Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-10-29 11:22:57

Mila
U┐ytkownik

Valamont

11 listopada br. na kanale TV4 b─Ödzie wy┼Ťwietlany film "Valamont" z Colinem Firthem. Emisja rozpoczyna si─Ö o godz. 20.50 big_smile

Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do ogl─ůdania (kt├│ry to ju┼╝ raz... wink ).

#2 2005-11-07 18:49:45

aire
U┐ytkownik

Re: Valamont

TAK!!!Widzia┼éam trailer w tv....och...jest ┼Ťliczny :oops:
:twisted:

#3 2005-11-11 10:55:58

Maryann
U┐ytkownik

I znowu k─ůpie si─Ö w ubraniu...

#4 2005-11-11 14:30:07

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ma facet pecha
A mo┼╝e to przeznaczenie? :twisted:

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#5 2005-11-11 21:49:27

Kazik
(Admin)

Nie to forum dla zachwyt├│w...

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#6 2005-11-11 22:34:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Nie to forum dla zachwyt├│w...

Hmm. Przyznaj─Ö, ze rozszerzenie forum dzia┼éa korzystnie na czytelno┼Ť─ç i porz─ůdek. Ale czasami si─Ö jeszcze gubi─Ö i zapominam :oops: big_smile

#7 2005-11-14 11:31:35

agnes_13
U┐ytkownik

Zauwa┼╝cie ┼╝e ten film jest zupe┼énie innym uj─Öciem "Niebezpiecznych Zwi─ůzk├│w". Nie m├│wi─ůc o por├│wnaniu CF z Johnem Malkovichem. big_smile big_smile big_smile big_smile

Agnes

#8 2005-11-14 19:29:17

AineNiRigani
U┐ytkownik

Kiedy┼Ť ju┼╝ by┼éa dyskusja na ten temat. POdobno Valmont jest wierniejsza ekranizacja ksiazki. Ale czy czegos nie pokrecilam - nie dam glowy, bo ksiazki nie czyta┼éam. Piszcie co chcecie, ale NIE ZNOSZ─ś tego okresu!!!

#9 2005-11-15 09:10:56

caroline
U┐ytkownik

Raczej nie jest. "Niebiezpieczne zwi─ůzki" s─ů do┼Ť─ç ponure.
Rzeczywi┼Ťcie dyskusja ju┼╝ gdzie┼Ť by┼éa smile

#10 2005-11-15 16:01:19

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dla mnie Valmont na sw├│j spos├│b te┼╝.

#11 2005-11-15 18:36:09

Maryann
U┐ytkownik

Czy "Valmont" jest wiern─ů adaptacj─ů, czy nie - wg mnie klimat tego filmu zdecydowanie bardziej odpowiada temu, jaki zwyk┼éo si─Ö uwa┼╝a─ç za typowy dla rokoka: jest lekki i frywolny, a dramaty rozgrywaj─ů si─Ö jako┼Ť tak "podsk├│rnie". Na zewn─ůtrz nikt rozs─ůdny (tzn. nikt z modnego towarzystwa) niczym si─Ö nie przejmuje.

#12 2006-01-19 20:19:13

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Czyta┼éam "Niebezpieczne Zwi─ůzki" i musz─Ö przyzna─ç, i┼╝ "Valmont" zdecydowanie bardziej odpowiada tej opowie┼Ťci ni┼╝ znana wszystkim adaptacja z Malkovichem.
W zupe┼éno┼Ťci zgadzam si─Ö z ukazan─ů tam frywolno┼Ťci─ů i brakiem pewnego... poszanowania dla sedna tego dramatu.
Jest to jednak ca┼ékowicie s┼éuszny zabieg, przynajmniej w mym mniemaniu. Czytaj─ůc powie┼Ť─ç odnios┼éam zupe┼énie takie samo wra┼╝enie. Sam tragizm postaci zosta┼é zr─Öcznie ukryty pod weso┼éymi i groteskowymi listami. Tak, powie┼Ť─ç jest napisania w formie list├│w i niczego innego. St─ůd te┼╝ zapewne trudno┼Ť─ç w jej zekranizowaniu i przede wszystkim... przeczytaniu. Nie ukrywam, ┼╝e ksi─ůzk─Ö w takiej formie znacznie trudniej si─Ö czyta, b─ůd┼║ jest dalece bardziej m─Öcz─ůca.

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#13 2006-03-04 16:48:07

Nastazja
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö. Powie┼Ť─ç nie jest podana w formie lekkiej,┼éatwej i przyjemnej.

