Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#26 2007-01-03 02:10:12

Elentari
U┐ytkownik

Re: Ogr├│d Pemberley

Zdecydowanie o czterono┼╝nego. A Ogrodzieniec ode mnie te┼╝ nie blisko, ok. 80km. Ale czeg├│┼╝ si─Ö nie robi dla przyjaciela.
E.

#27 2007-01-03 10:12:35

pak4
U┐ytkownik

A Pszczyna bardzo, bardzo przyjemna. Wolę park od zamku. Tylko sobie w brodę pluję, że na koncert muzyki barokowej się ostatnio tam nie wybrałem...

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#28 2007-01-03 10:27:31

Marija
U┐ytkownik

Pszczyna przyjemna bardzo, tylko jak si─Ö nie jest miejscowym, to trudno trafi─ç niestety do pa┼éacu. ┼╗adnych oznakowa┼ä, wrrrrrrr. No i personel jak stra┼╝ wi─Özienna hmm , a┼╝ strach si─Ö porusza─ç, ┼╝eby nie obalili, zwi─ůzali i wynie┼Ťli. No c├│┼╝, takie mam odczucia po pobycie w Pszczynie w 2005 r. Ale i tak by┼éo ┼éadnie smile

#29 2007-01-03 11:43:15

Elentari
U┐ytkownik

Nie, bardzo ┼éatwo trafi─ç. Na trzecich pszczynskich ┼Ťwiat┼éach (jad─ůc od Katowic) skrecasz w prawo, a potem ca┼éy czas prosto. W momencie gdy zaczyna pojawia─ç si─Ö teren zadrzewiony po prawej, nale┼╝y si─Ö zatrzyma─ç, ewentualnie skr─Öci─ç na parking (te┼╝ po prawej). W tych krzakach po prawej jest pa┼éac. Z oznakowaniem, no c├│┼╝, zgadam si─Ö z Marij─ů. Z reszt─ů opisu pa┼éacu te┼╝ si─Ö zgadzam. Cho─ç przyznam, ┼╝e pami─Ö─ç mo┼╝e p┼éata─ç mi figle, albowiem ostanio wizytowa┼éam pa┼éac b─Öd─ůc jeszcze w liceum.
Wracaj─ůc do ogrod├│w Pemberley - troch─Ö brakowa┼éo mi jednak tej dziko┼Ťci, tej natury, tych wzg├│rz Derbyshire w filmowym Pemberley. Cho─ç przyznam, ┼╝e kaskady i fontanny robi┼éy du┼╝e wra┼╝enie.
E.

Ostatnio edytowany przez Elentari (2007-01-03 11:51:40)

#30 2007-01-03 12:55:41

Marija
U┐ytkownik

Elentari napisa│:

Nie, bardzo ┼éatwo trafi─ç. Na trzecich pszczynskich ┼Ťwiat┼éach (jad─ůc od Katowic) skrecasz w prawo, a potem ca┼éy czas prosto. W momencie gdy zaczyna pojawia─ç si─Ö teren zadrzewiony po prawej, nale┼╝y si─Ö zatrzyma─ç, ewentualnie skr─Öci─ç na parking (te┼╝ po prawej). W tych krzakach po prawej jest pa┼éac.

smilesmilesmile Fajnie, w krzakach po prawej.....Teraz to ja ju┼╝ wiem, w kt├│rych krzakach, ale jad─ůc w nieznane, w┼éa┼Ťciwie wyjechali┼Ťmy z Pszczyny, a dopiero jaki┼Ť tubylec lito┼Ťciwie nas skierowa┼é. Po prawdzie, to trzeba do centrum i basta.

#31 2007-01-18 20:19:52

pak4
U┐ytkownik

Co prawda nie o ogrodach, ale s─ů tu entuzjastki Pszczyny smile Pisz─Ö wi─Öc, ┼╝e s┼éysza┼éem dzisiaj, czy wczoraj w jakim┼Ť programie regionalnym, ┼╝e w Pszczynie udost─Öpniono zbrojowni─Ö. Specjalnie moje ucho wy┼éapa┼éo, bo m├│wili, ┼╝e jest dost─Öpna dla os├│b niepe┼énosprawnych, a chwilowo dla mnie ka┼╝de schody s─ů wrogiem, jak nie przymierzaj─ç, wiatraki dla Don Kichota wink

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#32 2007-01-18 21:25:26

AineNiRigani
U┐ytkownik

Zbrojownia!!!! To co┼Ť dla mnie!!!

