Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#376 2007-02-21 09:31:54

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Wra┼╝enia po obejrzeniu D&U 2005

Tak jak powiedziała Gitka - P&P 98 nie zacheciałaby swoich córek (czyli współczesnych nastolatek) do jane Austen, ale P&P 05 już tak big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#377 2007-03-19 09:16:20

abigail
U┐ytkownik

To jeszcze ja dorzuc─Ö swoje trzy grosze.
Zagorza┼ée fanki filmu uprzedzam, ┼╝e czytaj─ů na w┼éasn─ů odpowiedzialno┼Ť─ç. wink
A tak powa┼╝niej, mam nadziej─Ö, ┼╝e mog─Ö tu wyrazi─ç moj─ů opini─Ö bez nara┼╝enia si─Ö na zmasowany kontratak.
Powt├│rz─Ö cz─Ö┼Ť─ç argument├│w, kt├│re ju┼╝ tu pad┼éy.
Film mnie bardzo rozczarowa┼é. Pozostawi┼é niesmak, jak mo┼╝na z fajnej ksi─ů┼╝ki zrobi─ç fataln─ů... no w┼éa┼Ťnie co? Bo dla mnie nie by┼éa to na pewno adaptacja, a jednynie film oparty na podstawie ksi─ů┼╝ki Jane Austen. Razi┼é mnie przede wszystkim brak znajomo┼Ť─ç przez realizator├│w reali├│w (poczynaj─ůc od stroj├│w, fryzur, scenografii a na konwenansach, manierach, obyczajach ko┼äcz─ůc), przerysowania (np. bieda rodziny Bennet├│w - w ksi─ů┼╝ce nie ┼╝yj─ů przecie┼╝ jak ch┼éopstwo!), okrojenie w─ůtk├│w z ksi─ů┼╝ki do minimum - nie wiem czy osoby, kt├│re nie czyta┼éy ksi─ů┼╝ki lub nie ogl─ůda┼éy innych ekranizacji zdo┼éaj─ů si─Ö zorientowa─ç kto, co i dlaczego. Zaden z aktor├│w nie zagra┼é roli zapadaj─ůcej w pami─Ö─ç. Skoncentruj─Ö si─Ö na parze g┼é├│wnych bohater├│w : Lizzy sprawia wra┼╝enie g┼éupiutkiej trzpiotki, chichocz─ůcej z byle powodu, ┼║le wychowanej i momentami histerycznej. Chodzi ubrana jak s┼éu┼╝─ůca. Zabrak┼éo mi jej dobrych manier, ci─Ötych, ale inteligentnych ripost, b┼éyskotliwo┼Ťci - czyli takiej Elizabeth Bennet, jaka jest w powie┼Ťci. Darcy to melancholik, ze smutnym wzrokiem, b┼é─ůkaj─ůcy si─Ö jak duch. Gdzie ta tytu┼éowa jego duma? W filmie nie wida─ç rozwijaj─ůcego si─Ö uczucia mi─Ödzy g┼é├│wn─ů par─ů. Kilka scen gdzie g┼é├│wnie patrz─ů na siebie ma┼éo przyja┼║nie lub krzycz─ů jako┼Ť mnie nie przekonuje.Wiem, ┼╝e wiele os├│b zwraca uwag─Ö przede wszystkim na urod─Ö bohater├│w, kt├│ra zawsze jest kwesti─ů gustu, ale dla mnie wa┼╝ne jest tak┼╝e jak aktorzy graj─ů, a tu w przypadku g┼é├│wnej pary by┼éo raczej ┼Ťrednio, niestety. Wyros┼éam ju┼╝ dawno z wieku "podkochiwania si─Ö" w aktorach lub zbierania zdj─Ö─ç aktorek, wi─Öc nie patrz─Ö na aktor├│w bezkrytycznie i ze ┼Ťlepym uwielbieniem. Razi, ┼╝e wielu bohater├│w ma zupe┼énie inne maniery i charakter ni┼╝ w ksi─ů┼╝ce (np. Georgiana!, pa┼ästwo Gardiner, Bingley, Elizabeth). Kilka istotnych w─ůtk├│w potraktowanych jest zdawkowo (np. w─ůtek Wickhama), inne pomini─Öte. Wiem, ┼╝e film trwa 2 godziny, a materia┼é ksi─ů┼╝ki jest ogromny, ale uwa┼╝am, ┼╝e re┼╝yser m├│g┼é lepiej wykorzysta─ç ten czas. Wiele kiczowatych (ach te wschody s┼éo┼äca mi─Ödzy twarzami, sceny o┼Ťwiadczyn, "majestatyczna" scena na skale, itd) i g┼éupkowatych scen (np. ┼Ťwinia chodz─ůca po domu, kamerdyner zapowiadaj─ůcy wizyt─Ö panien Bennet, bale to jakie┼Ť wiejskie pota┼äc├│wki dla s┼éu┼╝by, w dodatku w irlandzkim stylu - w XIX- wiecznej Anglii) rodem z Hollywood - gdybym nie wiedzia┼éa, ┼╝e film jest angielski to da┼éabym g┼éow─Ö, ┼╝e to produkcja zza oceanu.