Co do ekranizacji - lubi─Ö obie. Ka┼╝da ma inny styl. Aktorsko s─ů por├│wnywalne. John Malkovich jest geniuszem. Firth stworzy┼é najbardziej przekonuj─ůc─ů posta─ç w swojej karierze.

John: "Was Miss Hale the woman that told you to come to me"?
Nick Higgins:"You'd be a bit more civil?"

#14 2006-03-04 23:27:53

GosiaJ
U┐ytkownik

Tak, powie┼Ť─ç jest napisania w formie list├│w i niczego innego. St─ůd te┼╝ zapewne trudno┼Ť─ç w jej zekranizowaniu i przede wszystkim... przeczytaniu. Nie ukrywam, ┼╝e ksi─ůzk─Ö w takiej formie znacznie trudniej si─Ö czyta, b─ůd┼║ jest dalece bardziej m─Öcz─ůca.

I to mi u┼Ťwiadamia, ┼╝e stanowczo musz─Ö ponownie przeczyta─ç, bo ju┼╝ nic nie pami─Ötam, a w kolejce do obejrzenia czeka "Valmont" ostatnio do┼é─ůczony do "Gali" i chc─Ö przypomnie─ç sobie powie┼Ť─ç przed ekranizacj─ů. Czyta┼éam, i to nawet dwa razy, par─Ö lat temu, c├│┼╝ jednak, kiedy skleroza... Pami─Ötam, ┼╝e przeczyta┼éam z prawdziw─ů przyjemno┼Ťci─ů i jako┼Ť nawet nie odczu┼éam tej trudno┼Ťci, ┼╝e jest to powie┼Ť─ç w listach

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#15 2006-03-05 17:41:08

Maryann
U┐ytkownik

A propos p┼éyty - zwr├│ci┼éy┼Ťcie uwag─Ö, ┼╝e w obsadzie podanej na ok┼éadce brakuje dwojga g┼é├│wnych bohater├│w: CF i Anette Bening?

#16 2006-03-05 18:26:57

Gosia
U┐ytkownik

Zauwazylam i bardzo mnie to zdziwilo. :?

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#17 2006-05-05 13:45:37

aga
U┐ytkownik

Bardzo ceni─Ö obie wersje, cho─ç s─ů odmienne, ale to bardzo dobrze!!
Mo┼╝na przecie┼╝ czyta─ç dane dzie┼éo pod r├│┼╝nymi k─ůtami, humorystycznie
i na serio. Wersja z Malkovichem i Close ukazuje m.in. perfidi─Ö intryg,
niejako "podchodzenie przeciwnika", co traktowano jako sport sam w
sobie. Markiza traktowa┼éa m─Ö┼╝czyzn jako wrog├│w swej p┼éci, upokarzaj─ůc
ich w bardzo subtelny spos├│b. To w┼éa┼Ťnie film pokazuje poprzez wyrafinowan─ů gr─Ö aktor├│w, ka┼╝dy dialog co┼Ť m├│wi.
Natomiast "Valmont" z Fitrhem jest raczej komedi─ů, nawet zako┼äczenie
jest inne ni┼╝ w ksi─ů┼╝ce, ale rezyser chcia┼é pokaza─ç, jak mog┼éaby si─Ö
potoczy─ç akcja w 'normalnym' ┼╝yciu. Markiza w kreacji Benning jest
r├│wnie ┼Ťwietna!

#18 2007-03-04 21:25:28

lizzzi
U┐ytkownik

Dopiero wczoraj obejrza┼éam "Valmonta". Jestem troche zawiedziona. Spodziewa┼éam sie czego┼Ť wi─Öcej po Formanie. Colin po prostu Boski w ka┼╝dym calu, m┼éody i pi─Ökny. Wersja z Malkovichem zachwyci┼éa mnie po pierwszym razie.

