Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#551 2006-04-13 22:59:56

Caitriona
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Uwielbiam ta piosenkę i ten filmik! Raz dziennie musze to usłyszeć, żeby funkcjonować wink

To ju┼╝ chyba uzale┼╝nienie wink Sk─ůd ja to znam... Ale jakie przyjemne uzale┼╝nienie big_smile

Hehe. Wiem - uzalezni┼éam si─Ö, ale jako┼Ť nie bardzo chce mi si─Ö z tym walczy─ç. Ciekawe czemu? Tylko moja rodzinka jako┼Ť dziwnie na mnie patrzy... wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#552 2006-04-13 23:22:49

Narya
U┐ytkownik

Hehe. Wiem - uzalezni┼éam si─Ö, ale jako┼Ť nie bardzo chce mi si─Ö z tym walczy─ç. Ciekawe czemu? Tylko moja rodzinka jako┼Ť dziwnie na mnie patrzy... wink

Ja si─Ö z tym kryj─Ö - jak na razie w miar─Ö skutecznie. I dobrze, bo rodzinka by we mnie zw─ůtpi┼éa, jakby odkryli, co si─Ö za mn─ů dzieje 8O
Chocia┼╝ ju┼╝ wiedz─ů, ┼╝e si─Ö w JAKIM┼Ü filmie zadu┼╝y┼éam i ┼╝e sp─Ödzam wi─Ökszo┼Ť─ç dnia przed komputerem wink Tylko nie wiedz─ů, ┼╝e wtedy, je┼Ťli nie ogl─ůda GO, to albo jestem Tutaj, albo poszukuj─Ö r├│┼╝no┼Ťci na temat. Mam nadziej─Ö, ┼╝e szczeg├│┼é├│w nie poznaj─ů...

Caitri a walczy─ç na razie ani my┼Ťl─Ö8)

#553 2006-04-13 23:29:04

Caitriona
U┐ytkownik

Caitri a walczy─ç na razie ani my┼Ťl─Ö8)

I dobrze! big_smile

Ja już odkryłam karty, a raczej zostałam przydybana na wpatrywaniu się w ekran komputerka, na którym był Mr Thornton... Ale co tam, raz się żyje!

Eee, Kazik nas zabije, offtopik sie zrobił...

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#554 2006-04-13 23:33:57

Narya
U┐ytkownik

Eee, Kazik nas zabije, offtopik sie zrobił...

Ups :oops: Przepraszamy ┼éadnie. Ja to na razie wsz─Ödzie i zawsze o N&S my┼Ťl─Ö i jako┼Ť zapomnia┼éam, ┼╝e to nie ten w─ůtek :oops:
Obiecju─Ö popraw─Ö smile
Zmykam do N&S...

#555 2006-04-14 00:01:33

ewelinka
U┐ytkownik

tak Trzykrotko to bardzo prawdopodobne.... w ko┼äcu mi┼éo┼Ť─ç jest "┼Ťlepa"

No c├│┼╝ mi┼éo┼Ť─ç jest naprawd─Ö "┼Ťlepa" smile a tak na serio to moim zdaniem Jane by┼éa naiwna i ┼éatwowierna( uwierzy┼éaby we wszystko) ale trzeba przyzna─ç,┼╝e Bingley te┼╝ nie by┼é lepszy wi─Öc pasuj─ů do siebie wink

#556 2006-04-14 07:24:41

Kika
U┐ytkownik

┼╝e Bingley te┼╝ nie by┼é lepszy wi─Öc pasuj─ů do siebie

pasuj─ů pasuj─ů... zreszt─ů sama JA m├│wi o tym ustami Pana Benneta wink
i mo┼╝e tu jest w┼éa┼Ťnie rozwi─ůzanie smile

