Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-11-06 15:20:02

AineNiRigani
U┐ytkownik

LOTRY :D

AineNiRigani...to tak poza tematem,wi─Öc szeptusiem,┼╝eby Kazik nas nie zgarn─ů┼é-TTT,scena w Helmowym,burza.Twarzyczki A. i L.Mjodzio.A z moich znajomych widzi to tylko 1...powiedz,┼╝e Ty te┼╝...poooooowiedz. :oops:

Hmm, co mam powiedzie─ç? Mo┼╝e o┼Ťwietlenie w ca┼éej bitwie by┼éo ob┼é─Ödne? Tak widzia┼éam twa┼╝yczki, ale szczerze powiedziawszy wi─Öksze wra┼╝enie zrobi┼é na mnie ten orek graj─ůcy na tr─ůbce (big_smile). Strugi deszczu b┼éyskawice i on na skale. Jestem zboczona? big_smilebig_smile
Wiecie na co jeszcze zwr├│ci┼éam uwag─Ö. Jak jest ta scena, w Meduseld, kiedy Czterej amigos przybywaj─ů do Theodena. S─ů rozbrojeni i Gandalf plotkuje sobie troch─Ö z Theodenem i Grim─ů. Potem jak dochodzi do bitki, Hama chce walczy─ç w obronie kr├│la, ale Gamling go powstrzymuje (albo to Gamling chce walczy─ç a Hama go powstrzymuje - nie rozr├│┼╝niam ich big_smilebig_smilebig_smile). To jest u┼éamek sekundy, ale ten ruch r─Ök─ů jako┼Ť wry┼é mi si─Ö w pami─Ö─ç.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#2 2005-11-06 15:21:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: LOTRY :D

Sorki za ortografa. A┼╝ si─Ö rumieni─Ö :oops: :oops: :oops:

#3 2005-11-06 15:29:51

Admete
U┐ytkownik

Ogl─ůda┼éy┼Ťcie wersje kinowe czy rozszerzone te┼╝? Zdecydowanie wol─Ö te rozszerzone, zw┼éaszcza w przypadku Dw├│ch wie┼╝. W zasadzie u mnie wszystko opiera si─Ö na ksi─ů┼╝ce, kt├│ra by┼é─ů jedna z najwa┼╝niejszych w moim czytelniczym ┼╝yciu ( obok ksi─ů┼╝ek Austen i Narnii ), dlatego bardzo sie obawia┼éam ekranizacji W┼éadcy.
Musz─Ö jednak przyzna─ç, ┼╝e mi sie podoba┼éa. Szczeg├│lnie lubi─Ö Eowin─Ö , no i oczywi┼Ťcie Boromira w wykonaniu Seana Beana. Wzruszy┼é─ům sie podczas sceny jego ┼Ťmierci. Do moich ulubionych nale┼╝y tez przybycie do Helmowago Jaru Rohirrim├│w z odsiecz─ů. Sceny pogrzebu Theodreda dodane w wersji DVD, cho─ç nie by┼éo ich u Tolkiena, s─ů wspania┼ée - Eowina w ┼╝a┼éobnej sukni ┼Ťpiewa pozeganaln─ů pie┼Ť┼ä.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#4 2005-11-06 15:44:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

W wersji rozszerzonej oglada┼éam wy┼éacznie FOTRA i TTT. Ale ju┼╝ ca┼ékiem nied┼éugo i ROTK najporawdopodobniej b─Öd─Ö ogl─ůda─ç w wersji roszerzonej big_smile
Rzeczywi┼Ťcie TTT zawsze by┼éo moj─ů ulubion─ů cz─Öscia, tak i ksi─ů┼╝ka jak i film. Chocia┼╝ przyznam ┼╝e pola Pellenoru robi─ů wra┼╝enie. No ale jest tam za ma┼éo Eomera big_smilebig_smile
A tak powa┼╝nie z osad─ů trafili dla mnie w samo sedno (mo┼╝e poza Arwen, ale do Liv si─Ö przyzwyczai┼éam. Bardzo j─ů lubi─Ö, ale na Arwen mi nie pasowa┼éa).
osobi┼Ťcie mia┼éam du┼╝e problemy z odbiorem filmu. Tak si─Ö z┼éo┼╝y┼éo, ┼╝e przez ca┼ée ┼╝ycie broni┼éam si─Ö przed Tolkienem. W dzieci┼ästwie przeczyta┼éam Rudego D┼╝illa i si─Ö zrazi┼éam. W sumie si─Ögn─Ö┼éam tu┼╝ przed filmem. Takie ogl─ůdanie na ┼Ťwie┼╝o, bez dystansu spowodowa┼éo, ┼╝e film nie zaspokoi┼é w pe┼éni moich oczekiwa┼ä. Chcia┼éam wiernej ekranizacji. TTT przyje┼éam ju┼╝ du┼╝o lepiej. Ju┼╝ si─Ö tak nie czepia┼éam big_smile

