Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#176 2007-04-13 21:44:47

AineNiRigani
Użytkownik

Re: Wasze ulubione pary

Klasycznie big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#177 2007-04-14 07:18:06

pak4
Użytkownik

?eby w ?yciu szuka? to nie -- nie czuj? si? bohaterem niez?omnym jak Zygfryd, by zabija? potwory i przekracza? ?ciany ognia w drodze ku wy?nionej dziewicy na górskiej skale smile Nawet Taminem si? nie czuj?, by szuka? Paminy, cho? troch? szkoda smile Ju? pr?dzej Papagenem big_smile

Ale szuka?em w wyobra?ni drugiego portretu tak silnej i imponuj?cej kobiety jak Brunhilda. I to imponuj?cej si?? ducha i m?dro?ci?. Potrafi przeciwstawi? si? temu, co uwa?a za z?o, cho?by mia?a ponie?? najgorsze konsekwencje (a konsekwencje zna tak dobrze jak nikt inny...). Na dobr? spraw?, to jedyna osoba z charakterem w ca?ym wagnerowskim cyklu. I jedn? z nielicznych w?ród znanych mi wyimaginowanych postaci z literatury, opery, czy filmu. Troch? jest takim Prometeuszem a rebours.

PS. Sk?d taki stereotyp, kobiety która bije? Brunhilda zabija tylko jednego cz?owieka i podpala jeden zamek smile Wy my?licie, ?e to za du?o, jak na trzy d?ugie opery? wink

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-14 07:39:51)

Oddaj wierzbie
Ca?? nienawi??, ca?e po??danie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#178 2007-04-14 11:34:36

Robert_Benett
Użytkownik

"No, ale co Wy wiecie o Mozarcie "..ale? pojecha? Pak...uwa?asz ze nic nie wiemy? Wiem, wiem nie tylko o Mozarcie...ale baby z Wagnerowskich oper nigdy bym nie strawi?....w realnym ?yciu bardzo by mi odpowiada?a Cecylka Bartoli -szalenie kobieca, dowcipna...przy niej nie mozna si? nudzi?

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -
Sanda?y sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#179 2007-04-14 15:45:22

pak4
Użytkownik

Robercie: Nie chcia?em nikogo urazi?. To stwierdzenie o Mozarcie mia?o zwyczajnie zabrzmie? g?osem Lindy z wiadomego filmu big_smile
Co do charakteru wagnerowskich bohaterek, to chyba ulegacie jakim? stereotypom. A co do wygl?du, to rzeczywi?cie wagnerowskie bohaterki... hmm... Tu ilustracja m?ody i pi?knych: Brunhildy i Zygfryda... (Przepraszam, ?e takie du?e, ale innego nie mam... Troch? w pionie rozci?gni?te, ale nie za du?o...)
http://img292.imageshack.us/img292/3199/pdvd246vg9.png
Je?li chodzi o wygl?d ?piewaczek to wszyscy zachwycaj? si? teraz Ann? Netrebko... Ale jakie s? poza scen?, to ja nie wiem sad

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-14 17:04:57)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#180 2007-04-14 18:53:40

Robert_Benett
Użytkownik

Pak..mo?e to nie wagnerowski stereotyp, cho? utar?o si? wyobra?ac bohaterki Wagnera jako porz?dnie zbudowane kobitki z obfitym aparatem oddychania z blond kos? i rogami na g?owie...cho? Ci m?odzi i pi?kni..prawie nie odbiegaj? od tych standardów...moze z wyj?tkiem rogów...My?l? sobie jednak, ze kazdy lubi co? innego i mimo mojego uwielbienia dla opery nie da?bym rady strawi? opery Wagnera w ca?o?ci...Przegl?da?em kiedy? t?umaczenia arii z oper Wagnera i gdyby libreci?ci nie pisali tego samego przez 5 linijek to opery Wagnera trwalyby max 120 kazda...
Co do panny Netrebko to nie robi na mnie wra?enia ani wizualnie, ani tym bardziej muzycznie....mam wra?enie, ?e ona nigdy nie wie o czym spiewa..ale to tylko moje skromne zdanie.