gg 2775021

#557 2006-04-19 14:08:52

aga
U┐ytkownik

Nie, jako┼Ť nie widz─Ö Jane jako ┼éatwowiernej i naiwnej, to zbyt uproszczone
okreslenie! Trzeba wzi─ů─ç pod uwag─Ö, ┼╝e to by┼éy INNE czasy, m┼éode
panienki by┼éy wychowywane w jednym celu - zam─ů┼╝p├│j┼Ťcia. Nie dyskutowa┼éy
nad zwyczajami, konwenensami, itp., a musia┼éy jedynie im si─Ö podporz─ůd-
kowa─ç. A przede wszystkim wymaganiom swych rodzic├│w, kt├│rzy cz─Östo
wręcz narzucali wybranych przez siebie kandydatów na męża. Państwo
Benett nie byli pod tym względem despotami, ale to pan Benett decydował,
a tu jak widzimy, dawa┼é c├│rkom ca┼ékowit─ů swobod─Ö, w przeciwie┼ästwie do
jego żony, której zdania w ogóle córki nie brały pod uwagę.
Jane niejako w naturalny sposób "skojarzona" z Bingleyem, zakochała się
w nim, ale daleko jej było do intryg, czy manipulowania ukochanym, wręcz
tego nie cierpiała. Ale to nie znaczy, że była głupia czy łatwowierna, ale
widziała w ludziach same zalety, była zawsze uprzejma, ale niestety skryta,
a to zmyli┼éo np. Darcy'ego, kt├│ry pos─ůdzi┼é j─ů o osch┼éo┼Ť─ç. Jane nie by┼éa
osob─ů wylewn─ů, trzeba bylo czasu, aby j─ů lepiej pozna─ç. Zwr├│─çcie uwag─Ö,
┼╝e nawet takie "wydry" jak siostry Bingleya, jako┼Ť nie wy┼╝ywa┼éy si─Ö na Jane, szanuj─ůc niejako jej pow┼Ťci─ůgliwy charakter, b─Öd─ůcy niejako ponad
intrygi. A za to bez skrupułów używały sobie na Elżbiecie, ale ta nie była
im dłużna!

#558 2006-04-19 18:41:23

izek
U┐ytkownik

zgadzam si─Ö z Tob─ů Aga, ┼╝e Jane by┼éa jakby skojarzona z Bingleyem - my┼Ťl─Ö, ┼╝e przez to, ┼╝e w niej jako jedynej z tamtego towarzystwa ┼é─ůczy┼éo si─Ö zar├│wno uroda (z tego co pami─Ötam to Jane by┼éa idealna wg kanon├│w urody swoich czas├│w), jak i mi┼ée usposobienie oraz dobre maniery.

Jednak co do Bingley'├│wien to nie s─ůdz─Ö ┼╝eby j─ů szanowa┼éy. My┼Ťl─Ö, ┼╝e pogardza┼éy ni─ů tak samo jak reszt─ů - tyle, ┼╝e nie za to jaka jest, ale za to jacy s─ů jej krewni i znajomi...
Mam wra┼╝enie jednak, ┼╝e to jakby w dobrym tonie by┼éo ┼╝eby znalaz┼éy sobie jak─ů┼Ť mi┼é─ů "przyjaci├│┼ék─Ö", zw┼é. ┼╝e by┼éa to osoba bez niewyparzonej buzi, jak np.Lizzy wink i og├│lnie bardzo popularna.

gg 5425654

#559 2006-04-19 18:48:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

szczegolnie ze Jane mogla byc po prostu pozyteczna. Z taka naiwnoscia jest wymarzon─ů ofiara, kim┼Ť kto da si─Ö wielokrotnie wykorzysta─ç.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#560 2006-04-19 19:00:31

izek
U┐ytkownik

da si─Ö wykorzysta─ç i jeszcze za to przeprosi... :?

gg 5425654

#561 2006-04-19 19:36:55

AineNiRigani
U┐ytkownik

i to jest cala jane

#562 2006-04-19 19:53:11

izek
U┐ytkownik

a zastanawia┼éy┼Ťcie si─Ö jaki bidny by┼é Bingley tak naprawd─Ö?
patrz─ůc na swoje siostry, widzia┼é przecie┼╝ co si─Ö liczy - widz─ůc wybranka najstarszej czyli pana Hursta, trudno m├│wi─ç o jakim┼Ť megauczuciu... s┼éysz─ůc co m├│wi─ů mi─Ödzy sob─ů o Lizzy czy nawet Jane mimo ┼╝e niby j─ů lubi┼éy, trudno o wiar─Ö w szczero┼Ť─ç...
musia┼é by─ç wi─Öc chyba nieco przestraszony ┼╝e jego te┼╝ co┼Ť takiego czeka. ┼╗ona co go ┼éapie dla pieni─Ödzy lub pozycji kt├│r─ů sobie wyrobi┼é.
My┼Ťlicie, ┼╝e on i inni m─Ö┼╝czy┼║ni w DiU mieli takie dylematy?
Rzecz jasna opr├│cz Collinsa bo on dobrze wiedzia┼é jaki zaszczyt zrobi kt├│rej┼Ť pani samym sob─ů wink

