Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#251 2006-04-22 17:51:37

Maryann
U┐ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

itp. Wielka historia i polityka jest nieco dla mnie m─Öcz─ůca. A ju┼╝ sceny batalistyczne - ufff! Co innego w filmach, ale jak przypomn─Ö sobi─Ö p├│┼é tomu "Wojny i pokoju" na temat bitwy pod Borodino, to mi si─Ö p┼éaka─ç chce ;-)

┼Üwietnie Ci─Ö rozumiem. Kiedy┼Ť prze┼╝ywa┼éam co┼Ť podobnego czytaj─ůc "Wichry wojny", a konkretnie opis bitwy o Midway.

Kiedy w podstaw├│wce zaczytywa┼éam si─Ö powie┼Ťciami Aleksandra Dumasa, by┼éam ekspertem od historii Francji XVII wieku i potem czas├│w Wielkiej Rewolucji

A czyta┼éa┼Ť "Mari─Ö Antoni─Ö" Zweiga?

#252 2006-04-22 19:33:17

Jeanne
U┐ytkownik

Czytałam wszystkie oprócz 5....
A co wy na to:
http://ksiazki.wp.pl/wiadomosci/id,3171 … mosc.html#

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#253 2006-04-22 19:35:28

Gosia
U┐ytkownik

RANKING ROMANSÓW:
1.Jane Austen Duma i uprzedzenie
2.Charlotte Bronte Jane Eyre
3.Mitchell Margaret Przeminęło z wiatrem
4.Emily Bront─é? Wichrowe wzg├│rza
5.Daphne Du Maurier Rebeka

Czytalam wszystkie i mam wszystkie big_smile

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#254 2006-04-22 21:21:24

GosiaJ
U┐ytkownik

A czyta┼éa┼Ť "Mari─Ö Antoni─Ö" Zweiga?

Czyta┼éam, mam nawet ksi─ů┼╝k─Ö (i imi─Ö z bierzmowania z inspiracji - Antonina ;-))

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#255 2006-04-22 22:00:04

Maryann
U┐ytkownik

Wcze┼Ťniej to, co czyta┼éam na jej temat, nastraja┼éo raczej ma┼éo przychylnie. A tutaj... tak bardzo by┼éo mi jej ┼╝al. I jaka pi─Ökna, chocia┼╝ nieszcz─Ö┼Ťliwa historia mi┼éosna!

#256 2006-04-22 22:07:35

milosz
U┐ytkownik

A ja chodzę sobie koło Irene Nemirovski
}Francuska suita" - tyle, ┼╝e nie wiem czy warto....hm

Dzie┼éo odnalezione 2 lata temu w archiwum pisarki od razu spotka┼éo si─Ö z du┼╝ym zainteresowaniem. Zamiarem Irene Nemirowski by┼éo napisanie pi─Öcioksi─Ögu niestety w skutek tragicznej ┼Ťmierci autorki, powsta┼éy tylko dwie cz─Ö┼Ťci. Powie┼Ť─ç by┼éa powa┼╝nym kandydatem do najwy┼╝szego francuskiego wyr├│┼║nienia literackiego Nagrody Goncourt├│w, kt├│rego jednak nie otrzyma┼éa poprzez warunek nagradzania ┼╝yj─ůcych autor├│w.

Pierwsza cz─Ö┼Ť─ç ksi─ů┼╝ki - Czerwona burza - to obraz masowej ucieczki mieszka┼äc├│w Pary┼╝a przera┼╝onych pog┼éoskami o z zbli┼╝aniu si─Ö Niemc├│w. Nies┼éychanie barwny obraz, w kt├│rym wyst─Öpuj─ů przedstawiciele wszystkich stan├│w: bogaci mieszczanie w samochodach wy┼éadowanych srebrem, bielizn─ů po┼Ťcielow─ů: skromni urz─Ödnicy maszeruj─ůcy pieszo obok robotniczych rodzin z niemowl─Ötami na r─Öku: zatroskani o r─Ökopisy swoich ksi─ů┼╝ek, rozproszone oddzia┼éy wojska. Bohaterowie poszczeg├│lnych epizod├│w zcharakteryzowani z niezwyk┼é─ů celno┼Ťci─ů i zwi─Öz┼éo┼Ťci─ů w┼éa┼Ťciw─ů Niemirowskiej, a ca┼éo┼Ť─ç tworzy obraz chaosu, egoizmu i wygodnictwa, niezbyt przychylny dla Francji.

