Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#26 2005-10-08 01:12:18

AineNiRigani
Użytkownik

Re: jak myslicie?? kto chcial zaprosic Elzbiete z Panstwem Gardi

Zazdro?ci jej bynajmniej nie przypisywa?am. Ale czy to jej z?o?liwe zainteresowanie pann? de Bourgh nie wynika?o z urazy do Darcy'ego?

Je?li uwa?am, ?e jaki? facet jest totalnym palantem - te? ?ycz? mu adekwatnej "partnerki ?yciowej" i takiego ?ycia jakie mu si? s?usznie nale?y. Czy oznacza to, ?e sie w nim zakocha?am? Nie s?dze.

Nawet kojot na kamieniu mo?e dosta? wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#27 2006-02-13 12:25:33

Mag
Użytkownik

My?l?, ?e pocz?tkowo Darcy by? dla El?biety tylko "nowink? towarzysk?"
Nie wi?za?a z nim ?adnych planów matrymonialnych-w przeciwie?stwie do w?asnej matki- tylko liczy?a na ubarwienie sezonu.
Poniewa? urazi? jednak jej mi?o?? w?asn? to ju? mia?a na niego oko i ?atwiej przysz?o uwierzy? w rewelacje Wickhama.

Co do Georgiany to nie wierz?, ?e brat jej sie zwierza?, czy mówi? o swim zainteresowaniu Lizzy. My?l?,?e to by?o nie?mia?e dziecko, które po sprawie z Wichamem jeszcze bardziej zamkn??o si? w sobie. Postawa Darcego pewnie nie zach?ca?a do serdecznych stosunków- wiadomo,?e o ni? dba?, ale czy by? dobry? Pewnie biedaczka cieszy?a si?,?e Lizzy jest bardziej spontaniczna i ?ywsza od sztywnego Darcego, bo mog?a liczy? na uczucie z jej strony.
ps. Troch? si? rozpisa?am, ale to mój debiut, a my?li pl?cz? si? w mojej g?owie...... Witam wszystkich lol

GG 6318358

#28 2006-02-13 12:30:48

AineNiRigani
Użytkownik

Witam big_smile

#29 2006-02-13 13:47:43

Gosia
Użytkownik

No wlasnie, przeciez Georgiana wiedziala wczesniej, ze Elzbieta ladnie gra, musial wiec jej o tym napomknac brat. Wiec jednak Darcy cos tam opowiadal siostrze np. ze poznal panne, ktora pieknie grala, i wyrazal sie o niej w superlatywach, a poniewaz pewnie rzadko o kims mowil przychylnie wink wiec dalo to Georgianie do myslenia.
A Elzbieta spodobala sie jej od razu i sama powiedziala, ze chcialaby miec siostre, czyli w domysle kogos komu moglaby sie zwierzac. W koncu trudno rozmawiac na wszystkie tematy z bratem. big_smile
A nie wyglada na to, zeby miala jakies przyjaciolki.

Co do Elzbiety, przekonala sie ze nie ma powodu, by darzyc go sympatia, bo nie jest dobrym czlowiekiem, wiec pozniej nie patrzyla na niego w ten sposob i na mysl jej nie przyszlo, ze tak dumny czlowiek moglby ja obdarzyc zainteresowaniem czy sympatia. Czula do niego antypatie, bo jej sie nie spodobal jako czlowiek, a jedynie korzystajac z okazji chciala troche go zrozumiec, dlatego rozmawiala z nim sporo w Rosings, co on zrozumial z kolei jak kokieterie, zachecanie czy przyzwolenie, bo przeciez w chwili oswiadczyn, nie mial watpliwosci ze ona moglaby go nie przyjac..

#30 2006-02-13 17:19:43

GeorgianaDarcy
Użytkownik

(...) przeciez Georgiana wiedziala wczesniej, ze Elzbieta ladnie gra, musial wiec jej o tym napomknac brat (...)

Trafne spostrzezenie, Gosiu smile
Zarowno z ksiazki jak i filmu wiemy jak bliskie relacje laczyly Georgiane i Fitzwilliama Darcych. Kiedy Wickham namowil Georgiane do ucieczki, skruszona opowiedziala wszystko bratu. Darzyla go miloscia i zaufaniem. Sadze ze pan Darcy nie pozostawal dluzny w tych uczuciach. I Postanowil opowiedzie? siostrze o istocie nadzwyczaj szczegolnej jaka byla wg niego Lizzie Bennet.
Georgiana cenila sobie zdanie starszego brata i osoba ktora Darcy byl zachwycony, musiala byc rownierz mi?a Georgianie smile Dlatego nie dziwie sie podaferowaniu jakie towarzyszylo Georgianie przy spotkaniu z Elizabeth. Jest mozliwe ze to ona skuszona checia blizszego poznania zaprosila panne Bennet.

