Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#176 2006-01-29 15:01:23

Alison
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Jednak my┼Ťl─Ö, ┼╝e gdyby nie afera z Lydi─ů i udzia┼é w niej Darcy'ego, tudzie┼╝ jego zmiana post─Öpowania, to ona by jednak z tej okazji nie skorzysta┼éa, bo by┼éa idealistk─ů co w realu nie zawsze jest gwarancj─ů szcz─Ö┼Ťcia... sad

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#177 2006-01-29 15:04:34

caroline
U┐ytkownik

Odmawiaj─ůc Darcy'emu Lizzy wybiera┼éa du┼╝o gorsz─ů opcj─Ö niz Charlotta - samotno┼Ť─ç (albo przynajmniej niepewno┼Ť─ç co do w┼éa┼Ťnej przysz┼éo┼Ťci) i ub├│stwo. Przecie┼╝ "nie wiedzia┼éa", ┼╝e Darcy o┼Ťwiadczy jej si─Ö ponownie, a ona gruntownie zmieni zdanie. To mog┼éa jej powiedzie─ç tylko JA big_smile

#178 2006-01-29 21:33:45

Ammit
U┐ytkownik

Prawda. Nie chciałabym być w jej sytuacji - znosić człowieka, którego się nawet nie szanuje neutral

Ma┼é┼╝e┼ästwo z rozsadku, ma┼é┼╝e┼ästwo bez mi┼éo┼Ťci - to nie zawsze jest z┼ée rozwi─ůzanie.
Ale ma┼é┼╝e┼ästwo bez mi┼éo┼Ťci z cz┼éowiekiem kt├│rego nie darzy si─Ö szacunkiem - moje wsp├│┼éczucie siega zenitu

Czasami to jest jedyne rozs─ůdne wyj┼Ťcie... Np. w dzsiejszych czasach kobieta nie ma sama szans na uutrzymanie si─Ö i tzw. godne ┼╝ycie. Nie zawsze uczucie jest odwzajemnione... Wi─Öc c├│┼╝ wtedy pozostaje...??

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#179 2006-01-29 21:35:17

Ammit
U┐ytkownik

Odmawiaj─ůc Darcy'emu Lizzy wybiera┼éa du┼╝o gorsz─ů opcj─Ö niz Charlotta - samotno┼Ť─ç (albo przynajmniej niepewno┼Ť─ç co do w┼éa┼Ťnej przysz┼éo┼Ťci) i ub├│stwo. Przecie┼╝ "nie wiedzia┼éa", ┼╝e Darcy o┼Ťwiadczy jej si─Ö ponownie, a ona gruntownie zmieni zdanie. To mog┼éa jej powiedzie─ç tylko JA big_smile

Ale Lizzy mia┼éa inny charakter. Nie ukrywa┼éa, ┼╝e wyjdzie za m─ů┼╝ tylko z mi┼éo┼Ťci i w zwi─ůzku z tym przewiduje by─ç star─ů pann─ů i opiekowa─ç si─Ö dzie─çmi Jane.... smile

~Ammit~
---------------

#180 2006-01-29 21:43:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja tam nie mam nic przeciwko ma┼é┼╝e┼ästwu bez mi┼éo┼Ťci, o ile b─Ödzie oparte na innych wa┼╝nych warto┼Ťciach, niekoniecznie materialnych.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#181 2006-01-29 21:49:02

Ammit
U┐ytkownik

Je┼╝eli ludzie dogaduj─ů si─Ö ze sob─ů i potrafi─ů ┼╝y─ç ze sob─ů to jak najbardziej smile Chocia┼╝ ja mimo wszystko jestem za mi┼éo┼Ťci─ů smile

~Ammit~
---------------

#182 2006-01-29 21:50:40

AineNiRigani
U┐ytkownik

Je┼╝eli ludzie dogaduj─ů si─Ö ze sob─ů i potrafi─ů ┼╝y─ç ze sob─ů to jak najbardziej smile Chocia┼╝ ja mimo wszystko jestem za mi┼éo┼Ťci─ů smile

Ja nie zawsze. Sama mi┼éo┼Ť─ç jest niczym. Musi z ni─ů i┼Ť─ç jeszcze co┼Ť wi─Öcej.

