Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#76 2005-12-25 22:11:25

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: LOTRY :D

E tam!
Na pewno jest mi┼éo┼Ťnikiem i tyle! W ko┼äcu ameryka┼äcy kr─Öcili kiedy┼Ť ogniem i mieczem smile Ogl─ůda┼éam takie cu┼Ť, gdzie husaria mia┼éa skrzyd┼éa husarskie. Na czapkach ( w stylu Asterixa lol )

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#77 2006-02-19 12:30:51

fringilla
U┐ytkownik

Heh, musz─Ö si─Ö wam pochwali─ç, by┼éam w piatek na nocnym maratonie filmowym z W┼éadc─ů smile Wreszcie obejrza┼éam to tak, jak trzeba, jedno po drugim, na wielkim ekranie, wersje rozszerzone (w kinie widzia┼éam jedynie Dru┼╝yn─Ö). Sp─Ödzi┼éam w kinie 11 godzin, nie przespa┼éam ani minuty i czu┼éam si─Ö jakbym sp─Ödzi┼éa noc w innym ┼Ťwiecie. Cudowne uczucie!

Eomer jednak wci─ů┼╝ przypomina mi kota.
Końcówka jest zdecydowanie za bardzo rozwleczona.
Poza tym, obudziły się we mnie wszystkie moje zachwyty na nowo!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#78 2006-02-19 16:00:54

Diana
U┐ytkownik

W Olsztynie te┼╝ by┼éy nocne seanse "W┼éadcy", ale ja bym nie wyrobi┼éa o takiej porze. W ciepe┼éku siedzie─ç, nic si─Ö nie rusza─ç- nie da┼éoby u mnie rady. Fringillo, a o jak─ů ko┼äc├│wk─Ö Ci chodzi? Na przystani czy jeszcze w jakiej┼Ť dodanej scenie? Nie ogl─ůda┼éam ┼╝adnych dodatk├│w, wi─Öc mog─Ö nie kojarzy─ç.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#79 2006-02-19 16:07:46

caroline
U┐ytkownik

Kusz─ůcy ten enemef, ale 11 godzin! Najfajniejsze s─ů spojrzenia ludzi na ulicy albo na przystankach, gdy widz─ů te tabuny o┼Ťlepione ┼Ťwiat┼éem dziennym wylegaj─ůce o 6-7 rano z kina big_smile

#80 2006-02-19 16:12:21

Diana
U┐ytkownik

Jeszcze takich ludzi nie widzia┼éam, ale pewnie wygl─ůdaj─ů jak na─çpani; obrz─Ök ga┼éek ocznych, chwiejno┼Ť─ç ruch├│w i ziewanie... wink

#81 2006-02-19 17:05:27

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jako┼Ť tak w zesz┼éym roku by┼é sylwester z LOTRami big_smile Nawet niedrogo, ale biedna by┼éam big_smile
Co do koncowki, to w wersji rozszerzonej niewiele si─Ö r├│┼╝ni, raczej ca┼éo┼Ť─ç niejako wg┼é─Öbi filmu. I Aragorn smarkaj─ůcy i zawodz─ůcy o Berenie i Luthien i wi─Öcej Faramirka (Boromira zreszt─ů r├│wnie┼╝) i og├│lnie. Ka┼╝da cz─Ö┼Ť─ç d┼éu┼╝sza o jakie┼Ť 40-50 min big_smile

#82 2006-02-19 21:49:11

fringilla
U┐ytkownik

Aine, masz szanse, najbli┼╝sze enemefy w Krakowie i Katowicach bodaj┼╝e.
Ludzie wcale tak ┼║le nie wygl─ůdaj─ů, bo kryzys zazwyczaj dopada gdzie┼Ť w ┼Ťrodku, ci, co dotrwali do ko┼äca, s─ů rano do┼Ť─ç nabuzowani wink
Końcówka była klasyczna, bo Powrót Króla w naszych kinach dostępny tylko w jednej, klasycznej wersji.
MNie dobija┼éo niemi┼éosierne rozwleczenie wspinania sie na G├│r─Ö Przeznaczenia. Tyle rzeczy pominiueto, tyle w─ůtk├│w poskracano, a ten fina┼é tak rozci─ůgnieto, jakby juz nie by┼éo czym tych 210 minut zape┼éni─ç, nie lubie takiego przed┼éu┼╝ania na si┼é─Ö. No i pozegnanie na Szarej Przystani tez ciut przyd┼éugie, no, ale to jeszcze mo┼╝na wybaczy─ç.

