Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2006-03-20 18:25:59

Diana
U┐ytkownik

Re: Wasze ulubione pary

No, to prawda. Pan Michał zyskuje szybko sympatię czytelników (lub widzów- Tadeusz łomnicki). To moja ulubiona postać z Trylogii.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#102 2006-03-20 19:04:48

GosiaJ
U┐ytkownik

Hmm! Bohun - je┼Ťli w sk├│rze Domagarowa m├│g┼éby by─ç, ale dla Helen─Ö zdecydowanie wol─Ö ze Skrzetuskim. Mimo wszystko jednak z sienkiewiczowskich typ├│w zdecydowanie wol─Ö Kmicica... Oczywi┼Ťcie podpisuj─Ö si─Ö pod Faramirem i Eowyn, Darcym i Elizabeth. Dopisuj─Ö zamiast Heatklifa Hana Solo i Lej─Ö - zdecydowanie nale┼╝─Ö do zwolenniczek zako┼äcze┼ä "...i ┼╝yli d┼éugo i szcz─Ö┼Ťliwie..."

Ja ostatecznie te┼╝, dlatego Darcy i Elizabeth :-)
A co do bohater├│w sienkiewiczowskich, to Kmicica te┼╝ uwielbiam - to taka "ulepszona wersja" Bohuna, zdrajca, siej─ůcy zam─Öt, ale si─Ö w ko┼äcu nawraca... Ale jak obaj kochaj─ů! Kmicic w ko┼äcu dostaje nagrod─Ö "J─Ödru┼Ť, ran twoich...", ale mroczny Bohun odbudowuj─ůcy Roz┼éogi, na kt├│rego twarzy ju┼╝ nigdy nie zago┼Ťci┼é u┼Ťmiech... Wspania┼éa posta─ç!

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#103 2006-03-20 19:09:31

GosiaJ
U┐ytkownik

Nie ma jak Bohun, szczeg├│lnie w sk├│rze Domagarowa wink
Co ty mnie uczyni┼éa, ne znaju, ale to znaju, ┼╝e je┼Ťli ja tobie nieszcz─Ö┼Ťcie, to i ty mnie nieszcz─Ö┼Ťcie. ┼╗eby ja ciebie nie pokocha┼é, by┼éby ja wolny jak wiatr w polu i na sercu swobodny, i na duszy swobodny (...) ale przez ciebie ja rozum straci┼é. Ty by mnie, gdzie chcia┼éa, zawiod┼éa - ja by ci krew odda┼é, dusz─Ö by odda┼é. (...) Oj, ci─Ö┼╝ko, oj, ci─Ö┼╝ko! ┼╝al sercu mojemu. Ni z tob─ů ┼╝y─ç, ni bez ciebie, ni z dala, ni z bliska - ni na g├│rze, ni na dolinie - ho┼éubko ty moja, serde┼äko ty moje! - uwielbiam ten rozdzia┼é

Tak, tak, tak, porywaj─ůcy fragment, jeden z najbardziej nami─Ötnych w polskiej literaturze. I ju┼╝ zawsze b─Öd─Ö mie─ç przed oczyma Domogarowa - szale┼äczo zakochanego, miotaj─ůcego si─Ö mi─Ödzy mi┼éo┼Ťci─ů, po┼╝─ůdaniem, szacunkiem, pragnieniem odwzajemnienia uczucia...
A niekt├│rzy twierdz─ů, ┼╝e Sienkiewicz nie potrafi┼é pisa─ç!

#104 2006-03-20 19:11:31

GosiaJ
U┐ytkownik

Nie ma jak Bohun big_smile
Jest to jeden z lepszych, moim zdaniem, fragment├│w powie┼Ťci wink
Sama r├│wnie┼╝ nabra┼éam takiej ochoty na powt├│rk─Ö z Trylogii, ┼╝e ju┼╝ wyci─ůgn─Ö┼éam kni┼╝ki i teraz czekaj─ů na stoliczku, ┼╝eby si─Ö za nie zabra─ç.

Ja czyta┼éam "Potop" latem ubieg┼éego roku, a do "Ogniem i mieczem" co roku wracam - dla przyjemno┼Ťci, ale tez dlatego, ┼╝e omawiam z dzie─çmi w szkole i pr├│buj─Ö ich literatur─ů zarazi─ç :-)

#105 2006-03-20 19:12:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

to taka "ulepszona wersja" Bohuna, zdrajca, siej─ůcy zam─Öt, ale si─Ö w ko┼äcu nawraca...!

A ja jako┼Ť nigdy specjalnie nie dostrzega┼éam r├│zni─ç pomi─Ödzy zachowaniem przed i po "nawr├│ceniu". Robi┼é dok┼éadnie to samo. Zmieni┼éa mu si─Ö tylko opcja polityczna. W dodatku w afekcie. To to by┼éo to "nawr├│cenie"?

