Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2006-02-20 00:14:48

Ania
U┐ytkownik

Re: LOTRY :D

┼éezka sie w oku kr─Öci, jak sobie cz┼éowiek pomy┼Ťli, ze mo┼╝na taki pomnik wystawi─ç swojej mi┼éo┼Ťci (my┼Ťl─Ö oczywi┼Ťcie o ksi─ů┼╝ce) - i to wcale nie jakiej┼Ť tam wyidealizowanej, ale tej zwyczajnej codziennej, mi┼éo┼Ťci do tej jedynej wybranej, z kt├│r─ů mo┼╝na by┼éo sie razem zestarze─ç... :cry:

#102 2006-02-20 00:24:04

Ania
U┐ytkownik

Patrz─ůc w tym aspekcie jeszcze wiekszy szacunek nale┼╝y si─Ö Aragornowi. by┼é cz┼éowiekiem, najbardziej podatnym na moc pier┼Ťcienia. Ale by┼é got├│w wyrzec si─Ö go, bez wi─Ökszego ┼╝alu. Dla mnie to tylko dowodzi, ┼╝e pragn─ů┼é odzyska─ç swoje dziedzictwo dla ojcowizny, a nie dla samej w┼é─ůdzy, jako takiej

Nie pragn─ů┼é w┼éadzy, my┼Ťl─Ö, ze nie chcia┼é te┼╝ odzyska─ç dziedzictwa - przynajmniej na pocz─ůtku historii. Ten osiemdziesi─Öcioletni facet w gruncie dorasta┼é na oczach czytelnika do honoru i odpowiedzialno┼Ťci, kt├│re mia┼éy na niego spa┼Ťc wraz z koron─ů roll

#103 2006-02-20 00:25:36

Ania
U┐ytkownik

Kurcze! Sorry, Aine - okazuje sie ze nie umiem wstawia─ç cytat├│w
:oops:

#104 2006-02-20 04:58:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

Kurcze! Sorry, Aine - okazuje sie ze nie umiem wstawia─ç cytat├│w :oops:

chyba jednego "quote" w kwadratowym nawiasie Ci brak┼éo na pocz─ůtku, spr├│buj sobie wyedytowa─ç i poprawi─ç big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#105 2006-02-20 23:08:46

Ania
U┐ytkownik

chyba jednego "quote" w kwadratowym nawiasie Ci brak┼éo na pocz─ůtku, spr├│buj sobie wyedytowa─ç i poprawi─ç big_smile

Jesli sie nie pogniewasz, zostawie to tak jak jest, a postaram sie na przyszlo┼Ťc bardziej uwa┼╝a─ç

#106 2006-02-20 23:15:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mnie tam rozgniewa─ç raczej trudno. Kazimierza musisz si─Ö pyta─ç big_smile

#107 2006-02-20 23:21:17

Ania
U┐ytkownik

Hurrra! Uda┼éo mi si─Ö tym razem. big_smile A propos. Wczorajsza dyskusja zainspirowala mnie na tyle, ze mam zamiar zrobi─ç sobie powt├│rk─Ö z rozrywki i jeszcze raz obejrze─ç wszystkie trzy cz─Ö┼Ťci trylogii, nie m├│wi─ůc ju┼╝ o tym, ze chyba jeszcze raz przewertuj─Ö ksi─ů┼╝ki, ale tym razem musz─Ö zdoby─ç gdzie┼Ť t┼éumaczenie Skibniewskiej, bo to, kt├│re mam w domu (M. i C. Fr─ůc├│w) nie jest najlepsze, chocia┼╝ z genialnymi ilustracjami Allana Lee.

#108 2006-02-20 23:22:57

Ania
U┐ytkownik

Kazimierza musisz si─Ö pyta─ç big_smile

My┼Ťlisz, ze on m├│g┼éby sie krzywi─ç? roll

#109 2006-02-20 23:29:24

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja najbardziej ceni─Ö sobie w┼éasnie Fr─ůc├│w. Po┼é─ůczenie fajnego stylu z nieprzet┼éumaczalno┼Ťcia nazw w┼éasnych big_smile
Mam wszystkie wydania. I Skibniewskiej (to pierwsze jeszcze z Gryfem big_smile) i ┼éozi┼äskiego i Fr─ůc├│w. POr├│wna┼éam je soibie czytaj─ůc bezpo┼Ťrednio jedno po drugim.
Fr─ůcowie rulez!!!

