Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2005-08-25 15:52:42

gotka
U┐ytkownik

jak myslicie?? kto chcial zaprosic Elzbiete z Panstwem Gardi

wczoraj po raz tysieczny ogladalam DiU. i tak mnie zastanowilo...jak myslicie kto chcial zaprosic Lizzy i Panstwa Gardiner na kolacje do Pemberly?? - Darcy czy Georgiana?? ja ogladajac film odnioslam wrazenie ze to Georgiana...ale ona byla taka niesmiala, wiec czy zdobyla sie na taki gest?? A moze to Darcy podsunal jej taka mysl bo nadal byl w Lizzy zakochany?? ale mam "dylematy" :-)

#2 2005-08-28 12:54:58

AineNiRigani
U┐ytkownik

Re: jak myslicie?? kto chcial zaprosic Elzbiete z Panstwem Gardi

Moim zdaniem oboje. Gdy Lizzy rozmawia Bingley'em Georgiana dygn─Ö┼éa i posz┼éa omawia─ç co┼Ť z bratem. Wi─Öc wydaje mi si─Ö, ┼╝e pomys┼é by┼é raczej jej (a jako m┼éodsza, niepe┼énoletnia siostra wszelkie tego typu decyzje musia┼éa konsultowa─ç z bratem lub opiekunem). Mo┼╝e nawet pomys┼é przyszed┼é jej do g┼éowy wiedz─ůc co czuje jej brat? Ale jestem pewna, ┼╝e Darcy a┼╝ podskoczy┼é do g├│ry z rado┼Ťci (oczywi┼Ťcie wewn─ůtrz big_smile). Nie wspominaj─ůc, ┼╝e wydaje mi si─Ö, ┼╝e gdyby Georgiana nie zaprosi┼éa Lizzy, zrobi┼éby to on sam.

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#3 2005-08-28 21:53:38

Marianna
U┐ytkownik

Troch─Ö nie na temat: Co z tym zjazdem fan├│w (a raczej fanek)?? Rozumiem, ┼╝e pomys┼é spali┼é na panewce, bo jako┼Ť znikn─ů┼é z forum sad

#4 2005-08-28 22:09:47

AineNiRigani
U┐ytkownik

W sumie, zauwa┼╝y┼éam, ┼╝e ci─Ö┼╝ko jest dopa┼Ť─ç na forum wi─Öcej ni┼╝ jedn─ů osob─Ö, mo┼╝e przez to. Chocia┼╝ jako pocz─ůtkuj─ůca jako┼Ť nie czuj─Ö w pe┼éni upowa┼╝niona big_smile Czuj─Ö si─Ö na zasadzie przyczepi┼éo sie ... do okr─Ötu i m├│wi "p┼éyniemy".

#5 2005-08-29 16:48:24

Marianna
U┐ytkownik

Wydaje mi si─Ö, ┼╝e w wakacje ludzie rzadziej zagl─ůdaj─ů na forum. Mam nadziej─Ö, ┼╝e to tylko "sezon og├│rkowy", a nie zmniejszenie zainteresowaia Jane Austen.

#6 2005-08-29 16:59:31

AineNiRigani
U┐ytkownik

big_smilebig_smile Oby big_smile

#7 2005-08-30 21:00:04

dorotka
U┐ytkownik

Ja jestem nies┼éychanie zainteresowana big_smile I staram si─Ö przeczyta─ç wszystkie posty, ale jestem padni─Öta. I wiele temat├│w jest tak chaotycznych, ┼╝e nie bardzo rozumiem o co chodzi┼éo, ale na moje usprawiedliwienie mam dwumiesi─Öczn─ů przerw─Ö w buszowaniu po necie.

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#8 2005-09-04 15:06:06

moniczek
U┐ytkownik

Mam dok┼éadnie takie same odczucia. I te┼╝ staram si─Ö nadrobi─ç ponad miesi─Öczn─ů nieobecno┼Ť─ç na forum (i nie tylko na forum ;-) ). Oj naprodukowa┼éo si─Ö tych post├│w, naprodukowa┼éo...

#9 2005-09-26 10:51:46

sister
U┐ytkownik

Mam ten sam problem.....

Co do pytania o zaproszenie, to nie trzeba si─Ö nawet zastanawia─ç, ┼╝e nawet je┼Ťli rzeczywi┼Ťcie pochodzi┼éo od Georgiany, z pewno┼Ťci─ů podszepn─ů┼é jej to brat...

