Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#226 2006-04-19 22:51:12

izek
U┐ytkownik

Re: Co teraz czytacie?

wstyd przyzna─ç ale nie czyta┼éam i Po┼éanieckiego znam tylko z serialu - co kt├│ry┼Ť odcinek. Ale wygl─ůda┼é sympatycznie i by┼é pozytywn─ů postaci─ů. Wypowiem si─Ö jak go bli┼╝ej poznam wink

gg 5425654

#227 2006-04-19 23:01:01

Alison
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie, zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie, ┼╝e w polskiej literaturze jako┼Ť nie ma d┼╝entelmen├│w? Nie analizowa┼éam problemu dok┼éadnie, ale tak mi si─Ö teraz narzuci┼éo. Nie ma takich facet├│w jak Darcy, Wentworth, Brandon, Thornton? Wszyscy si─Ö najpierw dla ojczyzny po┼Ťwi─Öcaj─ů albo rzucaj─ů panny dla sprawy (jak Judym, nie przymierzaj─ůc). A jak ju┼╝ kt├│ry d┼╝entelmen, chocia┼╝ kupiec, jak Wokulski, to mu nie dadz─ů panny takiej, jak Margaretka, co by go w ko┼äcu pokocha┼éa, tylko heter─Ö Iz─Ö ┼é─Öck─ů (chociaz t─Ö posta─ç sam─ů w sobie lubi─Ö).

też mi nic nie przychodzi do głowy

A Sta┼Ť Tarkowski? lol
A Skrzetuski?
Połaniecki to gnojek, najpierw Krzemień przedał, a potem że niby taki szlachetny odzyskał. Tfu, dorobkiewicz i buc! Lepiej mu było perkaliki farbować a nie Marynię bałamucić :evil:

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#228 2006-04-19 23:05:41

Gosia
U┐ytkownik

Ja tam go lubie, choc chwilami jest irytujacy

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#229 2006-04-19 23:14:15

Admete
U┐ytkownik

Solski z Emancypantek nie był zły :-) Przeczytajcie same :-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#230 2006-04-19 23:15:48

Alison
U┐ytkownik

Solski tak, ale tak się do rzeczy zabierał przez siostrę jakby chciał a nie mógł :?

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#231 2006-04-19 23:16:33

GosiaJ
U┐ytkownik

A Sta┼Ť Tarkowski? lol
A Skrzetuski?

Jak powiedzia┼éam, nie zastanawia┼éam sie d┼éugo, wi─Öc mog┼éam o kim┼Ť zapomnie─ç. Sta┼Ť - ok, ale on m┼éodziak, chocia┼╝ i tak najbardziej d┼╝entelme┼äski z nich (jak si─Ö pod bat Ghebra pod┼éo┼╝y┼é, ech...). Skrzetuski bardzo ok, ale zawsze mi si─Ö przypomina, ┼╝e on to najpierw ojczyzn─Ö i jakby nie Wo┼éodyjowski i reszta, to panny by szuka┼é w stepie szerokim. I nie zapomn─Ö mu, ┼╝e powiedzia┼é, ┼╝e jak Halszk─Ö poha┼äbion─ů przez Bohuna odnajdzie, to p├│jdzie do klasztoru i j─ů te┼╝ do klasztoru wsadzi! Pacan jeden, tak j─ů kocha┼é, ha!? Niech si─Ö sam pakuje do klasztoru, je┼Ťli wola, ale Helenk─Ö to by w spokoju zostawi┼é!

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#232 2006-04-19 23:20:21

Justyna
U┐ytkownik

┼╗aden gnojek,tylko obra┼╝alski.
Szukacie d┼╝entelmena?
Trędowaty z popłuczyn po Emancypantkach.

Elisa: Signor Conte calmatevi,
Conte: Eh, Signori, il Conte Ristori vuole questa donna... Che scandalo!!! La verità Elisa...... la verità,

#233 2006-04-20 01:43:21

GosiaJ
U┐ytkownik

Czyta┼éam par─Ö lat temu i nic nie pami─Ötam - mam t─Ö przypad┼éo┼Ť─ç, niestety, w zwi─ůzku z niekt├│rymi ksi─ů┼╝kami.
W┼éa┼Ťciwie chodzi mi o to, ┼╝e w polskiej literaturze brakuje takich prawdziwych - excusez le mot - facet├│w z jajami, a do tego jeszcze d┼╝entelmen├│w, czyli takich idea┼é├│w, jakimi si─Ö zachwycamy u Austen chocia┼╝by. Jak ju┼╝ kt├│ry ma jaja (np. Bohun), to zdrajca. "Wiosn─Ö czyni─ů": Kmicic (ale nieokrzesany i te┼╝ by┼éy zdrajca), Skrzetuski (tylko troch─Ö zbyt ┼Ťwi─Öty i najpierw ojczyzn─Ö ratuje) i m├│j faworyt Wokulski - czemu ten durny Prus nie m├│g┼é go uszcz─Ö┼Ťliwi─ç?

