Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#151 2006-01-20 21:43:06

Bonduelle
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Ale pod koniec "Dumy" napisano, ┼╝e Kitty zacz─Ö┼éa wi─Öcej bywa─ç w wytwornym ┼Ťrodowisku i sta┼éa si─Ö nieco rozs─ůdniejsza... og├│lnie rzecz bior─ůc nie wiem czemu darz─Ö j─ů do┼Ť─ç du┼╝─ů sympati─ů wink

#152 2006-01-20 21:43:55

Diana
U┐ytkownik

Kitty, cho─ç starsza, ┼╝y┼éa w┼éa┼Ťciwie w cieniu m┼éodszej siostry. Tamtej wiele rzeczy fartem si─Ö udawa┼éo, a Kitty- nie. I nieraz p┼éaka┼éa z tego powodu- po prostu ze z┼éo┼Ťci!

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#153 2006-01-20 21:46:27

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Cofnę się troszkę znacznie do przodu...[Eee.. wiem, to głupie, niestylistyczne zdanie, ale wiemy o co chodzi. wink] Mary i Darcy wypowiedzieli takie dwa, wazne zdania, które mam zanotowane w pamięci i ktore uważam mogłyby uchodzić za miano uniwersalnych sentencji:

Darcy:
"Nie ma nic bardziej zwodniczego nad pozory skromno┼Ťci. Cz─Östo jest to tylko oboj─Ötno┼Ť─ç wobec opinii ludzkiej, a czasami zamaskowana pycha."

Mary:
"Pr├│┼╝no┼Ť─ç i duma to rzeczy ca┼ékiem r├│┼╝ne, cho─ç s┼éowa te cz─Östo s─ů u┼╝ywane jednoznacznie. Mo┼╝na by─ç dumnym, nie b─Öd─ůc przy tym pr├│┼╝nym. Duma zwiazana jest z tym, co sami o sobie my┼Ťlimy, pr├│┼╝no┼Ť─ç za┼Ť z tym, co chcieliby┼Ťmy, ┼╝eby inni o nas my┼Ťleli."

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#154 2006-01-20 22:08:12

Ammit
U┐ytkownik

Kobietom wydaje si─Ö, ┼╝e uwielbienie istotnie co┼Ť znaczy
M─Ö┼╝czy┼║ni robi─ů wszystko, co mog─ů, by kobietom tak si─Ö wydawa┼éo

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#155 2006-01-21 09:36:13

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

No wi─Öc w┼éa┼Ťnie.
A wracaj─ůc do poprzednich zda┼ä uwa┼╝am, ┼╝e pan Darcy tak naprawd─Ö nie by┼é pr├│┼╝ny, gdy┼╝ nie dba┼é o to, co my┼Ťl─ů o nim ludzie - a mieli zdanie przecie┼╝ nieciekawe. Dopiero po poznaniu Lizzy robi┼é co┼Ť w tym kierunku, ale jest to usprawiedliwione, poniewa┼╝ zakocha┼é si─Ö.
No i na pewno nie by┼é pr├│┼╝ny w wielkim stopniu, gdy┼╝ nigdy nie dawa┼é upustu swej fa┼észywej skromno┼Ťci - wola┼é by─ç dumny.

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#156 2006-01-21 15:47:27

Ammit
U┐ytkownik

Ja nigdy nie uważałam, że był próżny - raczej dumny i miał o sobie bardzo wysokie mniemanie - czasem się zastanawiam, czy troszkę nie zbyt wysokie smile

~Ammit~
---------------

#157 2006-01-21 16:08:50

caroline
U┐ytkownik

W tych rozdzia┼éach jest jeden z moich ulubionych cytat├│w: "Jeden dosta┼é ca┼é─ů dobro─ç, a drugi ca┼éy jej poz├│r", o Wickhamie i Darcy'm oczywi┼Ťcie.

#158 2006-01-21 20:27:10

Maryann
U┐ytkownik

No i ta autoironia El┼╝biety:
"A mimo to m─ůdr─ů by┼éo rzecz─ů powzi─ů─ç do niego tak g┼é─Öbok─ů i bezpodstawn─ů odraz─Ö. Jaka to ostroga dla inteligencji, jaka okazja dla okazania dowcipu! Mo┼╝na bezustannie kogo┼Ť zniewa┼╝a─ç nie m├│wi─ůc przy tym ani jednego sprawiedliwego s┼éowa."