gg 5425654

#563 2006-04-19 20:57:06

Maryann
U┐ytkownik

Ja tak w og├│le si─Ö zastanawiam, jak on si─Ö w tej rodzinie uchowa┼é - taki szczery, bezinteresowny i ┼╝yczliwy wobec ca┼éego ┼Ťwiata? Jak rodze┼ästwo mo┼╝e by─ç tak do siebie niepodobne? Chyba, ┼╝e obie siostrzyczki nasi─ůkn─Ö┼éy t─ů wielkopa┼äsk─ů pogard─ů w najgorszym wydaniu pobieraj─ůc edukacj─Ö w tej "jednej z najlepszych prywatnych szk├│┼é w Londynie".
A co do dylemat├│w zwi─ůzanych z powodami, dla kt├│rych zawiera si─Ö ma┼é┼╝e┼ästwo - na pewno je mieli. Wystarczy przypomnie─ç Darcy'ego, jak broni si─Ö przed awansami panny Bingley i jak (pomijaj─ůc metody) pr├│buje ustrzec przyjaciela przed ma┼é┼╝e┼ästwem dla pieni─Ödzy. Na pewno te┼╝ bardzo mu le┼╝a┼éa na sercu przysz┼éo┼Ť─ç m┼éodszej siostry, kt├│rej maj─ůtek m├│g┼é skusi─ç niejednego ┼éowc─Ö posag├│w, co Wickham udowodni┼é a┼╝ nadto dobitnie.

#564 2006-04-19 21:11:40

izek
U┐ytkownik

no tak
to jest jedna z wad posiadania pozycji i pieni─Ödzy
trudno o ufno┼Ť─ç w szczere intencje innych...

gg 5425654

#565 2006-04-19 21:18:32

Maryann
U┐ytkownik

┼Ümiem podejrzewa─ç, ┼╝e w tzw. "wielkim ┼Ťwiecie" szczere wyra┼╝anie intencji w og├│le nie by┼éo dobrze widziane.

#566 2006-04-19 21:19:38

izek
U┐ytkownik

co prawda to prawda

gg 5425654

#567 2006-04-19 21:36:47

Maryann
U┐ytkownik

a zastanawia┼éy┼Ťcie si─Ö jaki bidny by┼é Bingley tak naprawd─Ö?
patrz─ůc na swoje siostry, widzia┼é przecie┼╝ co si─Ö liczy - widz─ůc wybranka najstarszej czyli pana Hursta, trudno m├│wi─ç o jakim┼Ť megauczuciu...

Mam wra┼╝enie, ┼╝e pani Hurst troch─Ö przekombinowa┼éa, bo jej "czaruj─ůcy" ma┼é┼╝onek by┼é wg s┼é├│w JA cz┼éowiekiem bardziej ┼Ťwiatowym ni┼╝ maj─Ötnym i dlatego oboje stale siedzieli Bingleyowi na karku. Cho─ç jak na ┼Ťwiatowego cz┼éowieka, to moim zdaniem lubi┼é troch─Ö ma┼éo aktywny tryb ┼╝ycia.

#568 2006-04-19 22:16:12

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja tak w og├│le si─Ö zastanawiam, jak on si─Ö w tej rodzinie uchowa┼é - taki szczery, bezinteresowny i ┼╝yczliwy wobec ca┼éego ┼Ťwiata? Jak rodze┼ästwo mo┼╝e by─ç tak do siebie niepodobne?

Wlasnie tez sie czesto nad tym zastanawialam. Ale tutaj Jane nie da┼éa nam odpowiedzi tak jak w Rozwaznej i Romantycznej. Tam wyraznie wyjasnia, ┼╝e Edward uchowa┼é si─Ö przez to, ┼╝e bed─ůc w szko┼éach i mieszkaj─ůc poza domem nasi─ůk┼é innych wychowaniem, inni ludzie stanowili dla niego autorytet.
Brakuje mi podobnego wyjasnienia w Dumie...