#234 2006-04-20 08:00:01

monika_29_09
U┐ytkownik

GosiaJ napisa│:

Czyta┼éam par─Ö lat temu i nic nie pami─Ötam - mam t─Ö przypad┼éo┼Ť─ç, niestety, w zwi─ůzku z niekt├│rymi ksi─ů┼╝kami.
W┼éa┼Ťciwie chodzi mi o to, ┼╝e w polskiej literaturze brakuje takich prawdziwych - excusez le mot - facet├│w z jajami, a do tego jeszcze d┼╝entelmen├│w...

-------
mo┼╝e nie do ko┼äca pasuje do tego opisu, ale bardzo lubi─Ö posta─ç Bogumi┼éa Niechcica. I pi─Öknie kocha┼é tak trudn─ů kobiet─Ö, jak Barbara.

m.

czy istnieje pi─Ökniejszy u┼Ťmiech? smile
http://foto.onet.pl/upload/43/98/_592621_n.jpg

#235 2006-04-20 12:48:00

milosz
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie "Noce i dni" - matko jak ja kocham t─Ö powie┼Ť─ç (film tako┼╝) Bogumi┼é, Bogumi┼éem, a mnie g┼éow─Ö zawsze zaprz─ůta┼é Marcy┼Ť - uwielbiam faceta ( i zapewne by┼é to wp┼éyw Jana Englerta, kt├│ry by┼é wtedy na topie i do tego przystojny wielce- cho─ç i dzi┼Ť mimo up┼éywu lat i durnowatej Scibak├│wny u boku - wart grzechu)

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#236 2006-04-20 13:22:56

Kika
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie "Noce i dni" - matko jak ja kocham t─Ö powie┼Ť─ç (film tako┼╝) Bogumi┼é, Bogumi┼éem, a mnie g┼éow─Ö zawsze zaprz─ůta┼é Marcy┼Ť - uwielbiam faceta ( i zapewne by┼é to wp┼éyw Jana Englerta, kt├│ry by┼é wtedy na topie i do tego przystojny wielce- cho─ç i dzi┼Ť mimo up┼éywu lat i durnowatej Scibak├│wny u boku - wart grzechu)

moja nauczycielka j. polskiego z liceum... m├│wi┼éa, ┼╝e t─Ö powie┼Ť─ç powinno czyta─ç si─Ö w wieku dojrza┼éym... i ja po latach zgadzam si─Ö z ni─ů ca┼ékowicie.... doceni┼éam Noce i Dnie p├│┼║no... ale zakocha┼éam si─Ö w nich bez pami─Öci.... taki sam sentyment mam do Nad Niemnem....

co do wypowiedzi w nawiasach... z ust mi to wyj─Ö┼é─ů┼Ť.... wink

gg 2775021

#237 2006-04-20 16:30:49

GosiaJ
U┐ytkownik

moja nauczycielka j. polskiego z liceum... m├│wi┼éa, ┼╝e t─Ö powie┼Ť─ç powinno czyta─ç si─Ö w wieku dojrza┼éym... i ja po latach zgadzam si─Ö z ni─ů ca┼ékowicie.... doceni┼éam Noce i Dnie p├│┼║no... ale zakocha┼éam si─Ö w nich bez pami─Öci.... taki sam sentyment mam do Nad Niemnem....