Ale utwierdzam si─Ö w przekonaniu, ┼╝e ten film w┼éa┼Ťnie tak nale┼╝a┼éoby ogl─ůda─ç i ka┼╝dy fan choc raz powinien taki maraton zaliczy─ç. cz┼éowiek wczuwa si─Ö w t─Ö niesamowita atmosfer─Ö i przenosi si─Ö do tego ┼Ťwiata na jedn─ů noc i prze┼╝ywa film, tak, jak na to zas┼éuguje wink

Nie pami─Ötam, czy juz o tym nie pisa┼éam, ale kiedy┼Ť u nas w domu ka┼╝da popijawa ko┼äczy┼éa sie ustalaniem obsady do W┼éadcy. Najwi─Öcej emocji budzili oczywi┼Ťcie Aragorn i Gandalf. Viggo nigdy nie by┼é wymieniany jako kandydat do tej roli, ale gdy obejrza┼éam film musia┼éam przyzna─ç, ┼╝e dok┼éadnie tak sobie wyobra┼╝a┼éam Aragorna. Wygl─ůda┼é ┼Ťwietnie, zagra┼é wspaniale. W og├│le LOTR jest pe┼éen wspania┼éych m─Öskich postaci, kt├│re zosta┼éy znakomicie zagrane. Ja w ksi─ů┼╝ce zawsze darzy┼éam sympati─ů Boromira i p┼éaka┼éam jak b├│br, kiedy zgin─ů┼é, w filmie natomisat zauroczy┼é mnie Faramir. Uwielbiam taki typ o smutnym spojrzeniu i usmiechu pe┼énym goryczy...
Ale Aine, mimo, ┼╝e Sean Bean nie powala mnie na kolana, musze przyzna─ç, ┼╝e wygl─ůda i gra ┼Ťwietnie. Tylko, ┼╝e on ma (nie)szcz─Ö┼Ťcie do r├│l drani (co za oburzaj─ůce zaszufladkowanie) i od razu jak sie go widzi w LOTR, to wiadomo, ┼╝e co┼Ť jest na rzeczy. Jego s┼éabo┼Ťc jest zbyt oczywista, a kontarst z Aragornem zbyt wielki. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e ksi─ůzce by┼éo inaczej, ale stanowczo musz─Ö sobie ksi─ůzke od┼Ťwierzy─ç.

To, co mnie zawsze zachwyca w tym filmie, opr├│cz krajobrazu, efekt├│w, muzyki itd. (mo┼╝na d┼éugo wymienia─ç, bo to fantastyczny film), to to, ┼╝e wida─ç, ┼╝e zosta┼é zrobiony przez ludzi, kt├│rzy kochaj─ů Tolkiena.

Aine, jeszcze raz dzieki za muzyke, teraz słucham jej bez przerwy, rodzina niedługo mnie wymelduje.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#83 2006-02-19 22:03:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

Jego s┼éabo┼Ťc jest zbyt oczywista, a kontarst z Aragornem zbyt wielki. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e ksi─ůzce by┼éo inaczej, .

Tak, by┼éo inaczej. W filmie Boromir nie uzna┼éa autorytetu Aragorna, nie uzna┼é jego w┼éadzy i nie poczu┼é si─Ö (mo┼╝e poza ko┼äc├│wk─ů) jego wasalem. Ca┼éy czas traktowa┼é go jak r├│wnego sobie. W ksi─ů┼╝ce dziedzictwo Aragorna nie by┼éo zreszt─ů kwestionowane, wi─Öc i Boromir uzna┼é si─Ö za poddanego. To, ┼╝e zb┼éadzi┼é by┼éo win─ů pier┼Ťcienia i jednak dominuj─ůcego charakteru Bormira - charakteru przyw├│dcy. Ale sprowadza┼éo to raczej do walki wewn─Ötrznej (przynajmniej ja to tak odebra┼éam). W filmie stworzono i wyeksponowano konflikt pomi─Ödzy Aragornem i Boromirem, kt├│rego ch─Ö─ç posiadania pier┼Ťcienia by┼éa elementem.

