Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-11-20 01:13:02

Bonduelle
U┐ytkownik

Targowisko Pr├│┼╝no┼Ťci

Po przeczytaniu wszystkich dost─Öpnych mi powie┼Ťci JA postanowi┼éam si─Ögn─ů─ç po kolejne klasyki angielskie i w ten spos├│b trafi┼éam w┼éa┼Ťnie na Thackeraya. Jakie jest wasze zdanie na temat "Targowiska Pr├│┼╝no┼Ťci"? Ja jestem zachwycona, cho─ç troch─Ö psuje moje wyobra┼╝enia nt. okresu wojen napoleo┼äskich, schy┼éku regencji i takich tam wink Pozbawia z┼éudze┼ä.

#2 2005-12-24 23:25:33

Admete
U┐ytkownik

Re: Targowisko Pr├│┼╝no┼Ťci

To rewelacjyna ksi─ů┼╝ka. Nie szkodzi, ze jest tak gorzka i z┼éo┼Ťliwa. W ko┼äcu na to wskazuje jej tytu┼é - ┼Ťwiat ludzi to zawsze takie targowisko pr├│┼╝no┼Ťci, dumy, po┼╝─ůdania i wielu niezbyt chlubnych rzeczy. W jakim┼Ť stopniu zawsze ┼╝al mi by┼éo Becky Sharp - w tak ┼Ťci┼Ťle rz─ůdzonym przez status spo┼éecze┼ästwie trudno by┼éo wybi─ç si─Ö inaczej ni┼╝ przebieg┼éo┼Ťci─ů i sprytem. Zw┼éaszcza je┼Ťli si─Ö by┼éo kobiet─ů, kt├│rej niby to "z natury" narzucano pewne ograniczenia.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#3 2005-12-25 18:24:05

Diana
U┐ytkownik

Jestem ciekawa, czy uda┼éo si─Ö filmowcom przenie┼Ť─ç na ekran "TP" w tej ostatniej wersji, z "legaln─ů blondynk─ů" w roli g┼é├│wnej, i nic nie utraci─ç z klimatu powie┼Ťci? W jakich┼Ť migawkach widzia┼éam co┼Ť jakby taniec brzucha prosto z Indii, co troch─Ö mi si─Ö k┼é├│ci┼éo z realiami XIX-wiecznymi. Takie sceny w "Dumie i uprzedzeniu" produkcji indyjskiej- w porz─ůdku, ale tutaj?

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#4 2005-12-25 18:48:19

Bonduelle
U┐ytkownik

S┼éysza┼éam raczej niepochlebne opinie o filmie, podobno Reese nie uda┼éo si─Ö odda─ç osobowo┼Ťci Becky (kt├│rej nie polubi┼éam jako┼Ť ... wink ), posta─çwypad┼éa p┼éasko hmm Te┼╝ nie wiem, czemu taki nacisk po┼éo┼╝ono na te wszystkie pl─ůsy w stylu orientalnym, przecie┼╝ Becky gra┼éa w przedstawieniach par─Ö razy.

Aha, uwielbiam posta─ç Williama Dobbina, mo┼╝e dlatego ┼╝e podobny do Brandonka wink

#5 2005-12-25 22:00:53

Admete
U┐ytkownik

Ten nowy film nie jest tak dobry jak serial angielski ( zreszt─ů tam scenariusz pisa┼é jak zwykle niezawodny Davies ), ale te┼╝ tak bardzo z┼éy nie jest. Ze wzgl─Ödu na czas trawania musieli przyci─ů─ç troch─Ö w─ůtki. Becky Sharp jest zagrana troch─Ö ┼éagodniej - w ksi─ů┼╝ce i serialu jest du┼╝o bardziej drapie┼╝na i bezwzgl─Ödna. Posta─ç jej m─Ö┼╝a Rawdona jest dobrze przedstawiona. Elementy indyjskie nie s─ů zbyt mocno wyeksponowane i w zasadzie uzasadnione, w ko┼äcu brat Amelii powraca z Indii.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#6 2005-12-27 20:01:24

caroline
U┐ytkownik

Zdaje si─Ö, ┼╝e re┼╝yserka pochodzi z Indii - Mira Nair.

Nie przepadam za ksi─ů┼╝kami, kt├│rych autorzy zdaj─ů si─Ö nienawidzi─ç swoich bohater├│w, a Thackerey jest tak z┼éo┼Ťliwy i pod┼éy, brrr. Taki styl.

#7 2005-12-27 20:07:21

Bonduelle
U┐ytkownik

Nie wydaje mi si─Ö, ┼╝eby by┼é pod┼éy, nie szaleje za Becky, to prawda, ale j─ů jak i wszystkich innych bohater├│w traktuje raczej z pob┼éa┼╝aniem :] A Ameli─Ö wr─Öcz lubi wink

#8 2005-12-30 22:35:03

Admete
U┐ytkownik

Amelia jest md┼éa, a warto┼Ť─ç powie┼Ťci Thackerey'a polega na niezwykle trafnych obserwacjch obyczajowych i przedstawianiu ludzkich s┼éabostek w satyryczny spos├│b. My┼Ťl─Ö, ze Jane Austen, by si─Ö ta powie┼Ťc podba┼éa ;-)