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#181 2007-04-14 19:35:00

pak4
Użytkownik

Je?li chodzi o stron? wykonawcz?, to rzeczywi?cie zwykle te opisy wagnerowskich heroin pasuj?. Je?li chodzi o charaktery wyobra?one, to ju? bardziej z?o?one. Zreszt? jedn? z bohaterek wagnerowskich jest Izolda, do której ten opis i wyobra?enie nie pasuj?.

A propos charakterów: w?a?nie sobie u?wiadomi?em, ?e taka Brunhilda w "Walkirii" broni ?ycia pocz?tego i organizuje jednosobow? akcj? obywatelskiego niepos?usze?stwa wink

Dobrze rozumiem, ?e 120 linijek ma liczy? jedna opera Wagnera streszczona? Zaintrygowa?e? mnie -- musz? spróbowa? big_smile

Netrebko jako? nie trafia w mój ulubiony repertuar (i nie chodzi nawet o Wagnera, ale ona nawet Mozarta rzadko ?piewa...), wi?c si? nie wypowiadam za ?piew. Za to m?? mojej znajomej stwierdzi?, ?e nie tylko wybierze si? do opery (co mu si? trafia), ale nawet kupi specjalnie do tego frak (a to typ harleyowca...), pod warunkiem, ?e b?dzie ?piewa?a Netrebko smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#182 2007-04-14 20:04:17

Robert_Benett
Użytkownik

Pak...wyrazi?em sie nieprecyzyjnie..chodzi?o mi o 120 minut -ca?a opera...Chodzi?o mi o takie kuriozum w jednej arii np. oto zwyci?ski bohater,
zwycieski bohater ku nam zmierza,
nadchodzi zwycieski bohater,
bohater zwyci?ski ku nam zmierza....
cieszmy si? , to zwyci?ski bohater....
takie oto d?uzyzny, z których by mo?na zrobi? jedn? linijk? tekstu...
ogl?da?em Panne Netrebko na You Toube i naprawde nie robi na mnie wra?enia - Rossiniego niech sobie daruje bo nie ?piewa wszyskich nutek, tylko si? po nich przeslizguje, Bellini i Donizetti to te? nie ta klasa, mimo, ?e g?osowo nawet w miar? daje rade....mo?e by si? sprawdzi?a w Mozarcie, Verdim i Puccinim..w Weselu Figara moglaby ?piewa? parti? Zuzanny troch? l?ejszym g?osem..ale najgorzej nie by?o..
W przysz?ym roku na Misteria Paschalia Fabio Biondi ma wystawi? Bajzeta Vivaldiego -trzeba bedzie sie zrujnowa? i wybra?....Zawsze to lepsze ni? Panna Netrebko

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#183 2007-04-15 10:37:11

pak4
Użytkownik

Robercie: ja sobie kiedy? z niemieckiego t?umaczy?em ca?ego "Tristana i Izold?" Wagnera, wi?c ?wietnie rozumiem smile Cho?, bywa?o ciekawie: np. Izolda uparcie zwraca si? do Tristana per ty, podczas gdy on do niej per pani.

Co do "Bajazeta" dzi?kuj? za informacj?, cho? akurat MP wypada w takim terminie, gdy ja nie lubi? si? wybiera? z rodzinnego miasta... Zobaczymy.

Ale zrobili?my offtopa smile Czy dyskutowa?e? na operabarokowa@yahoogroups.com? Ostatnio grupa si? zupe?nie u?pi?a, ale mo?e co? da si? reaktywowa? jeszcze...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#184 2007-04-15 12:36:02

Robert_Benett
Użytkownik

Tak ..na operabarokowa zostalem zaproszony i zdarzylo mi si? napisa? kilka postów..ale nikt juz tam nie pisze.Wielka szkoda...jest jeszcze jedno forum z opera , ale tam tez ludzi jak na lekarstwo....
Bajazet pewnikiem bedzie wielkanoc? i cho? to pora ?wi?t to chyba po raz pierwszy w ?yciu z?ami? tradycj? i wyrusz? z domu..