Co do Seana, to nie tyle, ┼╝e ma niefart do r├│l, bo analizuj─ůc filmografi─Ö - wychodzi na r├│wno. Po prostu w filmach, kt├│re s─ů g┼éo┼Ťniejsze - gra szwarc charakter big_smile

Z postaci Tolkienowskich zawsze najbardziej poci─ůga┼é mnie Eomer. I si─Ö nie rozczarowa┼éam. Chocia┼╝ rzeczywiscie w twarzy Urbana jest cosik kociego. Ale dla mnie to zaleta.
Dla mnie obsada dobrana rewelacyjnie. Wprawdzie spodziewa┼éam si─Ö jednak ┼éadniejszej Eowyn i Arwen te┼╝ mi jako┼Ť nie pasi, to i te aktorki zaakceptowa┼éam. Mimo wszystko ciesz─Ö si─Ö, ┼╝e Connery nie zagra┼é Gandalfa. Jako┼Ť taki zbyt agresywny mi si─Ö wydaje. Zbyt dominuj─ůcy. A Gandalf zawsze sta┼é we cieniu. Mia┼é r─Öke na pulsie, prawie zawsze by┼é tam gdzie go potrzebowano, ale zawsze ucieka┼é w cie┼ä i udawa┼é, ┼╝e gra drugie skrzypce.
natomiast rewelacyjnie spisa┼é si─Ö ma┼éy Eliasz, a Gollum to juz majstersztyk. Frodo z tymi wielkimi niebieskimi, niewinnymi pocz─ůtkowo oczyskami, a potem coraz bardziej zm─Öczonymi, coraz bardziej oboj─Ötnymi, na ko┼äcu zdecydowanie z┼éymi. Wood ma oczy, kt├│re ┼╝yj─ů w┼éasnym ┼╝yciem big_smile

#84 2006-02-19 22:27:24

Gosia
U┐ytkownik

Dla fanow Tolkiena (do ktorych sie i ja zaliczam) zamieszczam link ktory wlasnie znalazlam pt. Jane Austen i Hobbici smile

http://www.tolkien.com.pl/hobbickanorka … /duma.html

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#85 2006-02-19 23:20:57

fringilla
U┐ytkownik

Heh, m├│j m─ů┼╝ zawsze twierdzi┼é, ┼╝e Sean Connery to zbyt oczywisty kandydat do roli Gandalfa. W sumie mia┼é racje. ┼╗a┼éuj─Ö natomist,. ┼╝e nie zagra┼é Dumbledore'a. Filmowy jest jaki┼Ť taki za ma┼éo charyzmatyczny!

Ja mia┼éam mieszane uczucia je┼Ťli chodzi o wprowazenie w─ůtku mi┼éosnego. Po raz kolejny przekona┼éam si─Ö, ┼╝e to by┼é jednak dobry pomys┼é.
Zgazam sie, ┼╝e obsada, rewelacja, nie wiem, czy mo┼╝na si─Ö do kogos przyczepi─ç. No i Gollum!

Swoj─ů drog─ů, nie uwa┼╝acie, ┼╝e w─ůtek Smeagol - Deagol jest jakis naciagany? Chodzi mi o ksi─ůzkowy, bo to w ko┼äcu podstawa. To znaczy, moc pier┼Ťcienia jest wielka, ale dzia┼éa powoli, zw┼éaszcza na hobbity, wystarczy spojrzec na Bilba i Froda. A tu nagle Smeagol zabija jak tylko ujrza┼é pier┼Ťcie┼ä. Czy co┼Ť mi umkn─Ö┼éo?

Pozdr. Agata
gg 5739618

#86 2006-02-19 23:21:26

Diana
U┐ytkownik

Dzi─Öki, Gosiu, za t─Ö inf.
A co do oczu pana Wooda, to wpatruj─Ö si─Ö w nie od ok. 3 lat, bo plakacik wisi u mnie ko┼éo monitora. Te oczy w┼éa┼Ťnie przyci─ůgn─Ö┼éy moj─ů uwag─Ö do filmu, bo wcze┼Ťniej nie wiedzia┼éam nawet, ┼╝e by┼é kto┼Ť taki jak Tolkien. :oops: No i jeszcze ta aureolka z loczk├│w u wielkookiego hobbita. :oops:

#87 2006-02-19 23:28:20

AineNiRigani
U┐ytkownik

. Czy co┼Ť mi umkn─Ö┼éo?

