Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-09-14 10:41:03

Aga85
U┐ytkownik

Opactwo Northanger

Niedawno przeczyta┼éam "Opactwo Northanger". Czyta┼éam ju┼╝ wszystkie ksi─ů┼╝ki Jane Austen, ale "Opactwo..." mimo i┼╝ jest to powie┼Ťc mojej ulubionej autorki, wyda┼éo mi si─Ö takie nijakie. Mo┼╝e to za mocne s┼éowo, ale no c├│┼╝, musz─Ö przyznac, ┼╝e zbytni─ů sympati─ů do Katarzyny Morland, to nie zapa┼éa┼éam. Jestem ciekawa co Wy s─ůdzicie o tej ksi─ů┼╝ce. Jakie s─ů Wasze odczucia?
Pozdrawiam wink

#2 2005-09-15 11:07:27

fringilla
U┐ytkownik

Re: Opactwo Northanger

Heh, dyskutowa┼éy┼Ťmy o ten temat w w─ůtku o najmniej sympatycznej bohaterce chyba, oberwa┼éo si─Ö biednej Katarzynie.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#3 2005-09-15 11:48:13

Aga85
U┐ytkownik

No faktycznie, jest trochę postów o "Opactwie...", wczoraj jednak nie zwróciłam na to uwagi :oops:
Ja te┼╝ uwa┼╝am, ze Katarzyna Morland to najmniej sympatyczna bohaterka powie┼Ťci Austen. Chocia┼╝ zauwa┼╝y┼éam te┼╝, ┼╝e kilka naszych kole┼╝anek z forum wytypowa┼éo Emm─Ö... ale chyba tylko dlatego ( tak jak same przyzna┼éy ) ┼╝e rozczarowa┼éy si─Ö rol─ů Gwyneth Paltrow :?
Mnie osobi┼Ťcie podoba┼éa si─Ö ta ekranizacja. Musze jednak przyznac, ┼╝e niestety nie by┼éa ona najwierniejsza. W wielu miejscach odbiega┼éa od tre┼Ťci ksi─ů┼╝ki... jednak mimo to film ogl─ůda┼éo si─Ö ca┼ékiem przyjemnie.
No to teraz już całkowicie z "Opactwa..." przeszłam na "Emmę", ale to nie ważne. Brnę zatem dalej wink ... A jak Wam się podobała ekranizacja "Emmy" z Kate Beckinsale? I który z tych dwóch filmów bardziej przypadł Wam do gustu? Z Gwyneth czy z Kate?

#4 2005-09-15 14:06:59

fringilla
U┐ytkownik

A jak Wam się podobała ekranizacja "Emmy" z Kate Beckinsale? I który z tych dwóch filmów bardziej przypadł Wam do gustu? Z Gwyneth czy z Kate?

No, kochana na ten temat to nawet ankieta była ;-)

Pozdr. Agata
gg 5739618

#5 2005-09-15 14:48:38

Aga85
U┐ytkownik

Niestety a┼╝ tyle czasu ┼╝eby przegladac wszystkie posty, to nie mam. Jednak skoro wspomnia┼éa┼Ť o ankiecie, to przed chwil─ů poszuka┼éam i znalaz┼éam. We┼║ jednak pod uwag─Ö, ┼╝e jestem tu od lipca, a ostatni post w tej ankiecie, z tego co przed chwil─ů zauwa┼╝y┼éam by┼é w kwietniu. Musisz mi wi─Öc wybaczyc te ma┼ée niedoci─ůgni─Öcia, ale sama przyznasz, ┼╝e forum kwitnie - post├│w jest mn├│stwo, a Ci co s─ů tu w gruncie rzeczy od niedawna i jeszcze z braku czasu niezbyt regularnie - tak jak ja, niestety sad nie mog─ů wiedziec czy co┼Ť by┼éo p├│┼é roku temu czy nie :cry:
Ale dzi─Öki za wzmiank─Ö o tej ankiecie. Teraz ju┼╝ znam Wasze zdanie na temat tych dw├│ch ekranizacji "Emmy" smile

