Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#526 2006-04-10 14:24:44

aga
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Wracam do Jane i Bingleya. Otóż już dawno nie podobało mi się zachowanie Bingleya, gdy ten bez słowa wyjechał z Netherfield, ale...
jest jeden szkopu┼é. Gdyby oni oboje byli pozostawieni wy┼é─ůcznie sobie,
na pewno ich mi┼éo┼Ť─ç rozwija┼éaby si─Ö spokojnie i bez przeszk├│d. Ale to
w┼éa┼Ťnie ich spotka┼éo! Najpierw Darcy wm├│wi┼é naiwnemu Bingleyowi
"słabe" uczucie Jane, a dalej, gdy ta znalazła się w Londynie, znów
siostra Bingleya zataiła przed nim wizytę Jane.
Niby nic wielkiego, ale oni oboje nie byli 'przebojowi', Jane zawsze wierzy┼éa, a Bingley ┼Ťlepo ufa┼é Darcy'emu, co zawa┼╝y┼éo na jego postepo-
waniu wobec Jane. Dopiero szczere wyznanie Darcy'ego "obudziło'
jego przyjaciela. Co potem nastapiło, wiadomo, ale B.na pewno wydo-
ro┼Ťla┼é, zrozumia┼é, ┼╝e nie mo┼╝na do ko┼äca kierowa─ç si─Ö cudzym zdaniem,
nawet najlepszego przyjaciela. ┼Ümiem s─ůdzi─ç, ┼╝e nie Jane a Bingley,
podobnie jak Darcy, zmieni┼é si─Ö , ale niestety JA tego ciekawego w─ůtku
nie rozwinęła.

#527 2006-04-10 15:39:19

Maryann
U┐ytkownik

Bingley mia┼é konkretne powody, ┼╝eby opiera─ç si─Ö na opinii Darcy'ego. Wiedzia┼é, ┼╝e przyjaciel jest od niego m─ůdrzejszy i bardziej do┼Ťwiadczony - przecie┼╝ od pi─Öciu lat zarz─ůdza┼é samodzielnie tak du┼╝ym maj─ůtkiem jak Pemberley - a to mia┼éo dla niego jako dla kandydata na ziemianina du┼╝e znaczenie.
Nie mo┼╝na te┼╝ zapomina─ç o pozycji towarzyskiej - dziadek Darcy'ego by┼é hrabi─ů (czy nawet ksi─Öciem - nie pami─Ötam dok┼éadnie), m─ů┼╝ jego ciotki lordem, a on sam pochodzi┼é z rodziny o d┼éugiej tradycji. Tymczasem rodzina Bingley├│w to nowobogaccy, kt├│rzy dopiero musieli wyrobi─ç sobie pozycj─Ö i nazwisko.
Dodaj─ůc do tego charakter Bingleya, kt├│ry by┼é pogodnym, niekonfliktowym facetem na dodatek z niezbyt wysokim mniemaniem o sobie - mamy podstawy jego stosunku do Darcy'ego.
Nie traktowa┼é on jednak przyjaciela z tak─ů czo┼éobitno┼Ťci─ů, jak jego siostry, kt├│re bezkrytycznie przyklaskiwa┼éy ka┼╝dej opinii, jak─ů Darcy wyg┼éosi┼é. Pozwala┼é sobie nawet na ┼╝arty z niego. W trakcie rozmowy z El┼╝biet─ů w Netherfield m├│wi┼é, ┼╝e Darcy potrafi by─ç czasami trudny do wytrzymania. A na uwag─Ö Karoliny, ┼╝e projekt balu w Netherfield nie wszystkim si─Ö podoba odpar┼é, ┼╝e Darcy mo┼╝e sobie p├│j┼Ť─ç spa─ç, je┼Ťli ma jakie┼Ť zastrze┼╝enia.

#528 2006-04-10 17:38:29

GosiaJ
U┐ytkownik

Jak na przyk┼éad, gdy CF stara si─Ö nie ucieka─ç przed wylewnymi uprzejmo┼Ťciami sir Williama czy pastora...

Oj tak, albo przed te┼Ťciow─ů ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#529 2006-04-10 20:10:00

Maryann
U┐ytkownik

I robi przy tym min─Ö jak w Rosings w scenie przy fortepianie.

#530 2006-04-11 14:31:11

Minia
U┐ytkownik

Bingley mia┼é konkretne powody, ┼╝eby opiera─ç si─Ö na opinii Darcy'ego. ... Dodaj─ůc do tego charakter Bingleya, kt├│ry by┼é pogodnym, niekonfliktowym facetem na dodatek z niezbyt wysokim mniemaniem o sobie - mamy podstawy jego stosunku do Darcy'ego.
Nie traktowa┼é on jednak przyjaciela z tak─ů czo┼éobitno┼Ťci─ů,..