#378 2007-03-19 18:59:59

Katarzyna
U┐ytkownik

"chichocz─ůcej z byle powodu" ┼╝e co!? Kiedy ona w filmie chichota┼éa? Widzia┼éam film wiele razy i nigdy nie odnios┼éam wra┼╝enia ┼╝eby g┼é├│wna bohaterka chichota┼éa, mo┼╝e pomyli┼éa┼Ť j─ů z Lidi─ů? hmm

#379 2007-03-20 10:52:43

abigail
U┐ytkownik

Katarzyna napisa│:

"chichocz─ůcej z byle powodu" ┼╝e co!? Kiedy ona w filmie chichota┼éa? Widzia┼éam film wiele razy i nigdy nie odnios┼éam wra┼╝enia ┼╝eby g┼é├│wna bohaterka chichota┼éa, mo┼╝e pomyli┼éa┼Ť j─ů z Lidi─ů? hmm

Oczywi┼Ťcie, El┼╝biet─Ö pomyli┼éam z Lidi─ů, a pana Benneta z panem Darcy. roll Lito┼Ťci.... :rolleyes
Cz─Östo wraz z Jane sprawia┼éy wra┼╝enie trzpiotowatych panienek w┼éa┼Ťnie w stylu Lidii. Z tego co kojarz─Ö (film obejrza┼éam raz - i wraca─ç do niego raczej nie przewiduj─Ö) zachowywa┼éy si─Ö tak np. na balach chichocz─ůc g┼éupkowato. hmm
Ksi─ů┼╝kowa El┼╝bieta Bennet nie by┼éa trzpiotk─ů (jak Kitty i Lidia), ale m─ůdr─ů, radosn─ů i b┼éyskotliw─ů m┼éod─ů kobiet─ů. A b┼éyskotliwo┼Ť─ç i bystro┼Ť─ç jak dla mnie r├│┼╝ni si─Ö od pyskowania, arogancji i z┼éego wychowania (El┼╝bieta w filmie).
Ogl─ůda┼éam film do┼Ť─ç przypadkowo, bez uprzedze┼ä i wielkich oczekiwa┼ä. Dotrwa┼éam do ko┼äca w nadziei, ┼╝e jednak film nie b─Ödzie taki z┼éy. No, nie doczeka┼éam si─Ö niestety. sad
Pozdrawiam. smile

#380 2007-03-20 16:23:47

Katarzyna
U┐ytkownik

Mimo twoich wyja┼Ťnie┼ä nadal nie wiem o co chodzi. Potrafi─Ö si─Ö jeszcze zgodzi─ç je┼Ťli chodzi o Lizzy, ale Jane to chyba w ca┼éym filmie u┼Ťmiecha si─Ö tylko dwa razy.
Cóż każdy ma prawo do własnej opinii więc ja również pozdrawiam. smile

#381 2007-03-20 16:54:10

AineNiRigani
U┐ytkownik

jak dla mnie wszystko gra. I chyba wiem o co abigail chodzi. Nie do ko┼äca wszystko odbieram jako wad─Ö filmu, ale wi─Ökszo┼Ť─ç pokrywa sie z moimi wra┼╝eniami big_smile

#382 2007-03-20 19:16:13

Vasco
Administrator

Aine zgodzi si─Ö z ka┼╝d─ů negatywn─ů opini─ů o P&P05, nawet je┼Ťli sama wcze┼Ťniej czego┼Ť nie zauwa┼╝y wink

#383 2007-03-20 20:57:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ju┼Ťci big_smile
Zawsze b─Öd─Ö powtarzac, ┼╝e P&P 05 jako ekranizacja powie┼Ťci jest do bani.
Ale jako film, czy te┼╝ kostiumowa komedia romantyczna na motywach P&P - zawsze bede polecac big_smile

#384 2007-03-21 00:09:19

Vasco
Administrator

Czyli ten sam film raz Ci si─Ö podoba, a raz nie? wink

#385 2007-03-21 02:40:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

Teoretycznie tak - w zalezno┼Ťci jak na niego spojrze, jakie ma podje┼Ťcie. Jako ekranizacja powie┼Ťci JA jest do niczego.