#6 2005-09-24 15:31:22

Admete
U┐ytkownik

Nie zgodz─Ö si─Ö z twierdzeniem, ┼╝e "Opactwo..." jest gorsze od pozosta┼éych powie┼Ťci Austen. Ta ksi─ů┼╝ka nie zawiera opisu tak skomplikowanego zwi─ůzku uczuciowego jak "Duma i uprzedzenie", nie jest tak zabawna jak "Emma" i bogata w szczeg├│┼éy obyczajowe jak "Mansfield Park",ale ma swoje zalety. Jest w du┼╝ej mierze parodystyczna i doceniam z┼éo┼Ťliwy humor w niej zawarty. :-) W tej akurat powie┼Ťci moja filologiczna cz─Ö┼Ť─ç natury a┼╝ skacze z rado┼Ťci na widok gier z czytelnikiem i literackiej ironii. To jest troch─Ö tak, jakby Austen pisa┼éa t─Ö powie┼Ť─ç nie ca┼ékiem na serio, jakby bawi┼éa si─Ö konwencj─ů powie┼Ťciow─ů. St─ůd te odwo┼éania do literatury gotyckiej, naiwna bohaterka, zwracanie si─Ö do czytelnika
( liczniejsze niż w pozostałych utworach).
Szczerze m├│wi─ůc w┼éa┼Ťnie w "Opactwie..." znajduj─Ö najwi─Öcej ulubionych fragment├│w na czele z tym: "Doprawdy, je┼Ťli bohaterki rozmaitych powie┼Ťci nie bed─ů sie nawzajem wspiera─ç, od kogo mog─ů si─Ö spodziewa─ç opieki i wzgl─Öd├│w?" :-) To prawie postmodernizm ;-D
Poza tym przyjrzyjcie si─Ö "przyja┼╝ni" panny Thorpe i Katarzyny i opisom Johna Thorpe'a - czysta ironia. :-) Niektore postaci s─ů tu schematyczne b─ůd┼║ przerysowane, po to by autorka mog┼éa wy┼Ťmia─ç pewne zachowania. Ca┼éa powie┼Ť─ç jest w┼éa┼Ťnie ironiczna.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#7 2005-11-18 17:59:10

Bonduelle
U┐ytkownik

"Opactwo" zdecydowanie nie ma na celu wywo┼éywania romantycznych wzrusze┼ä, sam w─ůtek mi┼éosny jest naszkicowany bardzo powierzchownie, ale ksi─ů┼╝ka cudownie pe┼éni funkcj─Ö dosmieszacza, na┼Ťmiewa si─Ö z typowych, idealizuj─ůcych romans├│w (z Udolpho na czele - czyta┼é kto┼Ť?) i za to j─ů bardz ceni─Ö big_smile

#8 2005-11-19 12:26:16

Diana
U┐ytkownik

"Tajemnice zamku U." rzeczywi┼Ťcie cz─Östo s─ů tam przywo┼éywane; akurat gdy czyta┼éam "ON", przerabia┼éam na uczelni przy jakiej┼Ť okazji powie┼Ť─ç A.Radcliffe i utw├│r JA idealnie mi si─Ö wpasowa┼é w ten czas. I rzeczywi┼Ťcie wi─Öcej si─Ö przy nim ┼Ťmia┼éam ni┼╝ wzrusza┼éam.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#9 2005-11-20 00:57:08

fringilla
U┐ytkownik

Bo romanse grozy sie strasznie niestety zestarza┼éay. Powie┼Ť─ç gotycka nie przetrwa┼éa pr├│by czasu. Ann Radcliffe i tak czyta sie lepiej niz nasz─ů Mostowsk─ů. Broni si─Ö tylko wci─ů┼╝ Mnich wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#10 2005-11-20 01:01:09

