Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2006-02-23 00:08:33

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: LOTRY :D

Ja naprzyk┼éad uwielbiam jak Aragorn smarka id─ůc pod Wichrowy Czub. Taki odheroizowany tam jest big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#127 2006-02-23 00:20:23

GosiaJ
U┐ytkownik

Ogl─ůda┼éy┼Ťcie wersje kinowe czy rozszerzone te┼╝? Zdecydowanie wol─Ö te rozszerzone, zw┼éaszcza w przypadku Dw├│ch wie┼╝.

Powie┼Ť─ç Tolkiena jest jedn─ů z najwa┼╝niejszych w moim ┼╝yciu. Ekranizacja Jacksona wed┼éug mnie jest na najwy┼╝szym poziomie.
Też widziałam rozszerzone wersje (oprócz kinowych) i też uważam, że najbardziej zyskały na tym "Dwie Wieże". Szczególnie cieszę się z wielu scen z Faramirem, który jest jednym z moich ulubionych bohaterów "WP".
Zbieram pieni─ůdze na wydanie specjalne dvd - kosztuje chyba okrutnie du┼╝o, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e warto.

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#128 2006-02-23 00:24:39

Ania
U┐ytkownik

A ja mimo wszystko wol─Ö go z aureolk─ů i je┼Ťli Wichrowy Czub to taniec z pochodniami, ale lubie te┼╝ scenk─Ö z zupk─ů Eowiny

#129 2006-02-23 00:29:00

Ania
U┐ytkownik

Gosiu! Nie tylko warto, ale nawet trzeba. Opr├│cz rozszerzonych wersji filmu znajdziesz tam te┼╝ kilkana┼Ťcie godzin dodatk├│w, kt├│re s─ů dla fan├│w tego filmu kopalni─ů.

#130 2006-02-23 00:33:36

Ania
U┐ytkownik

Ponadto je┼Ťli lubisz sceny z Faramirem to w Powrocie te┼╝ jest ich troch─Ö, cho─çby ta z Eowin─ů -bardzo brakowa┼éo mi uzupe┼énienia tego w─ůtku w wersji kinowej

#131 2006-02-23 00:42:03

GosiaJ
U┐ytkownik

Gosiu! Nie tylko warto, ale nawet trzeba. Opr├│cz rozszerzonych wersji filmu znajdziesz tam te┼╝ kilkana┼Ťcie godzin dodatk├│w, kt├│re s─ů dla fan├│w tego filmu kopalni─ů.

Widzia┼éam, mia┼éam z wypo┼╝yczalni. Dodatki rzeczywi┼Ťcie genialne - wida─ç, ile serca w┼éo┼╝ono w ten film (i pieni─Ödzy), nie m├│g┼é si─Ö nie uda─ç. Wspania┼ée filmy o tworzeniu ┼Ür├│dziemia, strojach, broni, koniach.
Kupi─Ö jak tylko b─Öd─Ö w stanie finansowo :-)

#132 2006-02-23 00:46:45

GosiaJ
U┐ytkownik

Ponadto je┼Ťli lubisz sceny z Faramirem to w Powrocie te┼╝ jest ich troch─Ö, cho─çby ta z Eowin─ů -bardzo brakowa┼éo mi uzupe┼énienia tego w─ůtku w wersji kinowej

Mnie te┼╝, tym bardziej ┼╝e w powie┼Ťci ta budz─ůca si─Ö, pocz─ůtkowo pozbawiona nadziei mi┼éo┼Ť─ç Faramira do Eowiny w obliczu ko┼äca ┼Ťwiata - mimo ┼╝e opisana bardzo kr├│tko - zrobi┼éa ogromne wra┼╝enie. By┼éa bardziej "ludzka" ni┼╝ uczucie Aragorna i Arweny (chocia┼╝ ten w─ůtek te┼╝ jest poruszaj─ůcy). Faramir jest stanowczo cudowny, a interpretacja Davida Wenhama wydaje mi si─Ö doskona┼éa - bo bliska moim wyobra┼╝eniom, to po prostu "m├│j" Faramir.