Zaczynacie mnie przekonywa─ç, mo┼╝e ja za wcze┼Ťnie przeczyta┼éam "Noce i dnie", bo jako┼Ť tak mnie nie ruszaj─ů... Ale ksi─ů┼╝kom zawsze jestem w stanie da─ç drug─ů szans─Ö, wi─Öc... na li┼Ťcie ksi─ů┼╝ek do szybkiego przeczytania w┼éa┼Ťnie pojawi┼éy si─Ö "Noce..." :-)

#238 2006-04-20 18:25:14

milosz
U┐ytkownik

I "Wojna i pokój" - Bezuchow , Bołkoński i Natasza - i ta wersja radziecka Siergieja Bondarczuka. Boże ty mój wink

[img]http://img113.imageshack.us/img113/9518/windelwinnie21df3bg.gif[/img]

#239 2006-04-20 19:42:44

Alison
U┐ytkownik

Zaczynacie mnie przekonywa─ç, mo┼╝e ja za wcze┼Ťnie przeczyta┼éam "Noce i dnie", bo jako┼Ť tak mnie nie ruszaj─ů... Ale ksi─ů┼╝kom zawsze jestem w stanie da─ç drug─ů szans─Ö, wi─Öc... na li┼Ťcie ksi─ů┼╝ek do szybkiego przeczytania w┼éa┼Ťnie pojawi┼éy si─Ö "Noce..." :-)

Koniecznie przeczytaj ponownie. Uwielbiam film i ksi─ů┼╝k─Ö. Niestety najpierw widzia┼éam film. Pisz─Ö niestety bo w filmie mia┼éam Barbar─Ö za taka porypan─ů bab─Ö, ┼╝e szlag mnie trafia┼é i nie mog┼éam si─Ö na┼╝a┼éowa─ç tego kochanego Bogumi┼éa (cho─ç pann─Ö Ksawuni─Ö to sobie juz m├│g┼é darowa─ç). Ale dopiero po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki pokocha┼éam te┼╝ Barbar─Ö. Tam zawarta jest ca┼éa warstwa psychologiczna tej postaci, jej my┼Ťli, jej t─Ösknoty, jej dojrzewaj─ůca latami mi┼éo┼Ť─ç do Bogumi┼éa i coraz wi─Ökszy dystans do swojej dziewcz─Öcej mi┼éo┼Ťci, kt├│r─ů obdarzy┼éa pi─Öknego J├│zia Toliboskiego. To ksi─ů┼╝ka dla kobiet, o tym jak nam si─Ö z wiekiem zmienia perspektywa widzenia ┼Ťwiata, jak nam si─Ö zmieniaj─ů priorytety. PI─śKNE!
A film, to jeden z najpiekniejszych jakie w ┼╝yciu widzia┼éam. Jak mogli go nie doceni─ç i nie da─ç mu Oskara, dupki ┼╝o┼é─Ödne, to do dzi┼Ť si─Ö zastanawiam...

#240 2006-04-20 19:59:20

monika_29_09
U┐ytkownik

Koniecznie przeczytaj ponownie. Uwielbiam film i ksi─ů┼╝k─Ö. Niestety najpierw widzia┼éam film. Pisz─Ö niestety bo w filmie mia┼éam Barbar─Ö za taka porypan─ů bab─Ö, ┼╝e szlag mnie trafia┼é i nie mog┼éam si─Ö na┼╝a┼éowa─ç tego kochanego Bogumi┼éa (cho─ç pann─Ö Ksawuni─Ö to sobie juz m├│g┼é darowa─ç). Ale dopiero po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki pokocha┼éam te┼╝ Barbar─Ö. Tam zawarta jest ca┼éa warstwa psychologiczna tej postaci, jej my┼Ťli, jej t─Ösknoty, jej dojrzewaj─ůca latami mi┼éo┼Ť─ç do Bogumi┼éa i coraz wi─Ökszy dystans do swojej dziewcz─Öcej mi┼éo┼Ťci, kt├│r─ů obdarzy┼éa pi─Öknego J├│zia Toliboskiego. To ksi─ů┼╝ka dla kobiet, o tym jak nam si─Ö z wiekiem zmienia perspektywa widzenia ┼Ťwiata, jak nam si─Ö zmieniaj─ů priorytety. PI─śKNE!
A film, to jeden z najpiekniejszych jakie w ┼╝yciu widzia┼éam. Jak mogli go nie doceni─ç i nie da─ç mu Oskara, dupki ┼╝o┼é─Ödne, to do dzi┼Ť si─Ö zastanawiam...

Alison, pi─Öknie to opisa┼éa┼Ť.

Ja te┼╝ zacz─Ö┼éam zupe┼énie inaczej patrze─ç na Barbar─Ö, jak zosta┼éam ┼╝on─ů i mam─ů. Wcze┼Ťniej te┼╝ mnie dra┼╝ni┼éa.