Bonduelle
U┐ytkownik

Niestety, teraz Udolpho nikogo nie przestraszy, tylko raczej rozbawi wink

#11 2005-11-30 13:32:36

aga
U┐ytkownik

Czyta┼éam po par─Ö razy wszystkie powie┼Ťci JA i o dziwo, wcale nie
odczuwa┼éam znudzenia przy lekturze "Opactwa". Czy to si┼éa przyzwyczajenia czy tylko urok JA? Nie, nawet my┼Ťl─Ö, ┼╝e "Opactwo",
gdyby zosta┼éo "przeniesione w czasie" do naszej wsp├│┼écze┼Ťno┼Ťci,
co si─Ö by okaza┼éo? Widzieliby┼Ťmy zwyczajnych m┼éodych nastolatk├│w,
prze┼╝ywaj─ůcych pierwsze uniesienia mi┼éosne, pierwsze do┼Ťwiadczenia
w kontaktach towarzyskich, poznawaj─ůcych milych i wrednych ludzi, itd.
Dzisiejsi nastolatkowie tak ┼éatwo ulegaj─ů urokom gwiazd filmowych, sportowych i muzycznych, a czy┼╝ inaczej zachowa┼éa si─Ö Katarzyna,
ulegaj─ůc mrocznemu klimatowi powie┼Ťci gotyckiej /prototyp naszej
powie┼Ťci sensacyjnej/? Przecie┼╝ ona p├│┼║niej si─Ö sama z siebie u┼Ťmia┼éa,
wspominaj─ůc te strachy!
No i te fałszywe przyjaciółki, jak Izabela, która manipuluje innymi, jak
jej to wygodnie. Ka┼╝da z nas tak─ů "przyjaci├│lk─Ö" mia┼éa, z kt├│r─ů nie chce
potem mie─ç nic wsp├│lnego.
A zabawa w Bath, gdy Katarzyna nie miała z kim tańczyć , czyż to
nie przypomina nam momentów, gdy na tańcach nie miał kto nas zaprosić? Nie brak takich "współczesnych" akcentów u JA, co dowodzi
niesmiertelno┼Ťci jej dzie┼é, nigdy nie tracacych aktualno┼Ťci.

#12 2005-11-30 16:56:47

Diana
U┐ytkownik

Aga, masz ca┼ékowit─ů racj─Ö. Rzeczywi┼Ťcie, te wymienione przez Ciebie sytuacje maj─ů bardzo cz─Östo swoje prze┼éo┼╝enie we wsp├│┼éczesno┼Ťci. I ta "najlepsza przyjaci├│┼éka" i ta┼äce-wszystko si─Ö zgadza! W┼éa┼Ťnie ta doza "normalno┼Ťci " i "codzienno┼Ťci" w utworach JA decyduje, moim zdaniem, o tak dobrym ich odbiorze w naszych czasach.

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#13 2005-12-24 23:22:03

Admete
U┐ytkownik

Aga z t─ů wsp├│┼éczesno┼Ťci─ů masz racj─Ö! Pomy┼Ťlcie - jest wsp├│┼é─çzesna interpretacja Emmy ( nie ogl─ůda┼éam jej ), to mo┼╝e kto┼Ť kiedy┼Ť pomy┼Ťli o uwsp├│┼écze┼Ťnionej wersji "Opactwa..."? ;-)
Swoj─ů drog─ů czyta┼éam gdzie┼Ť, ze Andrew Davis zabiera si─Ö za przerobienie "Rozwa┼╝nej i romantycznej" na serial dla BBC! To b─Ödzie co┼Ť :-) I ┼╝eby tak u nas pu┼Ťcili ostatni kostiumowy hit z Anglii - Bleak Hause wed┼éug powie┼Ťci Dickensa.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#14 2006-01-30 09:54:10

Maeve
U┐ytkownik

"Opactwo" zdecydowanie nie ma na celu wywo┼éywania romantycznych wzrusze┼ä, sam w─ůtek mi┼éosny jest naszkicowany bardzo powierzchownie, ale ksi─ů┼╝ka cudownie pe┼éni funkcj─Ö dosmieszacza, na┼Ťmiewa si─Ö z typowych, idealizuj─ůcych romans├│w (z Udolpho na czele - czyta┼é kto┼Ť?) i za to j─ů bardz ceni─Ö big_smile

"Tajemnice zamku U." rzeczywi┼Ťcie cz─Östo s─ů tam przywo┼éywane; akurat gdy czyta┼éam "ON", przerabia┼éam na uczelni przy jakiej┼Ť okazji powie┼Ť─ç A.Radcliffe i utw├│r JA idealnie mi si─Ö wpasowa┼é w ten czas. I rzeczywi┼Ťcie wi─Öcej si─Ö przy nim ┼Ťmia┼éam ni┼╝ wzrusza┼éam.