W cz─Ö┼Ťci drugiej - Dolce - poznajemy mieszka┼äc├│w ma┼éego miasta, w kt├│rym stacjonuje niemiecki pu┼ék. Nawi─ůzuj─ů si─Ö przyja┼║nie, intrygi, rodzi si─Ö nawet prawdziwa mi┼éo┼Ť─ç. M┼éoda Francuska, niezbyt szcz─Ö┼Ťliwa w ma┼é┼╝e┼ästwie, kt├│rej m─ů┼╝ przebywa w niemieckiej niewoli i przystojny Niemiec, z arystokratycznej rodziny czuj─ů raczej poci─ůg ni┼╝ wrogo┼Ťci do siebie. jednak okolicznosci musz─ů ich rozdzieli─ç, m┼éody porucznik zginie w Rosji, a do Lucille najpewniej wr├│ci niekochany m─ů┼╝. Ksi─ů┼╝k─Ö uzupe┼énia aneks z┼éo┼╝onych z notatek autorki i niezwykle poruszaj─ůcych list├│w dotycz─ůcych wojennych los├│w jej i rodziny

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#257 2006-04-22 22:21:32

milosz
U┐ytkownik

i jeszcze mi─Ö sie przypomnia┼éa taka trylogia Regine Deforgesa "Niebieski rower" (nazyawana czasem francuska sag─ů Forsyth├│w)
t1 - Pod koniec lata 1939 roku Isabelle i Pierre Delmas wiod─ů spokojne ┼╝ycie w swoim maj─ůtku Montillac, po┼éo┼╝onym w┼Ťr├│d winnic Bordeaux. Jedna z trzech c├│rek pa┼ästwa Delmas, siedemnastoletnia Lea, wyr├│┼╝niaj─ůca si─Ö wielk─ů urod─ů, po ojcu odziedziczy┼éa mi┼éo┼Ť─ç do ziemi i winnic, w┼Ťr├│d kt├│rych wyros┼éa. Pierwszego wrze┼Ťnia bawi si─Ö jeszcze na przyj─Öciu u przyjaci├│┼é, ale powoli w jej ┼╝ycie wdziera si─Ö wojna. Rodzina i przyjaciele walcz─ů na froncie lub w podziemiu, niekt├│rzy kolaboruj─ů z Niemcami. Lea ugina si─Ö pod ci─Ö┼╝arem nowych obowi─ůzk├│w.

t2- Wojna trwa. okupacja obejmuje ju┼╝ ca┼éy kraj. Coraz wyra┼║niej zaznacza si─Ö podzia┼é na Francj─Ö walcz─ůc─ů i Francj─Ö kolaboruj─ůc─ů. Pary┼╝ zmienia swoje oblicze, a jedna z jego pi─Öknych alei - aleja Henri-Martin - staje si─Ö symbolem martyrologii. Tortury, rozstrzeliwanie zak┼éadnik├│w w odwet za zamachy, kolejki po ┼╝ywno┼Ť─ç, brak opa┼éu... A Lea? Niczym wytrawna aktorka wciela si─Ö w rol─Ö narzucon─ů jej przez los.

t3- Jest rok 1944. Woja dobiega ko┼äca. Nadchodzi godzina prawdy, rozlicze┼ä i decyduj─ůcych zmaga┼ä militarnych. Lea dojrza┼éa. Pozna┼éa ju┼╝ koszmar wojny, teraz odkrywa w sobie odwag─Ö i nienawi┼Ť─ç. Wci─ů┼╝ dzia┼éa w ruchu oporu. Niestety po utracie bliskich i gniazda rodzinnego Montillac, ona sama, przedtem pe┼éna optymizmu i temperamentu, popada w depresj─Ö. A jednak nie poddaje si─Ö. Powodowana zemst─ů za doznane krzywdy, udaje si─Ö w niebezpieczn─ů drog─Ö do Berlina, aby na w┼éasne oczy zobaczy─ç upadek hitlerowskich Niemiec.