#183 2006-01-29 21:51:57

Ammit
U┐ytkownik

Oczywi┼Ťcie, wiem to po sobie i mog┼éabym tu nie jedno powiedzie─ç, ale to nie jest miejsce ku temu, poza tym nie b─Öd─Ö robi─ç offtopu smile

~Ammit~
---------------

#184 2006-01-30 16:33:04

Bonduelle
U┐ytkownik

Poza tym nie rozwiewajcie złudzeń wink

#185 2006-01-30 18:37:41

Maryann
U┐ytkownik

roll Trudno oczekiwać od Lizzy, żeby nie skorzystała ze swojej szansy.

Tyle, ┼╝e ona wcale nie chcia┼éa z niej skorzysta─ç - gdyby tak by┼éo, to przymkn─Ö┼éaby oczy na rewelacje Wickhama i zgodzi┼éa si─Ö ju┼╝ wtedy, gdy Darcy o┼Ťwiadcza┼é si─Ö jej po raz pierwszy. Sytuacja jej i Charlotty pod wieloma wzgl─Ödami by┼éa podobna - obie nie mia┼éy posagu, ani utytu┼éowanych krewnych, a w zwi─ůzku z tym - szans na dobr─ů parti─Ö. Lizzy jednak nie przysta┼éa nie tylko na propozycj─Ö pastora - co mo┼╝na by t┼éumaczy─ç tym, ┼╝e perspektywa stabilnej przysz┼éo┼Ťci nie rekompensowa┼éa jej wizji sp─Ödzenia reszty ┼╝ycia z pompatycznym, zadufanym w sobie durniem. Ona odrzuci┼éa znacznie wi─Öcej - bo przecie┼╝ Darcy by┼é nie tylko dziesi─Ö─ç razy zamo┼╝niejszy od Collinsa (i niezale┼╝ny od ┼╝adnej lady Katarzyny), ale r├│wnie┼╝ - pomijaj─ůc wszystkie wady - by┼éby znacznie bardziej warto┼Ťciowym partnerem ┼╝yciowym.
Ona jednak postawi┼éa na pryncypia - nie kocha┼éa go i nie powa┼╝a┼éa, wi─Öc wszystko inne nie mia┼éo znaczenia. I chyba Darcy j─ů za t─Ö decyzj─Ö szanowa┼é, gdy ju┼╝ och┼éon─ů┼é po pierwszym szoku.

#186 2006-01-30 19:51:04

Maryann
U┐ytkownik

┼╗e silniejsza i trwalsza - zgoda, ale ┼╝eby "z niczego"?

#187 2006-01-30 20:55:48

caroline
U┐ytkownik

Tyle, ┼╝e ona wcale nie chcia┼éa z niej skorzysta─ç - gdyby tak by┼éo, to przymkn─Ö┼éaby oczy na rewelacje Wickhama i zgodzi┼éa si─Ö ju┼╝ wtedy, gdy Darcy o┼Ťwiadcza┼é si─Ö jej po raz pierwszy. Sytuacja jej i Charlotty pod wieloma wzgl─Ödami by┼éa podobna - obie nie mia┼éy posagu, ani utytu┼éowanych krewnych, a w zwi─ůzku z tym - szans na dobr─ů parti─Ö. Lizzy jednak nie przysta┼éa nie tylko na propozycj─Ö pastora - co mo┼╝na by t┼éumaczy─ç tym, ┼╝e perspektywa stabilnej przysz┼éo┼Ťci nie rekompensowa┼éa jej wizji sp─Ödzenia reszty ┼╝ycia z pompatycznym, zadufanym w sobie durniem. Ona odrzuci┼éa znacznie wi─Öcej - bo przecie┼╝ Darcy by┼é nie tylko dziesi─Ö─ç razy zamo┼╝niejszy od Collinsa (i niezale┼╝ny od ┼╝adnej lady Katarzyny), ale r├│wnie┼╝ - pomijaj─ůc wszystkie wady - by┼éby znacznie bardziej warto┼Ťciowym partnerem ┼╝yciowym.
Ona jednak postawi┼éa na pryncypia - nie kocha┼éa go i nie powa┼╝a┼éa, wi─Öc wszystko inne nie mia┼éo znaczenia. I chyba Darcy j─ů za t─Ö decyzj─Ö szanowa┼é, gdy ju┼╝ och┼éon─ů┼é po pierwszym szoku.

