Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#451 2006-03-31 21:43:04

ewelinka
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

My┼Ťl─Ö,┼╝e nie by┼é cz─Östym go┼Ťciem w ich domu.Przecie┼╝ nie m├│g┼é tak cz─Östo oddala─ç si─Ö od swojej patronki smile a tak na powa┼╝nie to Lady Katarzyna nie uznawa┼éa tego ma┼é┼╝e┼ästwa, wi─Öc chyba nie chcia┼é si─Ö jej nara┼╝a─ç.A czego ona nie uznaje to on napewno te┼╝ wink

#452 2006-03-31 21:45:23

Maryann
U┐ytkownik

Nie wydaje mi si─Ö, aby by┼é cz─Östym go┼Ťciem w Pemberley. Nie wydaje mi si─Ö, aby El┼╝bieta chcia┼éa bez potrzeby nara┼╝a─ç Darcy'ego na uni┼╝one wzgl─Ödy pastora, a i sama za nim nie t─Öskni┼éa. Pr─Ödzej sama je┼║dzi┼éa z wizyt─ů do Charlotty. Na przyk┼éad przy okazji odwiedzin w domu - w ko┼äcu "to tylko pi─Ö─çdziesi─ůt mil."

#453 2006-03-31 21:48:27

ewelinka
U┐ytkownik

Swi─Öta prawda lol

#454 2006-03-31 21:50:08

Jeanne
U┐ytkownik

Z pewno┼Ťci─ů nie bywa┼é u Darcych, Lizzy za nim nie przepada┼éa i jej m─ů┼╝ chyba tak┼╝e.
Racja Maryann: a c├│┼╝ znaczy 50 mil dobrej drogi? lol

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#455 2006-03-31 22:01:53

Maryann
U┐ytkownik

┼Ümiem powiedzie─ç, ┼╝e jej m─ů┼╝ go po prostu nie znosi┼é.

#456 2006-03-31 22:06:46

GosiaJ
U┐ytkownik

Ale czasem pewnie musieli si─Ö spotyka─ç. Zreszt─ů lady Katarzyna z czasem zaakceptowa┼éa ma┼é┼╝e┼ästwo bratanka, to i pan Collins zapewne zmieni┼é zdanie.

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#457 2006-03-31 22:09:35

Maryann
U┐ytkownik

Niew─ůtpliwie zrobi┼é to w tej samej sekundzie i nie okaza┼é cienia zdziwienia. I jeszcze podziwia┼é jej wielkoduszno┼Ť─ç i mi┼éo┼Ť─ç do rodziny.

#458 2006-04-01 14:35:00

Minia
U┐ytkownik

Zgadza si─Ö - by┼é cz┼éowiekiem wyj─ůtkowo ma┼éo rozgarni─Ötym i ma┼éo taktownym.

Nikt nie ma tu cienia przebaczenia dla Collinsa, a ja pr├│buje go widzie─ç jako zwyk┼éego cz┼éowieka jakich wiele z licznymi przywarami - nie dla niego samego, bo wcale mnie obchodzi jego los - ale ze wzgl─Ödu na Charlott─Ö. Lubi─Ö j─ů i szanuj─Ö jej decyzj─Ö, i uwa┼╝am ┼╝e decyzja ta wcale nie by┼éa a┼╝ tak strasznie z┼é─ů i niewybaczaln─ů.

A jak my┼Ťlicie, kogo Darcy by ch─Ötniej go┼Ťci┼é czy odwiedzi┼é: Collinsa czy Wikhama? wink

~Minia

#459 2006-04-01 15:56:42

AineNiRigani
U┐ytkownik

Odpowied┼║ jest oczywista - Collinsa.
Obaj szukali poklasku, obaj wykorzystywali protekcje, z tym że Wickham sprytniej, subtelniej i dużo bardziej bezwzględnie. Collins był głupcem. Jego wazeliniarstwo widoczne było jak na dłoni.
Obaj podlizywali si─Ö dla u┼éatwienia sobie ┼╝ycia, dla uzyskania profit├│w materialnych, ale Collins jest za g┼éupi na intrygi i knowania. I na d┼éu┼╝sz─ů met─Ö - skuteczniejszy. Lady B raczej si─Ö nie po┼éapa┼éa i da┼éa si─Ö doi─ç z bezmy┼Ťlno┼Ťci. Darcy mimo ze si─Ö po┼éapa┼é - na pewno da si─Ö doi─ç dla ┼Ťwi─Ötego spokoju.
Wickham swoimi knowaniami i balansowaniem na granicy prawa i przyzwoito┼Ťci traci┼é je┼Ťli tylko pad┼éo na ludzi pokroju Darcyego.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#460 2006-04-01 18:03:38