Przyznam, ┼╝e dla mnie motyw ┼Ťmierci Piotrusia by┼é tak dramatyczny, ┼╝e nie mog┼éam tego prawie ┼╝e czyta─ç. I to pi─Ökne towarzyszenie Bogumi┼éa - by┼éam zauroczona.
Chyba do tego zajrz─Ö na nowo (najpierw musz─Ö przeczyta─ç ostatni nabytek, czyli "Klub mi┼éo┼Ťnik├│w Jane Austin".

pozdr.
m.

czy istnieje pi─Ökniejszy u┼Ťmiech? smile
http://foto.onet.pl/upload/43/98/_592621_n.jpg

#241 2006-04-21 12:17:40

kabi
U┐ytkownik

tak , tak, tak NOCE I DNIE przeczyta┼éam jednym tchem i to w wakacje w sredniej szkole, podobnie mia┼éam z POTOPEM , t─ů czyta┼éam dzie┼ä i noc, dzie┼ä i noc, dzien i noc...ockn─Ö┼éam sie czwartego dnia po przeczytaniu
te┼╝ w sredniej i w wakacje
wiem porypana jestem

Jakie to szcz─Ö┼Ťcie,ze ktos nazwa┼é w koncu po imieniu taki stan wakacyjnego odurzenia czytaniem-ja te┼╝ by┼ém i chyba jestem nadal taka porypana..M├│j Boze. ..Zaczyna┼éam co roku od Emnacypantek(dwa, trzy dni) potem ci─ůg Wojna i pok├│j, i dalej az niemal┼╝e wychodzi┼éam z siebie.Totalne porypanie jak nic. O i jeszcze obowi─ůzkowo Wakacje Putramenta , nie wiem dlaczego , jakos tak mi sie kojarzy┼éo..Trans totalny!

#242 2006-04-21 13:11:35

ewa7
U┐ytkownik

Ja te┼╝ uwielbiam Noce i Dnie
Cudowna ksi─ů┼╝ka.Wydaje mi sie , ┼╝e o mnie
Dla mnie Barbara jest prawdziw─ů kobiet─ů
Te jej wszystkie rozterki , b┼é─Ödy w wychowywaniu dzieci, to troska o dom i o zmian─Ö czego┼Ť na co nie mamy wp┼éywu i ten piekny Toliboski, kt├│ry w marzeniach wraca jak repley gdy tylko opuscimy powieki.
Tak to dok┼éadnie jestem ja ,a gdy otworz─Ö oczy to nie widz─Ö przed sob─ů Toliboskiego w nenufarach. Echch... Ale co tam pomarzy─ç zawsze mo┼╝na.
Film te┼╝ uwielbiam . Jedyna ┼Ťwietna rola Bara┼äskiej
Ale Lalki nie trawi─Ö. Przeczyta┼éam, ale z trudem. Co┼Ť jest w ksi─ů┼╝kach Prusa czego nie trawi─Ö , co┼Ť mi przeszkadza , ale nawet nie potrafi─Ö tego nazwa─ç

#243 2006-04-21 16:05:17

Justyna
U┐ytkownik

A ja kocham tw├│rczo┼Ť─ç pana Prusa i uwielbiam "Lalk─Ö".
Za ca┼éoksztat.Za opisy Warszawy.Za bohater├│w z krwi i ko┼Ťci.Za humor.
Za pamiętnik Rzeckiego.Mimo,że nudnawy.Boże,jak mi było żal Wokulskiego i pani Stawskiej.Izabela mnie zawsze irytowała.Tak samo jak Barbara Niechcicowa.
Nie lubi─Ö "Nocy i dni"Mo┼╝e ┼╝le powiedziane.Nie urzek─ů┼é mnie a┼╝ tak bardzo.Nie znosz─Ö Barbary.Nie znosi┼éam jej jako maturzystka(kiedy┼Ť to by┼éa lektura w klasie maturalnej) i teraz jako matka dzieciom.Wi─Öc chyba nie do ko┼äca jest z tym dojrzewaniem do bohater├│w.Za to uwielbia┼éam Bogumi┼éa.
Barbara doprowadza┼éa mnie do furii swoim wiecznym narzekaniem,biadoleniem,niezadowoleniem,┼Ťlep─ů mi┼éo┼Ťci─ů do syna,no i tym jak traktowa┼éa Bogumi┼éa.
A Bara┼äska jako wieczna malkontentka,cudowna.Jest ┼Ťwietn─ů aktork─ů i ka┼╝da jej rola to kreacja.Vide Hrabina Cosel.
Temat na oddzielne peany to oczywi┼Ťci Bogumi┼é,wykreowany przez Bi┼äczyckiego.