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#106 2006-03-20 19:14:07

GosiaJ
U┐ytkownik

Bohun zawsze wygrywa. Co dziwne, w podobnym rankingu Azja-Michał, wygrywa Wołodyjowski. Może dlatego, że nie jest taki spiżowy i idealny jak Skrzetuski?

Mnie by┼éoby si─Ö trudno zdecydowa─ç, bo jednak pan Skrzetuski w wykonaniu ┼╗ebrowskiego te┼╝ wspania┼éy - tylko rola mniej efektowna do zagrania. A co do zestawu Wo┼éodyjowski - Azja, s─ůdz─Ö, ┼╝e Azja jest ju┼╝ zbyt dziki i okrutny, ┼╝eby my┼Ťle─ç o nim jak o wspania┼éym, kochaj─ůcym m─Ö┼╝czy┼║nie.

#107 2006-03-20 19:16:10

GosiaJ
U┐ytkownik

A ja jako┼Ť nigdy specjalnie nie dostrzega┼éam r├│zni─ç pomi─Ödzy zachowaniem przed i po "nawr├│ceniu". Robi┼é dok┼éadnie to samo. Zmieni┼éa mu si─Ö tylko opcja polityczna. W dodatku w afekcie. To to by┼éo to "nawr├│cenie"?

W afekcie czy nie, ale jest po dobrej stronie, wi─Öc si─Ö mu wybacza :-)

#108 2006-03-20 19:18:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

W afekcie czy nie, ale jest po dobrej stronie, wi─Öc si─Ö mu wybacza :-)

Bior─ůc pod uwag─Ö histori─Ö - to nie jestem taka pewna, czy nawr├│ci┼é si─Ö na "dobr─ů stron─Ö", ale to ju┼╝ d┼éu┼╝sza dyskusja. big_smile

#109 2006-03-20 19:20:54

AineNiRigani
U┐ytkownik

s─ůdz─Ö, ┼╝e Azja jest ju┼╝ zbyt dziki i okrutny, ┼╝eby my┼Ťle─ç o nim jak o wspania┼éym, kochaj─ůcym m─Ö┼╝czy┼║nie.

Ale przecie┼╝ jego dziko┼Ť─ç i okrucie┼ästwo tak naprawde nie r├│zni┼éy si─Ö od dziko┼Ťci i okrucie┼ästwa Bohuna. To, ┼╝e wi─Öcej po┼Ťwi─Öcono miejsca na szczeg├│┼éowe opisy nie znaczy ┼╝e "zjawisko" jest wi─Öksze, czy inensywniejsze big_smile

#110 2006-03-20 20:02:16

Maryann
U┐ytkownik

Nie ma jak Bohun, szczeg├│lnie w sk├│rze Domagarowa wink

Gdyby┼╝ jeszcze nie kazali mu m├│wi─ç tak─ů czyst─ů, literack─ů polszczyzn─ů... Kozak m├│wi─ůcy zupe┼énie bez akcentu - przyznam, ┼╝e mi to przeszkadza za ka┼╝dym razem, gdy ogl─ůdam "OiM".
Po co by┼é ten dubbing? Nie mo┼╝na by┼éo rozwi─ůza─ç tego tak samo, jak w przypadku postaci Chmielnickiego?

#111 2006-03-20 21:39:04

GosiaJ
U┐ytkownik

Bior─ůc pod uwag─Ö histori─Ö - to nie jestem taka pewna, czy nawr├│ci┼é si─Ö na "dobr─ů stron─Ö", ale to ju┼╝ d┼éu┼╝sza dyskusja. big_smile

A konkretnie jakie masz zarzuty? :-)

#112 2006-03-20 21:43:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

To o czym my┼Ťla┼é Radziwi┼é┼é wcale nie by┼éo takie g┼éupie. A tak? Szybki upadek, brak znaczenia i w┼éadzy kr├│la, kt├│ry ma zwi─ůzane r─Öce, rz─ůdy szlachty, oligarchii i rodzin. Co bezpo┼Ťrednio przyczyni┼éo si─Ö do upadku Rzeczpospolitej.

