Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2005-11-11 14:25:16

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: M─Öskie postaci u Jane Austen

Mnie tam sie Edward nigdy nie podobal. Wolę pułkownika big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#27 2005-11-11 14:53:51

fringilla
U┐ytkownik

Pewnie że tak, ale nie powiesz Edward że nie był miły i zabawny...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#28 2005-11-11 14:58:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Mi┼éy mo┼╝e i tak, ale zabawny? Hmm. Jako┼Ť nie bardzo big_smile

#29 2005-11-11 15:02:18

fringilla
U┐ytkownik

Nakłada mi sie film...
Co do ksi─ů┼╝ki si─Ö k┼éoci─ç nie b─Öd─Ö, ale w filmie by┼é zabawny z ca┼é─ů pewno┼Ťci─ů.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#30 2005-11-11 15:07:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

W filmie - raczej tak. Tylko przez Hugh. W sumie tak sie zastanawiam czy on zagra┼é kiedy┼Ť co┼Ť sprzecznego z t─ů szufladk─ů, do kt├│rej zosta┼é wci┼Ťni─Öty?

#31 2005-11-11 15:27:11

fringilla
U┐ytkownik

Je┼Ťli tak, to na pewno zrobi┼é film klape wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#32 2005-11-11 16:51:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

Li i jedynie lol

#33 2005-11-12 09:20:03

Gabra
U┐ytkownik

Musz─Ö stan─ů─ç tutaj po stronie tego ksi─ů┼╝kowego Edwarda wi─Öc postanowi┼éam wklei─ç cytat, kt├│ry wed┼éug mnie jest idealnym po┼é─ůczeniem poczucia humoru, dystansu do siebie i autoironii:

Wreszcie wi─Öc, nie widz─ůc konieczno┼Ťci, bym si─Ö ima┼é jakiegokolwiek zawodu, gdy┼╝ mog─Ö by─ç szarmancki i szasta─ç pieni─Ödzmi zar├│wno w mundurze, jak w cywilu, wszyscy zgodnie doszli do wniosku, i┼╝ pr├│┼╝niactwo jest wyborem najw┼éa┼Ťciwszym i najszlachetniejszym, a ┼╝e osiemnastoletni m┼éodzieniec nie pragnie na og├│┼é pracy do tego stopnia, by mia┼é si─Ö oprze─ç namowom najbli┼╝szych do nier├│bstwa, zapisano mnie wi─Öc do Oksfordu i od tej chwili jeste przyk┼éadnym obibokiem

#34 2005-11-12 10:27:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dla mnie to ciut ma┼éo. Jedna jask├│┼éka wiosny nie czyni. Dla mnie to jedynie dowodzi, ┼╝e by┼é rozs─ůdny i potrafi┼é dokona─ç autoikrytyki (z elementami ironi), wynikaj─ůce z tego, ┼╝e by┼é do┼Ť─ç d┼éugo z dala od wp┼éyw├│w matki. Czy jest jeszcze gdziekolwiek jakikolwiek podobny fragment? Ale je┼Ťli kto┼Ť ma w sobie autoironi─Ö - wyp┼éywa ona niemal┼╝e w ka┼╝dym zdaniu - patrz Pan Bennet.

#35 2005-11-12 10:42:14

fringilla
U┐ytkownik

No wiedzia┼éam, wiedzia┼éam, ┼╝e to nie tylko za┼éuga Hugh, ┼╝e ksi─ůzkowy Edward te┼╝ by┼é fajny wink
Stanowczo musze sobie przypom,nie─ç RiR, ju┼╝ chyba z rok nie czyta┼éam! Dlatego nie myli mi sie, co by┼éo w filmie, a co w ksi─ů┼╝ce.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#36 2005-11-12 13:55:18

Gabra
U┐ytkownik

Dla mnie to ciut ma┼éo. Jedna jask├│┼éka wiosny nie czyni. Dla mnie to jedynie dowodzi, ┼╝e by┼é rozs─ůdny i potrafi┼é dokona─ç autoikrytyki (z elementami ironi), wynikaj─ůce z tego, ┼╝e by┼é do┼Ť─ç d┼éugo z dala od wp┼éyw├│w matki. Czy jest jeszcze gdziekolwiek jakikolwiek podobny fragment? Ale je┼Ťli kto┼Ť ma w sobie autoironi─Ö - wyp┼éywa ona niemal┼╝e w ka┼╝dym zdaniu - patrz Pan Bennet.

Widz─Ö, ┼╝e musz─Ö zn├│w interweniowa─ç wink

Nie miałem więc nic do roboty, chyba to tylko, żeby sobie wyobrażać, żem zakochany.

W ksi─ů┼╝ce znajduje si─Ö jeszcze wiele fragment├│w ┼Ťwiadcz─ůcych o poczuciu humoru Edwarda, zapraszam polecam wi─Öc ponown─ů lektur─Ö, a je┼Ťli i wtedy nie dojdziemy do porozumienia to chyba b─Ödziemy musia┼éy uzna─ç spraw─Ö za beznadziejn─ů i uzna─ç i┼╝ nasze rozumienie poczucia humoru i autoironii s─ů nieco inne.

