Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-09-11 21:30:43

Admete
U┐ytkownik

Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Czy by┼éyby ch─Ötne osoby, ┼╝eby stworzy─ç grup─Ö czytelnicz─ů i komentowa─ç powie┼Ť─ç Austen? W┼éa┼Ťnie zacz─Ö┼éam czyta─ç ponownie Dum─Ö i uprzedzenie i ch─Ötnie porozmawia┼éabym z innymi na ten temat. Mo┼╝na wyznaczy─ç tempo czytania i rozmawia─ç o kolejnych rozdzia┼é─ůch lub te┼╝ na tematy jakie si─Ö akurat pojawi─ů podczas lektury.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

Commander Jeffrey Sinclair / Babylon 5

#2 2005-09-12 10:30:10

fringilla
U┐ytkownik

Re: Wsp├│lne czytanie i komentowanie D&U

Swietny pomysł. Ja zawsze chetnie wracam do JA. Co prawda tu i tak dzielimy sie wrazeniami, ale gdyby zrobic tak, jak proponujesz, to dyskusja nabralaby tempa i bylaby uporzadkowana. Jestem jak najbardziej za!

Pozdr. Agata
gg 5739618

#3 2005-09-12 13:10:59

Admete
U┐ytkownik

Na www.pemberley.com tak cz─Östo post─Öpuj─ů, ale nie jestem a┼╝ tak dobra w angielskim, by si─Ö do┼é─ůczy─ç. Mo┼╝e kto┼Ť, kto tu jest od dawna i zna wi─Öcej os├│b zaproponowa┼éby jakis termin i tempo czytania oraz komentowania.

“What makes us human is that we care--and because we care, we never stop trying,"

#4 2005-09-13 19:22:33

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja te┼╝ si─Ö melduj─Ö.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#5 2005-09-14 16:29:56

agnes_13
U┐ytkownik

R├│wniez melduj─Ö si─Ö. Zacz─Ö┼éam w sobot─Ö po raz......tny, ale z checi─ů wr├│c─Ö do pocz─ůtku i zaczn─Ö od nowa. smile

Aga

Agnes

#6 2005-09-14 22:01:56

Julianna
U┐ytkownik

ja te┼╝ wchodz─Ö w to! big_smile

Tylko wiara prowadzi do cudu...

#7 2005-09-15 13:20:53

agnes_13
U┐ytkownik

Czy czekamy?? wink

Aga

Agnes

#8 2005-09-15 13:36:44

fringilla
U┐ytkownik

Ktos musi wyznaczy─ç tempo i byc moderatorem dyskusji.
Chetni reka w g├│re! wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#9 2005-09-15 22:38:52

demi
U┐ytkownik

ja si─Ö bardzo ch─Ötnie przy┼é─ůcz─Ö, ale nie moge zostac moderatorem poniewa┼╝ przez kilka pierwszych tygodni musia┼ébym bazowac na pami─Öci gdy┼╝ nie mam dostepu do ksi─ů┼╝ki i dopiero w pa┼║dzierniku beda ju┼╝ miec a to raczej niekorzystnie wp┼éyn─Ö┼éo by na dyskusje

#10 2005-09-16 12:26:03

agnes_13
U┐ytkownik

Cze┼Ť─ç ,
To zaczynamy dzisiaj??? My┼Ťl─Ö ┼╝e po pi─Ö─ç rozdzia┼é├│w b─Ödzie OK???

He he ja wczoraj przeczyta┼éam prawie ca┼é─ů lol

Aga

Agnes

#11 2005-09-16 21:25:53

demi
U┐ytkownik

wi─Öc zacznijmy
mi sie zawsze najbardziej podobaja z pocz─ůtku ksi─ů┼╝ki dwa zdania, kt├│ra akurat znajduj─ů si─Ö w 5 pierwszych rozdzia┼éach
1. zdanie pocz─ůtkowe, wprowadza nastr├│j i od razu wiemy ┼╝e to nie bedzie taka sobie ksi─ů┼╝eczka, romansid┼éo z XIXw "Jest prawda powszechnia wiadom─ů ┼╝e bogatemu a samotnemu m─Ö┼╝czy┼╝nie brak do szcz─Ö┼Ťcia tylko zony"(przynajmniej tak to brzmi w wersji kt├│ra ja posiadam,bo sa r├│┼╝ne t┼éumaczenia)
no po prostu rewelacja, to jest moje ulubione zdanie z ca┼éej tw├│rczo┼Ťci Jane,zreszta pierwsze jakie przeczyta┼éam bo Duma by┼éa moja pierwsza jej ksi─ů┼╝k─ů
2. wymiana zda┼ä mi─Ödzy Pani─ů i Panem Bennet:
Ona:Nie masz lito┼Ťci dla moich nerw├│w
On:Mylisz się moja droga, mam wielki respekt dla twoich nerwów, to moi starzy znajomi, słysze o nich od 20 lat
(czy jako┼Ť tak to bzmi, bo jak m├│wi┼éam nie mam przy sobie tekstu)
to doskonale obrazuje pot─Ög─Ö pi├│ra Jane a jednocze┼Ťnie idealnie wprowadza nas w stosunki pamujace mi─Ödzy ma┼ézonkami

i co wy na to??nie umywa si─Ö dla mnie przy tym opis wej┼Ťcia i zmiany zdania o Panu Darcym i ca┼éym towarzystwie z Netrfield na balu.