#159 2006-01-21 22:54:50

caroline
U┐ytkownik

A my j─ů podziwiamy za b┼éyskotliwo┼Ť─ç i rozs─ůdek big_smile ┼éadny mi rozs─ůdek!

#160 2006-01-22 17:18:16

Maryann
U┐ytkownik

Podobno niekt├│rzy uwa┼╝aj─ů, ┼╝e niekosekwencja jest urocz─ů rzecz─ů u (pi─Öknej) kobiety...

#161 2006-01-22 17:41:46

AineNiRigani
U┐ytkownik

Podobno niekt├│rzy uwa┼╝aj─ů, ┼╝e niekosekwencja jest urocz─ů rzecz─ů u (pi─Öknej) kobiety...

U brzydkiej traktowana jest zwykle w kategoriach głupoty :twisted:

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#162 2006-01-22 17:57:44

Maryann
U┐ytkownik

Jakby na potwierdzenie tej tezy Charlotta, konsekwentnie zmierzaj─ůc─ů do wyznaczonego celu, by┼éa niew─ůtpliwie nie┼éadn─ů pann─ů, kt├│rej rzeczywi┼Ťcie nikt o g┼éupot─Ö nie oskar┼╝a┼é. No, z wyj─ůtkiem pana Benneta, kt├│ry na wiadomo┼Ť─ç o jej zar─Öczynach z pastorem stwierdzi┼é, ┼╝e Charlotta jest r├│wnie niem─ůdra jak jego ┼╝ona. Ale to ju┼╝ troch─Ö inna bajka.

#163 2006-01-28 18:54:02

Ammit
U┐ytkownik

Ja uwa┼╝am, ┼╝e Charlotta mimo wszystko mia┼éa jakie┼Ťtam powody, kt├│re mo┼╝e wydawa┼éy si─Ö innym b┼éache, dla niej byly istotne... I jestem sk┼éonna j─ů zrozumie─ç - to mog┼éa by─ç dla niej jedyna szansa...

~Ammit~
---------------

#164 2006-01-28 20:15:41

Diana
U┐ytkownik

Ja r├│wnie┼╝ tak my┼Ťl─Ö. Kobita nie by┼éa ju┼╝ taka m┼éoda, jeszcze troch─Ö i straci┼éaby wszelkie szanse na korzystny maria┼╝. Zosta┼éaby star─ů pann─ů, ale my┼Ťl─Ö, ┼╝e ba┼éa si─Ö te┼╝ pozosta─ç w domu rodzinnym do ko┼äca swych dni. Chcia┼éa by─ç wreszcie na "swoim", a ┼╝e nie by┼éa romantyczk─ů, lecz realistk─ů- to i ┼éatwiej jej to przysz┼éo. Mo┼╝e i dzi┼Ť zdarzaj─ů si─Ö takie panie?

#165 2006-01-28 20:36:00

Bonduelle
U┐ytkownik

Oj s─ů, znam par─Ö kobiet, kt├│re s─ů w swoich zwi─ůzkach z braku innego pomyslu na ┼╝ycie neutral

#166 2006-01-28 21:13:29

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ┼╝e nie by┼éa romantyczk─ů, lecz realistk─ů- to i ┼éatwiej jej to przysz┼éo. Mo┼╝e i dzi┼Ť zdarzaj─ů si─Ö takie panie?

Zdarzaj─ů, chocia┼╝ wcale nie odbieram takiego zachowania jako wady big_smile

#167 2006-01-28 21:15:35

Bonduelle
U┐ytkownik

C├│┼╝, rzeczywi┼Ťcie "not all of us can afford to be romantic" - a Charlotte mia┼éa t─Ö zalet─Ö, ┼╝e umia┼éa si─Ö cieszy─ç tym, co mia┼éa (w przeciwie┼ästwie do np. pani Bovary)

#168 2006-01-28 21:59:48

Alison
U┐ytkownik

Rozumiem post─Öpowanie Charlotty, szczeg├│lnie wczuwaj─ůc sie w tamte realia, ale to dla mnie posta─ç najbardziej tragiczna w ca┼éej powie┼Ťci. To jej "zach─Öcanie" m─Ö┼╝a do pracy w ogrodzie, do wizyt w Rosings, byle jak najrzadziej go widywa─ç. Straszne takie ┼╝ycie. Bezpieczne, ale przera┼╝aj─ůce...