#133 2006-02-23 01:25:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wszystkie humorystyczne sceny s─ů fajne. Chocia┼╝ wi─Ökszo┼Ť─ç z nich to inwencja scenarzyst├│w. Korekta: mo┼╝e nie wiekszo┼Ť─ç, a niemal wszystkie big_smile

Co do Faramira i Eowyn, ich w─ůtek te┼╝ mi du┼╝o bardziej pasi ni┼╝ ten Aragornowo-Arwenowy. W┼éa┼Ťnie dlatego ┼╝e jest taki ludzki. A poza tym darze ich wieksza sympati─ů.
Ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e ten jak i inne du┼╝o lepiej dopracowa┼é Yeskov w Ostatnim W┼éadcy Pier┼Ťcienia. Ksi─ů┼╝ka zrobi┼éa na mnie przeogromne wra┼╝enie. I chyba nawet wieksze niz sam Tolkien. Ciekawa jestem jeszcze Pierumova, czyta┼éy┼Ťcie?

#134 2006-02-23 07:18:01

GosiaJ
U┐ytkownik

Co do Faramira i Eowyn, ich w─ůtek te┼╝ mi du┼╝o bardziej pasi ni┼╝ ten Aragornowo-Arwenowy. W┼éa┼Ťnie dlatego ┼╝e jest taki ludzki. A poza tym darze ich wieksza sympati─ů.

Ja bardzo lubi─Ö r├│wnie┼╝ w─ůtek A-A. Z tym, ┼╝e on jest bardziej oczywisty ni┼╝ uczucie Faramira i Eowiny, wiadomo - poswi─Öcenie musi si─Ö doczeka─ç nagrody. Zreszt─ů jak tu nie uwielbia─ç Aragorna Viggowego ;-)

napisa│:

Ale musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e ten jak i inne du┼╝o lepiej dopracowa┼é Yeskov w Ostatnim W┼éadcy Pier┼Ťcienia. Ksi─ů┼╝ka zrobi┼éa na mnie przeogromne wra┼╝enie. I chyba nawet wieksze niz sam Tolkien. Ciekawa jestem jeszcze Pierumova, czyta┼éy┼Ťcie?

Nie, ja si─Ö bardzo boj─Ö tego czyta─ç - tak jak nie czytam kontynuacji powie┼Ťci Austen. Boj─Ö si─Ö zniszczenia "mojego" mitu - gdzie wszystko zostaje tak, jak zako┼äczy┼é to autor... Szczerze m├│wi─ůc zawsze czyta┼éam do┼Ť─ç negatywne opinie na temat tych kontynuacji - ale mo┼╝e kto┼Ť mnie przekona?

#135 2006-02-23 09:47:54

Alison
U┐ytkownik

Ja naprzyk┼éad uwielbiam jak Aragorn smarka id─ůc pod Wichrowy Czub. Taki odheroizowany tam jest big_smile

Aine, jak mo┼╝na uwielbia─ç jak kto┼Ť smarka?! Co si─Ö z Tob─ů dzieje?!
Zakochaj Ty si─Ö lepiej w Colinie. Dobrze Ci radz─Ö...

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#136 2006-02-23 10:20:10

Diana
U┐ytkownik

Mi si─Ö zdawa┼éo, ┼╝e Aragorn tam w─ůcha, czy w pobli┼╝u nie czai si─Ö niebezpiecze┼ästwo. Tak przyj─Ö┼éam. wink
Nie widzia┼éam jeszcze rozszerzonego w─ůtku Faramira i Eowin, ale w ksi─ů┼╝ce by┼é on ciekawie przedstawiony i bardzo ucieszy┼éo mnie, ┼╝e tych dwoje si─Ö po┼é─ůczy┼éo. Kto┼Ť widzia┼é D. Wenhama w "Van Helsingu"? Nie do rozpoznania- tam gra posta─ç komiczn─ů i ma fryz zakonnika. 8O

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#137 2006-02-23 12:31:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

