Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#126 2005-12-31 10:17:51

caroline
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Wczesna utrata rodzic├│w to nie by┼éo nic niezwyk┼éego w tamtych czasach, poza tym Darcy od dzieci┼ästwa przygotowywany by┼é do roli w┼éa┼Ťciciela ziemskiego. ┼Üwietnie zreszt─ů wywi─ůzywa┼é si─Ö ze swoich obowi─ůzk├│w. Nie dostrzegam objaw├│w traumy w jego zachowaniu. On chyba po prostu by┼é troch─Ö sztywny i zamkni─Öty w sobie i jak ka┼╝demu introwertykowi wydawa┼éo mu si─Ö, ┼╝e otoczenie widzi i wie na jego temat wi─Öcej ni┼╝ w rzeczywisto┼Ťci widzia┼éo. Poza tym jednak by┼é pr├│┼╝ny i spodziewa┼é si─Ö, ┼╝e El┼╝bieta nawet je┼Ťli go nie kocha, zgodzi si─Ö na ma┼é┼╝e┼ästwo ze wzgl─Ödu na sytuacj─Ö rodziny i perspektyw─Ö awansu spo┼éecznego.

#127 2005-12-31 10:41:50

Maryann
U┐ytkownik

Darcy straci┼é ojca oko┼éo pi─Ö─ç lat przed akcj─ů "DiU", wi─Öc mia┼é wtedy 23 lata. Wydaje mi si─Ö, ┼╝e trudno to uzna─ç za "wczesn─ů utrat─Ö". Nie wiemy, co prawda nic na temat tego, kiedy zmar┼éa jego matka (mo┼╝e przy urodzeniu Georgiany?), ale mam wra┼╝enie, ┼╝e to z ojcem by┼é znacznie bardziej zwi─ůzany - m├│wi o nim z takim szacunkiem i mi┼éo┼Ťci─ů.
Zgadzam si─Ö z Caroline, ┼╝e Darcy by┼é po prostu troch─Ö nie┼Ťmia┼éy. a z tego powodu sztwyny i zamkni─Öty w sobie. Uczony przy tym od dziecka o wyj─ůtkowo┼Ťci swojej pozycji i godno┼Ťci rodziny stara┼é si─Ö tym bardziej sprosta─ç swojej roli, a to z pewno┼Ťci─ů nie dodawa┼éo mu swobody obej┼Ťcia, kt├│rej chyba zazdro┼Ťci┼é Bingleyowi. I to (opr├│cz "pi─Öknych czu") na pocz─ůtku zwr├│ci┼éo jego uwag─Ö na El┼╝biet─Ö.

Admete, a'propos ksi─ů┼╝ki - nazywa si─Ö "Darcy's Diary". Kupi┼éam j─ů ca┼ékiem niedawno w Amazonie skuszona entuzjastycznymi recenzjami, ale szczerze m├│wi─ůc, rozczarowa┼éam si─Ö. Darcy jest jaki┼Ť nijaki i opisuje swoj─ů histori─Ö w do┼Ť─ç beznami─Ötny spos├│b, jakby m├│wi┼é o zupe┼énie innej osobie. Jako┼Ť znacznie bardziej "przemawia" do mnie "Fitzwilliam Darcy, Gentleman" Pameli Aidan. Wspomina┼éam o niej kiedy┼Ť na tym forum. Niedawno ukaza┼é si─Ö trzeci tom, wi─Öc teraz jest ju┼╝ ca┼éo┼Ť─ç.