Oczywiscie rozwazania te dotycza wylacznie filmu. Ksiazkowa panna Dacy nie byla tak otwarta jak jej filmowe odzwierciedlenie smile

You have bewitched me body and soul.

#31 2006-02-13 17:50:24

Ammit
Użytkownik

Ksi??kowa Georgiana by?a du?o bardziej nie?mia?a, ale wida? te? by?o, ?e darzy El?biet? du?ym szacunkiem no i musia?a sporo o niej wiedzie?...

~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz ?wiat jest w sercach tych, którzy nas kochaj?...

#32 2006-02-13 18:19:29

Alison
Użytkownik

Ksi??kowa Giorgiana by?a te? "postawn? pann?" a te wszystkie filmowe to takie kruszyny...

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#33 2006-02-13 18:23:06

Gosia
Użytkownik

To prawda, jak czytalam ksiazke to zauwazylam ta roznice, ale widac scenarzysci inaczej ja widzieli niz autorka. Moim zdaniem zreszta jej charakter i niesmialosc wskazywalyby na drobniejsza postur?.

#34 2006-02-13 18:37:31

AineNiRigani
Użytkownik

To prawda, jak czytalam ksiazke to zauwazylam ta roznice, ale widac scenarzysci inaczej ja widzieli niz autorka. Moim zdaniem zreszta jej charakter i niesmialosc wskazywalyby na drobniejsza postur?.

Hmm. Nie do ko?ca bym si? zgodzi?a. Zwykle drobni postur? ludzie nacechowani s? si?? charakteru, a w?a?nie ci postawni, "misie" s? spokojni, flegmatyczni. Podobno to wynika z natury i przystosowania big_smile
Popatrzcie na "Wielkich" kurdupli: Hitler, Stali, Mussolini, Einstein, Aleksander, Cezar, Napoleon.

#35 2006-02-13 18:53:16

Gosia
Użytkownik

Ale wyobrazasz sobie, ze taka postawna ulega Wickhamowi? wink

#36 2006-02-13 18:57:53

Alison
Użytkownik

Ale wyobrazasz sobie, ze taka postawna ulega Wickhamowi? wink

Rzecz nie w postawie, a w wieku. Jak taki Gigi Amoroso poczarowa? to my?lisz, ?e niechby i postawna ale 15-latka sie nie z?apa?a? zreszt? nast?pna ofiara si? z?apa?a i to skutecznie, a t? to juz z?apa? bardziej charytatywnie, bo o ile si? nie myl? to ju? tylko za tysiaka rocznie ;-)

Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyn?, swoja, w?asna, niczyja, nie znana nikomu...

#37 2006-02-13 19:05:22

Gosia
Użytkownik

E tam charytatywnie, a przyjemnosci przy tym nie mial? wink

#38 2006-02-13 19:14:09

Alison
Użytkownik

E tam charytatywnie, a przyjemnosci przy tym nie mial? wink

Z tak? kretyneczk?? No nie wiem. Nie jestem facet. Jakbym ja by?a facetem, to bym nie mia?a. wszystko ma swoje granice.

#39 2006-02-13 19:17:07

Gosia
Użytkownik

Faceci maja inne gusta niz my. Dla wielu z nich liczy sie cos innego niz rozum, wierz mi.

A nie inaczej bylo z panem Bennetem?

#40 2006-02-13 19:57:15

Diana
Użytkownik

No, niektórzy w?a?nie ulegli w m?odo?ci dziewcz?cym wdzi?kom, a potem tego mo?e ?a?owali? Jest w serialu z 1995 roku pare takich scen z Wickhamem i Lidi?, ?e ona plecie swoje trzy po trzy, a on wznosi oczy ku górze i nawet ju? nie sili si? na odpowied?, bo po co? Lidia w ka?dym razie i tak by?a zadowolona z siebie.

Czym jest ?ycie- snem jedynie...
GG: 9031506

#41 2006-02-13 20:03:53

AineNiRigani
Użytkownik

Z tak? kretyneczk?? No nie wiem. Nie jestem facet. Jakbym ja by?a facetem, to bym nie mia?a. wszystko ma swoje granice.