i ci─ůgle mi sie ko┼éacze serial na podstawie tej powie┼Ťci - z Letici─ů Cast─ů .
Smakowity wink

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#258 2006-04-22 22:34:17

GosiaJ
U┐ytkownik

i jeszcze mi─Ö sie przypomnia┼éa taka trylogia Regine Deforgesa "Niebieski rower" (nazyawana czasem francuska sag─ů Forsyth├│w)

Czy to nie jest powie┼Ť─ç, w kt├│rej niekt├│re sceny z w─ůtku uczuciowego, szczeg├│lnie na pocz─ůtku, by┼éy jak ┼Ťci─ůgni─Öte z "Przemin─Ö┼éo z wiatrem", bohater przypomina┼é Rhetta Butlera, a g┼é├│wna bohaterka troch─Ö Scarlett? Albo pomiesza┼éam z inn─ů ksi─ů┼╝k─ů.

#259 2006-04-22 22:49:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

i ci─ůgle mi sie ko┼éacze serial na podstawie tej powie┼Ťci - z Letici─ů Cast─ů .
Smakowity wink

To ten film, gdzie ona ci─ůgle je┼║dzi na rowerze?

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#260 2006-04-23 09:18:46

Gitka
U┐ytkownik

RANKING ROMANSÓW:
1.Jane Austen Duma i uprzedzenie
2.Charlotte Bronte Jane Eyre
3.Mitchell Margaret Przeminęło z wiatrem
4.Emily Bront─é? Wichrowe wzg├│rza
5.Daphne Du Maurier Rebeka

Czytalam wszystkie i mam wszystkie big_smile

To tak jak ja tongue

Niebieski rower
http://www.filmweb.pl/Niebieski,rower,% … m,id=93541

#261 2006-04-23 10:42:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

U mnie tylko Rebeki brak big_smile

#262 2006-04-23 12:47:25

GosiaJ
U┐ytkownik

Wcze┼Ťniej to, co czyta┼éam na jej temat, nastraja┼éo raczej ma┼éo przychylnie. A tutaj... tak bardzo by┼éo mi jej ┼╝al. I jaka pi─Ökna, chocia┼╝ nieszcz─Ö┼Ťliwa historia mi┼éosna!

Uwa┼╝am, ┼╝e Maria Antonina jest bardzo niesprawiedliwie oceniana przez historyk├│w - mo┼╝e raczej by┼éa, bo z tego, co s┼éysza┼éam, to si─Ö troch─Ö zmieni┼éo. Zarzucano jej, ┼╝e nie rozumia┼éa ludzi, by┼éa oddalona od ich problem├│w, pyszna itd. - tak jakby inni arystokraci tej epoki mieli wiele wsp├│┼éczucia dla biedoty. Zrobiono z niej wroga numer jeden, bo by┼éa "obca", ze znienawidzonej Austrii. A to jej m─ů┼╝ nie dor├│s┼é do w┼éadzy.

#263 2006-04-23 13:00:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

W zasadzie na temat MArii Antoniny nie mam zdania, ale stwierdzam, ┼╝e jej wypowiedz o chlebie i g┼éoduj─ůcych Pary┼╝aninach do najnteligentniejszych nie nale┼╝a┼éa big_smile

#264 2006-04-23 17:46:24

Maryann
U┐ytkownik

O szczeg├│ln─ů inteligencj─Ö jej nie "oskar┼╝am". Jest jednak r├│┼╝nica mi─Ödzy bezmy┼Ťlno┼Ťci─ů a z┼é─ů wol─ů.
Jej od dziecka nikt nie uczy┼é i niczego od niej nie wymaga┼é. By┼éa najm┼éodsza w rodzinie i rozpuszczono j─ů niemi┼éosiernie (troch─Ö tak, jak pani Bennet Lidi─Ö). A potem to rozpieszczone, bezmy┼Ťlne dziecko wys┼éano do Pary┼╝a, gdzie od razu zosta┼éo pierwsz─ů dam─ů.
Nikt jej nie przygotowa┼é do roli, jak─ů mia┼éa odgrywa─ç, a m─ů┼╝ te┼╝ jej wcale nie wspiera┼é. On zreszt─ů sam nie by┼é zbyt szcz─Ö┼Ťliwy z bycia kr├│lem. Chyba wola┼éby zosta─ç ┼Ťlusarzem.