Elisa: Signor Conte calmatevi,
Conte: Eh, Signori, il Conte Ristori vuole questa donna... Che scandalo!!! La verità Elisa...... la verità,

#244 2006-04-21 17:37:55

Kika
U┐ytkownik

Ja te┼╝ uwielbiam Noce i Dnie
Cudowna ksi─ů┼╝ka.Wydaje mi sie , ┼╝e o mnie
Dla mnie Barbara jest prawdziw─ů kobiet─ů
Te jej wszystkie rozterki , b┼é─Ödy w wychowywaniu dzieci, to troska o dom i o zmian─Ö czego┼Ť na co nie mamy wp┼éywu i ten piekny Toliboski, kt├│ry w marzeniach wraca jak repley gdy tylko opuscimy powieki.
Tak to dok┼éadnie jestem ja ,a gdy otworz─Ö oczy to nie widz─Ö przed sob─ů Toliboskiego w nenufarach. Echch... Ale co tam pomarzy─ç zawsze mo┼╝na.
Film te┼╝ uwielbiam . Jedyna ┼Ťwietna rola Bara┼äskiej
Ale Lalki nie trawi─Ö. Przeczyta┼éam, ale z trudem. Co┼Ť jest w ksi─ů┼╝kach Prusa czego nie trawi─Ö , co┼Ť mi przeszkadza , ale nawet nie potrafi─Ö tego nazwa─ç

ja mam takie same odczucia patrz─ůc na Barbar─Ö... patrz─Ö jakby na siebie z perspektywy... kiedy┼Ť te┼╝ j─ů bardzo pot─Öpia┼éam... wprost nienawidzi┼éam jej... za Bogumi┼éa, za Tomaszka... wszystko mnie u niej dra┼╝ni┼éo... ale potem kiedy sama zosta┼éam ┼╝ona i matk─ů... jej ┼Ťwiat wyda┼é mi si─Ö bardzo bliski.... zrozumia┼éam j─ů i pokocha┼éam ca┼éym sercem....rycz─Ö jak b├│br ile razy czytam lub ogl─ůdam Noce i Dnie....

gg 2775021

#245 2006-04-21 21:42:40

kami
U┐ytkownik

A ja wr├│ci┼éam do ksi─ů┼╝ki , kt├│r─ů czyta┼éam jakie┼Ť 10 lat temu, gdy by┼éam nastolatk─ů. Mianowicie zaczytuj─Ö si─Ö jak kiedy┼Ť z wypiekami na twarzy w 7-tomowej serii francuskiej pisarki Juliette Benzoni pt. Katarzyna, opowiadaj─ůcej losy dziewczyny (a p├│┼║niej kobiety) o tym w┼éa┼Ťnie imieniu w czasach XV-wiecznej Francji i jej histori─Ö mi┼éosn─ů do Arnolda de Montsalvy. Pod koniec lat 80-tych w TVP lecia┼é nawet serial na podstawie tej powiesci, kt├│ry mimo ┼╝e pami─Ötam jak przez mg┼é─Ö bardzo pragn─Ö┼éabym zobaczy─ç. Tak wi─Öc na zako┼äczenie chcia┼éabym Wam bardzo poleci─ç t─ů ksi─ů┼╝k─Ö, na pewno nie po┼╝a┼éujecie wink

Uwielbiam Colina Firtha... smile)))))

#246 2006-04-21 21:55:22

Maryann
U┐ytkownik

Ksi─ů┼╝k─Ö pami─Ötam, a jak┼╝e. Zaczytywa┼éam si─Ö ni─ů pewnego wyj─ůtkowo deszczowego urlopu. Mo┼╝na powiedzie─ç, ┼╝e dzi─Öki niej zapozna┼éam si─Ö szczeg├│┼éowo z histori─ů wojny stuletniej.
A o serialu by┼éa mowa bodaj┼╝e w w─ůtku o serialach kstiumowych. Te┼╝ ogl─ůda┼éam z zapartym tchem i ch─Ötnie bym zobaczy┼éa znowu. Np. zamiast kolejnej powt├│rki czego┼Ť nadawanego tydzie┼ä wcze┼Ťniej na innym kanale.