#5 2005-11-06 16:09:04

Admete
U┐ytkownik

Ja przeczyta┼éam WP na pocz─ůtku lat 90 - wcze┼Ťniej nie mog┼éam nigdzie dosta─ç ksi─ů┼╝ki, by┼éa dla mnie jak jaki┼Ť fantom, mit...Wszyscy o niej m├│wili, nikt jej nie widzia┼é ;-) Wi─Öc w chwili, gdy pojawi┼é si─Ö film mia┼éam ju┼╝ za sob─ů trzykrotn─ů lektur─Ö ksi─ů┼╝ki. Strasznie si─Ö ba┼éam, ┼╝e film b─Ödzie fatalny i gdy sz┼éam na Dru┼╝yn─Ö do kina, naprawd─Ö si─Ö denerwowa┼éam. Jednak ju┼╝ prolog bardzo mi si─Ö spodoba┼é. Zreszt─ů ca┼ée Shire zrobione by┼éo doskonale. R├│wnie dobrze przedstwiono Rohan ( jak widz─Ö jeste┼Ť zwolenniczk─ů Trzeciego Marsza┼éka ;-) ), natomiast rozczarowa┼é mnie Gondor, zw┼éaszcza interpretacja postaci Namiestnika. Szkoda, bo z wyboru jestem z Gondoru w┼éa┼Ťnie ;-)

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#6 2005-11-06 16:27:46

caroline
U┐ytkownik

Ja te┼╝ przeczyta┼éam WP dopiero jak zacz─Ölo si─Ö m├│wi─ç o filmie, na pocz─ůtku nie podoba┼éa mi si─Ö ta ca┼éa gadka o ┼Ťniadaniach i podwieczorkach, ale p├│┼║niej - miodzio. Obsada hobbit├│w baardzo mi si─Ö za to spodoba┼éa, chocia┼╝ nie jest tak do ko┼äca zgodna z duchem ksi─ů┼╝ki.

Ps: ortografy i inne wpadki mo┼╝na poprawia─ç (ka┼╝dy mo┼╝e zmieni─ç albo usun─ů─ç sw├│j post) PZDR

#7 2005-11-06 17:17:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

"caroline"Ps: ortografy i inne wpadki mo┼╝na poprawia─ç (ka┼╝dy mo┼╝e zmieni─ç albo usun─ů─ç sw├│j post) PZDR[/quote napisa│:

Zwykłe posty - tak. Ale nie tematy sad

#8 2005-11-06 17:25:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja ksi─ů┼╝k─Ö mia┼éam od lat. Jeszcze pierwsze wydanie Skibniewskiej, to w ma┼éym formacie. Tata da┼é za nie prawie ca┼é─ů swoj─ů pensj─Ö+premie. Mog┼éam czyta─ç, ale w┼éa┼Ťnie dlatego, ┼╝e wszyscy z bratem na czele si─Ö zachwycali - ja na z┼éo┼Ť─ç nie czyta┼éam (nie lubi─Ö by─ç taka jak wszyscy). W┼éa┼Ťciwie przeczyta┼éam tylko dzi─Öki Sapkowi. Zaczytywa┼éam si─Ö w Wied┼║minie. Wiec jak w filmie mia┼é go zagra─ç ┼╗ebrowski - w ko┼äcu mog┼éam is─ç do kina razem z psiapsi├│┼é─ů. Ci─Özko jest nam si─Ö zgra─ç kinowo, bo lubimy skrajnie r├│zne filmy, a uwielbiamy robi─ç sobie babskie wypady big_smile Wied┼║min po┼é─ůczy┼é nasze zainteresowania (ona uwielbia ┼╗ebrowskiego big_smile). A na fali by┼é LOTR. Wi─Öc stwierdzi┼éy┼Ťmy, ┼╝e te┼╝ p├│jdziemy. Tyle ┼╝e ja mam zasad─Ö, ┼╝e jesli jest ekranizacja ksi─ůzki - najpierw czytam, potem ogl─ůdam. Wi─Öc przeczyta┼éam i tak na ┼Ťwie┼╝o posz┼éam do kina. Nie by┼é to najlepszy pomys┼é.