To jest tak jak np. z Timeline, czy Gladiatorem - warto┼Ť─ç historyczn─ů maj─ů znikom─ů, ale bior─ůc poprawk─Ö, ┼╝e film jest w stylu "jak ma┼éy Johny wyobra┼╝a sobie..." ┼Ťredniowiecze, czy staro┼╝ytno┼Ť─ç, mo┼╝na ogl─ůdn─ůc z przyjemo┼Ťci─ů zachwycaj─ůc si─Ö innymi rzeczami.
Od samego pocz─ůtku pisa┼é─ům, ┼╝e P&P 05 jest jedynie na motywach. I tylko taka klasyfikacja mnie przekonuje big_smile je┼Ťli odrzuc─Ö myslenie historyczne i austenowskie, pozostaje piekna historia o mi┼éo┼Ťci, pi─Ökne zdjecia i muzyka, widok i gra ulubionych aktor├│w. I w├│wczas - tak. Podoba mi si─Ö. big_smile

#386 2007-03-21 15:36:46

Vanilla Sky
U┐ytkownik

Czesc wszystkim. Ja wlasnie obejrzalam "Dume i uprzedzenie" i zakochalam sie w tym filmie, i w panu Darcym... Powiedzcie mi, bo ja to ogladalam od momentu, gdy Lizzie tanczyla na balu z p. Darcym, czy wczesniej bylo cos miedzy nimi blizszego? Bo ogladalam gdzies zdjecia jak sie caluja itp. a tego w filmie nie widzialam... Czy cos przeoczylam???

Od administratora: Witaj! Staraj si─Ö jednak u┼╝ywa─ç czasem wielkich liter wink Vasco

#387 2007-03-21 17:00:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ca┼éuj─ů si─Ö na ko┼äcu - jest to tzw. amerykanskie zako┼äczenie, wyprodukowane spacjalnie dla USA. Na youtube mo┼╝na w ca┼éo┼Ťci sobie ogl─ůdn─ů─ç. W sumie dobrze, ┼╝e wersja Europejska ko┼äczy si─Ö tak, jak si─Ö ko┼äczy ... big_smile
A co by┼éo wcze┼Ťniej? Polecam ksi─ů┼╝k─Ö. P├│ki co mozna stre┼Ťci─ç jednym zdaniem - spotykaj─ů si─Ö i on robi na niej bardzo z┼ée wra┼╝enie.

#388 2007-03-21 17:21:01

abigail
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

je┼Ťli odrzuc─Ö myslenie historyczne i austenowskie, pozostaje piekna historia o mi┼éo┼Ťci, pi─Ökne zdjecia i muzyka, widok i gra ulubionych aktor├│w. I w├│wczas - tak. Podoba mi si─Ö. big_smile

Ja nie jestem a┼╝ tak wyrozumia┼éa dla tego filmu. wink Odrzucaj─ůc pierwowz├│r ksi─ů┼╝kowy pozostaje taka sobie historyjka mi┼éosna (do┼Ť─ç naci─ůgana) z przeci─Ötn─ů gr─ů aktorsk─ů (w tym filmie Knightly pokaza┼éa niewiele z kunsztu aktorkiego, ma jak─ů┼Ť tak─ů niezno┼Ťn─ů manier─Ö wysuwania brody, bardzo mnie to razi┼éo).
Mnie podoba┼éo si─Ö tylko co┼Ť jednego w tym filmie - praca operatora, ciekawie prowadzona jest kamera.

Nie chcę się zakładać, ale ciekawa jestem ile osób będzie o tym filmie pamiętać za 10-15 lat? wink Nawet z jego dzisiejszych wielbicielek?
S─ů filmy, kt├│re przechodz─ů pr├│b─Ö czasu i takie o kt├│rych si─Ö zapomina, mimo ┼╝e by┼éy drogie, reklamowane, grali w nich bo┼╝yszcze nastolatek. Skojarzy┼é mi si─Ö "Titanic" wink - mia┼éam podobne (cho─ç nie a┼╝ tak negatywne) odczucia po nim jak po obejrzeniu "DiU" 05, pami─Ötam reklamy, zbiorowe histerie na di Caprio, itd, itp. Kto dzi┼Ť wspomina "Titanica"? A min─Ö┼éo od jego powstania dopiero 10 lat. A przecie┼╝ dosta┼é tyle Oscar├│w, najdro┼╝szy wtedy film ┼Ťwiata, itd.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e DiU05 podzieli ten los.