Maryann
U┐ytkownik

Darcy na pewno z trudem tolerował Collinsa, Wickhama chyba jednak nienawidził.
W pastorze irytowa┼éa o jego g┼éupota i bezkrytyczne lizusostwo, ale w┼éa┼Ťciwie nic konkretnego nie mia┼é mu do zarzucenia.
Wickham natomiast mia┼é na sumieniu d┼éug─ů list─Ö grzech├│w - od podlizywania si─Ö jego ojcu, przez domaganie si─Ö nienale┼╝nego spadku, po pr├│b─Ö uwiedzenia Georgiany. Nie zapominajmy te┼╝ o sprawie z Lidi─ů. Darcy musia┼é go przekupi─ç - musia┼é p├│┼Ť─ç na uk┼éady z cz┼éowiekiem, kt├│rym gardzi┼é. Zrobi┼é to ze wzgl─Ödu na El┼╝biet─Ö, ale z pewno┼Ťci─ů jego duma mocno to odczu┼éa. W─ůtpi─Ö, by mu to zapomnia┼é.

#461 2006-04-01 19:22:22

Jeanne
U┐ytkownik

Nie musia┼é tego mu zapomina─ç - mia┼é jak wymieni┼éa┼Ť Maryann mas─Ö innych powod├│w by go nie cierpie─ç. Poza tym z pastora zawsze m├│g┼é si─Ö po┼Ťmia─ç z Lizzy.... lol

#462 2006-04-01 19:24:11

Maryann
U┐ytkownik

Tak mi si─Ö przypomnia┼éo - czy Darcy wiedzia┼é, ┼╝e pastor chcia┼é si─Ö ┼╝eni─ç z El┼╝biet─ů?

#463 2006-04-01 19:35:48

Jeanne
U┐ytkownik

Mo┼╝liwe, ┼╝e Lizzy si─Ö pochwali┼éa m─Ö┼╝owi pierwsz─ů propozycj─ů ma┼é┼╝e┼ästwa. Ciekawe jak zareagowa┼éby? wink

#464 2006-04-01 21:48:07

Maryann
U┐ytkownik

Wedle wszelkiego prawdopodobie┼ästwa, je┼╝eli w og├│le mu powiedzia┼éa, to dopiero po ┼Ťlubie. A wi─Öc wtedy, gdy nowina nie mia┼éa ju┼╝ tej "si┼éy ra┼╝enia" - zw┼éaszcza, je┼Ťli El┼╝bieta opisa┼éaby dok┼éadnie okoliczno┼Ťci tych o┼Ťwiadczyn. Raczej nie wp┼éyn─Ö┼éaby na wzrost temperatury jego uczu─ç w stosunku do pastora, ale chyba troch─Ö by si─Ö ubawi┼é.
Nie wiem natomiast, jakby Darcy zareagowa┼é, gdyby dowiedzia┼é si─Ö o tym np. w Rosings. Pewnie wtedy obesz┼éoby go to bardziej. M├│g┼éby sobie wyra┼║niej uprzytomni─ç, ┼╝e je┼Ťli nie przestanie si─Ö zastanawia─ç, to kto┼Ť bardziej operatywny go wyprzedzi.

#465 2006-04-01 22:40:00

Jeanne
U┐ytkownik

Ciekawa jestem jego reakcji.... lol i czy wtedy o┼Ťwiadczy┼éby si─Ö Lizzy? W ko┼äcu skoro odrzuci┼éa pastora, kt├│ry by┼é niez┼é─ů parti─ů b─Öd─ůc w tak trudnej sytuacji materialnej to mo┼╝e r├│wnie dobrze odrzuci─ç i jego. Ale to ju┼╝ jego ryzyko.... wink

#466 2006-04-02 16:56:06

izek
U┐ytkownik

Nikt nie ma tu cienia przebaczenia dla Collinsa, a ja pr├│buje go widzie─ç jako zwyk┼éego cz┼éowieka jakich wiele z licznymi przywarami - nie dla niego samego, bo wcale mnie obchodzi jego los - ale ze wzgl─Ödu na Charlott─Ö. Lubi─Ö j─ů i szanuj─Ö jej decyzj─Ö, i uwa┼╝am ┼╝e decyzja ta wcale nie by┼éa a┼╝ tak strasznie z┼é─ů i niewybaczaln─ů.