Pier┼Ťcie┼ä by┼é wtedy silniejszy i szybciej opanowywa┼é dusz─Ö swojego posiadacza. Jeszcze "czu┼é na sobie dotyk" Saurona. Popatrz jak natychmiast op─Öta┼é Isildura (nawet jak na cz┼éowieka). W jaskini golluma traci┼é swoj─ů si┼é─Ö i dlatego chcia┼é si─Ö wyrwa─ç i trafi┼é w r─Öce Bilba. Zwr├│─ç uwag─Ö r├│wnie┼╝ jak d┼éugo zaj─Ö┼éo mu op─Ötanie Bilba. Z Frodem posz┼éo mu ju┼╝ ┼éatwiej. Bo znowu r├│s┼é w si┼é─Ö.
Tak przynajmniej ja odebrałam słowa tolkiena big_smile

#88 2006-02-19 23:29:52

Ania
U┐ytkownik

Troch─Ö p├│┼║no sie do┼é─ůczam do dyskusji, ale tak sie sklada, ┼╝e temat tolkienowski te┼╝ mnie pociaga. Niecz─Östo bywam w salonach, ale dzisiejszy temat nie moze sie oby─ç bez wtr─ůcenia moich trzech groszy. Wyprawy na ka┼╝d─ů z cz─Ö┼Ťci "WP" sta┼éy sie w mojej rodzinie rytualem. Oczywi┼Ťcie po filmie rodzinna dyskusja - kto, co, jak. Po pierwszej cz─Ösci wcale nie by┼éam przekonana do Aragorna - wydawal mi sie jaki┼Ť zbyt niepozorny, cho─ç po scenie w karczmie sparodiowanej potem w II Shreku mialam ciarki. Dzi┼Ť mam w domu wszystkie cz─Ö┼Ťci w rozszerzonych wersjach i Viggo jest nr 1 tej ekranizacji. Cho─ç do┼é─ůczam sie te┼╝ do och├│w i ach├│w nad Boromirem i Eomerem. Co do Faramira - ma w sobie co┼Ť, cho─ç te zaspane oczy nie do ko┼äca do mnie przemawiaj─ů :?

#89 2006-02-19 23:30:00

fringilla
U┐ytkownik

No ale przecież on w tej rzece strasznie długo przeleżał!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#90 2006-02-19 23:34:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

No ale przecież on w tej rzece strasznie długo przeleżał!

Ale jego moc by┼éa du┼╝o silniejsza. Potem w stagnacji, maj─ůc za ┼╝er jedynie dusz─Ö Golluma - by┼é du┼╝o s┼éabszy. Dopiero potem, na powietrzu, poch┼éaniaj─ůc dziarsk─ů dusz─Ö Bilba od┼╝ywa┼é.
Kurcze ale filozofuj─Ö big_smile

#91 2006-02-19 23:39:04

fringilla
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie, naci─ůgana ta filozofia wink nie przekonuje mnie. Jego moc by┼éa znacznie silniejsza, jak Sauron si─Ö przebudzi┼é.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#92 2006-02-19 23:44:49

AineNiRigani
U┐ytkownik

Og├│lnie rzecz bior─ůc mimo szacunku do Mistrza, wiele rzeczy w WP nie trzyma si─Ö kupy. Najpierw Aragorn m├│wi, ┼╝e Nazguli przyci─ůga moc pier┼Ťcienia, ┼╝e wyczuwaj─ů, wesz─ů oznaki ┼╝ycia, a ┼╝aden si─Ö nie spostrzeg┼é jak Frodo i Sam z pier┼Ťcieniem w─Ödruj─ů sobie po Mordorze. Jako┼Ť w─Öch ich zawi├│d┼é? Za du┼╝o papieros├│w wypalili, czy jak?
Poza tym w momencie odkrycia ich obecno┼Ťci w Mordorze, jako┼Ť nikt nie zainteresowa┼é si─Ö zorganizowaniem po┼Ťcigu, czy jakiej┼Ť─ç wyprawy ┼éowieckiej. Po prostu wieli sobie kolczuge ┼╝eby postraszy─ç Gandalfa i Aragorna, a reszt─Ö olali.