#247 2006-04-21 21:59:53

kami
U┐ytkownik

Faktycznie historia wojny 100-letniej jest w tej ksi─ů┼╝ce przedstawiona w spos├│b do┼Ť─ç przyswajalny (ja osobi┼Ťcie nigdy nie zaczytywa┼éam si─Ö w ksi─ů┼╝kach o wojnach), ale jak dla mnie w─ůtkiem przewodnim jest tutaj jak ju┼╝ wspomnia┼éam uczucie Katarzyny i Arnolda- wielokrotnie wystawione na pr├│b─Ö. A najwa┼╝niejsze jest to ,┼╝e wszystko ko┼äczy si─Ö happy endem wink

#248 2006-04-21 22:10:55

Maryann
U┐ytkownik

Ksi─ů┼╝ek o wojnach (dla samych wojen) te┼╝ szczeg├│lnie nie uwielbiam. Ja po prostu tak mam, ┼╝e jak czytam, czy ogl─ůdam co┼Ť, co dzieje si─Ö w jakiej┼Ť epoce, to p├│┼║niej musz─Ö si─Ö zapozna─ç z tzw. "t┼éem historycznym".
A historia pi─Öknej Kasi jest rzeczywi┼Ťcie bardzo romantyczna, chocia┼╝ kilkakrotnie mia┼éam ochot─Ö temu upartemu kretynowi da─ç w ┼éeb. Co za wybitny okaz m─Öskiej inteligencji!

#249 2006-04-21 22:41:09

kami
U┐ytkownik

Masz racj─Ö Maryann w 100 %. Szczeg├│lnie wnerwi┼éam si─Ö na Arnolda, gdy ten kaza┼é Katarzynie p├│j┼Ť─ç do obozu Filipa Dobrego, aby spr├│bowa┼éa wyratowa─ç Joann─Ö D'Arc. Wpycha┼é biedn─ů Kasi─Ö w r─Öce (tzn w ramiona wink ) Filipa mimo ,┼╝e ta rzuci┼éa si─Ö na kolana m├│wi─ůc ,┼╝e kocha tylko tego durnego Arnolda. A on chcia┼é ja po┼Ťwi─Öci─ç dla dobra sprawy...

#250 2006-04-22 10:48:32

GosiaJ
U┐ytkownik

Ksi─ů┼╝ek o wojnach (dla samych wojen) te┼╝ szczeg├│lnie nie uwielbiam. Ja po prostu tak mam, ┼╝e jak czytam, czy ogl─ůdam co┼Ť, co dzieje si─Ö w jakiej┼Ť epoce, to p├│┼║niej musz─Ö si─Ö zapozna─ç z tzw. "t┼éem historycznym".

Mam tak samo. Kiedy w podstaw├│wce zaczytywa┼éam si─Ö powie┼Ťciami Aleksandra Dumasa, by┼éam ekspertem od historii Francji XVII wieku i potem czas├│w Wielkiej Rewolucji ;-) Bardzo lubi─Ö dowiadywa─ç si─Ö, jak "by┼éo naprawd─Ö". Najbardziej jednak lubi─Ö histori─Ö poprzez pryzmat codziennego ┼╝ycia zwyk┼éych ludzi, obyczaj├│w, sposobu ich ┼╝ycia, mody itp. Wielka historia i polityka jest nieco dla mnie m─Öcz─ůca. A ju┼╝ sceny batalistyczne - ufff! Co innego w filmach, ale jak przypomn─Ö sobi─Ö p├│┼é tomu "Wojny i pokoju" na temat bitwy pod Borodino, to mi si─Ö p┼éaka─ç chce ;-)

Z innej beczki - nie wiem, czy czyta┼éy┼Ťcie "Japo┼äski wachlarz" Joanny Bator, taki zbi├│r reporta┼╝y na temat wsp├│┼éczesnej Japonii, kiedy┼Ť fragmentami drukowany w "Wysokich Obcasach"? Je┼Ťli nie, to serdecznie polecam, czyta si─Ö jak zajmuj─ůc─ů powie┼Ť─ç.
A "Nocy i dni" nie było wczoraj w antykwariacie :-(

Stopka forum