Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#176 2007-04-13 21:44:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: Wasze ulubione pary

Klasycznie big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#177 2007-04-14 07:18:06

pak4
U┐ytkownik

┼╗eby w ┼╝yciu szuka─ç to nie -- nie czuj─Ö si─Ö bohaterem niez┼éomnym jak Zygfryd, by zabija─ç potwory i przekracza─ç ┼Ťciany ognia w drodze ku wy┼Ťnionej dziewicy na g├│rskiej skale smile Nawet Taminem si─Ö nie czuj─Ö, by szuka─ç Paminy, cho─ç troch─Ö szkoda smile Ju┼╝ pr─Ödzej Papagenem big_smile

Ale szuka┼éem w wyobra┼║ni drugiego portretu tak silnej i imponuj─ůcej kobiety jak Brunhilda. I to imponuj─ůcej si┼é─ů ducha i m─ůdro┼Ťci─ů. Potrafi przeciwstawi─ç si─Ö temu, co uwa┼╝a za z┼éo, cho─çby mia┼éa ponie┼Ť─ç najgorsze konsekwencje (a konsekwencje zna tak dobrze jak nikt inny...). Na dobr─ů spraw─Ö, to jedyna osoba z charakterem w ca┼éym wagnerowskim cyklu. I jedn─ů z nielicznych w┼Ťr├│d znanych mi wyimaginowanych postaci z literatury, opery, czy filmu. Troch─Ö jest takim Prometeuszem a rebours.

PS. Sk─ůd taki stereotyp, kobiety kt├│ra bije? Brunhilda zabija tylko jednego cz┼éowieka i podpala jeden zamek smile Wy my┼Ťlicie, ┼╝e to za du┼╝o, jak na trzy d┼éugie opery? wink

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-14 07:39:51)

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#178 2007-04-14 11:34:36

Robert_Benett
U┐ytkownik

"No, ale co Wy wiecie o Mozarcie "..ale┼Ť pojecha┼é Pak...uwa┼╝asz ze nic nie wiemy? Wiem, wiem nie tylko o Mozarcie...ale baby z Wagnerowskich oper nigdy bym nie strawi┼é....w realnym ┼╝yciu bardzo by mi odpowiada┼éa Cecylka Bartoli -szalenie kobieca, dowcipna...przy niej nie mozna si─Ö nudzi─ç

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -
Sandały sznurowane na niebiesko.(Basho Matsuo )

#179 2007-04-14 15:45:22

pak4
U┐ytkownik

Robercie: Nie chciałem nikogo urazić. To stwierdzenie o Mozarcie miało zwyczajnie zabrzmieć głosem Lindy z wiadomego filmu big_smile
Co do charakteru wagnerowskich bohaterek, to chyba ulegacie jakim┼Ť stereotypom. A co do wygl─ůdu, to rzeczywi┼Ťcie wagnerowskie bohaterki... hmm... Tu ilustracja m┼éody i pi─Öknych: Brunhildy i Zygfryda... (Przepraszam, ┼╝e takie du┼╝e, ale innego nie mam... Troch─Ö w pionie rozci─ůgni─Öte, ale nie za du┼╝o...)
http://img292.imageshack.us/img292/3199/pdvd246vg9.png
Je┼Ťli chodzi o wygl─ůd ┼Ťpiewaczek to wszyscy zachwycaj─ů si─Ö teraz Ann─ů Netrebko... Ale jakie s─ů poza scen─ů, to ja nie wiem sad

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-14 17:04:57)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#180 2007-04-14 18:53:40