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#185 2007-04-15 19:07:12

Marija
Użytkownik

Panowie, chyba zdajecie sobie spraw? ze swojej elitarno?ci - je?li chodzi o muzyczne zami?owania?? Nie dziwcie si?, ?e ma?o osób dyskutuje na forum o operze hmm; szukajcie t?umów na troszk? innych....smile

#186 2007-04-15 19:27:43

pak4
Użytkownik

Robercie: no to mam zagwozdk?, bo skoro pisywa?e? na oper? barokow?, to powinni?my si? zna? smile Tyle, ?e tam obowi?zywa?y inne 'nicki'...
W?a?ciwie jest jeszcze jedno forum, a raczej Lo?a Dyskusyjna, tyle ?e "tajna" i tak publicznie nie mog? nic wi?cej zdradzi? big_smile Ludzi ma?o, ale czasami chce im si? dyskutowa? smile Tematyka szeroka (renesans do klasycyzmu), niekoniecznie opera.

Marijo: do zorganizowania aktywego forum wystarczy kilka zaanga?owanych osób. Gdy na 'operze barokowej' chcia?o si? nam dyskutowa? (plus kilkoro innych dyskutantów), to bywa?o wcale ciekawie. Gdy te osoby (w tym ni?ej podpisany) si? troch? wypali?y, to forum pad?o... (BTW. Co by si? sta?o, gdyby nam si? Aine wypali?a... Wol? nie my?le?.)

I tyle, przepraszaj?c za kontynuacj? off-topa. I podaj? inn? 'ulubion? par?': Pierre Bezuchow i Natasza Rostowa (niekoniecznie z opery Prokofiewa wink ). Ale z Bezuchowem ?atwo mi si? uto?sami?.

Przemek (PAK4)
(?eby by? podpis smile )

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-15 19:31:46)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#187 2007-04-15 19:57:04

Robert_Benett
Użytkownik

Marija..nie rób nam wyrzutów, ?e dyskutujemy o operze..na tutejszym forum jest równie? sporo tematów, o których nie mozemy dyskutowac z racji ich elitarno?ci - nie da rady zebym z pakiem "ocha?" i "acha?" nad wygl?dem C.Firtha i tego czy nadaje sie na m?za czy kochanka..
Wiesz....dla od?wie?enia tematów o naszej pisarce czasami potrzeba ma?ej odskoczni..."Ma??e?stwo jest jak mas?o, czasami potrzebuje odrobin? ch?odu"..
Pak..na forum opera barokowa pisa?em jak mozartini1756 ...

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#188 2007-04-15 21:09:20

Marija
Użytkownik

Ja nie robi? Wam wyrzutów - podziwiam tylko Wasze zainteresowania, bo to naprawd? rzadko??.
(Nad Colinem ju? "poacha?am", teraz mam "acha?" nad Brunhild?? A m??a posiadam..Gdyby?cie z pakiem zacz?li si? zastanawia? nad zaletami Colina jako kochanka... big_smile big_smile

Ostatnio edytowany przez Marija (2007-04-15 21:11:08)

#189 2007-04-15 22:02:42

AineNiRigani
Użytkownik

a ja tam z zainteresowaniem czytam naszych panów. Z racji, braku przynale?nosci do "elyty" przycupnelam cichutko, ale nadstawiam pilnie uszko.
Lubie sie dowiadywac rzeczy nowych, szczegolnie z dziedzin o ktorych wiem niewiele big_smile

#190 2007-04-15 22:29:24

Robert_Benett
Użytkownik

MI?e slowa Aine...powiem Ci, ?e ja niby tez historyk, alem obecnie troch? wypaniety z rytmu.....nie ucz?, wi?c nie trzeba sie przygotowywa? i szperac w ksi?zkach..Zawsze czytam Twoje"bran?owe" posty z niek?amanym podziwem i zaintersowaniem.

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#191 2007-04-16 08:11:19

pak4
Użytkownik

A ja mam wielk? ochot? dyskusj? operow? st?d wyprowadzi?... Niestety, Roberta poprowokowa? mog? tylko tym:
http://pak455.blox.pl/2007/01/wpis.html
http://pak455.blox.pl/2007/01/Griselda- … diego.html
A co do ników: a mo?e my piszemy o ró?nych operach barokowych? smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#192 2007-04-16 10:43:52

Vasco
Administrator

#193 2007-04-16 18:21:13

AineNiRigani
Użytkownik

Ach Robercie, jak mi?o big_smile
I ja bym bardziej proponowa?a stworzenie w?tku w pogaduchowni, bo mnie ta Wasza dyskusja naprawde interesuje. A tak to wypadne z obiegu...