P.S. Ech jasnow┼éosy Eomer, pachn─ůcy wiatrem i ko┼ämi wink wink Ale Razem z "tym tarczowym" jest moim ulubie┼äcem big_smile No i oczywi┼Ťcie Faramir!!! big_smile

#9 2005-11-06 17:34:50

caroline
U┐ytkownik

Aine jeste┼Ť pewna? Rozumiem, ┼╝e problem stanowi "twa┼╝yczka", ja w┼éa┼Ťnie w ramach testu przejrza┼éam swoje posty i da si─Ö wprowadzi─ç zmiany nawet w temacie, normalnie klikaj─ůc na kwadracik "zmie┼ä".

#10 2005-11-06 17:37:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

Tyle że ja nie mam funkcji "zmień". Jedynie "cytuj".

#11 2005-11-06 17:48:33

caroline
U┐ytkownik

Kurcze, rzeczywi┼Ťcie! W┼éa┼Ťnie chcia┼éam wykasowac sw├│j post bo wpisa┼é si─Ö podw├│jnie i nie mog─Ö. Mo┼╝e to specyfika pogaduchowni?
Z góry więc przepraszam za zajmowanie miejsca, a ortografem się nie przejmuj (rozumiem, że to belfer się w Tobie odezwał) big_smile
Ka┼╝dy ma chwile za─çmienia nad klawiatur─ů.
Na pocieszenie dla Aine, ka┼╝dy robi byka w swoim po┼Ťcie. Oto m├│j: k├│ra!

A teraz do tematu: nie mog─Ö darowa─ç Tolkienowi drewnianych postaci kobiecych!

#12 2005-11-06 18:07:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ech dzi─Ökuj─Ö, dzi─Ökuj─Ö big_smilebig_smilebig_smile

Rzeczywi┼Ťcie te kobiece postacie tolkienowskie s─ů niczym ze spi┼╝u. Szlachetne, wspania┼ée, odwa┼╝ne itp. Bez wad. A te, kt├│re s─ů "normalne" znajduj─ů si─Ö w 10 lub 20 planie (np Z┼éota jagoda, czy R├│┼╝yczka). Brakuje mi kobiety o duszy hobbita albo przynajmniej co┼Ť co przypomina┼éoby Boromira czy Eomera. To ju┼╝ lepiej spisa┼é si─Ö Yeskov w Ostatnim W┼éadcy pier┼Ťcienia big_smile

#13 2005-11-06 21:35:26

Admete
U┐ytkownik

Aine...Faramir z ksi─ů┼╝ki jest wspania┼éy. W filmie Wenham te┼╝ si─Ö postara┼é. To przejrzyste spojrzenie z rozszerzonej wersji Dw├│ch Wie┼╝, gdy ┼╝egna┼é Boromira. :-)
Co do postaci kobiecych, to mo┼╝ecie sobie gadac co chcecie ;-), ale ja uwielbiam Eowin─Ö - z powie┼Ťci i z filmu - zagran─ů przez Mirand─Ö Otto. Tolkien wiele czerpa┼é z tradycji eposu, a tam nie ma miejsca dla postaci kobiecych. Czy nam si─Ö to podba czy nie.

#14 2005-11-06 22:06:24

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja te┼╝ uwielbiam Eowyn. I ksi─ů┼╝kow─ů (bo jest chyba jedyn─ů pierwszoplanow─ů postaci─ů kobiec─ů big_smile) i filmow─ů (wprawdzie spodziewa┼éam si─Ö troszk─Ö ┼éadniejszej aktorki, ale Miranda w sobie "co┼Ť", Niby porcelanow─ů krucho┼Ť─ç, ale twardo┼Ť─ç i zdecydowanie w spojrzeniu).