#37 2005-11-12 14:24:53

AineNiRigani
U┐ytkownik

I na tym poprzesta┼ämy big_smile Chyba rzeczywi┼Ťcie inaczej pojmujemy te kwestie. Ksi─ů┼╝ke czyta┼éam ca┼ékiem niedawno (z okazji przeceny kupi┼éam sobie kolejny, ┼éadniejszy egemplarz. Z Emm─ů i Hugh na ok┼éadce big_smile I z tej okazji przeczyta┼éam). Nadal uwa┼╝am, ┼╝e tej papierowej postaci w stylu Jan Skrzetuski - Hugh da┼é odrobin─Ö ┼╝ycia. Dla mnie Edward jest myd┼ékiem, kt├│ry nie umie walczy─ç o swoje szcz─Ö┼Ťcie. Kt├│ry jest bezwolnym pantoflarzem i p├│jdzie tylko tam, gdzie go popchnie jaka┼Ť kobieta (bo wskazanie drogi, to jeszcze dla niego za ma┼éo). Kt├│ry sam nic nie zdzia┼éa, potem wykazuje jeszcze przynajmniej odrobin─Ö rozs─ůdku dokonuj─ůc jak┼╝e trafnej samoanalizy "by┼éem obibokiem..." "zakocha┼éem si─Ö z nud├│w" itp.
Jest miłym, fajnym, nie pozbawionym poczucia humoru, ale straszliwie nudnym pantoflarzem, któremu brakuje jednak konceptu.

#38 2005-11-18 18:21:51

Bonduelle
U┐ytkownik

Przede wszystkim uwielbiam Brandona (i ksi─ů┼╝kowego, i filmowego), ale trzeba przyzna─ç ┼╝e pan Knightley (a zw┼éaszcza kreacja Northama) jest nie do pogardzenia :] Lubi─Ö te┼╝ Edwarda, ale jako ┼╝e najpierw ogl─ůda┼éam film, to czytaj─ůc powie┼Ť─ç mog┼éam tak┼╝e ksia┼╝kowemu przypisywa─ç te filmowe cechy wink

Henry Tilney ca┼ékiem sympatyczny - tu si─Ö wy┼éami─Ö z panuj─ůcej na forum niech─Öci do ON wink Natomiast zupe┼énie nie przypadli mi do gustu faceci z Mansfield Park, kapitan Wentworth nie zachwyca.

#39 2005-12-01 23:10:04

Diana
U┐ytkownik

Ach, zdecydowanie pu┼ékownik Brandon najbardziej przypad┼é mi do gustu. Przedwczoraj obejrza┼éam 4 cz─Ö┼Ť─ç H.Pottera i na sceny ze Snape'em czeka┼éam z wyj─ůtkowym ut─Ösknieniem. Jest tam taki moment, gdzie m├│j "ukochany" profesor prowadzi lekcj─Ö, a Harry i Ron gadaj─ů bez ustanku, i wtedy on trzepie ich po g┼éowach i tak fajnie obci─ůga r─Ökawy przy swej szacie! No i to spojrzenie! To chyba jeden z lepiej dobranych aktor├│w w filmach na podstawie powie┼Ťci Jane Austen big_smile

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#40 2005-12-14 14:05:37

aga
U┐ytkownik

Mnie jednak najbardziej mi sie podobaj─ů Darcy i Knightley! Cho─ç jeden
jest nieco za dumny w obej┼Ťciu, a drugi za bardzo mo┼╝e bezpo┼Ťredni,
to jednak oni obaj maj─ů stabilny i porz─ůdny charakter, mo┼╝na na nich
liczy─ç w potrzebie. Umiej─ů zachowa─ç si─Ö w┼éa┼Ťciwie w danej sytuacji,
spiesz─ů si─Ö z pomoc─ů bez poganiania, doradz─ů i zgani─ů w razie czego,
pomoga biedniejszym od siebie, ale nie toleruj─ů intryg i oszustw.
Po prostu prawdziwi d┼╝entelmeni!
Lubi─Ö tak samo innych, jak plk Brandon, Edmund, Edward, ale troch─Ö mniej, s─ů ju┼╝ troch─Ö 'staro┼Ťwieccy'. S─ů mili, serdeczni i tak dalej, ale...
czasami spojrz─ů z odrobin─ů zgorszenia, jak ich luba co┼Ť 'przeskrobie'.
Mi si─Ö zdaj─ů zupe┼énie pozbawieni poczucia humoru, kt├│rego nie brak
Darcy'emu /ale w sarkastycznym wydaniu!/ no i Knightley'owi.

#41 2006-02-22 10:00:23

Mag
U┐ytkownik

Skoro napisa┼éy┼Ťcie kogo lubicie to teraz zmiana tematu

CZARNE CHARAKTERY!!!