#265 2006-04-23 18:31:46

aragonte
U┐ytkownik

No i przez rekomendacj─Ö jednej z Was wsi─ůk┼éam w ┼Ťwiat staro┼╝ytnego Rzymu w wersji Stevena Saylora lol Dawno nie mia┼éam tyle przyjemno┼Ťci z nowej, nieznanej wcze┼Ťniej ksi─ů┼╝ki. Mniam big_smile

A z romans├│w osadzonych w historii polecam gor─ůco ksi─ů┼╝ki Merkle-Riley ("Ksi─Öga Ma┼égorzaty", "W poszukiwaniu szmaragdowego lwa", "Czara wyroczni", "Ogr├│d w─Ö┼╝a", "Tajemnica Nostradamusa"). Romansik jako taki do┼Ť─ç przewidywalny, ale sporo reali├│w, nieco humoru i ┼║d┼║b┼éo fantastyki.
Je┼Ťli kto┼Ť ju┼╝ to poleca┼é, to nie bijcie wink

#266 2006-04-23 18:33:02

aragonte
U┐ytkownik

Co do si├│str Bronte - czyta┼éam ostatnio now─ů ich biografi─Ö, du┼╝o mniej szczeg├│┼éow─ů ni┼╝ ta Przedpe┼éskiej-Trzeciakowej, ale ciekaw─ů big_smile
Ech, to dopiero było rodzeństwo...

#267 2006-04-23 18:35:07

aragonte
U┐ytkownik

A "Niebieski rower" zdecydowanie nawi─ůzauje do "Przemin─Ö┼éo z wiatrem". Czyta┼éam i kupi┼éam to jeszcze w liceum, ale jako┼Ť nie mam pokusy, ┼╝eby do tego wr├│ci─ç.

#268 2006-04-23 18:51:36

Maryann
U┐ytkownik

A z romans├│w osadzonych w historii polecam gor─ůco ksi─ů┼╝ki Merkle-Riley ("Ksi─Öga Ma┼égorzaty", "W poszukiwaniu szmaragdowego lwa", "Czara wyroczni", "Ogr├│d w─Ö┼╝a", "Tajemnica Nostradamusa"). Romansik jako taki do┼Ť─ç przewidywalny, ale sporo reali├│w, nieco humoru i ┼║d┼║b┼éo fantastyki.
Je┼Ťli kto┼Ť ju┼╝ to poleca┼é, to nie bijcie wink

Bi─ç nie mam zamiaru - sama mia┼éam zamiar poleci─ç te ksi─ů┼╝ki. Zw┼éaszcza "Ksi─Ög─Ö Ma┼égorzaty" i "W poszukiwaniu szmaragdowego lwa". Kupi┼éam je kiedy┼Ť czystym przypadkiem, skuszona "historycznym t┼éem" i skapitulowa┼éam po ich urokiem. Kocham tak ciep┼ée i optymistyczne ksi─ů┼╝ki. A przy tym ile ciekawych obserwacji obyczajowych.
No i brat Grzegorz i jego zasady...

#269 2006-04-23 19:14:56

aragonte
U┐ytkownik

Tatu┼Ť brata Grzegorza te┼╝ by┼é niez┼éy lol

A skoro jeste┼Ťmy przy tle historycznym, to polecam jeszcze - by─ç mo┼╝e nie jako pierwsza - Tracy Chevalier "Dziewczyn─Ö z per┼é─ů". Reszta jej ksi─ů┼╝ek czeka dopiero na przeczytanie 8)

#270 2006-04-23 19:19:25

Diana
U┐ytkownik

Zacz─Ö┼éam "┼Ümier─ç w┼Ťr├│d r├│┼╝" Mary Higgins Clark. Jej bohaterowie s─ů kropka w kropk─Ö podobni do siebie i w og├│le nie jest to literatura najwy┼╝szych lot├│w- czasem nawet wiadomo od razu, kto jest tym "z┼éym", ale suspens bywa ca┼ékiem odpr─Ö┼╝aj─ůcy, no i faktem jest, ┼╝e czytanie ksi─ů┼╝ek pani HC cz─Östo mnie uspokaja.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#271 2006-04-23 19:30:23

Maryann
U┐ytkownik

Jak to by┼éo? Nadwyr─Ö┼╝y┼é sobie g┼éow─Ö czytaniem zbyt wielu ksi─ů┼╝ek?