#15 2005-11-06 22:13:07

aire
U┐ytkownik

Zaczn─Ö od...pocz─ůtku,czyli od pierwszego postu Aine - wiem o co Ci chodzi!!Taki gest typu "zostaw,nie rusz", kt├│ry jednoznacznie mi si─Ö kojarzy z w┼éa┼Ťcicielem dobrze u┼éo┼╝onego owczarka wink
Ze scen z TTT to uwielbiam tak┼╝e scene otoczenia naszej boskiej ekipy L&A&G (kolejno┼Ť─ç przypadkowa,zar─Öczam wink )przez ludzi Eomera i to jak E. k┼é├│ci si─Ö z Gimletem...i reakcja Legolasa...4 me-sweet, indeed. 8)
i scena ┼Ťmierci Haldira...przez ca┼éy rok po Fotr na┼Ťmiewa┼éam si─Ö z niego,┼╝e jest bardziej nad─Öty ni┼╝ Lego┼Ť,a potem, jak zgin─ů┼é by┼éo mi b.przykro i b.g┼éupio :oops:
Id─Ö dalej - Admete - Bean jest ┼Ťwietny,a zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie,┼╝e ten aktor w prawie ka┼╝dym filmie ma rozterki.. :? tricky...veery tricky :twisted:
Co do scen rozszerzonych to nawet w nich ci─ůgle ZA MA┼éO Pippina!! :evil: Uwielbian t─Ö posta─ç,wi─Öc sceny tj w Fotr piosenka na stole,albo w TTT-jw i Isengard....ggrrrr... a┼╝ si─Ö cz┼éowiekowi ciep┼éo na sercu robi big_smile
Admete zgadzam sie z Tob─ů,Namiestnika to re┼╝yser s┼éabo dobra┼é sad
a postacie kobiece...w ksi─ů┼╝ce b. lubi┼éam Arwen─Ö,ale filmowa w og├│le mi nie przypad┼éa do gustu,natomiast ┼Ťwietnie zagra┼éa Miranda Otto,tchn─Ö┼éa jakie┼Ť ┼╝ycie,jakie┼Ť emocje w t─ů,jak powiedzia┼éa┼Ť Aine "spi┼╝ow─ů" posta─ç Eowin.
A powiecie na "wspania┼éego" Elijaha Wooda,czyli Froda?Pami─Ötam jak zobaczy┼éam na mie┼Ťcie po raz pierwszy plakat z Lotra z nim w┼éa┼Ťnie-zrobi┼é na mnie niesamowite wra┼╝enie,by┼é mroczny,tajemniczy,kruchy,stanowczy...ech...ten plakat by┼é wspania┼éy...chodzi┼éam jak pot┼éuczona wink
uffff...sko┼äczy┼éam na dzi┼Ť moje wynurzenia,nie b├│jcie si─Ö wink pozdrawiam - aire :twisted:

#16 2005-11-06 22:20:43

demi
U┐ytkownik

Wiecie, przyznam Wam si─Ö do czego┼Ť, idac na pierwsza cz─Ö┼Ť─ç nie mia┼éam bladego poj─Öcia kto to Tolkien ani co to LOTR :oops: nam├│wili mnie koledzy, no a przede wszystkim wiedzia┼éam ┼╝e gra tam Sean Bean. On jest przecudowny, dla niego samego posz┼éam na ten film.I oczywi┼Ťcie nie ┼╝a┼éowa┼éam. A ┼╝e pokocha┼éam te┼╝ dzi─Öki temu Viggo Morgernsterna czy jak tam on sie nazywa(mam ┼Ťredni─ů pami─Ö─ç do nazwisk), to ju┼╝ inna rzecz.I teraz ogl─ůdam wszystko z nim co mi wpadnie w r─Öce. I oczywi┼Ťcie po wyj┼Ťciu z kina natychmiast po┼╝yczy┼éam od kumpli ksi─ů┼╝ki i wszystkie 3 tomy przeczyta┼éam w bardzo kr├│tkim czasie.