Ale dlaczego od razu strasznie zła i niewybaczalna ma być ta decyzja?
To by┼éa decyzja Charlotty i ona ponios┼éa jej wszelkie konsekwencje. Ju┼╝ chyba pisa┼éam, ┼╝e musia┼éa mie─ç naprawd─Ö stoickie podej┼Ťcie do ┼╝ycia, ┼╝eby wytrzyma─ç z takim m─Ö┼╝em. My┼Ťl─Ö, ┼╝e nie by┼éo jej ┼éatwo - w┼éa┼Ťnie dlatego, ┼╝e te┼╝ j─ů lubi─Ö to tak my┼Ťl─Ö.
Jednak wiadomo,że w domu też by jej nie było łatwo. A że była brzydka, więc życie jej nie rozpieszczało... pewnie musiała się nauczyć, że będzie miała tylko to o co sama się postara.
Pami─Ötam przecie┼╝, ┼╝e Collins nie o┼Ťwiadczy┼éby si─Ö jej, gdyby jej w┼éasne o to starania.

gg 5425654

#467 2006-04-02 17:01:08

izek
U┐ytkownik

Zapomnia┼éam doda─ç, ┼╝e to jaka jest Charlotta nie zmienia tego, jaki jest Collins. Bo ona nie o niego dba┼éa wychodz─ůc za niego, ale o siebie!

gg 5425654

#468 2006-04-02 18:38:41

Jeanne
U┐ytkownik

To chyba oczywsiste izek....by┼éaby g┼éupia gdyby nie zaczerpn─Ö┼éa z tego ma┼é┼╝e┼ästwa korzy┼Ťci. Poza tym jest jeszcze inna kwestia: Charlotta pod koniec ksi─ů┼╝ki by┼éa w ci─ů┼╝y. Na pewno pokocha┼éa swoje dziecko i po┼Ťwi─Öci┼éa si─Ö jego wychowaniu. To te┼╝ swego rodzaju odoskocznia od pastora. wink

#469 2006-04-03 09:17:01

Kika
U┐ytkownik

zawsze mnie zastanawia, kto poinformowa┼é Lady Katarzyn─Ö o mo┼╝liwo┼Ťci za┼Ťlubin Darcego z Lizzy, co skutkowa┼éo jej przyjazdem do domu Bennet├│w. Czy┼╝by, kto┼Ť wiedzia┼é??? Kto rozpu┼Ťci┼é tak─ů informacj─Ö?? chyba nie ciotka Gardiner.... a mo┼╝e nasza droga Charlotta.... na prawd─Ö nie wiem.... a mo┼╝e nieuwa┼╝nie czyta┼éam.. big_smile

gg 2775021

#470 2006-04-03 09:57:25

Minia
U┐ytkownik

FANFIKI
Ostatnio czytam fanfiki r├│┼╝nego autorstwa - opowiastki na bazie DiU pisane przez fan├│w tej powie┼Ťci smile Musz─Ö powiedzie─ç, ┼╝e jestem zaskoczona jak strasznie du┼╝o mo┼╝na tego znale┼║─ç w sieci: obejmuj─ů r├│┼╝ny okres, r├│┼╝nych bohater├│w, s─ů r├│┼╝nej d┼éugo┼Ťci, i R├ô┼╗NEJ JAKO┼ÜCI... Trafiaj─ů si─Ö czasem strasznie beznadziejne, ale i takie, kt├│re dobrze si─Ö czyta i s─ů ciekawe. Oczywi┼Ťcie nikt nie dor├│wna JA, ale czasami nie jest a┼╝ tak ┼║le wink
Skoro w─ůtek jest "Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U" (a orgina┼é ju┼╝ przeczytany wink ) mo┼╝e mog┼éyby┼Ťmy tu te┼╝ poczyta─ç kilka fanfik├│w i je wsp├│lnie oceni─ç i por├│wna─ç z tre┼Ťci─ů orgina┼éu?
Mo┼╝e czyta┼éy┼Ťcie co┼Ť z tej "serii" co si─Ö wam (nawet) spodoba┼éo - co by┼éyby┼Ťcie gotowe poleci─ç... smile
Niestety widzia┼éam du┼╝o tego po angielsku, ale mo┼╝e funkcjonuj─ů takie opowie┼Ťci te┼╝ po polsku, mo┼╝e co┼Ť trafi┼éy┼Ťcie?
Co s─ůdzicie w og├│le o tym temacie?? :?:

~Minia

#471 2006-04-03 09:59:35

Minia
U┐ytkownik

FANFIKI

I sama powiem mo┼╝e na pocz─ůtek co ostatnio przeczyta┼éam:
Learning to Hope [autor: Kristen]
opowie┼Ť─ç jak to by┼éo ze strony Darcego od momentu ich powrotu do Netherfield (wizyta przed o┼Ťwiadczynami Bingleya) i dalej. Podoba mi si─Ö ze wzgl─Ödu na wyt┼éumaczenie jego wtedy wyjazdu i waha┼ä (co┼Ť podobnego mi si─Ö wydawa┼éo wink ), jest te┼╝ troch─Ö wi─Öcej o dniach wok├│┼é o┼Ťwiadczyn (na co niekt├│re z was narzeka┼éy - ┼╝e JA jest w takich opisach do┼Ť─ç oszcz─Ödna wink ). Og├│lnie ca┼ékiem mi si─Ö spodoba┼é big_smile
Chętnie bym posłuchała, co wam się w nim spodobało co nie... smile

[jest po angielsku]
Streszczenie od autora: After having successfully arranged for Wickham and Lydia's marriage, Darcy retreats to his home in London in despair of ever winning Elizabeth's hand. However, a surprising visit from Lady Catherine results in consequences that she had not anticipated, and a second chance for Darcy.

A to link do tego fanfika: http://www.austen.com/derby/krist1.htm

~Minia

#472 2006-04-03 10:23:21

Minia
U┐ytkownik

FANFIKI
Co s─ůdzicie w og├│le o tym temacie??

Zapomnia┼éam jeszcze doda─ç, ┼╝e wiem, ┼╝e wiele z was nie dopuszcza ┼╝adnego naruszenia granicy, za kt├│r─ů panuje wyobra┼║nia big_smile
Mi raczej czytanie fanfik├│w nie szkodzi wink
Ale je┼Ťli temat si─Ö wam nie podoba i uwa┼╝acie ┼╝e w og├│le o tym wspomina─ç to profanacja to przepraszam.

~Minia

#473 2006-04-03 10:46:09

Trzykrotka
U┐ytkownik

zawsze mnie zastanawia, kto poinformowa┼é Lady Katarzyn─Ö o mo┼╝liwo┼Ťci za┼Ťlubin Darcego z Lizzy

Kika, zauwa┼╝, jak oni si─Ö przez ca┼éy czas obserwuj─ů! Zwr├│cilam uwag─Ö czytaj─ůc ksi─ů┼╝k─Ö, ┼╝e w tym niewielkim ┼Ťwiatku ("bywamy w dwudziestu domach") niewiele si─Ö mog┼éo ukry─ç. Szczeg├│lne pod obstzra┼éem by┼éi kawalerowie do wzi─Öcia, jako ci, kt├│rzy w tej spo┼éeczno┼Ťci decydowali o losach innych: czyli panien do wzi─Öcia. Na dodatek tam niewiele si─Ö dzia┼éo - nie s┼éycha─ç nic o polityce, o wie┼Ťciach ze ┼Ťwiata. Ka┼╝de, nawet b┼éahe wydarzenie wa┼ékowane jest pewnie w niesko┼äczono┼Ť─ç. Charlotta zauwa┼╝y┼éa w Hunsford zainteresowanie Darcy'ego, JA o tym wspomina. Po zar─Öczynach Jane i Bibgleya Collinsowie mieli na pewno nowy temacik do poruszenia przy herbatce w Rosings. I tak powsta┼éa plotka, kt├│ra ostatecznie doprowadzi┼éa do ┼Ťlubu. smile