Ot├│┼╝ to! I za to Lizzy nale┼╝y si─Ö szacuneczek.
Podoba┼é mi si─Ö fragment (nie przytocz─Ö dok┼éadnie, bo ju┼╝ nie mam ksi─ů┼╝ki) "nie mia┼éa w─ůtpliwo┼Ťci, co do odpowiedzi...", po wszystkich wyrzekaniach na zbli┼╝aj─ůc─ů si─Ö dramatyczn─ů sytuacj─Ö rodziny, po wszystkich "five thousand a year!", to zdanie zabrzmia┼éo naprawd─Ö mocno.

#188 2006-01-30 21:24:34

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja chyba zawsze bede na przek├│r big_smile

#189 2006-01-30 21:30:29

caroline
U┐ytkownik

To znaczy?

(Wiem, ┼╝e ju┼╝ kiedy┼Ť by┼éa dyskusja o Charlotcie, stara┼éam si─Ö nie wtr─ůca─ç, niech nowe u┼╝ytkowniczki te┼╝ sobie porozmawiaj─ů, ale czasem ci─Ö┼╝ko si─Ö powstrzyma─ç big_smile
Uznanie dla Lizzy nie oznacza pot─Öpienia Charlotty, ustalmy to ponownie. Dwie r├│┼╝ne postawy, ot co.)

#190 2006-01-30 22:27:38

AineNiRigani
U┐ytkownik

A bo jak wszyscy na Charlotte to ja na Lizzy, a jak wszyscy na Lizzy to ja na Charlotte.
Og├│lnie rzecz bior─ůc s─ů bliskie charaktery obu tych powstaci, wi─Öc ┼éatwo jest mi si─Ö wczu─ç to w jedn─ů to w drug─ů. Mam temperament i porywy uczu─ç Lizzy i praktyczne podej┼Ťcie do mi┼éo┼Ťci Charlotty big_smile

#191 2006-01-30 22:44:06

Ammit
U┐ytkownik

Każda z nich miała swoje racje, a poza tym jako przyjaciółki dobrze się uzupełniały smile

~Ammit~
---------------

#192 2006-02-05 14:50:18

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Gdyby Darcy naprawd─Ö nie by┼é zakochany, to nie ponowi┼éby swej pro┼Ťby. Kt├│ry facet o┼Ťwiadczy si─Ö po raz drugi, je┼Ťli pierwsze pro┼Ťba zosta┼éa w tak brutalny spos├│b odrzucona? lol A Lizzy strasznie du┼╝o ryzykowa┼éa, nie zgadzaj─ůc si─Ö, ale mo┼╝na to zrozumie─ç jako afekt osoby porywczej i nie darz─ůcej wtedy Darcy'ego wielkimi wzgl─Ödami...
A co do Charlotty, to musz─Ö dopisa─ç, i┼╝ r├│┼╝ni┼éa si─Ö od Lizzy i to na tyle w znacz─ůcym stopniu, ┼╝e z l─Öku o staropanie┼ästwo wysz┼éa za m─ů┼╝ za Collinsa, cho─ç z pewno┼Ťcia jej si─Ö nie podoba┼é ani troch─Ö. Lizzy by┼éa za to obstawa┼éa przy ma┼é┼╝e┼ästwie z mi┼éo┼Ťci i w┼éa┼Ťnie to j─ů r├│┼╝ni┼éo znacznie od Charlotty, cho─ç pod pozosta┼éymi wzgl─Ödami by┼éy do siebie do┼Ť─ç podobne.

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#193 2006-02-06 21:05:30

Julianna
U┐ytkownik

Nie zapominajmy, ┼╝e El┼╝bieta jest kobiet─ů m─ůdr─ů, energiczn─ů i wra┼╝liw─ů. Ja na jej miejscu r├│wnie┼╝ odrzuci┼éabym (w takich okoliczno┼Ťciach) awanse m─Ö┼╝czyzny, cho─ç to nie znaczy, ┼╝e nie p┼éaka┼éabym p├│┼║niej. Lizzy przecie┼╝ po jego wyj┼Ťciu przep┼éaka┼éa p├│┼é godziny, a smutna by┼éa przez kolejne tygodnie.

Tylko wiara prowadzi do cudu...

