Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-11-07 10:41:12

fringilla
U┐ytkownik

"Dziewi─ůte wrota" a "Klub Dumas"

Lubi─Ö Artura Pereza Reverte, ale Klub Dumas przeczyta┼éam dopiero po obejrzeniu filmu Pola┼äskiego. I mia┼éam mieszane uczucia. Ksi─ůzka wciagaj─ůca, zdecydowanie z tych, od kt├│rych trudno sie oderwa─ç, nawet jak sie zna zako┼äczenie. Ale zako┼äczenie... rozczarowuj─ůce. Do ko┼äca mia┼éam nadziej─Ö, ┼╝e te dwa watki - satanistyczny i dumasowski b─Öd─ů ze soba powi─ůzane, a tu nic. Na poczatku dziwi┼éam si─Ö, dlaczego Pola┼äski zrezygnoiwa┼é z jednego w─ůtku, ale w tej sytuacji rozumiem. Dzieki temu film jest bardziej sp├│jny, a fabu┼éa w sumie niewiele utarci┼éa.
ja ogladaj─ůc film zastanawia┼éam sie kim jest tajemnicza dziewczyna i stawia┼éam raczej na cos wr─Öcz przeciwnego. Na poczatku my┼Ťla┼éam, ┼╝e to zupe┼énie inne moce wys┼éa┼éy j─ů, ┼╝eby broni┼éa Corsa.
Ale ta ko┼äc├│wka w filmie - p┼éon─ůcy zamek itd., nie podoba┼éa mi sie tak zupe┼énie. Wola┼éam jak ten w─ůtek, scena miosna zosta┼éy przedstawione w ksi─ů┼╝ce.

A co do samego Prereza Reverte, to erudycja tego pisarza chyba nigdy nie przestanie mnie zadziwia─ç. Z ka┼╝d─ů przeczytana ksi─ů┼╝k─ů wzrasata m├│j podziw, nawet je┼Ťli, jak w przypadku Szachownicy Flamandzkiej, niewiele rozumiem (szachy jakos nigdy mnie nie wci─ůgn─Ö┼éy, nawet po tej lekturze).

Pozdr. Agata
gg 5739618

#2 2005-11-08 11:26:43

aga
U┐ytkownik

Re: "Dziewi─ůte wrota" a "Klub Dumas"

Też czytałam Reverta, mam nawet "Klub Dumas". Pisarz ma b.ciekawe
pomys┼éy, a przepadam za zagadkami! Ale on ma jedn─ů wad─Ö, nazbyt
ci─Ö┼╝ki styl i rozd─Öte opisy, kt├│rych na szcz─Ö┼Ťcie brak w "Klubie Dumas".
A film Pola┼äskiego jest mimo wszystko b.dobry, s─ůdz─Ö, ┼╝e ta
dziewczyna chroni bohatera przed wysłannikiem diabła czy szatana.
Ksi─ů┼╝ka przypomina mi bardzo "Imi─Ö r├│┼╝y", mo┼╝e znacie inne tytu┼éy, ale
w dobrym gatunku!

#3 2005-11-08 11:33:47

fringilla
U┐ytkownik

Z tego co do tej pory przeczyta┼éam tego autora najbardziej podoba┼éa mi sie "Ostatnia bitwa templariusza". Co do ci─Ö┼╝kiego stylu, nie zgadzam sie zupe┼énie, dobrze mi sie czyta, a opisy najcz─Ösciej dotycza bardzo ciekawych rzeczy, no mo┼╝e poza partiami szach├│w w "Szachownicy flamandzkiej". Poza tym s─ů niezb─Ödne do tego, ┼╝eby lepiej poznac bohater├│w. Szczeg├│ly ich uboiru, spos├│b zachowania, czy opis ich otoczenia, to wszystko sk┼éada sie na ich charakterystyke.
Oczywi┼Ťcie daleko mu do lekkosci stylu Jane, ale mi odpowiada.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2005-11-08 21:01:37

Admete
U┐ytkownik

Z tym ci─Ö┼╝kim stylem to b─Öd─Ö polemizowa─ç. Styl Reverte jest ┼Ťwietny, nie ma por├│wnania z takim na przyk┼éad Danem Brownem, kt├│rego styl jest "jak od siekiery" ;-) Pi├│ro ma Reverte lekkie, a wiedz─Ö niesamowit─ů. Te┼╝ mnie zako┼äczenie "Klubu..." rozczarowa┼éo bardzo. Brakowa┼éo w nim tej magii, kt├│ra by┼éa w ca┼éej ksi─ů┼╝ce. Za to uwielbiam t─Ö powie┼Ť─ç, bo sama ksi─ů┼╝ki kocham i r├│┼╝ne rzeczy by┼éabym w stanie zrobi─ç, by uzyska─ç te najbardziej ukochane ;-) Te┼╝ podoba┼éa mi si─Ö "Ostatnia bitwa templariusza", przyznam si─Ö nawet, ┼╝e posta─ç ksi─Ödza Quarta wzbudza┼éa we mnie bynajmniej niepobo┼╝ne uczucia ;-) Ech...Nie ma to jak zakocha─ç si─Ö w postaci literackiej ;-)
Czyta┼é kto┼Ť przygody kapitana Alatriste? Bardzo dobre i ┼Ťwietnie przet┼éumaczone przez ┼üobodzi┼äskiego. "Nie grzeszy┼é ni uczciwo┼Ťci─ů, ni pobo┼╝no┼Ťci─ů, lecz jako ┼╝ywo by┼é cz┼éekiem odwa┼╝nym."

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#5 2005-11-08 21:46:18

fringilla
U┐ytkownik

Też podobała mi się "Ostatnia bitwa templariusza", przyznam się nawet, że postać księdza Quarta wzbudzała we mnie bynajmniej niepobożne uczucia ;-) Ech...Nie ma to jak zakochać się w postaci literackiej ;-)

Zdecydowanie tak!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#6 2005-12-29 13:33:01

aga
U┐ytkownik

Dla mi┼éo┼Ťniczek zagadek i tajemnic mam kolejn─ů ksi─ů┼╝k─Ö, i to now─ů!
To "Codex" Lva Grossmana, mo┼╝na j─ů kupi─ç w ksi─Ögarni internetowej
Merlin. Ja kupi┼éam w markecie. To bardzo ciekawa literacka opowie┼Ť─ç o
poszukiwaniach zaginionej ┼Ťredniowiecznej ksi─Ögi, o tajemnicach samej
ksi─Ögi. Wi─Öcej nie pisz─Ö, aby nie ujawnia─ç, ale czyta┼éam z wielk─ů przyjemno┼Ťci─ů. A atmosfera bardzo zblizona do "Klubu Dumas", czy
nawet "Cienia wiatru" /te┼╝ w Merlinie/.
"Cie┼ä wiatru" to kolejna warto┼Ťciowa pozycja, akcja i wok├│┼é zaginionej
ksi─ů┼╝ki i wok├│┼é r├│wnie zaginionego jej autora. Bardzo intryguj─ůce!
Te dwa tytuły nawet wymieniono w recenzji "Codex-u". Polecam!

#7 2005-12-30 22:32:25

Admete
U┐ytkownik

"Cie┼ä wiatru" mam i znam :-). Recenzenci psy na tej powie┼Ťci wieszaj─ů, ale mi si─Ö podoba. Chyba dlatego, ┼╝e jak wcze┼Ťniej pisa┼éam, moja mi┼éo┼Ť─ç do ksi─ů┼╝ek przybiera czasami form─Ö ob┼é─Ödu ;-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

Stopka forum