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#33 2007-01-19 08:34:05

Marija
U┐ytkownik

pak4 napisa│:

Specjalnie moje ucho wy┼éapa┼éo, bo m├│wili, ┼╝e jest dost─Öpna dla os├│b niepe┼énosprawnych, a chwilowo dla mnie ka┼╝de schody s─ů wrogiem, jak nie przymierzaj─ç, wiatraki dla Don Kichota wink

I ja Ci wierzę: parę lat temu miałam gips do pół łydki zaledwie, a czułam się jak rencista I grupy, sad.

#34 2007-01-19 09:52:08

AineNiRigani
U┐ytkownik

a ja sie w moim gipsie czułam rewelacyjnie. Wszyscy mi ustepowali miejsca, na obrobie obchodzili sie ze mna jak z jajkiem, a 2 tyg. po założeniu z kulasami tańcowałam na weselu big_smile
Nie odczu┼éam specjalnie wielkiego dyskomfortu, a mia┼é─ům go d┼éugo - bo prawie 2 miesiace.
Tyle, ·ze szyna gipsowa jest straszna. Po kilku dniach zaczyna sie kruszy─ç, potem ┼éamie (je┼Ťli jest w kolanie) i bardzo podra┼╝nia sk├│r─Ö.

#35 2007-01-20 12:12:40

pak4
U┐ytkownik

W kolanie, w kolanie. Mam nadziej─Ö, ┼╝e w poniedzia┼éek b─Öd─Ö m├│g┼é zdj─ů─ç.

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#36 2007-01-20 18:59:41

AineNiRigani
U┐ytkownik

No to moje wyrazy wsp├│┼éczucia. Szyn─Ö gipsow─ů w kolanie przerabia┼éam kilkana┼Ťcie razy. I podziekowa┼éa. Wole ju┼╝ do lekarza nie i┼Ť─ç ni┼╝ gdyby mia┼é mi to ┼Ťwi┼ästwo da─ç.

#37 2007-01-20 19:48:40

pak4
U┐ytkownik

No to odwzajemniam wyrazy wsp├│┼éczucia. To moja druga szyna i zupe┼énie nie wyobra┼╝am sobie jak to mo┼╝na znosi─ç "kilkana┼Ťcie razy" sad

A jaki┼Ť chochlik we mnie ka┼╝e napisa─ç, ┼╝e chyba pe┼éna zbroja p┼éytowa by┼éaby bardziej twarzowa smile

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#38 2007-01-23 13:56:15

peri
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Peri przyjeżdżaj do małopolski. Jura Krakowsko-częstochowska jest piekna, przestrzenna, zielona... big_smile
Zapraszam serdecznie. Po co jecha─ç na drugi koniec ┼Ťwiata po co┼Ť, co masz pod nosem... big_smile
A je┼Ťli chodzi o ogrody - to Pszczyna g├│r─ů big_smile

Jur─Ö znam, oczywi┼Ťcie smile Tylko nie by┼éam tam lata ca┼ée - ostatni raz na studiach. Musz─Ö pojecha─ç, ┼╝eby od┼Ťwie┼╝y─ç wspomnienia smile
Ale w Pszczynie nie byłam ....

"... strze┼╝ si─Ö tak odda─ç serce pon─Ötom wy┼Ťnionym: kt├│┼╝ by┼é odblaskiem wody napojony, albo czy┼╝ kiedy kto b─Ödzie?"
Haffiz "Gazele"

#39 2007-01-29 16:06:30

AineNiRigani
U┐ytkownik

Pszczyna piekna, taka austenowsko-pemberleyowata big_smile

#40 2007-07-11 20:29:04

pak4
U┐ytkownik

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#41 2007-07-11 21:11:49

Dorfi
U┐ytkownik

Dziękuje. Kilka zdjęć szczególnie przypadło mi do gustu smile

#42 2007-07-11 21:34:55

pak4
U┐ytkownik

Nie ma za co. Ca┼éa przyjemno┼Ť─ç po mojej stronie!
Niekt├│re zbli┼╝enia robi┼éem, pami─Ötaj─ůc co fotografowa┼éa┼Ť u Hipolit├│w wink
Niestety, księżna Daisy nie zostawiła robótek. (A może, o zgrozo, wcale się nimi nie zajmowała?)
Trasa zwiedzania wiedzie ┼Ťrodkami pokoj├│w -- firanki i zas┼éony wisz─ů zbyt daleko, by dobrze wysz┼éy, wi─Öc nie fotografowa┼éem...