#110 2006-02-20 23:51:13

Ania
U┐ytkownik

A ja najbardziej ceni─Ö sobie w┼éasnie Fr─ůc├│w. Po┼é─ůczenie fajnego stylu z nieprzet┼éumaczalno┼Ťcia nazw w┼éasnych big_smile
Mam wszystkie wydania. I Skibniewskiej (to pierwsze jeszcze z Gryfem big_smile) i ┼éozi┼äskiego i Fr─ůc├│w. POr├│wna┼éam je soibie czytaj─ůc bezpo┼Ťrednio jedno po drugim.

Nie moglam mie─ç takiego por├│wnania, ale do Skibniewskiej czuj─Ö ogromny sentyment, bo dzi─Öki niej wesz┼éam w ┼Ür├│dziemie. Stara mi┼éo┼Ť─ç nie rdzewieje.

#111 2006-02-21 00:01:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

Rozumiem doskonale. Sentyment ja te┼╝ odczuwam, ale i tak stwierdzam, ┼╝e dr─Ötwa jest. Niestety.

#112 2006-02-21 00:02:34

Ania
U┐ytkownik

Po Twoich s┼éowach tym bardziej mam ochot─Ö na Skibniewsk─ů, bo Fr─ůc├│w obr├│cilam ca┼ékiem niedawno. Moze mgliste wspomnienie pierwszego zetkni─Öcia z genialna ksi─ů┼╝k─ů (wstyd przyzna─ç jak to by┼éo dawno :oops: )rzeczywi┼Ťcie za bardzo wp┼éywa na m├│j obiektywizm, ale opinia, ze w┼éa┼Ťnie tamto t┼éumaczenie jest najlepsze nie jest tylko moja.

#113 2006-02-21 00:07:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

Kazdy odbiera ksi─ů┼╝ke i t┼éumaczenie inaczej. Ja znam kilka osob ktore da┼éoby si─Ö pokroi─ç za ┼éozi┼äskiego big_smile

#114 2006-02-21 00:22:48

Ania
U┐ytkownik

Nie czyta┼éam, nie mam wi─Öc zdania, ale je┼Ťli t┼éumaczy nazwy w┼éasne, to chyba nie zdo┼éa┼ébym przez niego przej┼Ť─ç

#115 2006-02-21 21:03:52

fringilla
U┐ytkownik

Bilbo Bagosz z Bagoszowa jest jeszcze nawet ┼Ťmieszny, ale ┼éazika mu darowac nie mog─Ö!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#116 2006-02-21 21:18:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

A podobno ten ┼éazik du┼╝o lepiej oddaje charakter s┼éowa "Strider" ni┼╝ Obie┼╝y┼Ťwiat. Tyle ┼╝e nam sie niezbyt dobrze kojarzy.
Kurcze łazik, to taki samochód terenowy, a nie dziedzic Isildura!!!

#117 2006-02-21 23:01:57

Ania
U┐ytkownik

A podobno ten ┼éazik du┼╝o lepiej oddaje charakter s┼éowa "Strider" ni┼╝ Obie┼╝y┼Ťwiat. Tyle ┼╝e nam sie niezbyt dobrze kojarzy.
Kurcze łazik, to taki samochód terenowy, a nie dziedzic Isildura!!!

I tu w pe┼éni sie z Tob─ů zgadzam, dlatego t┼éumaczenie obejmuj─ůce tak┼╝e nazwy wlasne nie wchodzi zupe┼énie w gr─Ö. Niestety nie znam angielskiego i w kwestii znacze┼ä musz─Ö zaufa─ç t┼éumaczom.

#118 2006-02-21 23:14:54

Ania
U┐ytkownik

Poza tym czy wyobra┼╝asz sobie, ┼╝e mog┼éaby┼Ť Viggo nazwa─ç ┼éazikiem? W tej sytuacji ciesz─Ö sie ┼╝e j─Özyk polski jest tak wieloznaczny. Rozmawia┼éam ostatnio z kole┼╝ank─ů, kt├│ra od 15 lat mieszka w Niemczech i "WP" pozna┼éa z t┼éumaczenia niemieckiego. Wszystkie nazwy w┼éasne zosta┼éy w nim przet┼éumaczone, a ja mimo wszystko jednak wol─Ö angielskie, cho─ç wiem, ┼╝e ka┼╝da z nich jest zancz─ůca. Ona nie mog┼éa sie przestawi─ç i gubi┼éa sie s┼éysz─ůc lub czytaj─ůc Baggins, Obie┼╝y┼Ťwiat itd