#17 2005-11-06 22:27:38

aire
U┐ytkownik

Jeszcze nie posz┼éam spa─ç a to ostatnie zdanie wyglada mi na t┼éumacznie! :twisted: wink , no ale sko┼äczy┼éo si─Ö dobrze, bo ksi─ů┼╝k─Ö przeczyta┼éa┼Ť, tak?Niom.Happy end big_smile
Ja tak mia┼éam z Trainspotting,najpierw film,potem ksi─ů┼╝ka.No dobrze,mo┼╝e Trainspotting nie powinno si─Ö wymienia─ç w topiku o Lotr,ale co mi tam wink

#18 2005-11-06 22:35:35

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja tak mia┼éam Rozwa┼╝n─ů i romantyczn─ů, M─Ö┼╝em idealnym, Star─ů bajk─ů, Birdget, Nigdy w ┼╝yciu i Pod s┼éo┼äcem toskanii (i jeszcze kilku innych big_smile)
Jak przy tych pierwszych czterech - stwierdzam, że nie zafałszowało mi obrazu, tak przy tych ostatnich strasznie się rozczarowałam.

Og├│lnie stwierdzam jednak, ┼╝e wol─Ö najpierw ogl─ůdn─ůc film, a potem dopiero przeczyta─ç ksi─ů┼╝k─Ö. jestem czepialska i raczej lepiej znosz─Ö takie po┼é─ůczenie przy pierwszym wra┼╝eniu :twisted: :twisted:

#19 2005-11-06 22:49:22

angelix
U┐ytkownik

Wstyd si─Ö przyzna─ç, ale ja "W┼éadc─Ö .." obejrza┼éam , ale jeszcze nie przeczyta┼éam. Tylko mam pytanie czy lepiej naby─ç, czy pos┼éu┼╝y─ç si─Ö bibliotek─ů.
Wiecie, o co chodzi, czy wraca si─Ö do ksi─ů┼╝ki.Czy po prostu warto j─ů przeczyta─ç i na tym poprzesta─ç.
Porad┼║cie roll PLEASE!!

#20 2005-11-06 23:10:59

AineNiRigani
U┐ytkownik

Wstyd si─Ö przyzna─ç, ale ja "W┼éadc─Ö .." obejrza┼éam , ale jeszcze nie przeczyta┼éam. Tylko mam pytanie czy lepiej naby─ç, czy pos┼éu┼╝y─ç si─Ö bibliotek─ů.
Wiecie, o co chodzi, czy wraca si─Ö do ksi─ů┼╝ki.Czy po prostu warto j─ů przeczyta─ç i na tym poprzesta─ç.
Porad┼║cie roll PLEASE!!

Ja wracam stale. Przeciętnie co roku. U Tolkiena pojawia się natomiast kwestia tłumaczenia.
Na naszym rynku pojawiły się trzy tłumaczenia:
1. Najstarsze autorstwa Marii Skibniewskiej. Posłużyła sie wskazówkami Mistrza i nie tłumaczyła nazw własnych. Pozostawiła je oryginalne. Jednakże pani Skibniewska nie miała talentu literackiego. jej tłumaczenie jest drętwe, czasem nudne, przegadane.
2. T┼éumaczenie ┼éozi┼äskiego - przet┼éumaczy┼é i spolszczy┼é wszystkie nazwy w┼é─ůsne. Z Merry'ego zrobi┼é Radostka. I kilka innych wpadek, kt├│rych mu Tolkienowcy nie chc─ů wybaczy─ç. Natomiast stworzy┼é styl, wzorowany na kronikach. Bardzo dobry literacko. Tyle ┼╝e te kub┼éy zimnej wody. Jak czyta┼éam o Czatowniku Aragornie, zwanym inaczej ┼éazikiem, a┼╝ w┼éos si─Ö je┼╝y┼é na czym si─Ö tylko da┼éo.
3. Moim zdaniem najlepsze t┼éumaczenie - Fr─ůc├│w. Jest styl, jest dobra literatura, s─ů nazwy oryginalne.

Z tymi t┼éumaczeniami polecam link do stron. Stronnicze, ale pozwalaj─ů zorientowa─ç si─Ö w temacie big_smile
http://prorok.pl/tolkien/art-384,0.html
http://www.bilp.uw.edu.pl/pliki/tol.htm

#21 2005-11-06 23:17:06

fringilla
U┐ytkownik

Heh, u nas jeszcze wiele lat przed ekranizacj─ů, prawie ka┼╝da impreza ko┼äczy┼éa si─Ö ustalaniem obsady do W┼éadcy Pier┼Ťcieni...