#194 2006-02-06 22:38:17

Alison
U┐ytkownik

Dziewczyny, nie zapominajcie, ┼╝e s─ů faceci, kt├│rzy m├│wi─ů: jeste┼Ť taka ┼Ťliczna jak si─Ö z┼éo┼Ťcisz wink
Mo┼╝e on w┼éa┼Ťnie po tych o┼Ťwiadczynach zakocha┼é si─Ö ju┼╝ bezapelacyjnie :-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#195 2006-02-07 16:36:57

Julianna
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e w┼éa┼Ťnie jest tak jak piszesz. Do tej pory nikt nie o┼Ťmieli┼é si─Ö mu sprzeciwi─ç - by┼é zbyt wysoko urodzony, zbyt wa┼╝ny, dumny i pewny siebie, no i zbyt bogaty. Pewnie wszystkie panny, kt├│re go otacza┼éy, chcia┼éy go "z┼éowi─ç". I pewno on o tym wiedzia┼é. Dlatego tak unika┼é nowych znajomo┼Ťci i tak gardzi┼é lud┼║mi. Po prostu widzia┼é ich interesowno┼Ť─ç. Lizzy go zaskoczy┼éa. By┼éa inna od wszystkich znanych mu do tej pory kobiet. Mia┼éa gdzie┼Ť jego maj─ůtek i pochodzenie. Widzia┼éa w nim po prostu cz┼éowieka. Z wadami i zaletami. Powiedzia┼éa jemu i jego ciotce, co my┼Ťli - nie poni┼╝aj─ůc si─Ö przy tym. Zachowuj─ůc swoj─ů dum─Ö i godno┼Ť─ç. To ca┼ékowicie zwali┼éo go z n├│g.

Tylko wiara prowadzi do cudu...

#196 2006-02-07 19:11:38

Maryann
U┐ytkownik

Mo┼╝e on w┼éa┼Ťnie po tych o┼Ťwiadczynach zakocha┼é si─Ö ju┼╝ bezapelacyjnie :-)

Patrz─ůc na Darcy'ego "przed" i "po" Hunsford zastanawia┼éam si─Ö, czasem, czy o┼Ťwiadczaj─ůc si─Ö El┼╝biecie po raz pierwszy on j─ů naprawd─Ö kocha┼é, czy te┼╝ by┼éo to raczej g┼é─Öbokie zauroczenie. Bo przecie┼╝ nawet prosz─ůc j─ů o r─Ök─Ö mia┼é przed oczami tylko w┼éasne uczucia i w┼éasne w─ůtpliwo┼Ťci.
Gdyby jednak to nie by┼éa mi┼éo┼Ť─ç, to chyba nie by┼éby zdolny do przyznania El┼╝biecie racji po tym, jak dosta┼é tak druzgoc─ůc─ů odpraw─Ö.
Mog┼éabym powiedzie─ç, ┼╝e o┼Ťwiadczaj─ůc si─Ö po raz pierwszy zachowa┼é si─Ö jak rozpieszczone dziecko - zachcia┼éo mu si─Ö zabawki, to chcia┼é j─ů sobie wzi─ů─ç. Dosta┼é po ┼éapach - i b┼éyskawicznie wydoro┼Ťla┼é.

#197 2006-02-07 19:25:29

Alison
U┐ytkownik

Poza tym taki co by si─Ö drugi raz nie o┼Ťwiadczy┼é po tak rzeczowym i logicznym uzasadnieniu odrzucenia nie by┼éby wart przyj─Öcia nawet za drugim razem :twisted:

#198 2006-02-07 21:09:04

izek
U┐ytkownik

a ja mam wrazenie, ┼╝e do Darcy'ego dotarlo najbardziej to co Lizzy powiedziala chyba na koncu - ┼╝e nie o┼Ťwiadczy┼é sie jak d┼╝entelmen. Musia┼éo go to nie┼║le trzepn─ů─ç...

gg 5425654

#199 2006-02-07 22:36:16

Alison
U┐ytkownik

I dobrze mu tak! My┼Ťla┼é, ┼╝e si─Ö nabierzemy na jego portfel i chat─Ö...
Jakby nie dosta┼é do wiwatu to by mu si─Ö ta w┼éa┼Ťciwa klapka nigdy nie "odemk┼éa" wink A tak Lizzy mu za nas wszystkie nawrzuca┼éa wink

#200 2006-02-07 23:22:45

AineNiRigani
U┐ytkownik

I dobrze mu tak! My┼Ťla┼é, ┼╝e si─Ö nabierzemy na jego portfel i chat─Ö...

Ech nie wszyscy potrafia wyciagnac wnioski...

Stopka forum