Bo romanse grozy sie strasznie niestety zestarza┼éay. Powie┼Ť─ç gotycka nie przetrwa┼éa pr├│by czasu. Ann Radcliffe i tak czyta sie lepiej niz nasz─ů Mostowsk─ů. Broni si─Ö tylko wci─ů┼╝ Mnich wink

O, nasi! big_smile Jak mi┼éo, ┼╝e kto┼Ť wie, kim jest Ann Radcliffe i czyta┼é "Mnicha" i Mostowsk─ů big_smile Moja krew wink
"Opactwo..." jest jedn─ů z moich ulubionych ksi─ů┼╝ek, u┼Ťmia┼éam si─Ö przy niej jak norka, zw┼éaszcza z opisanej przez JA z┼éo┼Ťliwo┼Ťci okolicznych rodzin, kt├│re akurat nie mia┼éy na zbyciu jakiego┼Ť baroneta.
Obawiam si─Ö, ┼╝e niekt├│rzy, kt├│rzy nie mieli do czynienia z gotycyzmem, mog─ů mie─ç niewielkie problemy ze zrozumieniem tej ksi─ů┼╝ki, w ko┼äcu to parodia konkretnego gatunku literatury.

#15 2006-01-31 22:55:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Maeve, polecam w dziale z artuku┼éami prace fringilli na temat powie┼Ťci gotyckiej. Naprawd─Ö rozja┼Ťnia nam, zwyk┼éym "lejkom" temat.
Pamietam, ze kiedys czytalam ze ON jest inne od wszystkich prac JA bo bylo pisane juz w nowej epoce Romantyzmu, poprzednie trzpiotowoscia przypominaly Oswiecenie. Fringilla wowczas powiedziala, ze to bzdura i napisala kilka zdan na temat powiesci gotyckiej, a potem popelnila ten artykul.
Mnie argumentacja w nim zawarta duzo bardziej przekonuje od tamtej ktora czytalam big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#16 2006-02-01 11:54:54

Maeve
U┐ytkownik

Czyta┼éam, a jak┼╝e, ale to moja tematyka jest big_smile Ko┼äcz─Ö w┼éa┼Ťnie polonistyk─Ö, powie┼Ťci gotyckie kocham, uwielbiam wr─Öcz niebotycznie, sama tekst na ten temat pope┼éni┼éam i w swym w┼éasnym mniemaniu uchodz─Ö za znawc─Ö tematu (przynajmniej cz─Ö┼Ťciowo). W ka┼╝dym razie na zaj─Öciach opcyjnych dotycz─ůcych powie┼Ťci gotyckich pan prowadz─ůcy czu┼é si─Ö zagro┼╝ony i kilka razy nie chcia┼é w og├│le ze mn─ů dyskutowa─ç :twisted:
Wyrazi┼éam tylko ubolewanie, ┼╝e mo┼╝na nie doceni─ç humoru JA z tego prostego powodu, ┼╝e nie mia┼éo si─Ö styczno┼Ťci z pani─ů Radcliffe czy Mostowsk─ů, o "Mnichu" nie wspominaj─ůc.