#119 2006-02-21 23:28:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

W┼éosi te┼╝ maj─ů swoje t┼éumaczenie big_smile
Grampasso
stregone Gandalf
Raminghi - Stra┼╝nicy
Contea - Shire
vermilinguo - Smoczy jezyk

i kilka innych, kt├│rych ju┼╝ nie pami─Ötam big_smile

#120 2006-02-22 15:34:22

Mag
U┐ytkownik

Kochane, a ┼Ťliczny Legolas, kt├│ry mknie po ┼Ťniegu, obok dru┼╝yny i nawet pi─Ötkami si─Ö nie zapada :!:
8)

GG 6318358

#121 2006-02-22 18:29:16

Diana
U┐ytkownik

O! Ja te┼╝ zwr├│ci┼éam uwag─Ö na t─Ö jego lekko┼Ť─ç, zwiewno┼Ť─ç i zwinno┼Ť─ç w filmie. A ju┼╝ szczeg├│lnie popis na olifancie, jak powybija┼é tam kilkunastu ork├│w i dobi┼é samo zwierz─Ö, a potem ze┼Ťlizgn─ů┼é si─Ö po jego tr─ůbie. A najlepszy by┼é komentarz Gimly'ego! lol

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#122 2006-02-22 19:32:09

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wszystkie komentarze Gimlego by┼éy fajne. O to chodzi┼éo. Mia┼é roz┼éadowa─ç napiecie, pe┼éni─ç funkcje b┼éazna. Kto┼Ť w ko┼äcu musia┼é. POwazny Aragorn - nie bardzo pasuje, bo mia┼é utrzyma─ç autorytet, ┼Ťliczny Lovelas tym bardziej, bo ona mia┼é by─ç ┼Ťliczny i elfio majestatyczny, a nie inteligentny i z┼éo┼Ťliwy. Pozostaje Gimli.
Ja najbardziej lubie dialog z ROTKa gdy Gimli pyta czy zdaj─ů sobie spraw─Ö z tego, ┼╝e id─ůc z tak mal─ů liczb─ů wojska praktycznie nie ma si─Ö szans. A potem "to kiedy ruszamy?"

#123 2006-02-22 21:18:14

fringilla
U┐ytkownik

A ich ci─ůg┼éa rywalizacja, kto zabije wi─Öcej ork├│w? I Legolas sie potem rozrusza┼é i dotrzymywa┼é kroku Gimliemu. Stanowili wspania┼éy duet.

Mi tez podoba┼éa si─Ö lekko┼Ť─ç z jak─ů sie porusza┼é Legolas, ale nie usz┼éo mej uwadze, ┼╝e w Lorien by┼éo s┼éychac kroki elf├│w. A przeciez nawet hobbity powinny porzusza─ç sie nies┼éyszalnie!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#124 2006-02-22 21:25:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

Przyznam, ┼╝e przypuszcza┼éam, ┼╝e scenarzy┼Ťci i re┼╝yser p├│jd─ů z t─ů postaci─ů w tym kierunku kiedy dowiedzia┼éam si─Ö, ze Gimliego ma gra─ç John Rhys-Davies. Jednak wi─Ökszo┼Ť─ç jego postaci cechuje taka w┼éa┼Ťnie rubaszno┼Ť─ç.

#125 2006-02-22 23:54:13

Ania
U┐ytkownik

Gimli z daleka pachnie borowikiem - jest krasnoludem w calej pelni. Za┼Ť spo┼Ťr├│d dialog├│w z jego udzialem najbardziej lubi─Ö ten przed bitw─ů w Helmowym Jarze z Lovelasem (jak go sprytnie okre┼Ťlila Aine), gdy zdenerwowany faktem, ze nie moze obsrewowa─ç tego, co dzieje si─Ö pod murami ponagla elfa, a ten pyta, czy opisa─ç mu, czy podstawi─ç skrzynk─Ö. Nied┼éugo potem mamy te┼╝ kolejny pokaz elfiej zr─Öczno┼Ťci - zjazd na tarczy po schodach. Chyl─Ö czo┼éa przed dowcipem Jackson'a. Takich pere┼éek mozna w filmie znale┼║─ç mn├│stwo

Stopka forum