#272 2006-04-23 19:48:30

aragonte
U┐ytkownik

Nie mog─Ö znale┼║─ç cytatu... ale chyba tak lol
Uwielbiam ko┼äc├│wk─Ö "Ksi─Ögi Ma┼égorzaty" i jej "ratowanie" przez tatusia z gromad─ů rycerzy :twisted:

#273 2006-04-23 20:33:17

GosiaJ
U┐ytkownik

O szczeg├│ln─ů inteligencj─Ö jej nie "oskar┼╝am". Jest jednak r├│┼╝nica mi─Ödzy bezmy┼Ťlno┼Ťci─ů a z┼é─ů wol─ů.
Jej od dziecka nikt nie uczy┼é i niczego od niej nie wymaga┼é. By┼éa najm┼éodsza w rodzinie i rozpuszczono j─ů niemi┼éosiernie (troch─Ö tak, jak pani Bennet Lidi─Ö). A potem to rozpieszczone, bezmy┼Ťlne dziecko wys┼éano do Pary┼╝a, gdzie od razu zosta┼éo pierwsz─ů dam─ů.
Nikt jej nie przygotowa┼é do roli, jak─ů mia┼éa odgrywa─ç, a m─ů┼╝ te┼╝ jej wcale nie wspiera┼é. On zreszt─ů sam nie by┼é zbyt szcz─Ö┼Ťliwy z bycia kr├│lem. Chyba wola┼éby zosta─ç ┼Ťlusarzem.

Podpisuj─Ö si─Ö pod wszystkim, co powiedzia┼éa┼Ť. Maria Antonina nie by┼éa zbyt m─ůdra, podobno z pisaniem mia┼éa okropne problemy. mia┼éa kilka lat, kiedy j─ů zar─Öczono z Delfinem. Nikt nigdy nie przygotowa┼é j─ů do bycia w┼éadczyni─ů jednego z najwa┼╝niejszych pa┼ästw w Europie. Nie wymagano od niej, by pe┼éni┼éa jakie┼Ť obowi─ůzki, by┼éa odpowiedzialna itp. Prowadzi┼éa ┼╝ycie bardzo puste, wype┼énione g┼é├│wnie rozrywkami. Ale w ko┼äcu doros┼éa do swej roli - w chwili ┼Ťmierci, wed┼éug relacji ┼Ťwiadk├│w, okaza┼éa sw─ů wielko┼Ť─ç, co musieli jej przyzna─ç nawet wrogowie.

#274 2006-04-23 21:37:51

Maryann
U┐ytkownik

Nie mog─Ö znale┼║─ç cytatu... ale chyba tak lol
Uwielbiam ko┼äc├│wk─Ö "Ksi─Ögi Ma┼égorzaty" i jej "ratowanie" przez tatusia z gromad─ů rycerzy :twisted:

I rozterki brata Grzegorza, kt├│ry tylko dlatego zgodzi┼é si─Ö na tak uw┼éaczaj─ůc─ů prac─Ö (spisywanie wspomnie┼ä kobiety!), bo w kontemplacji M─Öki Pa┼äskiej przeszkadza┼éy mu wizje baranich kotlet├│w...

#275 2006-04-23 21:44:52

Admete
U┐ytkownik

Ja sobie teraz ze smakiem czytam pierwszy tom trylogii Davida Eddingsa "Dzieje Elenium". Lubi─Ö sagi fantasy,a ta jest na dodatek dobrze napisana :-) Rycerza Zakonu Pandionu Sparhawk jest anprawd─Ö ciekawa postaci─ů :-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

Stopka forum