#10 2005-09-27 12:33:07

fringilla
U┐ytkownik

Je┼Ťli chodzi o film to mi zawsze wydawa┼éo si─Ö, ┼╝e to Georgiana chcia┼éa zaprosi─ç Elzbiet─Ö, widz─ůc jakie wra┼╝enie robi na jej bracie, zapewne od razu domysli┼éa sie jego uczuc, a poniewa┼╝ El┼╝bieta jej si─Ö spodoba┼éa, chcia┼éa zrobic jakis gest w jej kierunku.
Ale w ksi─ůzce napisane jest: ... Darcy zwr├│ci┼é si─Ö do siostry, by go poar┼éa, prosz─ůc pa┼ästwa Gardiner wraz z sistrzenic─ů na obiad do Pemberley, nim st─ůd wyjad─ů. Panna Darcy ch─Ötnie pos┼éucha┼éa, choc m├│wi┼éa niesmia┼éo...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#11 2005-10-03 14:11:41

Anonymous
GoŠ

Nawiasem m├│wi─ůc, nieco tajemnicza jest ta posta─ç Georgiany! Czy to
naprawd─Ö a┼╝ tak nie┼Ťmia┼éa osoba? Wszak sam Darcy ujawni┼é w li┼Ťcie do
El┼╝biety spraw─Ö jej porwania przez Wickhama. Czy naprawd─Ö nie┼Ťmia┼éa
dziewczyna wda┼éaby si─Ö w tak─ů awantur─Ö? Ale na szcz─Ö┼Ťcie rozs─ůdek u
niej zwyci─Ö┼╝y┼é i Darcy "odkr─Öci┼é" spraw─Ö. S─ůdz─Ö, ┼╝e Georgiana nie tyle
by┼éa nie┼Ťmia┼éa, ile zahukana przez brata. Nie mia┼éa rodzic├│w, a brat cho─ç
kochaj─ůcy, to nieco gorliwie bra┼é sw─ů rol─Ö "prawie ojca" - i st─ůd siostra
nie chciała i bała się ewentualnych kłopotów w razie czego. A wiemy, jakie
niebezpieczeństwa czyhały na nazbyt 'rozbrykane' panienki, m.in.
przymusowe 'zes┼éanie' do odleg┼éego maj─ůtku z dala od towarzystwa.
Ale po sprawie Wickhama Georgiana musiała wiele zrozumieć, i
niew─ůtpliwie by┼éa bardzo wdzi─Öczna bratu za tak delikatne rozwi─ůzanie
tej kwestii, i z kolei nabrała do niego zaufania. Więc nie musiała az tak
się wzdragać czy czuć zakłopotania w tym, czy zaprosić Elżbietę czy nie.
Nie m├│wi─ůc o tym, ┼╝e brat na pewno jej si─Ö zwierzy┼é ze swej mi┼éo┼Ťci
do El┼╝biety, zyskuj─ůc w niej prawdziwego sprzymierze┼äca.
Jednym słowem, rodzinna przyjażń! I ona sprawiła też wielkie wrażenie
na El┼╝biecie, kt├│ra podobnie by┼éa zwi─ůzana ze swoja siostr─ů Jane.

#12 2005-10-03 19:17:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

A ja nie wierz─Ö, ┼╝e Darcy zwierza┼é si─Ö Georgiane. Po pierwsze zbyt du┼╝a r├│znica wieku by┼éa mi─Ödzy nimi, po drugie nie nale┼╝a┼é do typu os├│b, kt├│e si─Ö zwierzaj─ů.
A co do Georgiany, to taki czaru┼Ť jak Wickham bardzo ┼éatwo m├│g┼é j─ů oczarowa─ç i sobie podporz─ůdkowa─ç. Skoro bez problem├│w uda┼éo mu si─Ö z Lydia, to jak─ů ┼éatw─ů ofiar─ů musia┼éa by─ç Georgiana.
Wydajew mi si─Ö, ┼╝e czas kszta┼étowania swojego charakteru Georgiana mia┼éa jeszcze przed sob─ů. A w momencie ┼Ťlubu brata, na pewno jego oko, straci┼éo pewn─ů czujno┼Ť─ç big_smile

#13 2005-10-03 20:28:52

fringilla
U┐ytkownik

No te┼╝ mi sie wydaje, ┼╝e nie┼Ťmia┼éo┼Ť─ç nie ma tu nic do rzeczy, niesmia┼éej dziwczynie te┼╝ mozna zawr├│ci─ç w g┼éowie, zw┼éaszcza je┼Ťli sie jest jej tak┼╝e jej przyjacielem, a w ka┼╝dym razie sie go udaje, nie zapominajmy, ┼╝e Wickham zna┼é ja od dziecka.