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#169 2006-01-28 22:01:04

Bonduelle
U┐ytkownik

Prawda. Nie chciałabym być w jej sytuacji - znosić człowieka, którego się nawet nie szanuje neutral

#170 2006-01-28 22:05:21

AineNiRigani
U┐ytkownik

Prawda. Nie chciałabym być w jej sytuacji - znosić człowieka, którego się nawet nie szanuje neutral

Ma┼é┼╝e┼ästwo z rozsadku, ma┼é┼╝e┼ästwo bez mi┼éo┼Ťci - to nie zawsze jest z┼ée rozwi─ůzanie.
Ale ma┼é┼╝e┼ästwo bez mi┼éo┼Ťci z cz┼éowiekiem kt├│rego nie darzy si─Ö szacunkiem - moje wsp├│┼éczucie siega zenitu

#171 2006-01-28 22:57:08

Alison
U┐ytkownik

W tym kontek┼Ťcie r├│wnie tragiczn─ů postaci─ů jest pan Bennet, o┼╝eniony z piekn─ů ale bezgranicznie g┼éupi─ů pann─ů. ┼╗yciow─ů pomy┼ék─Ö troch─Ö rekompensowa┼éy mu tylko dwie starsze c├│rki, a mimo to jego nigdy nie by┼éo mi ┼╝al tak jak Charlotty. Za┼éo┼╝yl sobie ten p┼éaszczyk prze┼Ťmiewcy i "┼╝y┼é po to by sprawia─ç rado┼Ť─ç s─ůsiadom" swoimi dziwactwami, poza tym potem bywa┼é sobie niezapowiedziany w Pemberley i chyba w ko┼äcu spad┼é na cztery ┼éapy, ale Charlotta....nad ni─ů nigdy nie przestan─Ö si─Ö u┼╝ala─ç.

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#172 2006-01-29 11:26:08

Diana
U┐ytkownik

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e Charlotta posz┼éa troch─Ö na ┼éatwizn─Ö, ale to by┼éa jej decyzja i chyba rozumia┼éa, ┼╝e musi ponie┼Ť─ç jej konsekwencje. Pan Bennet uleg┼é natomiast w m┼éodo┼Ťci wdzi─Ökom weso┼éej i pewnie do┼Ť─ç ┼éadnej przysz┼éej pani B. Nie by┼éo mu tak ┼║le w tym stadle, ale po prostu opami─Ötanie i tak przysz┼éo za p├│┼║no. A sama musz─Ö przyzna─ç, ┼╝e z dwojga bohater├│w- pani Bennet i pana Colllnsa, chyba jednak wol─Ö t─Ö pierwsz─ů. Mo┼╝e on by┼é ┼Ťmieszniejszy, ale potrafi┼é te┼╝ by─ç momentami bardzo m┼Ťciwy i z┼éo┼Ťliwy. :twisted:

#173 2006-01-29 12:03:36

Alison
U┐ytkownik

Nie nazwa┼éabym tego ┼éatwizn─ů. Raczej by┼éa do b├│lu realistk─ů i wybra┼éa bycie szanowan─ů cho─ç niezbyt szcz─Ö┼Ťliw─ů m─Ö┼╝atk─ů ni┼╝ czekaj─ůc─ů bez skutku na wielk─ů mi┼éo┼Ť─ç star─ů pann─ů. Chyba po prostu nie oczekiwa┼éa zbyt wiele od ┼╝ycia i umia┼éa docenia─ç to co da┼é jej los. Mia┼éa przynajmniej sw├│j salonik do wy┼é─ůcznej dyspozycji :? Zawsze si─Ö pociesza┼éam, ┼╝e mo┼╝e potem urodzi┼éa dzieci i odnalaz┼éa swoje szcz─Ö┼Ťcie.

#174 2006-01-29 14:06:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

na temat ┼éatwizny Charlotty juz dosc ostro dyskutowalimy i ja podzielam zdanie Alison. Charlotta wybra┼éa du┼╝o trudniejsz─ů drog─Ö ni┼╝ Lizzy. Moiim zdanie je┼Ťli ju┼╝ mierzymy takimi kategoriami, to Lizzy posz┼éa na ┼éatwizn─Ö

#175 2006-01-29 14:28:46

Bonduelle
U┐ytkownik

roll No, Lizzy była w tej komfortowej sytuacji, że znalazł się bogaty, zakochany kawaler, więc nie ma sensu porównywać tych dwóch postaci.

Trudno oczekiwać od Lizzy, żeby nie skorzystała ze swojej szansy.

Stopka forum