Po pierwsze - to zale?y od faceta,
Po drugie - czy Wiskham rózni? si? jako? od Lydii, bo nie zauwa?y?am. Trafi? swój na swego lol

#42 2006-02-13 20:13:34

Alison
Użytkownik

Po pierwsze - to zale?y od faceta,
Po drugie - czy Wiskham rózni? si? jako? od Lydii, bo nie zauwa?y?am. Trafi? swój na swego lol

Chyba si? jednak ró?ni?, skoro potrafi? rozs?dnej sk?din?d El?biecie tak skutecznie zamydli? oczka. Troch? inteligencji ?eby uroczo ?ga? jednak potrzeba...

#43 2006-02-13 20:18:20

AineNiRigani
Użytkownik

Chyba si? jednak ró?ni?, skoro potrafi? rozs?dnej sk?din?d El?biecie tak skutecznie zamydli? oczka. Troch? inteligencji ?eby uroczo ?ga? jednak potrzeba...

A ty my?lisz, ?e s?odkie idotki nie potrafi? mydli? oczu? Kochana, instynkt samozachowawczy i ch?? zaspokojenia swoich potrzeb. Ot co!!! :twisted:

#44 2006-02-13 20:22:46

Alison
Użytkownik

Wiem, ?e potrafi?, ale s?odk? idiotk? jednak wida?, s?ycha? i czu?. jako? nie wyobra?am sobie ?eby mog?a mnie nabra? s?odka idiotka. Natomiast, ?e nabiera mnie przystojniak, to jakos sobie potrafi? wyobrazi?, oczywi?cie nie jaki? ABM, ale niechby i ?rednio inteligentny. Za?lepienie hormonalne... wink
zreszt? mo?e ten sam mechanizm zadzia?a? u Wickhama smile

#45 2006-02-13 20:24:20

Gosia
Użytkownik

Hehe big_smile

#46 2006-02-14 12:45:24

Mag
Użytkownik

Lidia by?a niewykszta?cona (w porównaniu do Jane czy Lizzy) ale posiada?a ?yciowy spryt, który pomaga? jej zdobywa? to co chcia?a (np.bywanie w towarzystwie, chocia? by?a najm?odsza).
A ?e chcia?a Wickhama to go sobie wzi??a bez ogl?dania sie na konwenase.
Wiemy, ?e on zabra? Lidie "na dok?adke" bo ucieka? musia? przed wierzycielami,dopiero interwencja Darcyego uratowa?a reputacje Lidii.
Z jej strony to mog?o by? uczucie, z jego-raczej chu?( :oops: ) ni? mi?o??.

GG 6318358

#47 2006-02-14 14:15:22

Kaziuta
Użytkownik

No wlasnie, przeciez Georgiana wiedziala wczesniej, ze Elzbieta ladnie gra, musial wiec jej o tym napomknac brat. Wiec jednak Darcy cos tam opowiadal siostrze np. ze poznal panne, ktora pieknie grala, i wyrazal sie o niej w superlatywach, a poniewaz pewnie rzadko o kims mowil przychylnie wink wiec dalo to Georgianie do myslenia...

W filmie w fina?owej scenie rozmowy Darcego i Lizzy w Pemberly, kiedy siostra pyta czy Lizzy gra na cztery r?ce i prosi brata aby j? do tego zmusi?a spostrzega jak oni na siebie patrz? i domy?la si?,?e ??czy ich nie tylko znajomo??.

#48 2006-02-14 15:53:34

GeorgianaDarcy
Użytkownik

Czuje sie troche zmieszana, bo nie wiem co mialas na mysli, Kaziuta. Mianowicie chodzi mi o te czesc twojej wypowiedzi :

kiedy siostra pyta czy Lizzy gra na cztery r?ce i prosi brata aby j? do tego zmusi?a

A nawiazujac do spojrzen, to w fragmentach filmu widac tesknote, pasje i namietnosc zebrana w calosc. Wyszczegolniaja to zwiastuny z wspanialym podkladem muzycznym. Kiedy to widze na mojej skorze pojawiaja sie dreszcze. Coz... jestem pod wplywem glebokiej fascynacji.

#49 2006-02-14 18:02:18

Kaziuta
Użytkownik

Faktycznie namiesza?am. To spojrzenie Georgiany, która "czego?" si? domy?la by?o po wymianie zda? na temat tego czy Lizzy gra "bardzo dobrze' czy "do?? dobrze" na fortepianie. Co? mi sie popl?ta?o. Przepraszam

#50 2006-02-15 17:01:57

GeorgianaDarcy
Użytkownik

Ale wytlumaczylas (dziekuje) i teraz wszystko jasne big_smile
hmm... fakt. Filmowa Georgiana jest bardziej domyslna niz jej ksiazkowy pierwowzor. Jest tez (jak gdzies na forum juz npisalam) bardziej ozywiona i otwarta. Szkoda tylko ze zrobili z niej taka kruszynke roll

Stopka forum