Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2006-03-26 18:32:40

Jeanne
U┐ytkownik

Re: Opactwo Northanger

Ja lubi─Ö w Katarzynie t─Ö niezdarno┼Ť─ç w zalotach do pana Tilneya. Chce uchodzi─ç za oboj─Ötn─ů, a robi wszystko by zwr├│ci─ç jego uwag─Ö. Np. usprawiedliwia si─Ö przed jego siostr─ů dlaczego odm├│wi┼éa mu ta┼äca na jednym z bal├│w (wcze┼Ťniej poprosi┼é j─ů pan Thorpe). Jest zabawna i bliska nam, bo cz─Östo kobiety b┼éa┼║ni─ů si─Ö przed wymarzonym facetem. big_smile

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#27 2006-03-26 19:15:17

AineNiRigani
U┐ytkownik

To tylko w romansach Barbary Cartland jest inaczej big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#28 2006-03-26 19:47:05

Diana
U┐ytkownik

A jak wygl─ůdaj─ů stosunki damsko- m─Öskie u pani Cartland, Aine? :?:

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#29 2006-03-26 21:13:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ona jest zawsze mlodziutka i niewinna niczym kwiatuszek. Czesto biedna.
On jest doswiadczonym wyg─ů salonowym, kt├│ry zakochuje sie w tej Jej dziewiczo┼Ťci i niedo┼Ťwiadczeniu.
Og├│lnie chyba najtandetniejszy chyba przyk┼éad romansu (albo inaczej m├│wi─ůc - naiwny, niczym dla XIX-wiecznych pensjonariuszek)

#30 2006-03-26 22:13:02

Jeanne
U┐ytkownik

A na czym jeszcze ta inno┼Ť─ç polega Aine? wink

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#31 2006-03-26 22:54:36

AineNiRigani
U┐ytkownik

A na czym jeszcze ta inno┼Ť─ç polega Aine? wink

Głównie na inteligencji autorki.
Jane nie by┼éa idiotk─ů, jej bohaterki zwykle r├│wnie┼╝ nie. Opactwo jest inne. To pasti┼╝ i jako taki rzadzi si─Ö innymi prawami.
Barbara hm... wielbicielka r├│zowego koloru, r├│zowego pudelka, r├│┼╝owego mercedesa, r├│┼╝owych w┼éos├│w. Wszystko mia┼éa na r├│zowo. W g┼éowie chyba te┼╝, st─ůd te jej romanse s─ů naiwne, pretensjonalne i moim zdaniem - napisane w kiepskim, tandetno-r├│┼╝owym stylu.

#32 2006-03-26 23:57:37

Diana
U┐ytkownik

Nic tylko po to si─Ögn─ů─ç! wink :twisted:

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#33 2006-03-27 01:04:20

GosiaJ
U┐ytkownik

Barbara hm... wielbicielka r├│zowego koloru, r├│zowego pudelka, r├│┼╝owego mercedesa, r├│┼╝owych w┼éos├│w. Wszystko mia┼éa na r├│zowo. W g┼éowie chyba te┼╝, st─ůd te jej romanse s─ů naiwne, pretensjonalne i moim zdaniem - napisane w kiepskim, tandetno-r├│┼╝owym stylu.

Chyba kiedy┼Ť co┼Ť czyta┼éam w m┼éodo┼Ťci ;-) Ale nic ju┼╝ nie pami─Ötam - chyba tylko tyle, ┼╝e te dziewicze bohaterki zawsze omdlewa┼éy w silnych ramionach machos - chyba czas co┼Ť przeczyta─ç ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#34 2009-01-22 20:17:09