#128 2006-01-02 18:40:08

Diana
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o scen─Ö pierwszych o┼Ťwiadczyn Darcy'ego, to El┼╝bieta, mimo ogromnego zdumienia, ca┼éy czas pozostaje przytomna, z wielk─ů dok┼éadno┼Ťci─ů wylicza wszystkie minusy, jakie dostrzega w osobie adoratora oraz ca┼éej tej sytuacji, czyli:
-jego nieuprzejme zachowanie podczas tak wa┼╝nego momentu jak o┼Ťwiadczyny
-ingerencja w zwi─ůzek Jane i Bingley'a
-zachowanie wobec Wickhama (wed┼éug ├│wczesnych wiadomo┼Ťci Lizzy na temat obu m─Ö┼╝czyzn)
-duma i arogancja pana Darcy'ego, zaobserwowana w trakcie ich ca┼éego okresu znajomo┼Ťci.
To wszystko (plus rzeczy, kt├│rych nie wypada┼éo powiedzie─ç, takie jak patrzenie z g├│ry wraz z pann─ů Bingley na s─ůsiedztwo Netherfield) wyliczy┼éa El┼╝bieta bardzo skrupulatnie. A na koniec doda┼éa te nieprzyjemne s┼éowa, kt├│re Darcy zapami─Öta┼é tak dok┼éadnie: "Wiedzia┼éam, ┼╝e jest pan ostatnim na ┼Ťwiecie cz┼éowiekiem, kt├│rego by┼éabym sk┼éonna po┼Ťlubi─ç."
W swoim p├│┼║niejszym li┼Ťcie r├│wnie skrupulatnie szlachcic przedstawi┼é swoje stanowisko w ka┼╝dej z tych spraw; bynajmniej si─Ö nie usprawiedliwia┼é. My┼Ťl─Ö, ┼╝e ta doza uczciwego spojrzenia na w┼éasn─ů osob─Ö przez pana Darcy'ego w tym momencie powie┼Ťci daje do my┼Ťlenia czytelnikowi i nieco ┼éagodzi jego obraz, ukszta┼étowany w poprzednich rozdzia┼éach. Podczas drugich o┼Ťwiadczyn m┼éodzi narzeczeni b─Öd─ů ponownie rozpatrywa─ç swe ka┼╝de s┼éowo podczas tamtej burzliwej rozmowy w domu Collins├│w. I to z detalami-co za pami─Ö─ç!

Czym jest ┼╝ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#129 2006-01-03 07:22:15

Anonymous
GoŠ

Je┼Ťli Darcy nie wspomina o matce- z pewno┼Ťci─ů jest to b.bolesne miejsce w jego ┼╝yciu.
Wyrzuca sobie niezbyt pilne opiekowanie si─Ö siostr─ů, nie wiemy na ile s┼éuszne, pewnie spowodowa┼é to nadmiar gospodarskich obowiazk├│w.
My┼Ťl─Ö, ┼╝e otwarto┼Ť─ç El┼╝biety pozwoli┼éa mu u┼Ťwiadomi─ç sobie jego trudn─ů sytuacj─Ö, przyzna─ç si─Ö do s┼éabo┼Ťci, wreszcie m├│g┼é zej┼Ť─ç z "piedesta┼éu", na kt├│rym postawi┼éa go sytuacja maj─ůtkowa, znalaz┼é kogo┼Ť, kto wspar┼é go szczerze w mi┼éo┼Ťci i odpowiedzialno┼Ťci za wymagajac─ů pokierowania, siostr─Ö.
Pytanie- na ile El┼╝bieta mog┼éa unie┼Ť─ç ten problem? Ale ona mia┼éa przynajmniej wsparcie" ┼╝yciowej" przyjaci├│┼éki, mi┼éo┼Ť─ç si├│str i obojga rodzic├│w.

#130 2006-01-15 17:52:12

caroline
U┐ytkownik

To mo┼╝e XXXVI-XL :?:

Rozdzia┼éy spokojne, na otrz─ů┼Ťni─Öcie si─Ö z szoku smile (wyczucie dramaturgii u JA jak wiadomo na pi─ůteczk─Ö)

1. refleksje El┼╝biety po li┼Ťcie
2. powr├│t do Longbourne
3. El┼╝bieta zwierza si─Ö Jane, postanawiaj─ů nie wyjawia─ç brudnych sprawek Wickhama

