Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#51 2006-10-18 08:29:52

pak4
U┐ytkownik

Re: Kontynuacja "Dumy..."

Nie czyta┼éem kontynuacji (i nie planuj─Ö). Ale czy ta ┼ézawo┼Ť─ç nie ┼Ťwiadczy o tym, jak rozumie si─Ö pisarstwo JA? Bo ja zaryzykuj─Ö twierdzenie, ┼╝e cho─ç ma┼éo kto o tym pami─Öta, to wcale nie jest ona powie┼Ťciopisark─ů 'romansow─ů' big_smile

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#52 2006-10-18 09:58:14

Balbina
U┐ytkownik

I własnie za to uwielbiam czytać JA ( nie cierpię romansideł).

Zastanawiaj─ůce jest dlaczego kontynuacje s─ů takie beznadziejne. Jak mo┼╝na tak rozumie─ç JA to w┼éa┼Ťnie jest dla mnie nie do poj─Öcia

szalej─ůca czterdziestka

#53 2006-10-18 10:11:23

AineNiRigani
U┐ytkownik

bo kontynuacje s─ů pisane w konwencji romansid┼éa big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#54 2006-10-18 10:59:42

Angel
U┐ytkownik

Za bardzo skupiaj─ů si─Ö na "uczuciowej stronie",zaniedbuj─ůc tym samym inne,nie mniej wa┼╝ne.

Angels falls down first...

#55 2006-10-18 11:19:59

pak4
U┐ytkownik

Ja bym powiedzia┼é, ┼╝e wprost wa┼╝niejsze. Owszem -- "Duma..." to do┼Ť─ç typowy romans. Ale "Emma", "Opactwo...", albo "Mansfield Park"? Nawet je┼Ťli w ka┼╝dej powie┼Ťci bohaterka szcz─Ö┼Ťliwie wychodzi za m─ů┼╝, to na ile te w─ůtki s─ů wa┼╝ne? ┼Üwietnie to pokazuje "Emma", gdzie w og├│le trudno m├│wi─ç o romansie Emmy i pana Kinghtley -- wskaz├│wki mamy g┼é─Öboko ukryte, oboje swoje uczucia odkrywaj─ů dopiero w ko┼äc├│wce. Emma i Frank to te┼╝ nie w─ůtek romansowy (przecie┼╝ Emma odnajduje we flircie jedynie rozrywk─Ö, a Frank -- alibii), za┼Ť historie Anny Smith s─ů tylko okazjami do prezentacji ludzkich typ├│w i ┼Ťrodowiskowych obyczaj├│w. W dodatku mamy komedi─Ö obyczajow─ů, ┼Ťci┼Ťle zwi─ůzan─ů ze swoj─ů epok─ů.

Tymczasem, jak widz─Ö -- filmy, a jak czytam -- kontynuacje r├│wnie┼╝, skupiaj─ů si─Ö na w─ůtkach romansowych. W filmach to rozumiem -- wymuszaj─ů one uproszczenie akcji, usuni─Öcie niekt├│rych w─ůtk├│w i wielu subtelno┼Ťci orygina┼éu, a je┼Ťli co┼Ť ma zosta─ç, to w┼éa┼Ťnie "historia romansowa". Ale kontynuacje? Tu forma nie nak┼éada takich ogranicze┼ä. Mo┼╝na przypuszcza─ç, ┼╝e trudno dzisiaj pisa─ç powie┼Ť─ç obyczajow─ů z pocz─ůkt├│w XIX wieku. Jednak twierdzi┼ébym ┼╝e g┼é├│wn─ů przyczyn─ů jest co┼Ť innego -- pojmowanie JA jako "pisarki gor─ůcej" (patrz. notka z ksi─ů┼╝ki do angielskiego zamieszczona przez Jeanne). Tw├│rcom kontynuacji w pami─Öci pozosta┼éa chyba jedynie og├│lnie pojmowana epoka, romansowy w─ůtek orygina┼éu i oczekiwanie wywo┼éania "gor─ůcych uczu─ç" mi─Ödzy bohaterami.

(No i wysz┼éo, ┼╝e potrafi─Ö pisa─ç o tym, czego nie znam, jak jaki┼Ť polityk :oops: )

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#56 2006-10-18 12:01:18

Marija
U┐ytkownik

Popieram Twoj─ů uwag─Ö odnosnie tych n─Ödznych namiastek, czyli kontynuacji-romanside┼é (i Aine te┼╝ ma racj─Ö). ┼╗eby napisa─ç solidny sequell, trzeba by po┼Ťwi─Öci─ç par─Ö ┼éadnych lat i wiader potu na zapoznanie si─Ö z epok─ů, a o to nie podejrzewa┼éabym pa┼ä-kontynuatorek. Zreszt─ů i tak pewne sprawy s─ů bezpowrotnie utracone: JA pisa┼éa z obserwacji, autopsji (ja bym te┼╝ mog┼éa o s─ůsiadach z autopsji...); wbrew wszelkim pozorom - bo to tak lekko nam si─Ö czyta itd. - my ju┼╝ nie jeste┼Ťmy w stanie wej┼Ť─ç w ┼Ťwiat sprzed 200 lat; nawet czasy pierwszej "Solidarno┼Ťci" do dla niekt├│rych StarTrek, a co m├│wi─ç o wcze┼Ťniejszych epokach roll

#57 2006-10-18 15:21:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

a czytali┼Ťcie Scarlett? To dobiero cha┼éa!!!