ptasia
U┐ytkownik

Wykopuj─Ö w─ůtek o Opactwie, bo znalaz┼éam pewn─ů ciekawostk─Ö. Ot├│┼╝ przegl─ůdaj─ůc wpis o Anne Boleyn na ang. Wiki (po obejrzeniu do┼Ť─ç ┼Ťrednich Kochanic kr├│la; fu za t┼éumaczenie tytu┼éu The Other Boleyn Girl, nie mo┼╝na by┼éo da─ç Siostra kr├│lowej, jak tytu┼é ksi─ů┼╝ki? Natalie Portman za to IMHO ca┼ékiem dobra) klikn─Ö┼éam tu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Anne_Boleyn
na "Ancestors" (Przodków), dzięki czemu otworzyło mi się drzewo genealogiczne Boleyn/Howardów. I tam, w dolnym lewym rogu widzę:
28. Sir Philip Tilney (1437–c. 1453)[109]
    14. Sir Frederick Tylney[109]
    29. Isabel Thorp (?–1436)[109]
    7. Elizabeth Tilney (before 1462–1497)[107][108]
Co Wy na to? Przyznam, ze ten Frederick Tylney (Tilney) tu┼╝ nad Isabel Thorp[e] od razu rzuci┼é mi si─Ö w oczy. Czy to mo┼╝liwe, ┼╝e JA bawi┼éa si─Ö herbarzem, gdy pisa┼éa swoj─ů pierwsz─ů powie┼Ť─ç, czy przypadek? Swoj─ů drog─ů, czy ┼Ťw.p. pani Tilney i Genera┼é maj─ů w og├│le jakie┼Ť imiona w powie┼Ťci?

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#35 2009-01-22 20:29:03

Akaterine
Administrator

Jane w młodym wieku napisała "Historię Anglii oczami stronniczego, uprzedzonego i niedouczonego historyka", więc możliwe, że znała te nazwiska.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#36 2009-01-22 20:33:41

ptasia
U┐ytkownik

Akaterine napisa│:

Jane w młodym wieku napisała "Historię Anglii oczami stronniczego, uprzedzonego i niedouczonego historyka", więc możliwe, że znała te nazwiska.

Akaterine, no tak, zapomniałam smile Tym bardziej wydaje mi się to prawdopodobnym źródłem inspiracji.

I meant something less mournful, dearest...
Co┼Ť nieco┼Ť

#37 2009-01-23 08:23:20

pak4
U┐ytkownik

W historii Jane si─Ö bawi┼éa, ale na pewno si─Ö histori─ů oczyta┼éa wink

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#38 2009-07-05 19:13:35

Lady
U┐ytkownik

Opactwo jest moj─ů ulubiona powie┼Ťci─ů Jane Austen. Bardzo podoba mi si─Ö, ┼╝e w Opactwie Jane Austen wypowiada si─Ö nie tylko na temat historii, kt├│r─ů opisuje ale te┼╝ na inne tematy jak np. ganienia gatunku powie┼Ťci przez samych powie┼Ťciopisarzy ( uwielbiam tan fragment smile!!!). Bardzo podoba mi sie posta─ç Catherin- jest taka s┼éodka z tak wybuja┼é─ů wyobra┼║ni─ů smile. Wypowiada┼éam si─Ö ju┼╝ na ten temat ale powt├│rz─Ö, ┼╝e uwielbiam Henry'ego Tilney'a!
Podoba mi si─Ö te┼╝ pomys┼é napisania satyry na gotyckie powie┼Ťci. Osobi┼Ťcie ┼╝adnej nie czyta┼éam ale z tego co pisze Jane Austen wnioskuje, ┼╝e s─ů wyj─ůtkowo egzaltowane i tak sobie my┼Ťl─Ö, ┼╝e musz─Ö, musz─Ö ale to koniecznie musz─Ö przeczyta─ç przynajmniej jedn─ů z nich wink

#39 2009-07-07 10:15:10

anchema
U┐ytkownik

musia┼éam ostatnimi czasy przebrn─ů─ç przez mn├│stwo p.gotyckich z racji pisania pracy magisterskiej na ten temat i mog─Ö poleci─ç z p├│┼║niejszych Sheridana Le Fanu, bardzo fajnie si─Ö czyta, zw┼éaszcza "Stryj Silas" jest jawn─ů polemik─ů z A.Radcliffe, nawet przywo┼éuje j─ů kilka razy z imienia i nazwiska smile

Ostatnio edytowany przez anchema (2009-07-07 10:15:58)

Stopka forum