Oni si─Ö po prostu przyja┼║nili smile

I w pewnym sensie rozumiem pobudki Bingleya.

Dla mnie tylko strasznie trudno jest zrozumie─ç Jane, i jej bez zastrze┼╝e┼ä zrozumienie, wybaczenie i natychmiastowe zapomnienie, bez ┼╝adnego cienia wyrzutu (nawet przed sam─ů sob─ů). Ja bym nie potrafi┼éa tak natychmiast, po roku cierpie┼ä i tylko kr├│tkiej 10-minutowej rozmowie tak natychmiast to osi─ůgn─ů─ç, i nie wiem, przy tak g┼é─Öbokim jej uczuciu i tak ci─Ö┼╝kim zranieniu, jak kto┼Ť by m├│g┼é... 8O
Tak przej┼Ť─ç nad tym do porz─ůdku dziennego... niewyobra┼╝alne dla mnie.

Gdyby to jeszcze troszkę trwało, ale tak nagle; bez problemów... 8O

~Minia

#531 2006-04-11 14:53:35

Kika
U┐ytkownik

To jest faktycznie zastanawiaj─ůce ... Jane, ona chyba by┼éa bardzo zdesperowana mimo tego, ┼╝e kocha┼éa Bingleya... bo jak to inaczej wyt┼éumaczy─ç... przecie┼╝ on przez ten rok m├│g┼é si─Ö zmienic nie do poznania... by─ç ca┼ékiem innym cz┼éowiekiem....

gg 2775021

#532 2006-04-11 18:05:03

Jeanne
U┐ytkownik

Widać tak go kochała, że nie zważała na nic........poza tym zbliżała się do niebezpiecznego wieku, więc chwytała okazję.... :twisted: :twisted: :twisted:

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#533 2006-04-11 20:07:56

Maryann
U┐ytkownik

Jeanne, jak mo┼╝esz? Ona po prostu bardzo kocha┼éa Bingleya, a ┼╝e przebaczy┼éa mu dezercj─Ö niemal natychmiast gdy si─Ö pojawi┼é - tak─ů ju┼╝ mia┼éa natur─Ö, ┼╝e nie umia┼éa chowa─ç urazy.
Ona stara┼éa si─Ö przy tym nie robi─ç sobie zbyt wielkich nadziei - pami─Ötacie, jak t┼éumaczy┼éa Lizzy (ale chyba przede wszystkim sobie), ┼╝e to taki mi┼éy, m─ůdry m┼éodzieniec i ┼╝e cieszy si─Ö, ┼╝e b─Öd─ů sdi─Ö spotyka─ç, bo b─Öd─ů mieli szans─Ö pokaza─ç wszyskim, ┼╝e s─ů tylko oboj─Ötnymi sobie znajomymi.

#534 2006-04-11 21:05:33

Kika
U┐ytkownik

tak tak... tylko ta oboj─Ötno┼Ť─ç troszk─Ö im nie wysz┼éa.... wink i na ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie...

gg 2775021

#535 2006-04-11 21:18:39

Maryann
U┐ytkownik

No bo to tak na niby było...

#536 2006-04-11 21:28:50

Kika
U┐ytkownik

My┼Ťl─Ö ┼╝e tutaj te┼╝ nie bez znaczenia by┼é skandal wywo┼éany przez Lidi─Ö... Zar├│wno Lizzy jak i Jane (cho─ç ona troch─Ö p├│┼║niej) zdawa┼éy sobie doskonale spraw─Ö z po┼éo┼╝enia w jakim si─Ö znalaz┼éy... tak┼╝e wizyta Bingleya i jego o┼Ťwiadczyny musia┼éy wywrze─ç na Jane kolosalne wra┼╝enie, kt├│re jednocze┼Ťnie by┼éo spe┼énieniem najskrytszych marze┼ä big_smile

gg 2775021

#537 2006-04-12 10:47:49

Trzykrotka
U┐ytkownik

Jane nie mia┼éa czego Bingleyowi wybacza─ç, przynajmniej w swoim mniemaniu. Ona nie zna┼éa t┼éa jego wyjazdu, tego, ┼╝e uleg┼é cudzym namowom itd, dowiedzia┼éa si─Ö tylko tyle, ┼╝e on nie wierzy┼é, ┼╝e ona go kocha. Wi─Öc c├│┼╝ mu mia┼éa wybacza─ç - zbyt nisk─ů samoocen─Ö? Sama tak─ů mia┼éa. Kocha┼éa go, t─Öskni┼éa, cierpia┼éa, a kiedy si─Ö pojawi┼é i od razu o┼Ťwiadczy┼é mog┼éa tylko pa┼Ť─ç mu w ramiona, bez ┼╝al├│w i pretensji.

