Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#351 2006-03-13 22:55:16

Alison
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Chociaz, nawiazujac do serialu, Darcy jednak byl namietnym mezczyzna wink

Gosia tu si─Ö czyta nie ogl─ůda...
A a propos filmu roll
Obejrza┼éa┼Ť Jane E.? Podoba┼éo Ci si─Ö?

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#352 2006-03-13 22:59:03

Alison
U┐ytkownik

Ta aktorka, która grała Jane, grała też Harriet, w Emmie z Kate Backinsale?

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn─ů, swoja, w┼éasna, niczyja, nie znana nikomu...

#353 2006-03-13 23:00:44

Gosia
U┐ytkownik

Hehe, kiedy czytam ksiazke, widze film .... a wlasciwie jego bohatera, to znaczy bohaterow wink

Co do "Jane Eyre" jeszcze nie, jak bede miala sily, to wrzuce zaraz do mojego "Prince`a".
Po obejrzeniu zdam relacje, obiecuje big_smile Sama jestem ciekawa tej wersji.

P.S. Dzis ogladalam "Ja wam pokaze".
Mam mieszane uczucia, ale to moze w innym watku...

Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

#354 2006-03-13 23:06:16

Gosia
U┐ytkownik

Co do obsady masz racje. To ta sama aktorka.
Oba filmy dzieli rok.
A wiec juz wiem jak wyglada Jane, pozostal pan Rochester. big_smile

Z Południa na Północ:

#355 2006-03-13 23:09:09

Alison
U┐ytkownik

Oj to jestem bardzo ciekawa, bo na zajawkach Wolszczakowa jest jaka┼Ť taka oble┼Ťniarska, a Del─ůg to i bez zajawek jest okropny bezp┼éciowiec. Jako┼Ť nie mog─Ö si─Ö zdecydowa─ç. Lubi┼éam poprzedni─ů cz─Ö┼Ť─ç ze Stenk─ů. A najbardziej podoba┼éy mi si─Ö posiaduchy w szlafrokach nad jeziorem z herbatk─ů ;-)

#356 2006-03-13 23:42:15

Trzykrotka
U┐ytkownik

A propos Jane Eyre: tam pe┼éno znajomych. Pani Fairfax - pani Dashwood oraz mama Bridget Jones, pan Rochester - kapitan Wenworth z Perswazji. Juz zacieram r─ůczki z ch─Öci na ogl─ůdanie.

#357 2006-03-14 08:01:00

Kazik
(Admin)

W─ůtek nazywa si─Ö: "Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U".

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#358 2006-03-14 08:07:26

Alison
U┐ytkownik

My┼Ťli, ┼╝e jak zdj─ů┼é okulary to zaraz mo┼╝e si─Ö "wtranca─ç" ;-)
No już dobra, dobra. To o czym tam było w tej Dumie...?

#359 2006-03-14 16:47:37

Jeanne
U┐ytkownik

Rozdzia┼é LI-LV. wink Zawsze przy scenie o┼Ťwiadczyn mam niedosyt, bo JA nigdy nie opisuje ich dok┼éadnie... :evil: Niedobra....
Swoj─ů drog─ů te zabiegi pani Bennet, ┼╝eby Bingley si─Ö zdeklarowa┼é s─ů komiczne.... big_smile

"Lasy by┼éy doko┼éa. I po┼╝├│┼ék┼ée li┼Ťcie
Jak blade meteory przez półmrok spadały."

[img]http://img232.imageshack.us/img232/821/kjykpa8.jpg[/img]

#360 2006-03-14 17:34:32

Alison
U┐ytkownik

Mnie tam zawsze brakuje tego, ┼╝eby Darcy si─Ö w ko┼äcu troch─Ö nagada┼é, a i tak za niego gada Lizzy. I zawsze w konsternacj─Ö wprawia mnie fragment kiedy ona si─Ö go pyta czemu tak kompletnie nie zwraca┼é na ni─ů uwagi kiedy by┼é u nich na obiedzie z Bingleyem, a on jej odpowiada, ┼╝e mo┼╝e gdyby j─ů mniej kocha┼é to by wi─Öcej zwraca┼é. Pokr─Ötna dla mnie jest ta jego odpowied┼║, niech go skr─Öci...
Teraz mi si─Ö przypomnia┼éo, ┼╝e przy pierwszych o┼Ťwiadczynach nie lubi─Ö te┼╝ tego fragmentu jak on wspomina, ┼╝e odci─ůgaj─ůc Bingleya od jego siostry lepiej si─Ö z nim obszed┼é niz sam ze sob─ů. Lizzy wtedy celowo "nie zauwa┼╝a" uprzejmo┼Ťci tej uwagi. Jak ona jest uprzejma, ta uwaga, to ja jestem zagubiony w niemowl─Öctwie trojaczek Al Kaczy┼äski :?