#194 2007-04-16 18:57:42

pak4
Użytkownik

Ale jakiego? Bo ja juz zgubilem watek. Pary operowe i spiewaczki? smile

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-16 18:57:59)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#195 2007-04-16 20:56:14

Robert_Benett
Użytkownik

Pak...jesli to s? linki do Twojej tajnej lo?y to ja tam zostaj? i chyl? czo?a przed Twoj? wiedz?...je?li za? chodzi o forum barokowe to jest oto link :
http://launch.groups.yahoo.com/group/op … essage/981
czy zatem piszemy o tym samym?..Aine prosi, aby?my zostali an forum..by?oby mi?o...mo?emy równiez niektóre w?tki przeci?gna? tutaj...np.muzyczne...w necie na amazonie widzia?em kilka p?ytek z muzyk? epoki Jane Austen..itd.

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#196 2007-04-17 07:30:35

pak4
Użytkownik

Robercie:

to nie s? linki do tajnej lo?y, a do bloga smile Z tajn? lo?? mog? skontaktowa?, je?li chcesz -- ale przyjecie wymaga jeszcze zgody Braci big_smile A do tego wyra?enia mi?o?ci do muzyki Lawesa big_smile

Co do 'operybarokowej' -- tak, mówimy o tym samym. Jako? nie przyuwa?y?em nicka w mejlach smile Ale ju? widz? smile

Skoro Aine prosi, to Aine si? nie odmawia smile

Muzyka z epoki JA? Domy?lam si?, ?e s? specjalne nagrania, bo JA mia?a ceni? g?ównie muzyk? taneczn?, podczas gdy znana muzyka z epoki JA to Haydn, Beethoven, Schubert, Hummel, Rossini i Cherubini, mniej wi?cej smile

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-17 14:40:21)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#197 2007-04-17 20:04:40

Robert_Benett
Użytkownik

Pak
Dzi?kuj? za informacje..Co do linków i muzyki z czasów JA to sa to plytki ze zbiorami utworów muzycznych Arne, Haendel,Haydna oraz pomniejszych angielskich kompozytorów w ró?nych opracowaniach..ciekawe plytki, choc nie do kupiena u nas ..Co Pana Lawesa, to niestety nieznam go zbyt dobrze..powiedzmy ?e si? zapoznaj?...Dowland, Campion, Guedron, Moulinie sa mi doskonale znani -piesni z lutnia s? mistrzowskie, polecam szczególnie do sluchania na ciep?e noce, kiedy wokó? cisza, nocny zapach kwiatów np.maciejki..bajeczne smile

Kwitn?ce irysy
U moich stóp -

#198 2007-04-17 20:52:55

pak4
Użytkownik

Lowesa ceni niemal ca?e TLD st?d ten 'warunek' smile Dowlanda oczywi?cie znam, z reszt? gorzej. No i u mnie niestety tylko zapach drogi szybkiego ruchu sad

Pami?tam, chyba z "Perswazji" (filmu), ?e bohaterka s?ucha?a arii Handla. W P&P'05 wykorzystywali Purcella (nawet ta?ce w Meryton to Purcell! -- dzisiaj przypadkiem zauwa?y?em odtwarzaj?c ?cie?k? d?wi?kow? i maj?c "Króla Artura" w pami?ci). W P&P'95 za to ?adnie nawi?zali do stylu epoki -- nawet przez chwil? kombinowa?em, czy to nie co? z epoki.

(Niestety, u mnie w odtwarzaczu króluje ostatnio "Requiem" Verdiego, wi?c zupe?nie inne klimaty...)

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-17 20:55:13)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#199 2007-04-17 21:56:35

AineNiRigani
Użytkownik

pak4 napisał:

Skoro Aine prosi, to Aine si? nie odmawia smile

No to ja ode?l? do Was innego pana na nauki big_smile

Stopka forum