#538 2006-04-12 11:55:01

Kika
U┐ytkownik

tak Trzykrotko to bardzo prawdopodobne.... w ko┼äcu mi┼éo┼Ť─ç jest "┼Ťlepa"

gg 2775021

#539 2006-04-12 15:13:04

Trzykrotka
U┐ytkownik

I dlatego taka pi─Ökna big_smile .
Ogl─ůdam sobie w k├│┼éko ten podw├│jny film- teledysk z Dumy i North & South - jakie to ┼éadne! big_smile

#540 2006-04-12 19:23:12

Kika
U┐ytkownik

a chyba tego nie widzia┼éam... daj jakie┼Ť namiary wink

gg 2775021

#541 2006-04-13 08:40:15

Trzykrotka
U┐ytkownik

Kika, niemo┼╝liwe!! lol Jak mog┼éa┼Ť nie widzie─ç!
Ja sobie go wczoraj ┼Ťci─ůgn─Ö┼éam w ┼Ťlad za linkiem z naszego forum! Zobacz na Napisy do N&S - chyba pierwsza czy druga strona. Warto - ┼éaduje sie d┼éugo, ale jest fantastycznie zmontowany.

#542 2006-04-13 09:31:09

Trzykrotka
U┐ytkownik

http://www.savefile.com/files/7713312

znalaz┼éam i polecam, z g┼éo┼Ťnikami big_smile

#543 2006-04-13 10:17:46

Kika
U┐ytkownik

nie widzia┼éam... na to wygl─ůda, ┼╝e co┼Ť mi umk─Ö┼éo po drodze... wink w┼éa┼Ťnie pr├│buj─Ö ┼Ťci─ůgn─ů─ç...
dzi─Öki trzykrotko big_smile

gg 2775021

#544 2006-04-13 11:03:58

Narya
U┐ytkownik

Ja te┼╝ tego nie zauwa┼╝y┼éam. Dobrze dziewczynki, ┼╝e o tym wpomnia┼éy┼Ťcie, bo ┼Ťlicznie si─Ö ca┼éo┼Ť─ç prezentuje big_smile Ale ┼Ťci─ůga si─Ö faktycznie strasznie d┼éugo - my┼Ťla┼éam, ┼╝e si─Ö nie doczekam.
Tylko miałam nadzieję, że to jednak będzie Duma z Coilnkiem... no cóż - nie można mieć wszystkiego...

#545 2006-04-13 11:11:14

Kika
U┐ytkownik

chyba co┼Ť ┼║le zrobi┼éam.... mam muzyk─Ö nie mam obrazu :cry:
mo┼╝e mi kto┼Ť pomo┼╝e

no nie ... totalna za┼éamka ... pr├│buj─Ö ju┼╝ kt├│ry┼Ť raz i nic.... ca┼éy czas mam tylko d┼║wi─Ök... pi─Ökny i wyodr─Öbniam osoby, ale bez obrazu.... chyba zaraz uschn─Ö jak tego nie zobacz─Ö... :cry:

gg 2775021

#546 2006-04-13 19:42:43

GosiaJ
U┐ytkownik

http://www.savefile.com/files/7713312
znalaz┼éam i polecam, z g┼éo┼Ťnikami big_smile

Och, ja też już to zobaczyłam - cudne! Nie wiadomo, gdzie oczy podziać ;-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#547 2006-04-13 19:55:40

Kika
U┐ytkownik

Hura! Hura! Hura!
w domku jest wszystko ok.... jest i obraz i d┼╝wi─Ök...
uffff..... wymiękłam......

w pracy chyba mam co┼Ť zablokowane, ┼╝e nie by┼éo obrazu.. wink ale warto by┼éo poczeka─ç....
tak┼╝e pro┼Ťba moja o pomoc ju┼╝ nieaktualna..... tongue

gg 2775021

#548 2006-04-13 20:06:20

monika_29_09
U┐ytkownik

Bardzo, bardzo Wam dziękuję. Od razu humor się poprawił smile

pozdrawiam,
Monika

czy istnieje pi─Ökniejszy u┼Ťmiech? smile
http://foto.onet.pl/upload/43/98/_592621_n.jpg

#549 2006-04-13 22:35:29

Caitriona
U┐ytkownik

Uwielbiam ta piosenkę i ten filmik! Raz dziennie musze to usłyszeć, żeby funkcjonować wink

The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

#550 2006-04-13 22:47:45

Narya
U┐ytkownik

Uwielbiam ta piosenkę i ten filmik! Raz dziennie musze to usłyszeć, żeby funkcjonować wink

To ju┼╝ chyba uzale┼╝nienie wink Sk─ůd ja to znam... Ale jakie przyjemne uzale┼╝nienie big_smile

Stopka forum