Gosiu polecam ca┼éym sercem. Yeskow to nie Tennard, kt├│ra nie zna si─Ö na epoce i ludziach epoki JA. Yeskov ma ┼Ťwietny styl, potraktowa┼é w─ůtki zupe┼énie inaczej ni┼╝ Tolkien. Odbr─ůzowi┼é bohater├│w, ┼Ťci─ůgn─ů┼é ich z piedesta┼éu. Stworzy┼é zupe┼énie now─ů ksi─ů┼╝k─Ö, zupe┼énie now─ů histori─Ö. W sumie do┼Ť─ç smutn─ů. Ale tam w─ůtek Faramir - Eowyn podoba mi si─Ö du┼╝o bardziej (jest i jeszcze jeden mi┼éosny w─ůtek, du┼╝o lepszy ni┼╝ Aragorn-Arwen big_smile).
U Yeskova Faramir jest prawdziwym facetem, ┼╝o┼énierzem, w┼éadc─ů. Aragorn barbarzy┼äc─ů, morderc─ů, oszustem. Eomer wariatem, Frodo - bezmyslnym i g┼éupim narz─Ödziem, w zasadzie jest tylko wspomniany, elfy s─ů uosobieniem z┼éa i wyrachowania (tak jak i Gandalf) a Nazgule natomiast s─ů prastarymi m─Ödrcami.
Ksi─ů┼╝ka zrobi┼éa na mnie olbrzymie wra┼╝enie swoj─ů konsekwencj─ů, dobrym stylem i j─Özykiem. I przyznaj─Ö ze wstydem: Tolkien, niestety, mo┼╝e si─Ö schowa─ç.

#138 2006-02-23 21:42:15

GosiaJ
U┐ytkownik

U Yeskova Faramir jest prawdziwym facetem, ┼╝o┼énierzem, w┼éadc─ů. Aragorn barbarzy┼äc─ů, morderc─ů, oszustem. Eomer wariatem, Frodo - bezmyslnym i g┼éupim narz─Ödziem, w zasadzie jest tylko wspomniany, elfy s─ů uosobieniem z┼éa i wyrachowania (tak jak i Gandalf) a Nazgule natomiast s─ů prastarymi m─Ödrcami.

Teraz to si─Ö absolutnie przerazi┼éam :-) Mo┼╝e przeczytam tylko w─ůtek z Faramirem i Eowin─ů, jak si─Ö kiedys odwa┼╝─Ö?
Nie wiem, czy mam do┼Ť─ç si┼éy, ┼╝eby, jak ju┼╝ wspomnia┼éam, niszczy─ç mit, kt├│ry ko┼äczy si─Ö dla mnie zawsze w Szarej Przystani, kiedy elfy odchodz─ů i ju┼╝ nigdy nic nie b─Ödzie takie samo (i kartki tego rozdzia┼éu maj─ů pe┼éno ┼Ťlad├│w po ┼ézach).

#139 2006-02-23 22:36:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

E tam, naprawd─Ö polecam. jest tam przepi─Ökny w─ůtek mi┼éo┼Ťci dw├│ch nowych bohater├│w. Du┼╝o ┼éadniejszy i pe┼éen tego ciep┼éa i tego "czego┼Ť", tej magii. Tego, czego brakuje u Tolkiena.

I naprawde gor─ůco polecam.

#140 2006-02-23 22:48:16

GosiaJ
U┐ytkownik

E tam, naprawd─Ö polecam. jest tam przepi─Ökny w─ůtek mi┼éo┼Ťci dw├│ch nowych bohater├│w. Du┼╝o ┼éadniejszy i pe┼éen tego ciep┼éa i tego "czego┼Ť", tej magii. Tego, czego brakuje u Tolkiena.
I naprawde gor─ůco polecam.

Jestem coraz bardziej ciekawa - i chocia┼╝ nadal si─Ö boj─Ö, to magiczne w─ůtki mi┼éosne s─ů mnie w stanie przekona─ç. B─Öd─Ö musia┼éa to po prostu przeczyta─ç jak co┼Ť zupe┼énie odr─Öbnego, jakbym zapomnia┼éa na chwil─Ö, ┼╝e powsta┼é "WP" Tolkiena :-)

PS. Zostawi┼éam Ci na gg wiadomo┼Ť─ç z pytaniem o nagranie wersji "DiU' 1995, dzi─Öki za zainteresowanie i ch─Ö─ç podzielenia si─Ö serialem :-)

#141 2006-02-23 22:53:55

AineNiRigani
U┐ytkownik

Bardzo szybko zapomnisz, ┼╝e ta ksi─ůzka opr├│cz zbie┼╝no┼Ťci imion jest zupe┼énie inna ni┼╝ Tolkien. Bo to jest zupe┼énie nowa historia. Zupe┼énie inna.