I niezale┼╝nie od tego czy brat jej sie zwierza┼é, czy nie, to zapewne ┼éatwo jej by┼éo rozpozna─ç, ┼╝e czuje on co┼Ť do Elzbiety. Takie rzeczy na og├│┼é ┼éatwo jest rozpozna─ç, pod warunkiem ┼╝e nie jest sie bezposrednio zaitetesowanym wink A juz zwlaszcza je┼Ťli chodzi o kogo┼Ť tak bliskiego jak brat, bo mimo r├│┼╝nicy wieku, mimo tego, ┼╝e nie widywali sie tak cz─Östo itd., to jednak Darcy i jego siostra wydawali sie byc sobie bliscy.

Pozdr. Agata
gg 5739618

#14 2005-10-03 21:10:20

Maryann
U┐ytkownik

Zw┼éaszcza ┼╝e mia┼é do pomocy pani─ů Younge, kt├│ra na pewno bez przerwy s─ůczy┼éa swojej wychowance do ucha pochwa┼éy na temat Wickhama.
Georgiana mia┼éa dopiero 15 lat i niedawno wr├│ci┼éa z internatu. By┼éa nie┼Ťmia┼éa i - je┼Ťli s─ůdzi─ç po usposobieniu jej brata - chyba nie grzeszy┼éa ┼éatwo┼Ťci─ů w nawi─ůzywaniu kontakt├│w towarzyskich. Stanowi┼éa wi─Öc idealny cel dla zabieg├│w Wickhama.
Uwierzy┼éa bez zastrze┼╝e┼ä w jego mi┼éo┼Ť─ç i zgodzi┼éa si─Ö na ucieczk─Ö - a czeg├│┼╝ mo┼╝na wymag─ç od dziewczyny wychowanej w cieplarnianych warunkach, niemal bez kontaktu ze ┼Ťwiatem zewn─Ötrznym? Przecie┼╝ El┼╝bieta, o tyle bardziej bystra i do┼Ťwiadczona obserwatorka ludzkich charakter├│w (przynajmniej sama do pewnego momentu za tak─ů si─Ö uwa┼╝a┼éa), r├│wnie┼╝ nabra┼éa si─Ö na rewelacje Wickhama, a nie wiadomo, czy gdyby nie m─ůdre rady pani Gardiner, nie popelni┼éaby wi─Ökszego b┼é─Ödu i nie zaanga┼╝owa┼éaby si─Ö uczuciowo. W pewnym momencie chyba niewiele do tego brakowa┼éo.

#15 2005-10-04 10:58:00

agnes_13
U┐ytkownik

Nie pami─Ötam dok┼éadnie jak to by┼éo w ksi─ů┼╝ce , ale w filmie Georgiana wyra┼║nie m├│wi do Lizzy ┼╝e brat zachwyca┼é si─Ö jej gr─ů i du┼╝o o niej opowiada┼é. Wi─Öc co┼Ť musia┼éo by─ç na rzeczy. lol
Nawet je┼Ťli wprost si─Ö nie zwierzy┼é Georgiana na tyle dobrze zna┼éa brata ┼╝e musia┼éa domy┼Ťle─ç si─Ö ca┼éokszta┼étu uczu─ç Pana Darcy'ego do Lizzy.
I to stwierdzenie że chciałaby mieć siostrę...... big_smile

Agnes

#16 2005-10-04 19:23:59

Maryann
U┐ytkownik

W ksi─ů┼╝ce ona chyba w og├│le nic nie m├│wi. Jane pisze, ┼╝e by┼éa tak nie┼Ťmia┼éa, ┼╝e ledwo odwa┼╝a┼éa si─Ö odezwa─ç w momencie, kiedy by┼éo najmniejsze prawdopodobie┼ästwo, ┼╝e kto┼Ť m├│g┼éby j─ů us┼éysze─ç.
Ale na wiadomo┼Ť─ç o zar─Öczynach brata napisa┼éa do El┼╝biety czterostronicowy list pe┼éen zachwyt├│w. Albo wi─Öc Lizzy tak jej si─Ö spodoba┼éa podczas tych dw├│ch spotka┼ä w Derbyshire, albo ju┼╝ wcze┼Ťniej "kto┼Ť" nad ni─ů w tym zakresie pracowa┼é ...

#17 2005-10-04 19:34:06

AineNiRigani
U┐ytkownik

... albo te┼╝ (tak jak to cz─Östo bywa big_smile) w listach by┼éa odwa┼╝niejsza ni┼╝ w rozmowie bezpo┼Ťredniej.