#9 2005-12-31 14:58:08

Bonduelle
U┐ytkownik

A sam Thackeray bardzo lubił Jane Austen wink

#10 2006-01-19 21:28:26

Lareth
U┐ytkownik

Coz, nie wiem jak z ksiazka (Przyznaje, nie czytalam, ale zaleglosci nadrobie szybko), ale jesli o film chodzi uderzyla mnie mocno jedna kwestia. Mianowicie chodzi mi o panne Sharp. W filmie wielokrotnie powtarzaja, ze to podla intrygantka, czego w sumie... Nie widac. Oczywiscie stara sie dostac do towarszystwa, ale jesli chodzi o wieksze intrygi to widac co najwyzej ich skutki, nie jakis tok intrygowy (ze tak to nazwe).
Och, chyba zamotalam. :oops:

#11 2006-01-19 21:52:11

Bonduelle
U┐ytkownik

W ksi─ů┼╝ce znacznie bardziej wida─ç motywy i sposoby dzia┼éania Becky :twisted:

#12 2006-01-20 11:12:01

Lareth
U┐ytkownik

No niestety w filmie tego nie widac, mozna nawet uznac, ze dziwne, iz uznaja ja za intrygantke. Raczej na ofiare tam wyglada...

#13 2006-01-20 18:52:55

Diana
U┐ytkownik

Tak┼╝e obiecuj─Ö nadrobi─ç zaleg┼éo┼Ťci i przeczyta─ç "Targowisko", aby uczestniczy─ç w niniejszej dyskusji z pe┼én─ů wiedz─ů i ┼Ťwiadomo┼Ťci─ů. A poza tym nie godzi si─Ö nie przeczyta─ç tak ┼Ťwietnej ksi─ů┼╝ki! :oops:

#14 2006-01-21 23:31:47

Caitriona
U┐ytkownik

"Targowisko pr├│┼╝no┼Ťci" jest ┼Ťwietn─ů ksi─ů┼╝k─ů. Becky jest fantastycznie przedstawiona. Moj─ů ulubion─ů postaci─ů jest oczywi┼Ťcie Dobbin i brat Amelii big_smile Filmu niestety nie widzia┼éam.

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#15 2006-01-22 15:31:15

Diana
U┐ytkownik

Caitriona, Twój poprzedni obrazek też był fajny! big_smile To chyba byli "Magiczni wojownicy"?

#16 2006-01-22 22:22:58

Caitriona
U┐ytkownik

A tak! Magiczni Wojownicy. Dokładniej: Lina Inverse big_smile big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#17 2006-01-23 10:56:58

Diana
U┐ytkownik

Ja uwielbia┼éam Gauriego(by┼é rozbrajaj─ůcy!) i t─Ö czarodziejk─Ö, kt├│ra zmienia┼éa si─Ö w smoczyc─Ö. big_smile No i naturalnie muzyk─Ö z tego anime.

#18 2006-01-23 13:40:45

Caitriona
U┐ytkownik

Gourry był słodki tongue Ja w sumie najbardziej lubiłam Zelgadisa.

#19 2006-01-23 15:23:29

Diana
U┐ytkownik

On by┼é w sumie najbardziej tajemnicz─ů postaci─ů i chyba te┼╝ troch─Ö tragiczn─ů- to ca┼ée oszpecenie itd.

#20 2006-01-23 20:42:41

Caitriona
U┐ytkownik

Masz rację. Ale ja tak mam: zawsze stanę za pokrzywdzonym, tajemniczym, takim który raczej trzyma się z tyłu. Taka moja natura... smile

#21 2006-01-23 23:47:55

Diana
U┐ytkownik

Mi┼éo mi to czyta─ç; to chyba oznacza, ┼╝e jeste┼Ť wra┼╝liwa... smile

#22 2006-01-24 17:41:24

Caitriona
U┐ytkownik

Mi┼éo mi to czyta─ç; to chyba oznacza, ┼╝e jeste┼Ť wra┼╝liwa... smile

Tak, chyba tak... Przynajmniej mam tak─ů nadziej─Ö. wink

#23 2006-01-29 20:58:44

Maeve
U┐ytkownik

"Targowisko..." jest ┼Ťwietne. Po┼ékn─Ö┼éam w dwa dni. U┼Ťmia┼éam si─Ö setnie przy niekt├│rych sytuacjach/osobach/opisach. Niestety te┼╝ uwa┼╝am, ┼╝e Amelia jest md┼éa i moim zdaniem nie zas┼éuguje na szcz─Ö┼Ťliwe zako┼äczenie. To ci─ůg┼ée wspominanie George'a Osborne'a zrobi┼éo si─Ö nudne przy trzecim razie, a przy pi─ůtym ju┼╝ tylko irytowa┼éo. Za to Jos to m├│j ulubieniec. big_smile
Thackeray ma tak fantastyczne poczucie humoru, ┼╝e naprawd─Ö szkoda mi si─Ö zrobi┼éo, ┼╝e ju┼╝ sko┼äczy┼éam. Czekam teraz na powt├│rk─Ö serialu. Film czeka na p├│┼éce, ale jako┼Ť mnie do niego nie ci─ůgnie. Mo┼╝e po sesji? roll

#24 2006-03-25 19:44:24

Diana
U┐ytkownik

Och, jak mi si─Ö przyjemnie czyta t─Ö ksi─ů┼╝k─Ö! Autor nie moralizuje i si─Ö nie roztkliwia. Dobbin to ┼Ťwietna posta─ç, ale tu wiele jest takich np. "kochana" panna Crawley, cioteczka, kt├│ra przy ka┼╝dej okazji gotowa jest wydziedziczy─ç kt├│rego┼Ť z cz┼éonk├│w rodziny czy nieco oble┼Ťny :oops: sir Pitt Crawley. Becky - c├│┼╝, zaczynam j─ů nieco rozumie─ç. To ciekawa posta─ç.

Stopka forum