#131 2006-01-16 21:09:55

Admete
U┐ytkownik

Ja jeszcze kr├│tko nawi─ů┼╝─Ö do listu pana Darcy'ego. Moim skromnym zdaniem jest mistrzowsko napisany. Przeczyta┼éam go teraz dok┼éadnie i jak na d┼éoni widz─Ö, ┼╝e Darcy rozumowa┼é w sprawie Jane bardzo logicznie. Mia┼é co prawda mylny obraz rzeczywisto┼Ťci, bo nie zna┼é prawdziwych fakt├│w, ale zrobi┼é, co uwa┼╝a┼é za s┼éuszne. Odci─ůgn─ů┼é Bingley'a od ma┼é┼╝e┼ästwa z kobiet─ů pochodz─ůc─ů z gorzej usytuowanej rodziny, z kobiet─ů, kt├│ra go najpewniej nie kocha┼éa. Wyra┼║nie daje do zroumienia, ┼╝e gdyby widzia┼é uczucie ze strony Jane - nie interweniowa┼éby tak mocno.
Co do kolejnych rozdzia┼é├│w to nasz┼éa mnie ogromna, wr─Öcz nieprzeparta ch─Ö─ç, ┼╝eby waln─ů─ç Lidi─Ö w ten g┼éupi ┼éeb ;-) Mo┼╝e by si─Ö w ko┼äcu przymkn─Ö┼éa - dopiero teraz widz─Ö jak dobrze pokazali t─Ö posta─ç tw├│rcy najnowszej D&U. Postrzelona trzpiotka. Jej zachowanie w gospodzie i potem w domu wo┼éa o pomst─Ö do nieba. I w zasadzie nie r├│┼╝ni si─Ö od naszych wsp├│┼éczesnych dziewcz─ůtek tego typu. Gdyby ┼╝y┼éa dzi┼Ť, by┼éaby "flamingiem" ;-). To znaczy chud─ů lasencj─ů w r├│┼╝owym lub bia┼éym ubranku, my┼Ťl─ůca tylko o imprezach i podrywie ;-)
┼╗al mi El┼╝biety - prze┼╝y┼éa emocjonalny szok w trakcie o┼Ťwiadczyn Darcy'ego, a potem przekona┼éa si─Ö, ┼╝e nie jest tak dobra w obserwacji natury ludzkiej, jak s─ůdzi┼éa. By┼éa naprawd─Ö zdruzgotana i upokorzona.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#132 2006-01-18 19:24:56

Maryann
U┐ytkownik

jak na d┼éoni widz─Ö, ┼╝e Darcy rozumowa┼é w sprawie Jane bardzo logicznie. Mia┼é co prawda mylny obraz rzeczywisto┼Ťci, bo nie zna┼é prawdziwych fakt├│w, ale zrobi┼é, co uwa┼╝a┼é za s┼éuszne. Odci─ůgn─ů┼é Bingley'a od ma┼é┼╝e┼ästwa z kobiet─ů pochodz─ůc─ů z gorzej usytuowanej rodziny, z kobiet─ů, kt├│ra go najpewniej nie kocha┼éa.

I na w┼éasne ┼╝yczenie omal nie znalaz┼é si─Ö potem w diabelnie niezr─Öcznej sytuacji. Bo za┼é├│┼╝my, ┼╝e El┼╝bieta zgodzi┼éaby si─Ö zosta─ç ┼╝on─ů Darcy'ego. Jak na wiadomo┼Ť─ç o tym ┼Ťlubie zareagowa┼éby Bingley? Czy chcia┼éby nadal utrzymywa─ç kontakty z facetem, kt├│ry wmawia┼é mu, ┼╝e zwi─ůzek z tak─ů rodzin─ů to katastrofa i dla w┼éasnego dobra powinien zapomnie─ç o Jane, po czym sam zrobi┼é co┼Ť wr─Öcz przeciwnego?

#133 2006-01-18 20:36:05

Admete
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö, ┼╝e w takiej sytuacji Darcy wyzna┼éby swoje winy przyjacielowi i uzyska┼é w ko┼äcu przebaczenie. Tak przecie┼╝ sta┼éo si─Ö p├│┼║niej.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#134 2006-01-18 21:04:48

Maryann
U┐ytkownik

Tyle, ┼╝e "p├│┼║niej" Bingley by┼é ju┼╝ szcz─Ö┼Ťliwym narzeczonym Jane i to szcz─Ö┼Ťcie troch─Ö zmniejszy┼éo uraz─Ö - Darcy zreszt─ů sam m├│wi┼é El┼╝biecie, ┼╝e Bingley by┼é z┼éy, gdy us┼éysza┼é o jego niecnych machinacjach, a przebaczy┼é mu z ca┼éego serca po tym, jak Jane przyj─Ö┼éa jego o┼Ťwiadczyny.