#18 2005-10-04 20:07:16

Maryann
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie. Podejrzewam te┼╝, ┼╝e mimo ca┼éej swojej nie┼Ťmia┼éo┼Ťci Georgiana orientowa┼éa si─Ö dosy─ç dobrze w uczuciach swojego brata. Bo chocia┼╝ by┼é taki ch┼éody i zamkni─Öty w sobie, to przecie┼╝ musia┼é co┼Ť jej opowiada─ç o pobycie w Hertfordshire. A na pewno zauwa┼╝y┼éa zmian─Ö w jego zachowaniu po przyje┼║dzie El┼╝biety do Pemberley.
A' propos. Nie mog─Ö oprze─ç si─Ö wra┼╝eniu, ┼╝e to El┼╝bieta by┼éa chyba w tym wszystkim najmniej zorientowan─ů osob─ů. Panna Bingley jeszcze w Netherfield wyczu┼éa, co si─Ö ┼Ťwi─Öci. Charlotta te┼╝ musia┼éa co┼Ť podejrzewa─ç, bo inaczej nie snu┼éaby plan├│w odno┼Ťnie przysz┼éo┼Ťci przyjaci├│┼éki. A i lady Katarzyna chyba nie wybra┼éaby si─Ö w podr├│┼╝ do Longbourn, gdyby by┼éa pewna ca┼ékowitej oboj─Ötno┼Ťci siostrze┼äca wobec El┼╝biety - w ko┼äcu mia┼éa okazj─Ö wielokrotnie widzie─ç ich razem i musia┼éa wyci─ůgn─ů─ç niepokoj─ůce wnioski.
R├│wnie┼╝ pani Gardiner w li┼Ťcie opisuj─ůcym pomoc Darcy'ego w odnalezieniu Lidii jasno da┼éa do zrozumienia, ┼╝e domy┼Ťlali si─Ö, ┼╝e by┼é on "w inny spos├│b zainteresowany" spraw─ů i tylko dlatego zgodzili si─Ö na zachowanie tajemnicy.
No i Jane - ale ona od pocz─ůtku wbrew wszystkim lubi┼éa Darcy'ego.

#19 2005-10-04 21:53:14

AineNiRigani
U┐ytkownik

I tutaj ja się zgodzę big_smile. Jak to było? Elżbieta studiowała charaktery ludzkie? Chyba jednak wykłady przespała, a ćwiczenia oblała big_smile
Wickham - pomyłka
Darcy - pomyłka
Bingley - częsciowa pomyłka
Ada┼éo jej si─Ö z Collinsem i Karolin─ů. Ale tak ma┼ée sukcesy przy tak powa┼╝nych pora┼╝kach sk┼éaniaj─ů ku refleksji.
:twisted:

#20 2005-10-04 21:56:15

fringilla
U┐ytkownik

No i znowu sie powt├│rz─Ö - bardzo cz─Östo najbardziej zainteresowani s─ů najbardziej ┼Ťlepi... Wiem z autopsji wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#21 2005-10-04 22:19:32

AineNiRigani
U┐ytkownik

Ja te┼╝ big_smile Gdy chodzi o przyjaci├│┼é i znajomych, moja b┼éyskotliwo┼Ť─ç, ─Öneteleg─Öcja i intuicja - nie znaj─ů granic. Zawsze wszystko zrozumiem i wyczuj─Ö wcze┼Ťniej ni┼╝ oni si─Ö dowiedz─ů (z ci─ů┼╝─ů w┼é─ůcznie big_smile)
Gdy chodzi o analizę własnych spraw - klapki na oczach, kretynizm wtórny, kompletny brak wyczucia miejsca, słów, akcji, a przede wszystkim sytuacji (dobrze, że chociaż wyczucie co do ludzi jeszcze mi pracuje, inaczej wpadałabym w jedne problemy w drugie. Hmm i tak wpadam, ale przynajmniej mogę się w porę wycofać)

#22 2005-10-04 22:37:22

fringilla
U┐ytkownik

Ja ostatnio czytalam taka ksi─ů┼╝k─Ö - przez jakies 300 stron on i ona chodz─ů dooko┼éa siebie i sie czaj─ů - oboje udaj─ů przed sob─ů, ┼╝e nic do siebie nie czuj─ů, podczas gdy wszyscy wok├│l doskonale widz─ů, ┼╝e tamci sie kochaj─ů, zach─Öcaj─ů ich, pr├│buj─ů popycha─ç, ale tamci sie boj─ů. Gdy czasem traci┼éam cieporliwo┼Ťc do autorki, no bo w ko┼äcu ile mo┼╝na przed┼éu┼╝a─ç, po zastanowieniu dochodzi┼éam do wniosku, ┼╝e tak w┼éa┼Ťnie w ┼╝yciu jest, ci najbardziej zaiteresowani najd┼éu┼╝ej sie wahaj─ů nie dostrzegaj─ůc tego co dla reszty oczywiste...
I czasem mog─ů tego gorzko ┼╝a┼éowa─ç... Przez d┼éugie lata sad