#142 2006-02-23 23:24:18

Ania
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie wracam od iwiekszego ekranu. Obejrza┼éam po raz N-ty "Dru┼╝yn─Ö pier┼Ťcienia" i wzdycham sobie cichutko do bladego Boromira, kt├│ry skrwawionymi ustami wypowiada do Aragorna: "M├│j Bracie! M├│j Wodzu! M├│j Kr├│lu!" i ┼╝yj─Ö nadziej─ů nast─Öpnego spotkania id─ůc za s┼éowami Sama "A moze jednak, Panie Frodo, a moze jednak..." , a tu czytam, o obrazoburcy Yeskov'ie? Dajcie spok├│j z kontynuacjami, nawet je┼Ťli s─ů najbardziej genialnymi i tw├│rczymi dzie┼éami. ┼Ür├│dziemie jest ┼Ťwiatem, w kt├│ry swego czasu Tolkien w┼éo┼╝y┼é spory kawa┼é ┼╝ycia, serca, inteligencji i tego czego┼Ť, czego w por├│wnaniu z wieloma innymi dr─Öczycielami pi├│ra mia┼é w nadmiarze. ┼╗erowanie na jego pomys┼éach i dowolne ich przekszta┼écanie to herezja. Nie czyta┼éam (przyznaj─Ö to szczerze) i nie zamierzam. Dla mnie ten ┼Ťwiat musi pozosta─ç takim jakim stworzy┼é go JRR.

#143 2006-02-23 23:41:56

AineNiRigani
U┐ytkownik

Widzisz, Sapek geniusz polskiej fantastyki to te┼╝ obrazoburca i heretyk. I sam si─Ö do tego przyznaje. A Tolkien sam by┼é heretykiem wzoruj─ůc si─Ö na poprzednikach, Kalewali i Pismie ┼Üwi─Ötym (co r├│wniez sam przyznawa┼é).
Nie ma chyba nic nowego, nikt nie jest tw├│rc─ů (no mo┼╝e poza Lemem), ka┼╝dy sie wzoruje.
A Yeskov napisa┼é genialn─ů ksi─ů┼╝k─Ö i przy ca┼éym szacunku dla Mistrza - du┼╝o lepsz─ů. Po prostu ucze┼ä przer├│s┼é Mistrza. I tyle :twisted:

#144 2006-02-24 00:12:26

Ania
U┐ytkownik

Nie maj─ůc za sob─ů lektury przynajmniej jednej z ksi─ů┼╝ek nie mog─Ö si─Ö wdawa─ç z Tob─ů w polemiki. O tyle jeste┼Ť g├│r─ů! I niech tak pozostanie. My┼Ťl─Ö jednak, ze co innego jest czerpa─ç z motyw├│w czy nawet w─ůtk├│w innych dzie┼é (w ko┼äcu, jako si─Ö rzek┼éo, najwybitniejsi czerpi─ů z prawzorc├│w - Biblii, mitologii, tradycjii ustnej i nie tylko tych), a co innego tak drastycznie burzy─ç wizj─Ö ┼Ťwiata stworzonego przez innego pisarza, jak to wynika z Twojej recenzji Yeskova. Poza tym "de gustibus non disputantum est" - moze to i genialna ksi─ů┼╝ka, ale w tym wypadku ja jestem ┼éoszad┼║ z klapkami po bokach