#474 2006-04-03 11:14:42

Kika
U┐ytkownik

Trzykrotko wszystko si─Ö zgadza, te┼╝ mi si─Ö wydaj─Ö, ┼╝e to by┼éa Charlotta... Przecie┼╝ Colins wyra┼║nie pisa┼é w li┼Ťcie do Benneta o planowanym rych┼éym ┼Ťlubie Lizzy z Panem Darcym, ale przecie┼╝ co do zar─Öczyn mogli tylko zgadywa─ç... ┼╝adna z tych os├│b nie by┼éa bezpo┼Ťrednim ┼Ťwiadkiem rozm├│w tete a tete Darcego z Lizzy, dlatego te┼╝ plotka mog┼éa dotyczyc zainteresowania jakim Darcy darzy┼é Lizzy.... a tu Lady Katrzyna zjawi┼éa si─Ö z pewn─ů wiadomo┼Ťci─ů o zar─Öczynach swojego siostrze┼äca.... zwarzaj─ůc na okoliczno┼Ťci, ┼╝e Lizzy przez d┼éugi okres czasu nie mia┼éa ┼╝adnego kontaktu z Darcym... ta plotka, kt├│ra tak szybko si─Ö roznios┼éa.... jej pochodzenie jest wielce zastanawiaj─ůce
Nie wiem, mam w tej sprawie mieszane uczucia.... nieraz sobie my┼Ťl─Ö czy aby Darcy nie wygada┼é si─Ö Bingleyowi.... chocia┼╝ lady Katarzyna te┼╝ by┼éa bystr─ů i ciekawsk─ů os├│bk─ů, zna┼éa swojego siostrze┼äca i gdy taka my┼Ťl za┼Ťwita┼éa jej w g┼éowie (a Charlotta mog┼éa j─ů w tym niechc─ůcy utwierdzi─ç) przera┼╝ona w te p─Ödy uda┼éa si─Ö do Lizzy, aby si─Ö uspokoi─ç.... (jej c├│reczka Anna nie mia┼éa szerokich widok├│w, aby wy┼Ť─ç zam─ů┼╝ za kogo┼Ť innego.... przecie┼╝ niegdzie nie bywa┼éy).... no i to stwierdzenie, ┼╝e Lady Katarzyna by┼éa wielce u┼╝yteczna.... bo mo┼╝e gdyby nie jej strach o przysz┼éo┼Ť─ç c├│rki to Darcy nie mia┼éby okazji i pretekstu do ponownych o┼Ťwiadczyn Lizzy....
ale się napisałam:)

gg 2775021

#475 2006-04-03 12:11:51

Minia
U┐ytkownik

Trzykrotko wszystko się zgadza, też mi się wydaję, że to była Charlotta...

A ja my┼Ťl─Ö ┼╝e malutk─ů plotk─Ö lokaln─ů stworzon─ů przez kogo┼Ť z nud├│w wyolbrzymi┼é kto┼Ť z s─ůsiad├│w Longbourne w li┼Ťcie do Charlotty (podejrzewa┼éabym tu ojca Charlotty, albo mo┼╝e matk─Ö - nie wiadomo jaka ona w┼éa┼Ťciwie by┼éa) chc─ůc by─ç pierwszym z tak─ů nowin─ů: wyobra┼╝a┼é sobie zapewne, ┼╝e zanim list dojdzie sytuacja Lizzy-Darcy si─Ö rozwinie tak, ┼╝e wyolbrzymiona plotka w li┼Ťcie b─Ödzie w sam raz. Nie przewidzia┼é tylko ┼╝e Darcy wyjedzie z okolicy...
Charlotta tylko przekaza┼éa m─Ö┼╝owi, co by┼éo wg. listu w┼éa┼Ťciwie ju┼╝ faktem, ┼╝e Darcy adoruje Lizzy w celach matrymonialnych - nowina ta potwierdza┼éa jej wcze┼Ťniejsze obserwacje, wi─Öc nie pomy┼Ťla┼éa nawet ┼╝e to mo┼╝e by─ç mocno przesadzona plotka.
A Collins dołożył do tego że już po zaręczynach i tak to wyszło smile

lady Katarzyna przera┼╝ona w te p─Ödy uda┼éa si─Ö do Lizzy, aby si─Ö uspokoi─ç.... (jej c├│reczka Anna nie mia┼éa szerokich widok├│w, aby wy┼Ť─ç zam─ů┼╝ za kogo┼Ť innego.... przecie┼╝ niegdzie nie bywa┼éy)....

Chyba Anna ze wzgl─Ödu na posag mia┼éa dobre widoki na m─Ö┼╝a, chodzi┼éo o to tylko ┼╝eby znale┼║─ç takiego, kt├│ry po swej stronie te┼╝ wniesie jaki┼Ť maj─ůtek i dobre nazwisko. My┼Ťl─Ö ┼╝e znalezienie takiego nie by┼éoby mimo wszystko trudne dla Lady de Borg (bywa─ç mog┼éy przecie┼╝ zacz─ů─ç), chodzi┼éo bardziej o to ┼╝e ona sobie tak postanowi┼éa o Annie i Darcym, i zszokowa┼éo j─ů, ┼╝e cokolwiek mog┼éoby si─Ö JEJ sprzeciwi─ç...

~Minia

Stopka forum