Dobre kino samo si─Ö broni, nie potrzebuje du┼╝ej promocji. smile

#389 2007-03-21 17:54:29

Vasco
Administrator

Ja dopiero niedawno da┼éem rad─Ö obejrze─ç "Titanika" po raz trzeci. Drugi raz obejrze┼éem pare latek temu, bo mia┼éem do┼Ť─ç tych reklam. Moim zdaniem "Titanic" to ca┼ékiem dobry film. Nie bez wad, ale kawa┼é solidnego kina.

#390 2007-03-21 19:43:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

Popieram
Titanic niew─ůtpliwie wszed┼é do ranking├│w i historii kina. Zreszt─ů tre┼Ť─ç trzyma si─Ö kupy, przywi─ůzujemy si─Ö do bohater├│w, mimo ┼╝e wiemy jaki spotka ich los. Jest to niew─ůtpliwie kawa┼é dobrego kina, pomimo melodamatycznej fabu┼éy - zdj─Öcia, rekonstrukcja statku - majstersztyk.
Na podobnych zasadach P&P wesz┼éa do historii ekranizacji austenowskich. Niezale┼╝nie od jako┼Ťci i warto┼Ťci jako ekranizacji. Wspomina si─Ö o niej na r├│wni z wersj─ů z lat 40- tych, 80-tych, z 95 r. czy z BJ lub wersj─ů Bolly. W zasadzie nie m├│wi sie jedynie o wersji ameryka┼äskiej z 2003 r. ale ona by┼éa nastawiona na widza amerykanskiego.
Keira rzeczywiscie ma tendencje do wysuwania dolnej szcz─Öki, ale szczerze m├│wi─ůc - mam to w nosie. Lubie jej spos├│b gry - jest niezwykle naturalny i ┼Ťwie┼╝y. Niestety zbyt ┼Ťwie┼╝y jak na ekranizacje austenowsk─ů.

I w sumie badzmy szczerzy - pierwowz├│r ksi─ů┼╝kowy to taka sobie historyjka mi┼éosna. Literatura odnotowa┼éa kilkadziesi─ůt ciekawszych i du┼╝o bardziej emocjonuj─ůcych historii mi┼éosnych. U Jane wszystko niemal jest proste, ┼éatwe i przyjemne. Ale ca┼éy smaczek daje styl, j─Özyk, strona obyczajowa. Mo┼╝e i film nie oddaje w pe┼éni tego ostatniego, ale ma inne walory, kt├│rych nie posiada P&P 95. Zbyt du┼╝a dok┼éadno┼Ť─ç mo┼╝e znu┼╝y─ç. Mnie pierwsza emisja P&P 95 w┼éa┼Ťnie zanudzi┼éa. Pamietam, ┼╝e stwierdzi┼éam, ┼╝e historia jest niezwykle g┼éupia i naiwna, jakis kostiumowy harlequin w kiepskim stylu. I ta pami─Ötna ekranizacja sprawi┼éa, ┼╝e przez d┼éugi czas Jane Austen kojarzy┼éa mi si─Ö z kiczem, czym┼Ť w rodzaju naszej Tredowatej. I wiem, ┼╝e w├│wczas obecna wersja by mnie du┼╝o bardziej zainteresowa┼éa. Teraz znajac historie, strone obyczajowa, a przede wszystkim ksia┼╝ke, bardziej cenie sobie wcze┼Ťniejsz─ů wersj─Ö. I w┼éa┼Ťnie dlatego nie czuje sie adresatem najnowszej. Moim zdaniem adresowana jest do m┼éodych dziewcz─ůt, kt├│re nie mia┼éy z JA do czynienia i kt├│ra ma za zadanie zach─Öci─ç je do tw├│rczo┼Ťci Jane Ile┼╝ takich jest w naszym gronie? Mn├│stwo - niedawno nawet dosz┼éa nowa forumowiczka.
Nie ceni─Ö sobie P&P wysoko jako ekranizacji, ale oceniam wysoko jako film. Potrafi─Ö oddzieli─ç te dwa rodzaje odbioru. Historia jest moj─ů pasj─ů, ale nie mam zamiaru sp─Ödza─ç ka┼╝dej sekundy filmu na wpatrywaniu si─Ö, czy ta pliska w sukience Keiry jest historyczna, czy kolor wst─ů┼╝ki jeast akuratny. Jako historyka i austenomaniaka, dra┼╝ni mnie knur biegn─ůcy przez ruin─Ö domu, ale jako zwyk┼éego odbiorc─Ö ┼Ťmieszy wyraz b┼éogo┼Ťci obserwuj─ůcej go pani Bennet.
Pierwsza projekcja przynios┼éa mi olbrzymie rozczarowanie i bior─ůc to pod uwag─Ö - zawsze ta wersja b─Ödzie dla mnie u┼éomn─ů ekranizacj─ů i jako historyk zawsze b─Öd─Ö krytykowa─ç. Ale jednocze┼Ťnie odrzucaj─ůc my┼Ťlenie zawodowe i siadaj─ůc jako zwyk┼éy widz - za┼Ťmiej─Ö sie i mile sp─Ödz─Ö czas ogl─ůdaj─ůc j─ů.