#135 2006-01-18 23:07:51

Anonymous
GoŠ

Ale przecie┼╝ w takiej sytuacji, jak─ů przedstawi┼éa┼Ť nic nie sta┼éoby na przeszkodzie, by Darcy tak samo naprawi┼é sw├│j b┼é─ůd - w ko┼äcu jego przyjaciel i siostra narzeczonej na pewno cz─Östo by si─Ö spotykali. Ostatecznie zako┼äczy┼éoby si─Ö wszystko szcz─Ö┼Ťliwie. Przecie┼╝ chyba Darcy spe┼éni┼éby ┼╝yczenia ukochanej wzgl─Ödem szcz─Ö┼Ťcia jej siostry, a Bingley potrafi┼é wybacza─ç.
Admete

#136 2006-01-20 21:07:29

Maryann
U┐ytkownik

Gdzie┼Ť pod koniec "DiU", wkr├│tce po o┼Ťwiadczynach Bingleya, po rozmowie z siostr─ů El┼╝bieta cieszy si─Ö, bo "Bingley nie zdradzi┼é udzia┼éu przyjaciela w ca┼éej sprawie, cho─ç bowiem Jane by┼éa niezwykle szlachetna i ┼éatwo puszcza┼éa wszelkie ludzkie winy w niepami─Ö─ç, w tym przypadku mog┼éaby si─Ö jednak uprzedzi─ç do Darcy'ego."
Zdolno┼Ť─ç wybaczania te┼╝ ma swoje granice.

#137 2006-01-20 21:20:04

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

3. El┼╝bieta zwierza si─Ö Jane, postanawiaj─ů nie wyjawia─ç brudnych sprawek Wickhama

I tu uwa┼╝am, ┼╝e ich post─Öpowanie by┼éo jak najbardziej s┼éuszne, patrz─ůc z perspektywy przysz┼éych wydarze┼ä. Gdyby wszyscy dowiedzieli si─Ö o Wickhamie, nie doprowadzono by do wyjazdu Lydii i potem jej ucieczki, co r├│wnoznacznie eliminowa┼éoby pomoc Darcy'ego i Lizzy nie mia┼éaby kolejnego, wa┼╝nego powodu, aby jej szacunek i podziw dla Fitzwilliama wzr├│s┼é.

Cho─ç sercem rz─ůdz─ů nierzadko
złoto i drogie kamienie,
lecz słówko uprzejme i gładkie
w wi─Ökszej jest mocy i cenie.
-------------------------------------
Z bajki przybyłam, w bajce żyję i do bajki odejdę...
Damnat quod non intelligunt..

#138 2006-01-20 21:22:38

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Choć bowiem Jane była niezwykle szlachetna i łatwo puszczała wszelkie ludzkie winy w niepamięć, w tym przypadku mogłaby się jednak uprzedzić do Darcy'ego."
Zdolno┼Ť─ç wybaczania te┼╝ ma swoje granice.

My┼Ťl─Ö, ┼╝e w przypadku Jane by┼éoby to niemo┼╝liwo┼Ťci─ů. Pr├│bowa┼éa nawet usprawiedliwia─ç Wickhama i samego Bingley'a, kt├│ry wyjecha┼é na tak d┼éugo i niemal pogodzi┼éa si─Ö z utrat─ů ukochanego, pomimo cierpienia i nie s─ůdz─Ö, aby kiedykolwiek mog┼éaby si─Ö uprzedzi─ç do Darcy'ego, a ju┼╝ szczeg├│lnie po tym, gdyby i tak wysz┼éa za m─ů┼╝ za Charlesa. roll

złoto i drogie kamienie,

#139 2006-01-20 21:22:56

Bonduelle
U┐ytkownik

Hah, fajnie to zabrzmia┼éo tongue "Jane, nie r├│bmy nic z t─ů wiedz─ů, bo to by zmniejszy┼éo atrakcyjno┼Ť─ç fabu┼éy powie┼Ťci, kt├│rej jeste┼Ťmy bohaterkami" roll (odbija mi)

#140 2006-01-20 21:23:11

Ammit
U┐ytkownik

Inna kwestia, to fakt, ┼╝e Darcy opisa┼é jej t─ů histori─Ö w pewnym zaufaniu licz─ůc na jej dyskrecj─Ö...

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ┼Ťwiat jest w sercach tych, kt├│rzy nas kochaj─ů...