#93 2006-02-19 23:49:34

fringilla
U┐ytkownik

Fakt, we wszystkich dzie┼éach zdarzaj─ů sie niedoci─ůgni─Öcia, nie powinnysmy si─Ö czepia─ç...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#94 2006-02-19 23:51:49

Ania
U┐ytkownik

A ja my┼Ťl─Ö, ze moc pier┼Ťcienia niezale┼╝nie od okoliczno┼Ťci byla ogromna, zab├│cza i jednakowo destrukcyjna dla wszystkich, kt├│rzy mieli z nim jaki┼Ť zwi─ůzek. Jak sie znalaz┼é w rzece? Przecie┼╝ doprowadzi┼é do ┼Ťmierci samego pogromc─Ö Saurona. A Galedriela - omal nie poddala sie jego mocy, cho─ç to w ko┼äcu elficka kr├│lowa - pot─Ö┼╝na czarownica.

#95 2006-02-19 23:53:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ech wi┼Ťta wio... Chyba do ka┼╝dego sztandarowego dzie┼éa mo┼╝na przyczepi─ç jak─ů┼Ť tak─ů ┼éatk─Ö.
Co nie zmienia faktu, ┼╝e Tolkien wielkim pisarzem by┼é. Ostatnio na jednym z forum nakazano przyznanie mu nagrody Nobla - he he. Wi─Ökszo┼Ť─ç forumowicz├│w popar┼éa ten pomys┼é. Zapomnieli tylko o jednym, malutkim szczeg├│le big_smile

#96 2006-02-19 23:57:37

Ania
U┐ytkownik

Taa, że już od dłuższego czasu nie zyje

#97 2006-02-20 00:04:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja my┼Ťl─Ö, ze moc pier┼Ťcienia niezale┼╝nie od okoliczno┼Ťci byla ogromna, zab├│cza i jednakowo destrukcyjna dla wszystkich, kt├│rzy mieli z nim jaki┼Ť zwi─ůzek. Jak sie znalaz┼é w rzece? Przecie┼╝ doprowadzi┼é do ┼Ťmierci samego pogromc─Ö Saurona. A Galedriela - omal nie poddala sie jego mocy, cho─ç to w ko┼äcu elficka kr├│lowa - pot─Ö┼╝na czarownica.

Zwr├│─çcie uwag─Ö, ┼╝e pier┼Ťcieniowi ┼éatwiej by┼éo op─Öta─ç tych, kt├│rzy pragn─Öli w┼éadzy. St─ůd te┼╝ tak trudno przysz┼éo mu z Bilbem i Frodo - oni chcieli w zasadzie ┼Ťwi─Ötego spokoju. Albo i nie┼Ťwi─Ötego, ale nie mieli ambicji przyw├│dczych. pewnie gdyby natrafi┼é na Lothara - przysz┼éoby mu du┼╝o ┼éatwiej. Przecie┼╝ Bombadil, kt├│ry by┼é wolny od jego mocy, by┼é r├│wnie┼╝ wolny od ch─Öci w┼éadzy. jakiejkolwiek.
Patrz─ůc w tym aspekcie jeszcze wiekszy szacunek nale┼╝y si─Ö Aragornowi. by┼é cz┼éowiekiem, najbardziej podatnym na moc pier┼Ťcienia. Ale by┼é got├│w wyrzec si─Ö go, bez wi─Ökszego ┼╝alu. Dla mnie to tylko dowodzi, ┼╝e pragn─ů┼é odzyska─ç swoje dziedzictwo dla ojcowizny, a nie dla samej w┼é─ůdzy, jako takiej

#98 2006-02-20 00:05:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

Taa, że już od dłuższego czasu nie zyje

No w┼éa┼Ťnie big_smile

#99 2006-02-20 00:07:49

Ania
U┐ytkownik

Wiecie, ┼╝e na nagrobku jego i jego zony dopisano (zgodnie zreszt─ů z jego zyczeniem) Beren i Luthien?

#100 2006-02-20 00:09:04

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wiecie, ┼╝e na nagrobku jego i jego zony dopisano (zgodnie zreszt─ů z jego zyczeniem) Beren i Luthien?

Wiemy big_smile

Stopka forum