#58 2006-10-18 16:50:43

Angel
U┐ytkownik

Nie czyta┼éam i nie zamierzam. Dla mnie "Przemin─Ö┼éo z wiatrem" ko┼äczy si─Ö na s┼éowach "Pomy┼Ťl─Ö o tym jutro..." Reszta,jak s┼éusznie zauwa┼╝y┼é Szekspir powinna zosta─ç milczeniem wink

#59 2006-10-19 11:34:55

anika
U┐ytkownik

Masz ca┼ékowit─ů racj─Ö. Po co psu─ç sobie w┼éasne marzenia i gdybania co do dalszego ci─ůgu powie┼Ťci.

anika

#60 2006-10-20 14:39:53

HerMia
U┐ytkownik

Wystarczy tylko pu┼Ťci─ç wodze wyobra┼║ni...

#61 2006-10-20 15:28:57

anika
U┐ytkownik

Dokładnie smile

anika

#62 2006-10-20 21:12:03

Lilia
U┐ytkownik

Ja w┼éa┼Ťnie zabra┼éam si─Ö za czytanie Przemin─Ö┼éo z wiatrem, skoro tw├│rczo┼Ť─ç Jane Austen juz przerobi┼éam big_smile A co do Scarlett to ju┼╝ nie pierwszy raz s┼éysz─Ö niepochlebn─ů opini─Ö na temat tej kontynuacji, wi─Öc raczej jej nie przeczytam. Jednak pierwsza cz─Ö┼Ť─ç to pierwsza cz─Ö┼Ť─ç, co nie tyczy si─Ö oczywi┼Ťcie Mody na sukces smile

#63 2006-10-23 21:10:24

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ze Scarlett to jest tak, ┼╝e jest przegadana. I tom wlecze si─Ö w niesko┼äczono┼Ť─ç ( w filmie zrobiono niemal ca┼éy w I odcinku, aczkolwiek jeszcze go uproszczono big_smile) Za to ma zako┼äczenie i┼Ťcie harlekinowskie, motylki furgaj─ů to tu to tam big_smile
W II tomie co┼Ť si─Ö zaczyna dzia─ç (zaznaczam, ┼╝e nie przypominam sobie ┼╝adnego dziedzica), a Scarlett przechodzi metamorfoze. I ta metamorfoza mi nie pasuje. Scarlett by┼éa niczym dzika kotka - nieprzewidywalna, nieszablonowa. A ta kontynuacja jest tak sztampowa, tak typowa, ┼╝e ja wiedzia┼éam jak sie zako┼äczy ka┼╝dy w─ůtek.
Powiem tak - j─Özykowo czyta si─Ö ca┼ékiem nie┼║le (mam na my┼Ťli g┼é. II tom big_smile), ale nie ma ducha Margaret.

#64 2006-10-24 05:46:43

Angel
U┐ytkownik

Stylu pani Austen nie mo┼╝na naby─ç przez na┼Ťladownictwo. Jego po prostu trzeba mie─ç we krwi big_smile

#65 2006-10-24 14:08:36

Ulka
U┐ytkownik

Stylu pani Austen nie mo┼╝na naby─ç przez na┼Ťladownictwo. Jego po prostu trzeba mie─ç we krwi big_smile

oczywiscie, styl jest indywidualny, zwłaszcza JA smile
ale poza tym trudno wspolczesnej osobie wczuc sie w dziewietnastowieczne realia. myslimy zupelnie innaczej, inne mamy spojrzenie, doswiadczenie... tego sie nie da zaimplantowac..nawet jesli ktos WIE o tamtych czasach bardzo duzo. a wedlug mnie kontynuacje autorstwa E.Tennant sa pisane za bardzo"po naszemu"...a raczej po brukowcowemu...cos podobnego z watkami JA wyrabia sie w Bridget Jones.
a jesli chodzi o "zazdrosc"bodajze Julii Barett (niech mnie ktos poprawi jesli sie myle-czytalam juz dosc dawno) byla do przelkniecia dzieki temu ze autorka bardzo mocno trzymala sie pomysłow samej Jane Austen. az za bardzo. stylem ksiazka nie razi ale jest o tyle nudna o ile jest kalka D&U

"cierpliwo┼Ť─ç - spok├│j ┼╝e przecie┼╝ si─Ö stanie"
(Ks. J. Twardowski)

#66 2006-10-24 15:17:56

Lilia
U┐ytkownik

Ja niedawno ┼Ťci─ůgne┼éam sobie t─Ö uwsp├│┼écze┼Ťnion─ů wersj─Ö DiU. No c├│┼╝ kulawo wed┼éug mnie wyszed┼é ten film. Oczywiscie wszystkie postacie mia┼éy te same charaktery, jakie mia┼éy w ksi─ů┼╝ce, ale to ju┼╝ nie by┼éo to samo, nie by┼éo tej atmosfery co trzeba. Komu┼Ť kto nie lubi epoki w kt├│rej ┼╝y┼éa JA pewno spodoba┼éby si─Ö ten film, ale w─ůtpi─Ö ┼╝eby komu┼Ť z tego forum.

#67 2006-10-24 16:11:28

AineNiRigani
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o wsp├│┼éczesne wydanie dumy, to je┼Ťli masz na my┼Ťli te z 2003 r. to rzeczywi┼Ťcie kaszana, ale jest inna wsp├│┼éczesna wersja, w dodatku hinduska, kt├│ra jest wspania┼éa big_smile

Stopka forum