#12 2005-09-17 20:14:37

caroline
U┐ytkownik

Uwielbiam pierwsze zdanie z Dumy i uprzedzenia (w tej chwili mam pod r─Öka tylko angielsk─ů wersj─Ö): "It is a truth universally acknowledged, that a single man in posession of a large fortune must be in want of a wife."
Jest idealne, od razu wiadomo w jakim ┼Ťwiecie jeste┼Ťmy, w┼éa┼Ťciwie podsumowuje ca┼é─ů ksi─ů┼╝k─Ö. Doceniam pisarzy, kt├│rzy wzoruj─ůc si─Ö na staro┼Ťwieckiej prozie dbaj─ů o tzw. mocne wej┼Ťcie.
To jak piosenka Nancy Sinatra "Bang, bang" na pocz─ůtku Kill Billa, kt├│ra w trzech minutach ujmuje histori─Ö opowiedzian─ů w filmie.

Jak my┼Ťlicie czy Jane Austen traktwa┼éa to stwierdzenie zupe┼énie serio, a mo┼╝e by┼éa ┼Ťwiadomie prowokacyjna i dowcipna?

#13 2005-09-17 22:09:42

fringilla
U┐ytkownik

Niezale┼╝nie od tego, jakie by┼éo jej zanie w tej materii, z ca┼éa pewno┼Ťci─ů by┼éa dowcipna i prowokacyjna wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#14 2005-09-18 22:04:37

Admete
U┐ytkownik

To zdanie sta┼éo si─Ö naprawd─Ö s┼éawne. Jest ironiczne, bo przecie┼╝ w czasach Austen to kobiety poszukiwa┼éy m─Ö┼╝├│w za wszelk─ů cen─Ö. M─Ö┼╝czy┼║ni nie byli a┼╝ tak zdesperowani, zw┼éaszcza je┼Ťli byli bogaci ;-)
Co s─ůdzicie o wzajemnych relacjach pa┼ästwa Bennet? Gdy czyta┼éam ksi─ů┼╝k─Ö ostatnio, wydawa┼éo mi si─Ö, ┼╝e pan Bennet jest wobec ┼╝ony troch─Ö okrutny. Rozumiem, ┼╝e jest ona troch─Ö ograniczona, ale w ko┼äcu o┼╝eni┼é si─Ö z ni─ů i cho─çby z tego wzgl─Ödu powinien j─ů traktowa─ç z nieco wi─Ökszym szacunkiem. W gruncie rzeczy ona po prostu dba o w┼éasne dzieci - wie, ┼╝e ich maj─ůtek przepadnie kiedy┼Ť, widzi te┼╝, ┼╝e jej ma┼╝ nie bardzo si─Ö tym wszystkim przejmuje. Tymczasem pan B. ogranicza si─Ö do ┼╝art├│w takich jak ten z rozdzia┼éu I, gdy wmawia jej, ┼╝e pan Bingley m├│g┼éby si─Ö zakocha─ç w niej samej.
Poza tym w rozdziale II rozbawi┼éo mnie zdanie: "Mary chcia┼éa powiedzie─ç co┼Ť nies┼éychanie m─ůdrego, ale nie bardzo wiedzia┼éa co." ;-D

#15 2005-09-20 11:09:50

agnes_13
U┐ytkownik

Co do pierwszego zdania to rzeczywi┼Ťcie MOCNE WEJ┼ÜCIE. big_smile
Wog├│le pierwsze rozdzia┼éy daj─ů wspania┼éy opis pierwszo - i drugoplanowych bohater├│w. Poprzez ich wypowiedzi i zachowania mo┼╝na okre┼Ťli─ç ich charaktery. Nie da si─Ö ukry─ç ┼╝e JA mia┼éa niesamowity zmys┼é obserwacji i znakomite pi├│ro.

Jedno "niewinne" zdanie np. rozdz. 4 Lizzy mówi do Jane : "... pozwalam by ci się podobał. Podobało ci się już wielu głupszych ludzi." Doskonale to oddaje charakter Jane. jej dobre serce i chęć oceniania wszystkich pozytywnie. smile

Aga

Agnes

#16 2005-09-20 13:07:43

fringilla
U┐ytkownik

Tak, pierwsze rozdzia┼éy DiU s─ů naprawd─Ö ┼Ťwietne. Te przekomarzanie si─Ö pana Benneta z ┼╝on─ů, te ich rozmowy w salonie... Naprawd─Ö charakterystyka znakomita i pana Benneta i pani Bennet. Zgadzam si─Ö z wami, ┼╝e pan Bennet troche przesadza┼é, ale na jego miejscu te┼╝ nie mog┼éabym si─Ö powstrzymac. A z tym kaszlem Kitty? Zawsze pekam ze ┼Ťmiechu czytaj─ůc ten fragment.
Jeszcze mi skojarzy┼éo, choc to jest na ko┼äcu ksi─ůzki, ale dotyczy pni Long, o ktorej pani Bennet wspomina w pierwszym rozziale, jedna z najlepszych kwestii w DiU: Pni Long to najlepsza pod s┼éo┼äcem kobieta, a jej siostrzenice to mi┼ée, dobrze u┼éo┼╝one panienki i na dodatek bardzo brzydkie. Ogromnie je lubi─Ö.
smile