#145 2006-02-24 00:26:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ech Aniu Aniu, to nie wy┼Ťcig, ani zapasy, ┼╝ebym by┼éa g├│r─ů.
po prostu polecam ksi─ů┼╝k─Ö, bo jest tego warta. Naprawde warta. Ja wiem, ┼╝e sa ludzie kt├│rzy traktuj─ů "W┼éadc─Ö..." niczym ┼Ťwi─Öto┼Ť─ç. Ja do tych ludzi nie nale┼╝─Ö.
Widzisz jest taka pozucja pt. Nuda Pier┼Ťcieni. To jest w┼éasnie profanacja, to jest chamskie, puste i g┼éupie dzie┼éko (┼╝e tak sk┼éami─Ö), kt├│re powsta┼éo wy┼é─ůcznie dla kasy. Yeskow napisa┼é ca┼ékiem now─ů ksi─ů┼╝k─Ö na starych motywach. I uda┼éo mu si─Ö to genialnie. On nie burzy stary ┼Ťwiat. On tworzy nowy big_smile Nie podoba mi si─Ö tylko epilog, kt├│ry to radz─Ö sobie darowa─ç. Taki hollywoodzki.
Oj pami─Öam jak ja si─Ö broni┼éam przed Yeskowem. Ale na bezrybiu i rak ryba. Wpad┼éa w moje r─Öce we W┼éoszech, gdzie za polska ksia┼╝k─Ö da┼éabym sobie r─Ök─Ö odci─ů─ç. Brat do paczki wrzuci┼é Yeskowa i Chmielewsk─ů. Czyta┼éam z wypiekami. Chocia┼╝ wzruszy┼é mnie motyw inzynier├│w mordorskich i trollowego in┼╝yniera lotnictwa. No i ta pi─Ökna mi┼éo┼Ť─ç. Ech nie powiem mi─Ödzy kim, bo po┼╝yczy┼éam ksi─ů┼╝k─Ö kumplowi sad

P.S. Pochwale si─Ö ┼╝e z braku rozrywek intelektualnych (bo nigdzie daleko si─Ö nie ruszam bez Tolkiena, wi─Öc we W┼éoszech by┼é ze mn─ů) nauczy┼éam si─Ö na pami─Ö─ç pie┼Ťni tolkienowskich. Pami─Ötam jeszcze do tej pory o Ghil-galadzie i lament po Boromirze big_smile

#146 2006-02-24 00:40:15

Ania
U┐ytkownik

Zaimponowa┼é┼Ť mi! Chyba troch─Ö podkopa┼éa┼Ť moj─ů lini─Ö obrony - szczeg├│lnie tymi pie┼Ťniami. Nie m├│wie ju┼╝, ┼╝e na pewno nie tkn─Ö tej ksi─ů┼╝ki, ale do tej decyzji musz─Ö dojrze─ç - na pewno nie stanie sie przed wakacjami, a wtedy cz┼éek zupe┼énie inaczej patrzy na ┼Ťwiat - bardziej tolerancyjnie. Je┼Ťli i mnie zdarzy sie w tym czasie jakie┼Ť bezrybie (a pieczo┼éowicie uk┼éadam list─Ö lektur obowi─ůzkowych na par─Ö miesi─Öcy wstecz, ┼╝eby tak sie nie sta┼éo) to by─ç mo┼╝e do┼éo┼╝─Ö stara┼ä by przytaszczy─ç to dzie┼éo do domu. wink

#147 2006-02-24 00:45:11

AineNiRigani
U┐ytkownik

Aniu, a czym? Bo to chyba przyjemnie komus imponowa─ç. A ja nie wiem czym sad
ja nied┼éugo wezm─Ö sie do Pierumowa, to przy okazji napisz─Ö, czy warto. A lubisz fantasy, fantastyk─Ö, czy wy┼é─ůcznie Tolkiena?

#148 2006-02-24 00:47:40

GosiaJ
U┐ytkownik

Bardzo szybko zapomnisz, ┼╝e ta ksi─ůzka opr├│cz zbie┼╝no┼Ťci imion jest zupe┼énie inna ni┼╝ Tolkien. Bo to jest zupe┼énie nowa historia. Zupe┼énie inna.

I chyba tylko jako tak─ů mog─Ö j─ů przyj─ů─ç - nowy ┼Ťwiat zbudowany ze starych klock├│w. Zerka┼éam na allegro - jest jaka┼Ť aukcja, b─Öd─Ö ┼Ťledzi─ç. Jak ju┼╝ przeczytam (nie obiecuj─Ö, ┼╝e od razu), na pewno zrecenzuj─Ö i podziel─Ö si─Ö wra┼╝eniami.

#149 2006-02-24 00:49:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

mam ebooka, mogę przesłać big_smile

#150 2006-02-24 00:51:48

GosiaJ
U┐ytkownik

mam ebooka, mogę przesłać big_smile

By┼éabym zobowi─ůzana, i to podw├│jnie, bo ju┼╝ Ci─Ö o "DiU" serial nagabuj─Ö :-)

Stopka forum