#113 2006-03-20 21:43:05

GosiaJ
U┐ytkownik

Ale przecie┼╝ jego dziko┼Ť─ç i okrucie┼ästwo tak naprawde nie r├│zni┼éy si─Ö od dziko┼Ťci i okrucie┼ästwa Bohuna. To, ┼╝e wi─Öcej po┼Ťwi─Öcono miejsca na szczeg├│┼éowe opisy nie znaczy ┼╝e "zjawisko" jest wi─Öksze, czy inensywniejsze big_smile

Ale pewnie chodzi w┼éa┼Ťnie o to, ┼╝e okrucie┼ästwo Azji zosta┼éo opisane, np. to, jak traktowa┼é Zosi─Ö (Ew─Ö?) potem, kiedy Ba┼Ťka uciek┼éa... Bohun zosta┼é opisany przede wszystkim jako romantyczny, szale┼äczo zakochany
m─Ö┼╝czyzna, przy tym nieludzko odwa┼╝ny - do ko┼äca pami─Öta si─Ö go w┼éa┼Ťnie takiego, narrator "nie odbr─ůzawia mitu", jak to si─Ö dzieje w drugiej cz─Ö┼Ťci "Pana Wo┼éodyjowskiego" z Azj─ů.

#114 2006-03-20 21:47:08

GosiaJ
U┐ytkownik

To o czym my┼Ťla┼é Radziwi┼é┼é wcale nie by┼éo takie g┼éupie. A tak? Szybki upadek, brak znaczenia i w┼éadzy kr├│la, kt├│ry ma zwi─ůzane r─Öce, rz─ůdy szlachty, oligarchii i rodzin. Co bezpo┼Ťrednio przyczyni┼éo si─Ö do upadku Rzeczpospolitej.

No tak, ale wtedy nie by┼éoby "pokrzepienia serc" itd. :-) A naukowcy jak obecnie oceniaj─ů Radziwi┼é┼éa? Jan Kazimierz zosta┼é przedstawiony przez Sienkiewicza w spos├│b nadzwyczaj idealistyczny, Radziwi┼é┼é do┼Ť─ç jednostronnie jako zdrajca, kt├│ry wszystko zrobi dla prywatnych korzy┼Ťci...

#115 2006-03-20 21:50:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

I jakby nie spojrzeć Sienkiewicz miał swoje szablony postaci:
Helena-Oleńka-Krzysia
Bohun-Kmicic-Azja
Skrzetuski-Kettling

Jedynie Zag┼éoba, Wo┼éodyjowski i Ba┼Ťka zachowali jak─ů┼Ť oryginalno┼Ť─ç. Reszta to w zasadzie spi┼╝owe i doskona┼ée kalki.

#116 2006-03-20 21:52:08

GosiaJ
U┐ytkownik

Maryann napisa│:

Po co by┼é ten dubbing? Nie mo┼╝na by┼éo rozwi─ůza─ç tego tak samo, jak w przypadku postaci Chmielnickiego?

Ja po jakim┼Ť czasie przyzwyczai┼éam si─Ö do dubbingu, ale te┼╝ s─ůdz─Ö, ┼╝e mo┼╝na by┼éo zostawi─ç Domogarowa z akcentem - tym bardziej, ┼╝e ma dobry g┼éos.

#117 2006-03-20 21:53:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

A naukowcy jak obecnie oceniaj─ů Radziwi┼é┼éa?

No własnie już nie aż tak bardzo negatywnie. Czyny czynami, ale liczy się również i cel. A celem Radziwiłła było uzdrowienie monarchii, zaniechanie chaosu, przywrócenie (na ile możliwe i jakimi się da metodami) potęgi państwa.
Ale tak naporawd─Ö w historii niedopuszczaln─ů rzecz─ů jest gdybanie.

#118 2006-03-20 21:55:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

te┼╝ s─ůdz─Ö, ┼╝e mo┼╝na by┼éo zostawi─ç Domogarowa z akcentem - tym bardziej, ┼╝e ma dobry g┼éos.

Rewelacyjny. No i w zasadzie potrafi si─Ö prawie ca┼ékowicie pozby─ç akcentu, lekko jedynie zaci─ůgaj─ůc. Urocze.

#119 2006-03-20 22:31:20

GosiaJ
U┐ytkownik

I jakby nie spojrzeć Sienkiewicz miał swoje szablony postaci:
Helena-Oleńka-Krzysia
Bohun-Kmicic-Azja
Skrzetuski-Kettling
Jedynie Zag┼éoba, Wo┼éodyjowski i Ba┼Ťka zachowali jak─ů┼Ť oryginalno┼Ť─ç. Reszta to w zasadzie spi┼╝owe i doskona┼ée kalki.

On w og├│le mia┼é same szablony: pojedynek, porwanie, tr├│jk─ůt uczuciowy itd. Co nie zmienia faktu, ┼╝e i tak si─Ö to ┼Ťwietnie czyta :-)

#120 2006-03-20 22:32:59

Ania
U┐ytkownik

Rewelacyjny. No i w zasadzie potrafi si─Ö prawie ca┼ékowicie pozby─ç akcentu, lekko jedynie zaci─ůgaj─ůc. Urocze.