Pochwal─Ö si─Ö albo nara┼╝─Ö na krytyk─Ö. Zajrzyjcie tu:
http://www.sgi.uni.wroc.pl/sgi/artykul. … amp;nr=185
http://www.sgi.uni.wroc.pl/sgi/artykul. … amp;nr=206
http://www.sgi.uni.wroc.pl/sgi/artykul. … amp;nr=235
http://www.sgi.uni.wroc.pl/sgi/artykul. … amp;nr=301

Ostatnie na pewno Was zainteresuje :twisted:
Już odsłaniam plecy i czekam na pierwszy bat big_smile

#17 2006-02-01 17:29:21

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mnie si─Ö bardzo podoba. Styl ca┼ékowicie podchodz─ůcy pode mnie big_smile
Piszesz jakie┼Ť ksi─ůzki, planujesz mo┼╝e? Je┼Ťli tak - masz ju┼╝ jedna ch─Ötn─ů klientk─Ö big_smile

#18 2006-02-01 17:30:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

... bo pod k─ůtem merytorycznym nie bardzo mog─Ö oceni─ç. Jakby┼Ť napisa┼éa co┼Ť o bia┼éej broni - proszem ciem bardzo :twisted:

#19 2006-02-01 21:26:01

Maeve
U┐ytkownik

Na broni si─Ö nie znam za bardzo :oops: Ksi─ů┼╝ki te┼╝ nie planuj─Ö pisa─ç - felietony o wiele przyjemniejsze big_smile
Cieszę się, że się podobało big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile big_smile

#20 2006-02-01 22:25:03

AineNiRigani
U┐ytkownik

baaardzo (tutaj Aine bije gromkie brawo)

#21 2006-02-03 18:54:05

caroline
U┐ytkownik

Caroline do┼é─ůcza (klap, klap) big_smile

#22 2006-03-24 08:25:38

frycia
U┐ytkownik

Ja przyznam si─Ö, ┼╝e dopiero zacz─Ö┼éam czyta─ç Opactwo(zreszt─ů nie wiem dlaczego z takim po┼Ťlizgiem:) ale od samego pocz─ůtku zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e ta Powie┼Ť─ç JA r├│┼╝ni sie od poprzednich. Poczynaj─ůc od sposobu narrarcji do przedstawionego w ksi─ů┼╝ce ┼Ťwiata. Ka┼╝da strona, a┼╝ kipi od sarkazmu (no ale to przeciez to co tygryski lubi─ů najbardziej :twisted: ) Jeszcze nie skonczy┼éam czyta─ç wiec chwilowo wstrzymam si─Ö przed ocen─ů ko┼äcow─ů, ale czuj─Ö, ┼╝e nie b─Ödzie to chyba moja ulubiona powie

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

#23 2006-03-24 15:35:08

Bonduelle
U┐ytkownik

Ja ostatnio od┼Ťwie┼╝y┼éam sobie "Opactwo" i stwierdzam, ┼╝e lubi─Ö t─Ö powie┼Ť─ç coraz bardziej ^^ Wydaje mi si─Ö, ┼╝e w okresie wczesnom┼éodzie┼äczym kazda z nas mia┼éa co┼Ť z Katarzyny, naiwnej i entuzjastycznie do wszystkiegoi nastawionej.
No i kocham te kpiny z powie┼Ťci gotyckich big_smile

#24 2006-03-24 19:21:42

Gosia
U┐ytkownik

Dzieki za przypomnienie tego tematu, bo go wczesniej nie czytalam smile
Powiesci gotyckich za bardzo nie znam, ale niektore watki (okrutni mnisi i te dziewice wink mnie zafrapowaly, czy mozna to w ogole traktowac serio? wink
Artykuly, co to linki tu podane zostaly, interesujace i zabawnie napisane.
Teraz juz sobie Opactwo przypomnialam, bo czytalam dosc dawno.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#25 2006-03-26 17:43:29

frycia
U┐ytkownik

jestem ┼Ťwie┼╝o po przeczytaniu Opactwa i chocia┼╝ pomimo tego ┼╝e na pocz─ůtku ksi─ůzka mi nie podpasowa┼éa w trakcie czytania coraz bardziej sie do niej przekonywa┼éam, do tego stopnia, ┼╝e na koniec zapa┼éa┼éam pewn─ů sympati─ů dla Katarzyny( mo┼╝e raczej rodzajem lito┼Ťci z powodu jej g┼éupoty)

,, ┼╝ycie to ┼╝art i wszystko temu dowodzi" (GG)

Stopka forum