Pozdr. Agata
gg 5739618

#17 2005-09-21 15:30:29

Admete
U┐ytkownik

Narrator w powie┼Ťciach Jane Austen odznacza si─Ö cz─Östo nieco z┼éo┼Ťliwym humorem samej autorki. W listach panna Austen bywa┼éa cz─Östo z┼éo┼Ťliwa do granic dobrego smaku :-) Na przyk┼éad takie stwierdzenie jakto, jest naprawd─Ö z┼éo┼Ťliwe: "Pani Hall z Sherborne powi┼éa wczoraj martwe niemowl─Ö, kilka tygodni przed spodziewanym terminem, gdy┼╝ si─Ö czego┼Ť zl─Ök┼éa. Przypuszczam, ┼╝e musia┼éa niechc─ůcy spojrze─ç na m─Ö┼╝a"; albo to: "Wol─Ö, gdy ludzie nie s─ů zanadto mili: oszcz─Ödzaj─ů mi w ten spos├│b k┼éopotu darzenia ich wielk─ů sympati─ů."
Przechodzimu do komentowania rozdziałów VI - X?

#18 2005-09-21 17:13:01

agnes_13
U┐ytkownik

TAK lol

Agnes

#19 2005-09-25 17:36:15

caroline
U┐ytkownik

Pani Bennet zaczyna w tych rozdzia┼éach "dawa─ç czadu", jest to wi─Öc chyba ostatnia okazja aby stan─ů─ç w jej obronie. To bardzo sympatyczny rys tej postaci, ┼╝e tak ┼╝arliwie staje po stronie swoich dzieci, prawdziwa kwoczka broni─ůca kurczaczk├│w.

lol Bardzo podoba┼é mi si─Ö dialog Darcy'ego z sir Williamem na temat ta┼äca ("Jest to ten wyraz szacunku, kt├│rego nie sk┼éadam w ┼╝adnym miejscu, je┼Ťli tylko moge tego unikn─ů─ç")

#20 2005-09-26 10:16:49

agnes_13
U┐ytkownik

To , je┼Ťli nie ulubione, to jedne z moich ulubionych rozdzia┼é├│w. Poznajemy charakter i zamiary Panny Bigley i Pani Hurst. Obserwujemy potyczki Pana Darcy z Lizzy.

A co do rozmowy z sir Williamem to podoba mi się stwierdzenie "każdy dzikus potrafi tańczyć" a zaraz potem gwałtowna chęć u Pana Darcy zatańczenia z Lizzy. big_smile

Agnes

#21 2005-09-26 22:54:56

Admete
U┐ytkownik

S─ůdz─Ö, ┼╝e pan Darcy troszke si─Ö po┼Ťpieszy┼é z tym uog├│lnieniem co do ta┼äca ;-) Prawd─ů jest, ┼╝e w jego i naszych czasach umiej─Ötno┼Ť─ç ta┼äca wyr├│┼╝nia osoby obyte towarzysko ;-)

#22 2005-09-26 23:48:55

AineNiRigani
U┐ytkownik

Raczej obyte imprezowo-tanecznie. A nawet i obycie niewiele da przy kiepskiej koordynacji ruchowej big_smile

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#23 2005-09-27 12:09:12

demi
U┐ytkownik

wiecie, z tych rozdzia┼é├│w to ja najbardziej lubie opisy zabieg├│w panny Bingley staraj─ůcej sie zwr├│ci─ç na siebie uwag─Ö Darcego a on co rusz m├│wi do niej co┼Ť o El┼╝ebiecie, wiecie te teksty o pi─Öknych oczach w urodziwej twarzy i ich b┼éysku po wysi┼éku podczas spaceru
i no tekst: "wyobra┼║nia kobieca jest bardzo gwa┼étowna, przeskakuje od podziwu do mi┼éo┼Ťci i od mi┼éo┼Ťci do ma┼éze┼ästwa w jednej chwili"
to najlepsze chyba fragmenty, a przynajmniej te który mi zapadły najbardziej w pamięc

#24 2005-09-27 12:46:01

caroline
U┐ytkownik

Tak, a już pytanie, czy mogłaby zatemperowac mu pióro lol
Ale sp┼éawia┼é j─ů, przyznacie, z du┼╝ym wdzi─Ökiem.

#25 2005-09-27 12:54:15

demi
U┐ytkownik

bo wiecie, w tamtych czasach nie m├│wi┼éo si─Ö nikomu wprost niemilych rzeczy tylko bardzo ogl─Ödnie ┼╝eby nikogo nieurazi─ç, i w sumie pod tym wzgl─Ödem z ma┼éymi wyj─ůtkami Darcy przodowa┼é

Stopka forum