Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2005-11-20 01:13:02

Bonduelle
Użytkownik

Targowisko Pró?no?ci

Po przeczytaniu wszystkich dost?pnych mi powie?ci JA postanowi?am si?gn?? po kolejne klasyki angielskie i w ten sposób trafi?am w?a?nie na Thackeraya. Jakie jest wasze zdanie na temat "Targowiska Pró?no?ci"? Ja jestem zachwycona, cho? troch? psuje moje wyobra?enia nt. okresu wojen napoleo?skich, schy?ku regencji i takich tam wink Pozbawia z?udze?.

#2 2005-12-24 23:25:33

Admete
Użytkownik

Re: Targowisko Pró?no?ci

To rewelacjyna ksi??ka. Nie szkodzi, ze jest tak gorzka i z?o?liwa. W ko?cu na to wskazuje jej tytu? - ?wiat ludzi to zawsze takie targowisko pró?no?ci, dumy, po??dania i wielu niezbyt chlubnych rzeczy. W jakim? stopniu zawsze ?al mi by?o Becky Sharp - w tak ?ci?le rz?dzonym przez status spo?ecze?stwie trudno by?o wybi? si? inaczej ni? przebieg?o?ci? i sprytem. Zw?aszcza je?li si? by?o kobiet?, której niby to "z natury" narzucano pewne ograniczenia.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#3 2005-12-25 18:24:05

Diana
Użytkownik

Jestem ciekawa, czy uda?o si? filmowcom przenie?? na ekran "TP" w tej ostatniej wersji, z "legaln? blondynk?" w roli g?ównej, i nic nie utraci? z klimatu powie?ci? W jakich? migawkach widzia?am co? jakby taniec brzucha prosto z Indii, co troch? mi si? k?óci?o z realiami XIX-wiecznymi. Takie sceny w "Dumie i uprzedzeniu" produkcji indyjskiej- w porz?dku, ale tutaj?

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#4 2005-12-25 18:48:19

Bonduelle
Użytkownik

S?ysza?am raczej niepochlebne opinie o filmie, podobno Reese nie uda?o si? odda? osobowo?ci Becky (której nie polubi?am jako? ... wink ), posta?wypad?a p?asko hmm Te? nie wiem, czemu taki nacisk po?o?ono na te wszystkie pl?sy w stylu orientalnym, przecie? Becky gra?a w przedstawieniach par? razy.

Aha, uwielbiam posta? Williama Dobbina, mo?e dlatego ?e podobny do Brandonka wink

#5 2005-12-25 22:00:53

Admete
Użytkownik

Ten nowy film nie jest tak dobry jak serial angielski ( zreszt? tam scenariusz pisa? jak zwykle niezawodny Davies ), ale te? tak bardzo z?y nie jest. Ze wzgl?du na czas trawania musieli przyci?? troch? w?tki. Becky Sharp jest zagrana troch? ?agodniej - w ksi??ce i serialu jest du?o bardziej drapie?na i bezwzgl?dna. Posta? jej m??a Rawdona jest dobrze przedstawiona. Elementy indyjskie nie s? zbyt mocno wyeksponowane i w zasadzie uzasadnione, w ko?cu brat Amelii powraca z Indii.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#6 2005-12-27 20:01:24

caroline
Użytkownik

Zdaje si?, ?e re?yserka pochodzi z Indii - Mira Nair.

Nie przepadam za ksi??kami, których autorzy zdaj? si? nienawidzi? swoich bohaterów, a Thackerey jest tak z?o?liwy i pod?y, brrr. Taki styl.

#7 2005-12-27 20:07:21

Bonduelle
Użytkownik

Nie wydaje mi si?, ?eby by? pod?y, nie szaleje za Becky, to prawda, ale j? jak i wszystkich innych bohaterów traktuje raczej z pob?a?aniem :] A Ameli? wr?cz lubi wink

#8 2005-12-30 22:35:03

Admete
Użytkownik

Amelia jest md?a, a warto?? powie?ci Thackerey'a polega na niezwykle trafnych obserwacjch obyczajowych i przedstawianiu ludzkich s?abostek w satyryczny sposób. My?l?, ze Jane Austen, by si? ta powie?c podba?a ;-)

#9 2005-12-31 14:58:08

Bonduelle
Użytkownik

A sam Thackeray bardzo lubi? Jane Austen wink

#10 2006-01-19 21:28:26

Lareth
Użytkownik

Coz, nie wiem jak z ksiazka (Przyznaje, nie czytalam, ale zaleglosci nadrobie szybko), ale jesli o film chodzi uderzyla mnie mocno jedna kwestia. Mianowicie chodzi mi o panne Sharp. W filmie wielokrotnie powtarzaja, ze to podla intrygantka, czego w sumie... Nie widac. Oczywiscie stara sie dostac do towarszystwa, ale jesli chodzi o wieksze intrygi to widac co najwyzej ich skutki, nie jakis tok intrygowy (ze tak to nazwe).
Och, chyba zamotalam. :oops:

#11 2006-01-19 21:52:11

Bonduelle
Użytkownik

W ksi??ce znacznie bardziej wida? motywy i sposoby dzia?ania Becky :twisted:

#12 2006-01-20 11:12:01

Lareth
Użytkownik

No niestety w filmie tego nie widac, mozna nawet uznac, ze dziwne, iz uznaja ja za intrygantke. Raczej na ofiare tam wyglada...

#13 2006-01-20 18:52:55

Diana
Użytkownik

Tak?e obiecuj? nadrobi? zaleg?o?ci i przeczyta? "Targowisko", aby uczestniczy? w niniejszej dyskusji z pe?n? wiedz? i ?wiadomo?ci?. A poza tym nie godzi si? nie przeczyta? tak ?wietnej ksi??ki! :oops:

#14 2006-01-21 23:31:47

Caitriona
Użytkownik

"Targowisko pró?no?ci" jest ?wietn? ksi??k?. Becky jest fantastycznie przedstawiona. Moj? ulubion? postaci? jest oczywi?cie Dobbin i brat Amelii big_smile Filmu niestety nie widzia?am.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#15 2006-01-22 15:31:15

Diana
Użytkownik

Caitriona, Twój poprzedni obrazek te? by? fajny! big_smile To chyba byli "Magiczni wojownicy"?

#16 2006-01-22 22:22:58

Caitriona
Użytkownik

A tak! Magiczni Wojownicy. Dok?adniej: Lina Inverse big_smile big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#17 2006-01-23 10:56:58

Diana
Użytkownik

Ja uwielbia?am Gauriego(by? rozbrajaj?cy!) i t? czarodziejk?, która zmienia?a si? w smoczyc?. big_smile No i naturalnie muzyk? z tego anime.

#18 2006-01-23 13:40:45

Caitriona
Użytkownik

Gourry by? s?odki tongue Ja w sumie najbardziej lubi?am Zelgadisa.

#19 2006-01-23 15:23:29

Diana
Użytkownik

On by? w sumie najbardziej tajemnicz? postaci? i chyba te? troch? tragiczn?- to ca?e oszpecenie itd.

#20 2006-01-23 20:42:41

Caitriona
Użytkownik

Masz racj?. Ale ja tak mam: zawsze stan? za pokrzywdzonym, tajemniczym, takim który raczej trzyma si? z ty?u. Taka moja natura... smile

#21 2006-01-23 23:47:55

Diana
Użytkownik

Mi?o mi to czyta?; to chyba oznacza, ?e jeste? wra?liwa... smile

#22 2006-01-24 17:41:24

Caitriona
Użytkownik

Mi?o mi to czyta?; to chyba oznacza, ?e jeste? wra?liwa... smile

Tak, chyba tak... Przynajmniej mam tak? nadziej?. wink

#23 2006-01-29 20:58:44

Maeve
Użytkownik

"Targowisko..." jest ?wietne. Po?kn??am w dwa dni. U?mia?am si? setnie przy niektórych sytuacjach/osobach/opisach. Niestety te? uwa?am, ?e Amelia jest md?a i moim zdaniem nie zas?uguje na szcz??liwe zako?czenie. To ci?g?e wspominanie George'a Osborne'a zrobi?o si? nudne przy trzecim razie, a przy pi?tym ju? tylko irytowa?o. Za to Jos to mój ulubieniec. big_smile
Thackeray ma tak fantastyczne poczucie humoru, ?e naprawd? szkoda mi si? zrobi?o, ?e ju? sko?czy?am. Czekam teraz na powtórk? serialu. Film czeka na pó?ce, ale jako? mnie do niego nie ci?gnie. Mo?e po sesji? roll

#24 2006-03-25 19:44:24

Diana
Użytkownik

Och, jak mi si? przyjemnie czyta t? ksi??k?! Autor nie moralizuje i si? nie roztkliwia. Dobbin to ?wietna posta?, ale tu wiele jest takich np. "kochana" panna Crawley, cioteczka, która przy ka?dej okazji gotowa jest wydziedziczy? którego? z cz?onków rodziny czy nieco oble?ny :oops: sir Pitt Crawley. Becky - có?, zaczynam j? nieco rozumie?. To ciekawa posta?.

Stopka forum