Robert_Benett
U┐ytkownik

Pak..mo┼╝e to nie wagnerowski stereotyp, cho─ç utar┼éo si─Ö wyobra┼╝ac bohaterki Wagnera jako porz─ůdnie zbudowane kobitki z obfitym aparatem oddychania z blond kos─ů i rogami na g┼éowie...cho─ç Ci m┼éodzi i pi─Ökni..prawie nie odbiegaj─ů od tych standard├│w...moze z wyj─ůtkiem rog├│w...My┼Ťl─Ö sobie jednak, ze kazdy lubi co┼Ť innego i mimo mojego uwielbienia dla opery nie da┼ébym rady strawi─ç opery Wagnera w ca┼éo┼Ťci...Przegl─ůda┼éem kiedy┼Ť t┼éumaczenia arii z oper Wagnera i gdyby libreci┼Ťci nie pisali tego samego przez 5 linijek to opery Wagnera trwalyby max 120 kazda...
Co do panny Netrebko to nie robi na mnie wra┼╝enia ani wizualnie, ani tym bardziej muzycznie....mam wra┼╝enie, ┼╝e ona nigdy nie wie o czym spiewa..ale to tylko moje skromne zdanie.

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#181 2007-04-14 19:35:00

pak4
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o stron─Ö wykonawcz─ů, to rzeczywi┼Ťcie zwykle te opisy wagnerowskich heroin pasuj─ů. Je┼Ťli chodzi o charaktery wyobra┼╝one, to ju┼╝ bardziej z┼éo┼╝one. Zreszt─ů jedn─ů z bohaterek wagnerowskich jest Izolda, do kt├│rej ten opis i wyobra┼╝enie nie pasuj─ů.

A propos charakter├│w: w┼éa┼Ťnie sobie u┼Ťwiadomi┼éem, ┼╝e taka Brunhilda w "Walkirii" broni ┼╝ycia pocz─Ötego i organizuje jednosobow─ů akcj─Ö obywatelskiego niepos┼éusze┼ästwa wink

Dobrze rozumiem, ┼╝e 120 linijek ma liczy─ç jedna opera Wagnera streszczona? Zaintrygowa┼ée┼Ť mnie -- musz─Ö spr├│bowa─ç big_smile

Netrebko jako┼Ť nie trafia w m├│j ulubiony repertuar (i nie chodzi nawet o Wagnera, ale ona nawet Mozarta rzadko ┼Ťpiewa...), wi─Öc si─Ö nie wypowiadam za ┼Ťpiew. Za to m─ů┼╝ mojej znajomej stwierdzi┼é, ┼╝e nie tylko wybierze si─Ö do opery (co mu si─Ö trafia), ale nawet kupi specjalnie do tego frak (a to typ harleyowca...), pod warunkiem, ┼╝e b─Ödzie ┼Ťpiewa┼éa Netrebko smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#182 2007-04-14 20:04:17

Robert_Benett
U┐ytkownik

Pak...wyraziłem sie nieprecyzyjnie..chodziło mi o 120 minut -cała opera...Chodziło mi o takie kuriozum w jednej arii np. oto zwycięski bohater,
zwycieski bohater ku nam zmierza,
nadchodzi zwycieski bohater,
bohater zwyci─Öski ku nam zmierza....
cieszmy si─Ö , to zwyci─Öski bohater....
takie oto d┼éuzyzny, z kt├│rych by mo┼╝na zrobi─ç jedn─ů linijk─Ö tekstu...
ogl─ůda┼éem Panne Netrebko na You Toube i naprawde nie robi na mnie wra┼╝enia - Rossiniego niech sobie daruje bo nie ┼Ťpiewa wszyskich nutek, tylko si─Ö po nich przeslizguje, Bellini i Donizetti to te┼╝ nie ta klasa, mimo, ┼╝e g┼éosowo nawet w miar─Ö daje rade....mo┼╝e by si─Ö sprawdzi┼éa w Mozarcie, Verdim i Puccinim..w Weselu Figara moglaby ┼Ťpiewa─ç parti─Ö Zuzanny troch─Ö l┼╝ejszym g┼éosem..ale najgorzej nie by┼éo..
W przyszłym roku na Misteria Paschalia Fabio Biondi ma wystawić Bajzeta Vivaldiego -trzeba bedzie sie zrujnować i wybrać....Zawsze to lepsze niż Panna Netrebko