#361 2006-03-14 17:45:33

Gosia
U┐ytkownik

Wypunktowalas Ali, to co i mnie zawsze zdumiewalo w Dumie.
N

Z Południa na Północ:

#362 2006-03-14 18:43:04

Maryann
U┐ytkownik

Mnie tam zawsze brakuje tego, ┼╝eby Darcy si─Ö w ko┼äcu troch─Ö nagada┼é, a i tak za niego gada Lizzy. I zawsze w konsternacj─Ö wprawia mnie fragment kiedy ona si─Ö go pyta czemu tak kompletnie nie zwraca┼é na ni─ů uwagi kiedy by┼é u nich na obiedzie z Bingleyem, a on jej odpowiada, ┼╝e mo┼╝e gdyby j─ů mniej kocha┼é to by wi─Öcej zwraca┼é. Pokr─Ötna dla mnie jest ta jego odpowied┼║, niech go skr─Öci...

No bo tak bardzo by┼é przej─Öty, biedak, ┼╝e j─ů zobaczy┼é, to i zapomnia┼é j─Özyka w g─Öbie. On przecie┼╝ w og├│le ma┼éo by┼é wymowny, dopiero pod koniec mu si─Ö troch─Ö w tym wzgl─Ödzie zmieni┼éo.

przy pierwszych o┼Ťwiadczynach nie lubi─Ö te┼╝ tego fragmentu jak on wspomina, ┼╝e odci─ůgaj─ůc Bingleya od jego siostry lepiej si─Ö z nim obszed┼é niz sam ze sob─ů. Lizzy wtedy celowo "nie zauwa┼╝a" uprzejmo┼Ťci tej uwagi. Jak ona jest uprzejma, ta uwaga, to ja jestem zagubiony w niemowl─Öctwie trojaczek Al Kaczy┼äski

On chcia┼é chyba przez to powiedzie─ç, ┼╝e jego mi┼éo┼Ť─ç by┼éa silniejszej pr├│by, ni┼╝ Bingleya, bo - jak z "wdzi─Ökiem" wyja┼Ťni┼é - chocia┼╝ ze sob─ů walczy┼é, to nie potrafi┼é zrezygnowa─ç z El┼╝biety nawet maj─ůc przed oczami wizj─Ö pani Bennet i jej m┼éodszych c├│rek jako swojej najbli┼╝szej rodziny.
Czy to było uprzejme, czy nie - wg opisu JA Lizzy chyba zrozumiała, o co mu chodziło, ale nie wpłynęło to na złagodzenie jej gniewu.
Powiedzmy, ┼╝e to by┼éa uprzejmo┼Ť─ç w rozumieniu Darcy'ego przed metamorfoz─ů.

#363 2006-03-15 00:14:54

GosiaJ
U┐ytkownik

Hehe, to fakt big_smile
A tymczasem jednak mial ochote nastawac wink

No ja my┼Ťl─Ö, ┼╝e jednak nastawa┼é - mi┼éo wyobra┼╝a─ç sobie, ┼╝e nastawa┼é - po ┼Ťlubie oczywi┼Ťcie :-)

Thorntonmania... nieustaj─ůce apogeum uzale┼╝nienia.

#364 2006-03-15 00:20:19

GosiaJ
U┐ytkownik

Mnie tam zawsze brakuje tego, ┼╝eby Darcy si─Ö w ko┼äcu troch─Ö nagada┼é, a i tak za niego gada Lizzy. I zawsze w konsternacj─Ö wprawia mnie fragment kiedy ona si─Ö go pyta czemu tak kompletnie nie zwraca┼é na ni─ů uwagi kiedy by┼é u nich na obiedzie z Bingleyem, a on jej odpowiada, ┼╝e mo┼╝e gdyby j─ů mniej kocha┼é to by wi─Öcej zwraca┼é. Pokr─Ötna dla mnie jest ta jego odpowied┼║, niech go skr─Öci.

A dla mnie zawsze taka gor─ůca i pe┼éna uczucia i romantyczna - chocia┼╝ trudno mi wyt┼éumaczy─ç logicznie, dlaczego. Chyba wyobra┼╝am sobie, ┼╝e w jej obecno┼Ťci trudno mu by┼éo m├│wi─ç jakie┼Ť zdawkowe rzeczy. Zawsze mia┼é z tym problemy, a w takiej sytuacji - wyj─ůtkowo.

#365 2006-03-15 00:31:48

GosiaJ
U┐ytkownik

Zawsze te┼╝ ciekawi┼éo mnie ile faktycznie Darcy wpakowa┼é w to ma┼é┼╝e┼ästwo pieni─Ödzy i czy Lidia by┼éa ┼Ťwiadoma, ┼╝e kupi┼é dla niej"t─Ö reszt─Ö honoru jak─ů by┼éo mo┼╝na"? Jak my┼Ťlicie, czy Wickham by j─ů zostawi┼é?

