebie, Parker, czy co┼Ť jeszcze wyja┼Ťni─ç?

Agnieszka

#334 2006-06-27 18:49:02

caroline
U┐ytkownik

Stary pan Dashwood - bogaty - nie ma ┼╝ony ani dzieci, zaprasza do siebie swego bratanka - ojca naszych bohaterek, mieszkaj─ů razem.
M┼éodszy Pan Dashwood (bratanek, ojciec Marianny, Eleonory i Ma┼égorzaty) opiekuje si─Ö wraz z ┼╝on─ů i c├│rkami starszym panem.
M┼éodszy Pan Dashwood ma tak┼╝e syna z pierwszego ma┼é┼╝e┼ästwa. Ten w┼éa┼Ťnie syn zdobywa wzgl─Ödy starego Dashwooda, jemu (a w┼éa┼Ťciwie jego malutkiemu synowi) zostaje zapisany maj─ůtek, chocia┼╝ go nie potrzebuje, mia┼é bogat─ů matk─Ö i sam dobrze si─Ö o┼╝eni┼é. Dziewczyny dostaj─ů niewiele, po ┼Ťmierci m┼éodszego Dashwooda, ich ojca (w tym momencie zaczyna si─Ö powie┼Ť─ç) s─ů w trudnej sytuacji finansowej.
Jasne? lol

#335 2006-06-27 18:52:05

caroline
U┐ytkownik

Gumisio nieoceniona wytłumaczyła chyba dokładniej big_smile

#336 2006-06-27 20:34:04

Parker
U┐ytkownik

Teraz ju┼╝ wszystko rozumiem .Dzi─Ökuje . big_smile

Barbara Sz.

#337 2006-06-27 21:32:53

Gumisio
U┐ytkownik

Teraz ju┼╝ wszystko rozumiem .Dzi─Ökuje . big_smile

Psz─Ö Ci─Ö bardzo. big_smile

Agnieszka

#338 2006-07-03 11:49:12

mara7
U┐ytkownik

Ja ostatnio sie skusia┼éam i si─Ögn─Ö┼éam po raz kolejny..."Dume..."-s─ů ksiazki do kt├│rych warto wraca─ç.. smile Wczesniej czyta┼é─ům "Wierny Ogrodnik"-Johna le Carre,na jej podstawie nakr─Öcono film o tym samym tytule z Ralphem Fiennesem i Rachel Weisz w rolach g┼é.-┼Ťwietny film,pi─Ökna ksia┼╝ka o aktualnym zagrozeniu naszych czas├│w-naprawde warto przeczyta─ç.

#339 2006-07-03 11:49:45

mara7
U┐ytkownik

Ja ostatnio sie skusia┼éam i si─Ögn─Ö┼éam po raz kolejny..."Dume..."-s─ů ksiazki do kt├│rych warto wraca─ç.. smile Wczesniej czyta┼é─ům "Wierny Ogrodnik"-Johna le Carre,na jej podstawie nakr─Öcono film o tym samym tytule z Ralphem Fiennesem i Rachel Weisz w rolach g┼é.-┼Ťwietny film,pi─Ökna ksia┼╝ka o aktualnym zagrozeniu naszych czas├│w-naprawde warto przeczyta─ç.

#340 2006-07-03 11:54:26

elbereth
U┐ytkownik

Ja natomiast wr├│ci┼éam ostatnio do "Wichrowych Wzg├│rz" i "Niebezpiecznych zwi─ůzk├│w". Co┼Ť mnie wzi─Ö┼éo na takie starocie. :-)

┼╗ona: Dlaczego zostawi┼ée┼Ť mnie sam─ů? Wida─ç kochasz swojego przyjaciela bardziej ode mnie...
M─ů┼╝: Ale┼╝ sk─ůd! Gdyby┼Ťcie oboje ton─Öli w rzece, ratowa┼ébym Ciebie!
┼╗ona: Naprawd─Ö?
M─ů┼╝: Oczywi┼Ťcie! Jeste┼Ť dwa razy l┼╝ejsza! big_smile

Stopka forum