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#183 2007-04-15 10:37:11

pak4
U┐ytkownik

Robercie: ja sobie kiedy┼Ť z niemieckiego t┼éumaczy┼éem ca┼éego "Tristana i Izold─Ö" Wagnera, wi─Öc ┼Ťwietnie rozumiem smile Cho─ç, bywa┼éo ciekawie: np. Izolda uparcie zwraca si─Ö do Tristana per ty, podczas gdy on do niej per pani.

Co do "Bajazeta" dzi─Ökuj─Ö za informacj─Ö, cho─ç akurat MP wypada w takim terminie, gdy ja nie lubi─Ö si─Ö wybiera─ç z rodzinnego miasta... Zobaczymy.

Ale zrobili┼Ťmy offtopa smile Czy dyskutowa┼ée┼Ť na operabarokowa@yahoogroups.com? Ostatnio grupa si─Ö zupe┼énie u┼Ťpi┼éa, ale mo┼╝e co┼Ť da si─Ö reaktywowa─ç jeszcze...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#184 2007-04-15 12:36:02

Robert_Benett
U┐ytkownik

Tak ..na operabarokowa zostalem zaproszony i zdarzylo mi si─Ö napisa─ç kilka post├│w..ale nikt juz tam nie pisze.Wielka szkoda...jest jeszcze jedno forum z opera , ale tam tez ludzi jak na lekarstwo....
Bajazet pewnikiem bedzie wielkanoc─ů i cho─ç to pora ┼Ťwi─ůt to chyba po raz pierwszy w ┼╝yciu z┼éami─Ö tradycj─Ö i wyrusz─Ö z domu..

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#185 2007-04-15 19:07:12

Marija
U┐ytkownik

Panowie, chyba zdajecie sobie spraw─Ö ze swojej elitarno┼Ťci - je┼Ťli chodzi o muzyczne zami┼éowania?? Nie dziwcie si─Ö, ┼╝e ma┼éo os├│b dyskutuje na forum o operze hmm; szukajcie t┼éum├│w na troszk─Ö innych....smile

#186 2007-04-15 19:27:43

pak4
U┐ytkownik

Robercie: no to mam zagwozdk─Ö, bo skoro pisywa┼ée┼Ť na oper─Ö barokow─ů, to powinni┼Ťmy si─Ö zna─ç smile Tyle, ┼╝e tam obowi─ůzywa┼éy inne 'nicki'...
W┼éa┼Ťciwie jest jeszcze jedno forum, a raczej Lo┼╝a Dyskusyjna, tyle ┼╝e "tajna" i tak publicznie nie mog─Ö nic wi─Öcej zdradzi─ç big_smile Ludzi ma┼éo, ale czasami chce im si─Ö dyskutowa─ç smile Tematyka szeroka (renesans do klasycyzmu), niekoniecznie opera.

Marijo: do zorganizowania aktywego forum wystarczy kilka zaanga┼╝owanych os├│b. Gdy na 'operze barokowej' chcia┼éo si─Ö nam dyskutowa─ç (plus kilkoro innych dyskutant├│w), to bywa┼éo wcale ciekawie. Gdy te osoby (w tym ni┼╝ej podpisany) si─Ö troch─Ö wypali┼éy, to forum pad┼éo... (BTW. Co by si─Ö sta┼éo, gdyby nam si─Ö Aine wypali┼éa... Wol─Ö nie my┼Ťle─ç.)

I tyle, przepraszaj─ůc za kontynuacj─Ö off-topa. I podaj─Ö inn─ů 'ulubion─ů par─Ö': Pierre Bezuchow i Natasza Rostowa (niekoniecznie z opery Prokofiewa wink ). Ale z Bezuchowem ┼éatwo mi si─Ö uto┼╝sami─ç.