Ostatnio edytowany przez pak4 (2007-07-11 21:35:28)

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#43 2007-07-13 15:55:34

pak4
U┐ytkownik

Tak na marginesie -- dzisiaj, ko┼äcz─ůc kilkudniowy urlop odwiedzi┼éem kolejne "muzeum wn─Ötrz" -- gliwick─ů Will─Ö Caro, gdzie prezentowane s─ů wn─Ötrza willi bogatego przemys┼éowca z prze┼éomu XIX/XX wieku. Niestety, pozwolenie na fotografowanie kosztuje 50 z┼é... O tej porze by┼éem jedynym zwiedzaj─ůcym, wi─Öc ci─ůgle pod czujnym okiem obs┼éugi nie mog┼éem sobie pozwoli─ç na robienie zdj─Ö─ç bez zezwolenia. Oczywi┼Ťcie z Pszczyn─ů jest to niepor├│wnywalne, mimo ┼╝e wida─ç, i┼╝ przemys┼éowiec by┼é bogaty. Ale, po pierwsze, znalaz┼éoby si─Ö troch─Ö obi─ç ze starych tkanin. Po drugie za┼Ť, w tym domu kto┼Ť zajmowa┼é si─Ö rob├│tkami. Jest do tego specjalny stoliczek, a nawet dwa. Na drugim by┼éo jakie┼Ť imad┼éo (???) do igie┼é... Niestety, na stolikach wszystko si─Ö ko┼äczy┼éo -- na stoliku do rob├│tek by┼éa tylko woalka, ┼Ťwieca i chyba zdj─Öcie w ramce. Obok za┼Ť le┼╝a┼é wachlarz z pi├│r. Strusich chyba...

Oddaj wierzbie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#44 2009-08-17 00:57:15

SylwiaS
U┐ytkownik

AineNiRigani napisa│:

Pami─Ötam, ┼╝e ogl─ůdaj─ůc P&P BBC po raz pierwszy, zwr├│ci┼éam uwag─Ö na plenery, kt├│re wykorzystano (zosta┼éo mi to do tej pory big_smilebig_smile). Min─Ö┼éo kilka lat, w mi─Ödzyczasie zainteresowa┼éam si─Ö bli┼╝ej r├│┼╝nymi rzeczami i dziedzinami. Ostatnio ogl─ůda┼éam serial powt├│rnie i tym razem nasun─Ö┼éo mi si─Ö pytanie, dlaczego Pemberley nie mia┼éo ogrodu angielskiego? Na motywach moich przemy┼Ťle┼ä pope┼éni┼éam nawet artykulik na stron─Ö, ale nadal nie by┼éam sobie w stanie odpowiedzie─ç.
Wygl─ůda mi to na ogr├│d francuski, ale raczej za ma┼éo jest pokazany, abym mog┼éa mie─ç pewno┼Ť─ç.
Natomiast zdecydowanie NIE JEST to ogr├│d angielski.
Dlaczego???

Ale w┼éa┼Ťciwie to o kt├│ry serial BBC chodzi, bo s─ů dwa? W tym z 1980, w kt├│rym wszystko jest inaczej ni┼╝ w ksi─ů┼╝ce, jest ogr├│d francuski, a w┼éa┼Ťciwie to w typie gardenesque, bo ca┼ée Pemberley tam jest rodem z epoki wiktoria┼äskiej, ale w tym z 1995 gdzie wykorzystano Lyme Park do zdj─Ö─ç na zewn─ůtrz jest ogr├│d angielski z trawnikiem podchodz─ůcym pod sam dom. Takiego ┼Ťci┼Ťle dzikiego ogrodu angielskiego rodem z Capability Browna to mo┼╝e ju┼╝ nie by─ç w ca┼éej Anglii, bo wiktorianie wszystko burzyli i przerabiali. Pemberley wygl─ůda z reszt─ů na troch─Ö p├│┼║niejszego Reptona, bo nie jest statyczne, jak nieruchomy obraz, tylko ma si─Ö zmienia─ç wraz z punktem widzenia.

#45 2009-08-17 20:35:00

AineNiRigani
U┐ytkownik

w sumie temat juz nieaktualny (to był chyba jeden z moich pierwszych postow na forum), juz sie dowiedzialam i znam odpowiedzi na moje pytania - ale dzieki smile

Stopka forum