Teraz tak, ale za czas├│w krecenia OiM nie by┼éo tak r├│zowo. W ko┼äcu min─Ö┼éo sporo lat, a Saszka w tym i owym zagra┼é po polsku to sie i oslucha┼é... Nie da sie ukry─ç, ┼╝e Hoffman przywi├│z┼é go jak krasawic─Ö spod Kremla, a po nakr─Öceniu filmu d┼éugo jeszcze w wywiadach mow─ů To┼éstoja (a moze Czechowa) zasuwa┼é..

#121 2006-03-20 22:33:48

GosiaJ
U┐ytkownik

On w og├│le jest uroczy :-) Pochwal─Ö si─Ö, a co? Mia┼éam z nim okazj─Ö rozmawia─ç na chwil─Ö po przedstawieniu - by┼é bardzo mi┼éy :-) No i przyda┼éa si─Ö na co┼Ť nauka rosyjskiego (kt├│ry to zreszt─ů j─Özyk bardzo lubi─Ö).

#122 2006-03-20 22:39:20

Caitriona
U┐ytkownik

On w ogóle jest uroczy :-) Pochwalę się, a co? Miałam z nim okazję rozmawiać na chwilę po przedstawieniu - był bardzo miły

No prosz─Ö, jak fajnie! big_smile M├│wisz, ┼╝e jest uroczy, a czy tak samo dobrze wygl─ůda? wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#123 2006-03-20 22:40:42

Trzykrotka
U┐ytkownik

Przyj─Ö┼éo sie krzywi─ç nos na Sienkiewicza, ale on by┼é naprawd─Ö niezwyk┼éym pisarzem. Aine ma racj─Ö, operowa┼é kalkami, powiela┼é schematy, tworzy┼é literatur─Ö dla mas (dzi┼Ť na pewno by┼éby wzi─Ötym scenarzyst─ů), ale JAK on pisa┼é! S┼éowa p┼éyn─ů lekko i pi─Öknie, postaci s─ů krwiste i wyraziste, w ognistym chor─ů┼╝ym orsza┼äskim mo┼╝na si─Ö zakocha─ç bez wysi┼éku i p┼éaka─ç nad Bohunem i ┼Ťmia─ç si─Ö z "m├│w mi wuju". Jak on operuje s┼éowem! Niekt├│rzy tak maj─ů, jakby samo im przychodzi┼éo.
P.S. Te┼╝ wyci─ůgam moje OiM z p├│┼éki.

#124 2006-03-20 22:42:53

Ania
U┐ytkownik

Powiedzcie szczerze, czy te szablony przeszkadzaja wam w czymkolwiek? Pomy┼Ťlcie jaki ┼éeb trzeba mie─ç, by sie w raz obmy┼Ťlonych schematach porusza─ç z takim wdziekiem i lekko┼Ťci─ů jak czyni┼é to Sienkiewicz, zeby czytacz czyta┼é i czyta┼é i wiedzia┼é co b─Ödzie dalej, a jednak z wypiekami na twarzy ┼Ťl─Öcza┼é nad ksi─ů┼╝k─ů do ranka i po sko┼äczeniu historii mia┼é ochot─Ö zaczyna─ç od nowa. Ja przesz┼éam w swoim ┼╝yciu taki okres, ze ko┼äczy┼éam Pana Wo┼éodyjowskiego i zaczyna┼éam OiM. Teraz nie ma roku bez powt├│rki z rozrywki i cho─ç znam niekt├│re dialogi na pamie─ç zawsze znajd─Ö co┼Ť, co mnie zaskoczy.

#125 2006-03-20 22:43:36

Caitriona
U┐ytkownik

Tak, tak, tak, porywaj─ůcy fragment, jeden z najbardziej nami─Ötnych w polskiej literaturze. I ju┼╝ zawsze b─Öd─Ö mie─ç przed oczyma Domogarowa - szale┼äczo zakochanego, miotaj─ůcego si─Ö mi─Ödzy mi┼éo┼Ťci─ů, po┼╝─ůdaniem, szacunkiem, pragnieniem odwzajemnienia uczucia...
A niekt├│rzy twierdz─ů, ┼╝e Sienkiewicz nie potrafi┼é pisa─ç!

Ja tak nie twierdzę! I nie rozumiem jak można "męczyć" Trylogię... (a spotkałam takich).
Faktycznie - jest to m├│j chyba ulubiony fragment i powie┼Ťci i ekranizacji. Scena z Domagarowem zapad┼éa mi w pami─Ö─ç najbardziej ze wszystkich - by┼é ┼Ťwietny big_smile

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Stopka forum