#569 2006-04-19 22:44:33

izek
U┐ytkownik

ot i wiecznie ┼╝ywy dylemat dotycz─ůcy r├│┼╝nic mi─Ödzyludzkich "genetyka czy wychowanie" co wa┼╝niejsze
czyli 1) spos├│b wychowania dziewczynek bardzo by┼é r├│┼╝ny od sposobu wychowania ch┼éopc├│w, co w sumie nie jest tajemnic─ů do teraz tak si─Ö dzieje, cho─ç r├│┼╝nice s─ů mo┼╝e mniejsze a na pewno inne
i 2) pozostaj─ů r├│┼╝nice mi─Ödzy rodze┼ästwem - tak samo r├│┼╝ni┼éa si─Ö Lizzy od Lydii, nawet od Jane. mo┼╝e mia┼é szcz─Ö┼Ťcie i dosta┼éy mu si─Ö takie "lepsze" geny wink

pami─Ötacie czy Karol by┼é m┼éodszy od Karoliny? w wersjach filmowych na to wygl─ůda, zw┼é. w tej z 1995

gg 5425654

#570 2006-04-19 22:45:18

izek
U┐ytkownik

jak na ┼Ťwiatowego cz┼éowieka, to moim zdaniem lubi┼é troch─Ö ma┼éo aktywny tryb ┼╝ycia.

dobrze powiedziane big_smile

gg 5425654

#571 2006-04-20 14:09:06

ewelinka
U┐ytkownik

szczegolnie ze Jane mogla byc po prostu pozyteczna. Z taka naiwnoscia jest wymarzon─ů ofiara, kim┼Ť kto da si─Ö wielokrotnie wykorzysta─ç.

niestety,ale musze Ci przyznac racje.Jestem pewna,ze Jane wielokrotnie dala sie wykorzystac w swoim zyciu sad sorki ze nie ma polskich znakow ale pisze na innym kompie a tu cos nie wchodza te znaki :cry:

#572 2006-04-20 18:16:23

Maryann
U┐ytkownik

pami─Ötacie czy Karol by┼é m┼éodszy od Karoliny? w wersjach filmowych na to wygl─ůda, zw┼é. w tej z 1995

JA chyba nigdzie o tym nie pisa┼éa, ale wydaje mi si─Ö, ┼╝e tak. Starszemu bratu (niezale┼╝nie od r├│┼╝nicy wieku) okazywa┼éaby chyba troch─Ö wi─Öcej szacunku. Nie m├│wi─Ö tu, ┼╝e odnosi┼éaby si─Ö do niego tak, jak Georgiana do Darcy'ego. Ale ona - moim skromnym zdaniem - traktowa┼éa Bingleya z jakim┼Ť takim ┼éagodnym lekcewa┼╝eniem, jak ma┼éego, niesfornego ch┼éopca, kt├│ry miewa dziwne pomys┼éy, ale kt├│rego nie bierze si─Ö ca┼ékiem serio i z kt├│rego zdaniem nie trzeba si─Ö do ko┼äca liczy─ç. No i zawsze stawia┼éa mu Darcy'ego za przyk┼éad do na┼Ťladowania.

#573 2006-04-20 20:39:39

izek
U┐ytkownik

Darcy'ego to my┼Ťl─Ö, ┼╝e stawia┼éa za przyk┼éad z innego wzgl─Ödu wink

gg 5425654

#574 2006-04-20 20:49:04

Maryann
U┐ytkownik

┼╗eby mu okaza─ç, jak bardzo go podziwia i szanuje? Masz racj─Ö. Ona chyba zjad┼éaby w┼éasny kapelusz, gdyby Darcy'emu przysz┼éo do g┼éowy sobie tego za┼╝yczy─ç. I nie skar┼╝y┼éaby si─Ö potem na niestrawno┼Ť─ç.

#575 2006-04-20 21:19:47

izek
U┐ytkownik

ojej Maryann - kapelusze Karoliny były pewnie raczej z tych bardziej ozdobnych, więc nie wiem, ale możesz mieć rację wink :twisted:

gg 5425654

Stopka forum