P.S. Vasco, koniec ┼Ťwiata, czy ty to widzisz? Ja broni─Ö wersji 05 big_smile big_smilebig_smilebig_smilebig_smile

#391 2007-03-22 19:18:03

Katarzyna
U┐ytkownik

Droga Anie zawsze mia┼éam odmienne zdanie ni┼╝ ty, ale tym razem ca┼ékowicie si─Ö z tob─ů zgadzam. Prawie wszyscy ludzie z forum nie lubi─ů nowej ekranizacji wi─Öc sama nie wiedzia┼éam co o niej my┼Ťle─ç. Teraz wiem, ┼╝e to przez moj─ů s┼éabo┼Ť─ç do komedii romantycznych. wink

P.S. do tego stopnia zakocha┼éam si─Ö w P&P, ┼╝e pisz─Ö z niej matur─Ö, wi─Öc je┼Ťli kto┼Ť ma jakie┼Ť ciekawe informacje dotycz─ůce filmu by┼éabym wdzi─Öczna za udost─Öpnienie. smile

#392 2007-03-22 21:32:17

AineNiRigani
U┐ytkownik

Katarzyno - polecam przede wszystkim wnikiwe czytanie artykułów na stronie. Mamy kilka perełek. W starych wiadomosciach też się wczytasz, ze już pisano matury z P&P i można skorzystac z wskazówek, niektóre były bardzo cenne. No i zalezy też jaki dokładnie masz temat.

Co do moich odczu─ç, to widzisz - je┼Ťli rozpatrujemy wersj─Ö 05 osobno - to moje zdanie jest takie a nie inne. W momencie, kiedy por├│wnujemy z serialem '95, jestem bezwzgl─Ödna i okrutna dla najnowszej ekranizacji. Por├│wnanie to jednak por├│wnanie.

#393 2007-03-24 10:08:51

Katarzyna
U┐ytkownik

Dzi─Ökuje za rad─Ö obawiam si─Ö tylko, ┼╝e te „pere┼éki” mog─ů nie wystarczy─ç. Moja pani od polskiego jest bardzo wymagaj─ůca i chce ┼╝eby ta praca by┼éa super dok┼éadna. A m├│j temat to por├│wnanie P&P z ... ksi─ů┼╝k─ů. smile

#394 2007-03-24 18:21:08

AineNiRigani
U┐ytkownik

kt├│rej? big_smile

#395 2007-03-24 22:34:25

Katarzyna
U┐ytkownik

Tej z roku 2005 big_smile big_smile big_smile

#396 2007-03-24 23:58:24

AineNiRigani
U┐ytkownik

Katarzynko - nie obraź sie, ale niezwykle łatwy i przyjemny temat big_smile
Co┼Ť poszperam dla Ciebie o filmie

#397 2007-03-25 13:14:51

Katarzyna
U┐ytkownik

Dzi─Öki smile

P.S. Nie obra┼╝am si─Ö. Wiem, ┼╝e z moj─ů nauczycielk─ů to nie b─Ödzie „niezwykle ┼éatwy”

#398 2007-03-25 15:12:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dobra, niewa┼╝ne big_smile

#399 2007-03-26 21:29:44

Katarzyna
U┐ytkownik

wiem, wiem to była ironia, ale moja pani...

#400 2007-03-27 00:06:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

wiem big_smile
Nie w─ůtpi─Ö w wymagania Twojej Pani. Dzieki nim z ca┼é─ů pewno┼Ťcia napiszesz dobr─ů prace. Chodzi┼éo mi tylko o to, ┼╝e temat sam w sobie jest ┼éatwy. Ale i z ┼éatwego motywu mo┼╝na zrobi─ç arcydzie┼éo big_smile

tak na poczatek:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pride_and_Prejudice i http://pl.wikipedia.org/wiki/Duma_i_uprzedzenie
klasyka - strona oficjalna:http://www.prideandprejudicemovie.net/splash.html
http://www.workingtitlefilms.com/film.php?filmID=38

je┼Ťli z angielskim u Ciebie nienajgorzej to proponuje forum w Republice Pemberley

Stopka forum