Pozdr. Agata
gg 5739618

#23 2005-10-05 20:17:38

Maryann
U┐ytkownik

No i znowu sie powt├│rz─Ö - bardzo cz─Östo najbardziej zainteresowani s─ů najbardziej ┼Ťlepi... Wiem z autopsji wink

Ale przecie┼╝ El┼╝bieta wcale nie by┼éa zainteresowana... Chocia┼╝ spotka┼éam si─Ö kiedy┼Ť z opini─ů, ┼╝e chyba jednak od pocz─ůtku Darcy wzbudzi┼é w niej uczucia o temperaturze bynajmniej nie letniej - chocia┼╝ mo┼╝e sama nie zdawa┼éa sobie z tego sprawy.
No, bo spr├│bujmy por├│wna─ç. Wickham adorowa┼é j─ů od momentu przyjazdu do Meryton, aby po pojawieniu si─Ö panny King ze spor─ů got├│wk─ů b┼éyskawicznie zmieni─ç obiekt zainteresowania. I co? Panna Bennet nie ┼╝ywi do niego urazy i pob┼éa┼╝liwie stwierdza tylko, ┼╝e m┼éody cz┼éowiek przecie┼╝ musi mie─ç z czego ┼╝y─ç.
Darcy nie mia┼é jedynie ochoty z ni─ů ta┼äczy─ç i mia┼é nieszcz─Ö┼Ťcie nieogl─Ödnie wyrazi─ç si─Ö na temat jej urody. I za swoj─ů nierozwag─Ö i niewyparzony j─Özyk zap┼éaci┼é zdecydowanie wy┼╝sz─ů cen─Ö. Czy┼╝by wi─Öc jego dezaprobata zabola┼éaj─ů o tyle bardziej? A je┼Ťli tak - to dlaczego?

#24 2005-10-07 18:29:44

AineNiRigani
U┐ytkownik

Chocia┼╝ spotka┼éam si─Ö kiedy┼Ť z opini─ů, ┼╝e chyba jednak od pocz─ůtku Darcy wzbudzi┼é w niej uczucia o temperaturze bynajmniej nie letniej - chocia┼╝ mo┼╝e sama nie zdawa┼éa sobie z tego sprawy.
No, bo spr├│bujmy por├│wna─ç. Wickham adorowa┼é j─ů od momentu przyjazdu do Meryton, aby po pojawieniu si─Ö panny King ze spor─ů got├│wk─ů b┼éyskawicznie zmieni─ç obiekt zainteresowania. I co? Panna Bennet nie ┼╝ywi do niego urazy i pob┼éa┼╝liwie stwierdza tylko, ┼╝e m┼éody cz┼éowiek przecie┼╝ musi mie─ç z czego ┼╝y─ç.
Darcy (...) za swoj─ů nierozwag─Ö i niewyparzony j─Özyk zap┼éaci┼é zdecydowanie wy┼╝sz─ů cen─Ö.

Nie zgodzi┼éabym si─Ö. R├│wnie┼╝ "narzeczon─ů" Darcego przyje┼éa raczej z zainteresowaniem i z┼éo┼Ťliwo┼Ťci─ů ni┼╝ zazdro┼Ťci─ů.

#25 2005-10-07 20:47:57

Maryann
U┐ytkownik

Zazdro┼Ťci jej bynajmniej nie przypisywa┼éam. Ale czy to jej z┼éo┼Ťliwe zainteresowanie pann─ů de Bourgh nie wynika┼éo z urazy do Darcy'ego? Bo przecie┼╝ z satysfakcj─ů stwierdzi┼éa, ┼╝e domniemana kandydatka na pani─ů Darcy b─Ödzie si─Ö do tej roli doskonale nadawa┼éa, bo "wygl─ůda na chorowit─ů i z┼éo┼Ťliw─ů" - a w zwi─ůzku z tym uprzykrzy ┼╝ycie swojemu pod┼éemu m─Ö┼╝owi (co w domy┼Ťle s┼éusznie mu si─Ö nale┼╝y).

Stopka forum