#141 2006-01-20 21:24:41

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

I dyskrecja zosta┼éa dotrzymana, pomijaj─ůc Jane. A wi─Öc wszystko i tak jest w porz─ůdku. wink

złoto i drogie kamienie,

#142 2006-01-20 21:26:05

Bonduelle
U┐ytkownik

W ko┼äcu Jane i Lizzy to nie Lydia i Kitty, kt├│re czerpa┼éyby wielk─ů rado┼Ť─ç z rozg┼éaszania tego typu wie┼Ťci wink

#143 2006-01-20 21:27:38

Ammit
U┐ytkownik

NO na pewno, ale tak do ko┼äca nie ufa┼éam Jane... Czasem, nawet nie w przyp┼éywie z┼éej woli, a przypadkiem cz┼éowiek cosik k┼éapnie... I robi si─Ö przykra sytuacja... Wi─Öc ja wychodz─Ö z za┼éo┼╝enia, ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť prosi mnie o dyskrecj─Ö, to staram si─Ö to zachowa─ç TYLKO dla siebie smile

~Ammit~
---------------

#144 2006-01-20 21:30:26

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Apropos młodszych sióstr... Rozbawiła mnie riposta pana Benneta, po tym, gdy Lydia uciekła, a zwracał się akurat do Kitty:
- Gdyby┼Ť ty pojecha┼éa do Brighton! Nie pu┼Ťci┼ébym ci─Ö nawet do Eastburne, nie da┼ébym pi─Ö─çdziesi─Öciu funt├│w, ┼╝e nie uciekniesz. [...] Bale b─Öd─ů surowo zabronione, chyba ┼╝e b─Ödziesz ta┼äczy┼éa zawsze z kt├│r─ů┼Ť ze swych si├│str. I nie ruszysz si─Ö z domu, p├│ki nie dowiedziesz, ┼╝e ka┼╝dego dnia potrafisz sp─Ödzi─ç rozs─ůdnie cho─çby dziesi─Ö─ç minut.
Kitty, która wzięła to wszystko na serio, zaczęła płakać.
- Dobrze, ju┼╝ dobrze - pociesza┼é j─ů - nie b─ůd┼║ taka nieszcz─Ö┼Ťliwa. Je┼Ťli przez dziesi─Ö─ç lat b─Ödziesz si─Ö zachowywa┼éa przyzwoicie, zabior─Ö ci─Ö do teatru."

lol lol

złoto i drogie kamienie,

#145 2006-01-20 21:33:23

Ammit
U┐ytkownik

To było bezbłędne lol lol lol
Ale nie wiem czy to tylko moje wrażenie ale Kitty była taka troszkę nadwrażliwa, wiele rzeczy brała dosłownie i nie raz płakała...

~Ammit~
---------------

#146 2006-01-20 21:35:35

Mrs_Darcy
U┐ytkownik

Hmm.... Nie zauwa┼╝y┼éam, ┼╝eby Kitty by┼éa a┼╝ tak wylewna. Natomiast na pewno trzy m┼éodsze siostry by┼éy g┼éupiutkie niczym g─ůski. Lydia - zbyt swawolna, Kitty - bo ┼éazi┼éa za ni─ů jak fan za idolem i Mary - bo wiecznie si─Ö m─ůdrzy┼éa. Pogratulowa─ç, tylko pogratulowa─ç dzieci, lol

złoto i drogie kamienie,

#147 2006-01-20 21:36:52

caroline
U┐ytkownik

Yyyyyyy ten, tego, nie chc─Ö zrz─Ödzic, ale mo┼╝e nie uprzedzajmy fakt├│w...

#148 2006-01-20 21:38:41

Ammit
U┐ytkownik

Jak się przyjrzeć to da się to zauważyć - może wylewna nie była, ale ze wszystkich sióstr najbardziej dawała wszystko po sobie poznać smile No... Może to tylko taka interpretacja reżysera smile

~Ammit~
---------------

#149 2006-01-20 21:38:57

Bonduelle
U┐ytkownik

Kitty chyba przede wszystkim nie wiedzia┼éa, jaka chce by─ç i we wszystkim na┼Ťladowa┼éa Lydi─Ö hmm

A Mary... cóż... po prostu była za brzydka żeby być popularna, to oddała się nauce wink

#150 2006-01-20 21:41:15

Ammit
U┐ytkownik

Wg. mnie Kitty by┼éa po prostu zagubiona - Lizzy i Jane by┼éy sobie bardzo bliskie, Mary ┼╝y┼éa w ┼Ťwiecie tej swojej nauki i w sumie by┼éa troszk─Ö zahukana przez Lydi─Ö - ko┼äcu pami─Ötajmy, ┼╝e to ona by┼éa ulubienic─ů matki, kt├│ra jej na wszystko pozwala┼éa smile

~Ammit~
---------------

Stopka forum