Ja W┼éadc─Ö przeczyta┼éam w liceum. To by┼é pocz─ůtek fascynacji Sapkowskim, chyba zaczyna┼éa wychodzi─ç saga i oczywi┼Ťcie chcia┼éam przeczyta─ç, ale jeszcze wtedy w og├│le nie zna┼éam fantasy i m├│j m─ůz (jeszcze wtedy nie m─ů┼╝ wink ) stwierdzi┼é, ┼╝e powinnam zacz─ůc od podtsaw. Zanim da┼é mi Wied┼║mina, przeczyta┼éam Hobbita i WP. I zosta┼éam wielbicielka a┼╝ po gr├│b i do tego teoretykiem fantasy wink

Oboje lubimy Tolkiena i fantasy, jeszcze na d┼éugo przed tym, jak zacz─Öto m├│wic o filmie kupowali┼Ťmy wszystkie zwi─ůzane z Tolkienem publikacje. A by┼éy wtedy duuu┼╝o ta┼äsze. Albumy, atlasy z mapami wedr├│wek dru┼╝yny, bestiariusze, kalendarze itp. Nie wiem czy znacie ilustracje Johna Howe'a i Alana Lee, ja by┼éam zaskoczona jak bardzo scenografia podobna jest do ich rysunk├│w, Gollum jestniemal ┼╝ywcem wzi─Ötyod Alana Lee, natomiast Shire wygl─ůda jak u Howe'a.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#22 2005-11-06 23:21:56

aire
U┐ytkownik

Ja polecam Skibniewsk─ů (spolszcza┼éa niekt├│re nazwy-Tuk,Meriadok itp),ale Fr─ůc├│w nieczyta┼éam :?wi─Öc nie wiem, a z ┼éozi┼äskiego to si─Ö po┼Ťmie─ç mo┼╝na -Frodo i Bilbo Bagosz z Bagoszna big_smile , wspomniany wy┼╝ej ┼éazik i tak dalej i tak dalej 8O
I rzeczywi┼Ťcie, lepiej ksi─ů┼╝ki te mie─ç,bo nie wiadomo kiedy najdzie cz┼éowieka na Tolkiena...ja na popraw─Ö humoru czytam sobie pierwsze rozdzia┼éy plus "Concerning Hobbits" i od razu big_smile
po raz ostatni dzi┼Ť,przera┼╝ona faktem jutrzejszego kolokwium - aire,pozdrawia

#23 2005-11-06 23:31:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie wiem czy znacie ilustracje Johna Howe'a i Alana Lee, ja by┼éam zaskoczona jak bardzo scenografia podobna jest do ich rysunk├│w, Gollum jestniemal ┼╝ywcem wzi─Ötyod Alana Lee, natomiast Shire wygl─ůda jak u Howe'a.

Fringillo, Jackson poprosi┼é obu pan├│w o wsp├│┼éprac─Ö i wykonanie projekt├│w wn─Ötrz, stroj├│w, krajobraz├│w. posta┼éo tysi─ůce prac, przy czym te wykonane przez Lee pos┼éu┼╝y┼éykostiumologom, charakteryzatorom do kreacji postaci, a Howe'a do krajobraz├│w, zewn─Ötrz(big_smile) i wn─Ötrz.

#24 2005-11-06 23:42:59

angelix
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie tych Fr─ůck├│w najtrudniej dosta─ç. Na Allegro dokopa┼éam si─Ö jednej aukcji o troch─Ö niebotycznej dla mnie cenie. Za to Skibniewskiej i ┼éozi┼äskiego jest pod dostatkiem.Wi─Öc pewnie skusz─Ö si─Ö na t─ů pierwsz─ů.
Dobi┼é mnie rzeczywi┼Ťcie Bilbo Bagosz z Bagoszna

Dzi─Öki za info, jak przeczytam to pewnie sobie pogadam z Wami. Mam nadziej─Ö ┼╝e nie potrwa to za d┼éugo , bo temat si─Ö sko┼äczy i jeszcze Kazik go "wyczy┼Ťci " z forum

:evil: wink

#25 2005-11-06 23:45:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

Od czasu do czasu pojawia si─Ö to najpopulariejsze wydanie z ilustracjiami Alana Lee. Ja kupi┼éam sobie I tom Fr─ůc├│w. Przy reszcie, albo brakowa┼éo kasy, albo ksi─ů┼╝ki :evil: :evil:

Stopka forum