Przemek (PAK4)
(żeby był podpis smile )

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-15 19:31:46)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#187 2007-04-15 19:57:04

Robert_Benett
U┐ytkownik

Marija..nie r├│b nam wyrzut├│w, ┼╝e dyskutujemy o operze..na tutejszym forum jest r├│wnie┼╝ sporo temat├│w, o kt├│rych nie mozemy dyskutowac z racji ich elitarno┼Ťci - nie da rady zebym z pakiem "ocha┼é" i "acha┼é" nad wygl─ůdem C.Firtha i tego czy nadaje sie na m─Öza czy kochanka..
Wiesz....dla od┼Ťwie┼╝enia temat├│w o naszej pisarce czasami potrzeba ma┼éej odskoczni..."Ma┼é┼╝e┼ästwo jest jak mas┼éo, czasami potrzebuje odrobin─Ö ch┼éodu"..
Pak..na forum opera barokowa pisałem jak mozartini1756 ...

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#188 2007-04-15 21:09:20

Marija
U┐ytkownik

Ja nie robi─Ö Wam wyrzut├│w - podziwiam tylko Wasze zainteresowania, bo to naprawd─Ö rzadko┼Ť─ç.
(Nad Colinem ju┼╝ "poacha┼éam", teraz mam "acha─ç" nad Brunhild─ů? A m─Ö┼╝a posiadam..Gdyby┼Ťcie z pakiem zacz─Öli si─Ö zastanawia─ç nad zaletami Colina jako kochanka... big_smile big_smile

Ostatnio edytowany przez Marija (2007-04-15 21:11:08)

#189 2007-04-15 22:02:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja tam z zainteresowaniem czytam naszych pan├│w. Z racji, braku przynale┼╝nosci do "elyty" przycupnelam cichutko, ale nadstawiam pilnie uszko.
Lubie sie dowiadywac rzeczy nowych, szczegolnie z dziedzin o ktorych wiem niewiele big_smile

#190 2007-04-15 22:29:24

Robert_Benett
U┐ytkownik

MI┼ée slowa Aine...powiem Ci, ┼╝e ja niby tez historyk, alem obecnie troch─Ö wypaniety z rytmu.....nie ucz─Ö, wi─Öc nie trzeba sie przygotowywa─ç i szperac w ksi─ůzkach..Zawsze czytam Twoje"bran┼╝owe" posty z niek┼éamanym podziwem i zaintersowaniem.

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#191 2007-04-16 08:11:19

pak4
U┐ytkownik

A ja mam wielk─ů ochot─Ö dyskusj─Ö operow─ů st─ůd wyprowadzi─ç... Niestety, Roberta poprowokowa─ç mog─Ö tylko tym:
http://pak455.blox.pl/2007/01/wpis.html
http://pak455.blox.pl/2007/01/Griselda- … diego.html
A co do nik├│w: a mo┼╝e my piszemy o r├│┼╝nych operach barokowych? smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#192 2007-04-16 10:43:52

Vasco
Administrator

#193 2007-04-16 18:21:13

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ach Robercie, jak miło big_smile
I ja bym bardziej proponowa┼éa stworzenie w─ůtku w pogaduchowni, bo mnie ta Wasza dyskusja naprawde interesuje. A tak to wypadne z obiegu...

#194 2007-04-16 18:57:42

pak4
U┐ytkownik

Ale jakiego? Bo ja juz zgubilem watek. Pary operowe i spiewaczki? smile

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-16 18:57:59)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#195 2007-04-16 20:56:14

Robert_Benett
U┐ytkownik

Pak...jesli to s─ů linki do Twojej tajnej lo┼╝y to ja tam zostaj─Ö i chyl─Ö czo┼éa przed Twoj─ů wiedz─ů...je┼Ťli za┼Ť chodzi o forum barokowe to jest oto link :
http://launch.groups.yahoo.com/group/op … essage/981
czy zatem piszemy o tym samym?..Aine prosi, aby┼Ťmy zostali an forum..by┼éoby mi┼éo...mo┼╝emy r├│wniez niekt├│re w─ůtki przeci─ůgna─ç tutaj...np.muzyczne...w necie na amazonie widzia┼éem kilka p┼éytek z muzyk─ů epoki Jane Austen..itd.