Kto Waszym zdaniem jest najgorszy?
dla mnie bezapelacyjnie Willoughby!
Taki okrutny i wyrachowany i zły, przy nim Wickham to psotny chlopiec(Lidia sama pchała mu się w ręce).
Jeszcze brat pu┼éownika-┼Ťwinia.
a Wy jak my┼Ťlicie?

GG 6318358

#42 2006-02-22 10:51:33

Alison
U┐ytkownik

Genera┼é Tilney i jego starszy synu┼Ť te┼╝ nie lepszy. Ale on to stary, wyrachowany, ob┼éudny i wredny dziad! Nie znosz─Ö go! Za to jak potraktowa┼é Ka┼Ťk─Ö Morland na pal bym go wbi┼éa bez cienia lito┼Ťci. Twarda jestem dla takich typ├│w jak srogi Lu┼Ťnia :x

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#43 2006-02-22 11:04:11

Diana
U┐ytkownik

Stary Tilney faktycznie fa┼észywy dziad, natomiast z tych m┼éodszych to chyba jednak Wickham, kt├│ry z tak wielkim zadowoleniem by┼é w stanie zniszczy─ç szanse 5 panien na korzystny maria┼╝. Nie mia┼é cienia wyrzut├│w sumienia, a przy tym znajdowa┼é jak─ů┼Ť przyjemno┼Ť─ç w opowiadaniu o swym ci─Ö┼╝kim ┼╝yciu, co trafnie zauwa┼╝y┼é pan Bennet.

#44 2006-02-22 11:15:25

Alison
U┐ytkownik

Bra┼é na lito┼Ť─ç, stara sztuczka na kt├│r─ů niestety wi─Ökszo┼Ť─ç z nas sie nabiera. Paskudny by┼é to fakt, Willouby to samo, a m┼éody Elliot? Ale za to jacy ┼éadni ;-)
┼éadnemu to tak jako┼Ť ┼éatwiej wybaczy─ç.
A stary Elliot razem ze starym Tilneyem w jednym szeregu - do odstrzału!

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#45 2006-02-22 11:26:19

Diana
U┐ytkownik

Co┼Ť nie mamy szacunku do pokrytych siwizn─ů skroni? wink

#46 2006-02-22 11:30:53

Alison
U┐ytkownik

Na szacunek trzeba sobie zasłużyć godnym postępowaniem a nie tylko oszronionym łebkiem ;-)

#47 2006-02-22 11:40:52

Gosia
U┐ytkownik

Ja tu sie troche wylamie, jesli chodzi o "Emme". Widze ze wszystkim podoba sie Jeremy Northam jako Knightley. Faktycznie jest przystojny, i mnie sie takze podoba. Tylko dla mnie on wydaje sie nieco za mlody (jak rowiesnik Emmy, a przeciez chyba w powiesci byl starszy) i wlasnie zbyt przystojny.
Wedlug mnie cos w sobie i to cos pociagajacego i nieco mrocznego ma ten z drugiej wersji Emmy - Mark Strong.
Oczywiscie w pelni autorytatywnie wypowiem sie jak obejrze po sobie obie wersje. Pamietam, ze kiedys obejrzalam wersje z 1995 z Gwyneth, i czegos mi brakowalo i musialam obejrzec te z 1996.

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#48 2006-02-22 11:44:34

Alison
U┐ytkownik

Wiesz Gosiu, ┼╝e Ciebie r├│wnie┼╝ ┼é─ůczy g┼é─Öboka wi─Ö┼║ z autork─ů tych analitycznych artyku┼é├│w, niejak─ů Lis─ů W.? I to nie tylko w sprawie Colinowej ;-)

#49 2006-02-22 11:50:34

Gosia
U┐ytkownik

Och! Czyzby tez wolala Stronga od Northama?
Wyglada wiec na to, ze mamy podobne gusta big_smile
Jesli tak, to czy i tym razem zgadzasz sie z autorka?

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#50 2006-02-22 12:22:56

Alison
U┐ytkownik

Och! Czyzby tez wolala Stronga od Northama?
Wyglada wiec na to, ze mamy podobne gusta big_smile
Jesli tak, to czy i tym razem zgadzasz sie z autorka?

Jasne, ┼╝e si─Ö zgadzam, bo ona wprawdzie zachwyca si─Ö urod─ů i wdzi─Ökiem Northama, a Stronga ocenia jako powa┼╝niejszego, mo┼╝e zbyt smag┼éego ;-) ale przez t─ů powag─Ö, a nawet troch─Ö mroczno┼Ť─ç, w sumie znacznie bli┼╝szego ksi─ů┼╝kowej wizji bohatera. I ja jestem za. Poza tym obydwaj maj─ů pi─Ökne g┼éosy (to ju┼╝ moje w┼éasne zdanie), a g┼éos to dla mnie ju┼╝ po┼éowa spraw jak─ů mo┼╝e ze mn─ů za┼éatwi─ç m─Ö┼╝czyzna ;-)

Stopka forum