Nie s─ůdz─Ö, ┼╝e Lydia by┼éa ┼Ťwiadoma. Czy ona w og├│le mia┼éa poj─Öcie o honorze? Wed┼éug mnie gdyby nie interwencja Darcy'ego poparta pieni─Ödzmi, Wickham by si─Ö ulotni┼é. Sam pan Bennet to potwierdza - ┼╝aden rozs─ůdny cz┼éowiek nie o┼╝eni┼éby si─Ö z Lydi─ů dla niej samej. Raczej dziwi mnie tutaj reakcja Lizzy w rozmowie z Wickhamem, kiedy m├│wi, ┼╝eby zapomnie─ç o przesz┼éo┼Ťci. Co prawda robi mu z┼éo┼Ťliwo┼Ťci na temat jego ch─Öci otrzymania prebendy i g┼éoszenia kaza┼ä, ale w ko┼äcu godzi si─Ö z nim - kiedy nale┼╝a┼éaby mu si─Ö absolutna pogarda.

Jest tam te┼╝ wzmianka,┼╝e sasiedzi mieliby wi─Öcej temat├│w do rozm├│w gdyby Lidia przesz┼éa na utrzymanie parafii - jak za┼éatwiano" te sprawy"?(w "MP" Mari─Ö wys┼éano na odleg┼é─ů farm─Ö)

Z tym, ┼╝e Maria by┼éa m─Ö┼╝atk─ů, wi─Öc pope┼éni┼éa podw├│jne przest─Öpstwo. Szczerze m├│wi─ůc, sama przeczyta┼éabym co┼Ť wi─Öcej na temat obyczajowo┼Ťci tych czas├│w - macie jakie┼Ť tytu┼éy lub linki?

#366 2006-03-15 21:13:09

izek
U┐ytkownik

I zawsze w konsternacj─Ö wprawia mnie fragment kiedy ona si─Ö go pyta czemu tak kompletnie nie zwraca┼é na ni─ů uwagi kiedy by┼é u nich na obiedzie z Bingleyem, a on jej odpowiada, ┼╝e mo┼╝e gdyby j─ů mniej kocha┼é to by wi─Öcej zwraca┼é. Pokr─Ötna dla mnie jest ta jego odpowied┼║, niech go skr─Öci...

ja to tak rozumiem, ┼╝e gdyby j─ů mniej kocha┼é to by by┼é przy niej mniej spi─Öty. a jak by by┼é mniej spi─Öty to m├│g┼éby si─Ö skupi─ç na tym ┼╝eby pokonwersowa─ç albo i poflirtowa─ç wink (to dopiero by by┼éo). no a tak to niestety musia┼é pilnowa─ç, ┼╝eby widelcem je┼Ť─ç to co sie je widelcem, a ┼éy┼╝k─ů to co ┼éyzk─ů big_smile

gg 5425654

#367 2006-03-16 19:48:36

GosiaJ
U┐ytkownik

ja to tak rozumiem, ┼╝e gdyby j─ů mniej kocha┼é to by by┼é przy niej mniej spi─Öty. a jak by by┼é mniej spi─Öty to m├│g┼éby si─Ö skupi─ç na tym ┼╝eby pokonwersowa─ç albo i poflirtowa─ç wink (to dopiero by by┼éo). no a tak to niestety musia┼é pilnowa─ç, ┼╝eby widelcem je┼Ť─ç to co sie je widelcem, a ┼éy┼╝k─ů to co ┼éyzk─ů big_smile

Tak my┼Ťl─Ö, jak bardzo czasem Darcy musia┼é si─Ö czu─ç ┼║le w swojej sk├│rze, np. w takich sytuacjach - czaru┼Ť Wickham tak pi─Öknie m├│wi┼é i tak szybko zjednywa┼é sobie wszystkich, szczeg├│lnie kobiety, a Darcy... Czy on si─Ö wtedy nie obawia┼é, nie mia┼é jakiego┼Ť cienia podejrze┼ä, ┼╝e Elizabeth jednak da si─Ö z┼éapa─ç na lep pi─Öknych s┼é├│wek Wickhama, a on sam, Darcy, nie b─Ödzie m├│g┼é nic zrobi─ç...