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#196 2007-04-17 07:30:35

pak4
U┐ytkownik

Robercie:

to nie s─ů linki do tajnej lo┼╝y, a do bloga smile Z tajn─ů lo┼╝─ů mog─Ö skontaktowa─ç, je┼Ťli chcesz -- ale przyjecie wymaga jeszcze zgody Braci big_smile A do tego wyra┼╝enia mi┼éo┼Ťci do muzyki Lawesa big_smile

Co do 'operybarokowej' -- tak, m├│wimy o tym samym. Jako┼Ť nie przyuwa┼╝y┼éem nicka w mejlach smile Ale ju┼╝ widz─Ö smile

Skoro Aine prosi, to Aine si─Ö nie odmawia smile

Muzyka z epoki JA? Domy┼Ťlam si─Ö, ┼╝e s─ů specjalne nagrania, bo JA mia┼éa ceni─ç g┼é├│wnie muzyk─Ö taneczn─ů, podczas gdy znana muzyka z epoki JA to Haydn, Beethoven, Schubert, Hummel, Rossini i Cherubini, mniej wi─Öcej smile

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-17 14:40:21)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#197 2007-04-17 20:04:40

Robert_Benett
U┐ytkownik

Pak
Dzi─Ökuj─Ö za informacje..Co do link├│w i muzyki z czas├│w JA to sa to plytki ze zbiorami utwor├│w muzycznych Arne, Haendel,Haydna oraz pomniejszych angielskich kompozytor├│w w r├│┼╝nych opracowaniach..ciekawe plytki, choc nie do kupiena u nas ..Co Pana Lawesa, to niestety nieznam go zbyt dobrze..powiedzmy ┼╝e si─Ö zapoznaj─Ö...Dowland, Campion, Guedron, Moulinie sa mi doskonale znani -piesni z lutnia s─ů mistrzowskie, polecam szczeg├│lnie do sluchania na ciep┼ée noce, kiedy wok├│┼é cisza, nocny zapach kwiat├│w np.maciejki..bajeczne smile

Kwitn─ůce irysy
U moich st├│p -

#198 2007-04-17 20:52:55

pak4
U┐ytkownik

Lowesa ceni niemal ca┼ée TLD st─ůd ten 'warunek' smile Dowlanda oczywi┼Ťcie znam, z reszt─ů gorzej. No i u mnie niestety tylko zapach drogi szybkiego ruchu sad

Pami─Ötam, chyba z "Perswazji" (filmu), ┼╝e bohaterka s┼éucha┼éa arii Handla. W P&P'05 wykorzystywali Purcella (nawet ta┼äce w Meryton to Purcell! -- dzisiaj przypadkiem zauwa┼╝y┼éem odtwarzaj─ůc ┼Ťcie┼╝k─Ö d┼║wi─Ökow─ů i maj─ůc "Kr├│la Artura" w pami─Öci). W P&P'95 za to ┼éadnie nawi─ůzali do stylu epoki -- nawet przez chwil─Ö kombinowa┼éem, czy to nie co┼Ť z epoki.

(Niestety, u mnie w odtwarzaczu króluje ostatnio "Requiem" Verdiego, więc zupełnie inne klimaty...)

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-04-17 20:55:13)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#199 2007-04-17 21:56:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

Skoro Aine prosi, to Aine si─Ö nie odmawia smile

No to ja ode┼Ťl─Ö do Was innego pana na nauki big_smile

Stopka forum