#19 2007-03-04 23:59:52

AineNiRigani
U┐ytkownik

A mnie nie. Ale wyłacznie dlatego, że nie znoszę Malkovicha, nie lubie Glen Close, jedynie Michelle ratowała ten film, chociaz lekko podstarzała, niestety...
Obsada u Formana du┼╝o bardziej do mnie trafi┼éa. Glen jako piekna uwodzicielka zupe┼énie do mnie nie przemawia┼éa, Annette 0 i owszem. Meg rzeczywi┼Ťcie m┼éodziutka i ┼Ťliczna, Michelle tylko ┼Ťliczna. Jedynie John (chocia┼╝ go nie lubi─Ö) m├│g┼éby udawa─ç uwodziciela (aczkolwiek podstarza┼éego). Valmont jest jedynym filmem w kt├│rym Colin mi si─Ö bardzo bardzo podoba┼é. No po prostu majtki przez g┼éow─Ö big_smile D┼éugo nie mog┼éam doj┼Ť─ç do siebie po jego widoku i jako szczepionke musia┼éam sobie ogl─ůdn─ů─ç BJ i B─ůdzmy powa┼╝ni... big_smile
I chocia┼╝ wersja M&C jest wierniejsza, nie lubi─Öj jej i unikam...

#20 2007-03-05 19:14:05

lizzzi
U┐ytkownik

Faktycznie u Frearsa obsada niem┼éoda i mo┼╝e nie taka ┼éadna jak u Formana, ale... . Mimo, ┼╝e pasjami uwielbiam Colina, jako┼Ť nie przekonywa┼é mnie jako uwodziciel, za m┼éody, za ma┼éo wyrafinowany. Jest taki ┼éadny i wydaje sie taki czysty i prawy. Tylko oprawi─ç w ramki. Jako┼Ť Malkovich cho─ç du┼╝o paskudniejszy podoba┼é mi sie bardziej. Ten by┼é prawdziwym ┼Ťwintuchem. Natomiast markiza u Formana wredna ┼╝a do b├│lu i naprawd─Ö ┼Ťwietna Bening.

#21 2007-03-05 20:56:34

Marija
U┐ytkownik

Zgadzam si─Ö z Lizzzi, mnie te┼╝ bardziej przekona┼é do swego cynizmu i ┼éotrostwa Malkovich. Colin by┼é zbyt radosny, a za ma┼éo cyniczny, ot, bawi┼é si─Ö jak dzieciak kobietkami. A markiza w wykonaniu Glen Close to mistrzostwo ┼Ťwiata, ju┼╝ inaczej nie czytam "Niebezpiecznych zwi─ůzk├│w", jak tylko z t─ů dw├│jk─ů przed oczami.

#22 2007-03-06 08:00:18

pak4
U┐ytkownik

Bo Forman Valmonta lubi, a Frears troch─Ö mniej wink

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#23 2007-03-06 09:15:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja si─Ö w pe┼éni zgadzam, ┼╝e NZ z Makovitchem s─ů lepsze, ale te z Colinem mi sie po prostu bardziej podobaja. Nie znosze tej epoki i szczerze nie cierpie film├│w czy ksi─ů┼╝ek j─ů ilustruj─ůcych (mo┼╝e dlatego, ┼╝e m├│j promotor si─Ö w niej specjalizowa┼é i przekaza┼é nam sporo wiedzy pozapodr─Öcznikowej) Naprawd─Ö. Czytanie ich zawsze pozostawia mnie w chandrze, pozbawia z┼éudze┼ä co do natury ludzkiej. a ja lubi─Ö si─Ö ┼éudzi─ç...
Valmont Formana nie jest wierne i dlatego czuje sentyment. Colin og├│lnie rzecz bior─ůc mi si─Ö nie podoba. Jest dla mnie wo┼ékowaty, ma┼éo poci─ůgaj─ůcy zar├│wno w Another country czy Godzinie ┼Ťwini, jak i w obu BJ czy Love avtually. Jego Valmont jest taki ┼Ťwie┼╝y, nie tak do ko┼äca zdegenerowany i zgodny z t─ů paskudn─ů epok─ů, czaru┼Ť, kt├│ry swoich podboj├│w dokonuje wy┼é─ůcznie przez czar i urok osobisty, najcz─Ösciej z hedonizmu. Kocha kobiety, chocia┼╝ ka┼╝d─ů inaczej.
Valmont Makovicha jest cyniczny a┼╝ do szpiku ko┼Ťci, jest z┼éy, on nie tyle uwodzi co poluje. Kobieta jest jedynie narz─Ödziem lub ofiar─ů. A co sie z ni─ů potem dzieje? A co to kogo obchodzi?
W zasadzie pak ma racje - Forman Valmonta lubi, a Frears troch─Ö mnie. Ale przedstawiaj─ůc sw├│j punkt widzenia - my r├│wnie┼╝ lubimy Valmonta Formana, a tego Frearsa - ju┼╝ nie. Zgodnie z duchem ksi─ůzki. Ale ksi─ů┼╝ki tez nie lubi─Ö big_smile

Stopka forum