#368 2006-03-16 20:59:21

Maryann
U┐ytkownik

Mo┼╝e bardziej pod┼Ťwiadomie, ale chyba si─Ö obawia┼é. Jako dow├│d niech pos┼éu┼╝y jego reakcja na s┼éowa El┼╝biety podczas pierwszych o┼Ťwiadczyn, kiedy oskar┼╝y┼éa go o to, ┼╝e ┼║le potraktowa┼é Wickhama. Bardzo go to dotkn─Ö┼éo - sam si─Ö zreszt─ů przyzna┼é w swoim li┼Ťcie:
"musz─Ö ci, pani, zada─ç b├│l - jak wielki - sama tylko mo┼╝esz wiedzie─ç. Jakiekolwiek jednak sentymenty wznieci┼é w tobie pan Wickham, podejrzenie o ich naturze nie przeszkodzi mi ujawni─ç jego prawdziwego charakteru - przeciwnie - zach─Öc─ů mnie nawet do tego."

#369 2006-03-16 23:57:08

GosiaJ
U┐ytkownik

Mo┼╝e bardziej pod┼Ťwiadomie, ale chyba si─Ö obawia┼é. (...) "musz─Ö ci, pani, zada─ç b├│l - jak wielki - sama tylko mo┼╝esz wiedzie─ç. Jakiekolwiek jednak sentymenty wznieci┼é w tobie pan Wickham, podejrzenie o ich naturze nie przeszkodzi mi ujawni─ç jego prawdziwego charakteru - przeciwnie - zach─Öc─ů mnie nawet do tego."

Jak on musia┼é by─ç potwornie zazdrosny o te sentymenty! Oczywi┼Ťcie by┼é zbyt dumny i dobrze wychowany, ┼╝eby to okaza─ç, ale przebija to mi─Ödzy wierszami... Przecie┼╝ mia┼é nadziej─Ö, ┼╝e to jego Elizabeth tymi "sentymentami" obdarzy... Sam nie zdaje sobie jeszcze chyba sprawy, jak mocno j─ů kocha. Potem to zreszt─ů przyznaje - pisz─ůc list my┼Ťla┼é, ┼╝e jest spokojny, ale tak nie by┼éo. My┼Ťl─Ö, ┼╝e jedn─ů z przyczyn by┼é Wickham - jego obecno┼Ť─ç przy Lizzy, sympatia okazywana mu przez dom Bennet├│w.

#370 2006-03-17 15:17:42

Jeanne
U┐ytkownik

Wiecie, że nigdy się nad tym nie zastanawiałam? Jego twarz gdy panna Bingley mówiła o Wickhamie Lizzy podczas wizyty w Pemberley też musiała być ciekawa... :twisted:

#371 2006-03-17 20:22:33

Maryann
U┐ytkownik

Na pewno. Przecież "ledwie zauważył" zakłopotanie siostry, bo interesowała go tylko reakcja Elżbiety.
A przecież biedna Georgiana na pewno czuła się wtedy znacznie gorzej, przerażona, że afera z Wickhamem się wydała.

#372 2006-03-17 21:57:34

ewelinka
U┐ytkownik

Trzeba przyzna─ç,┼╝e to nie by┼éo dobre posuni─Öcie panny Bingley.Chyba sama nie wiedzia┼éa co m├│wi.Przemawia┼éa przez ni─ů zazdro┼Ť─ç.Jak ona pragne┼éa by─ç na miejscu Lizzy.Wiedzia┼éa,┼╝e Wickham jest najs┼éabszym punktem Darcego.My┼Ťla┼éa,┼╝e dzi─Öki tej uwadze Darcy pomy┼Ťli sobie ┼║le o Lizzy i oto jej chodzi┼éo.Nie pomy┼Ťla┼éa tylko jak si─Ö poczuje Georgina.To by┼é cios poni┼╝ej pasa!

#373 2006-03-17 22:04:37

Gosia
U┐ytkownik

Przeciez w ksiazce byla wzmianka o tym, ze panna Bingley nic o historii Georgiany nie wiedziala, wiec nie mogla wiedziec, ze rani ja tymi slowami.
Uwazala tylko ze robi przykrosc Elzbiecie.

Z Południa na Północ:

#374 2006-03-17 22:08:39

ewelinka
U┐ytkownik

O jej masz racj─Ö Gosiu Zapomnia┼éam,┼╝e ona nie wiedzia┼éa. :oops: ale i tak post─ůpi┼éa nie ┼éadnie.

#375 2006-03-17 22:12:46

Jeanne
U┐ytkownik

To i tak zbyt dobrze o niej nie ┼Ťwiadczy Gosiu. Swoj─ů drog─ů to te zaloty Karoliny te┼╝ s─ů zabawne. big_smile Pomy┼Ťlcie tylko: te jej ci─ůg┼ée awanse, narzucanie si─Ö te┼╝ musia┼éy denerwowa─ç Darcy'ego. A┼╝ dziw, ┼╝e panna z dobrego domu tak post─Öpowa┼éa. smile A scena, kiedy Darcy pisze list to ju┼╝ w og├│le poezja. tongue

Stopka forum