Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#101 2007-04-03 19:41:18

HerMia
U┐ytkownik

Re: "Emma" - dwie ekranizacje

Wersja z Gwyneth bardzo mi si─Ö podoba┼éa aje┼╝eli chodzi o t─Ö drug─ů to widzia┼éam tylko po┼éow─Ö i nie jestem jeszcze w stanie oceni─ç kt├│ra lepsza.
Na pocz─ůtku ta z Gwyneth wydawa┼éa mi si─Ö jaka┼Ť taka sztuczna, nienaturalna...
Jednak po pół godzinie nie mogłam się oderwać od telewizora.
Ech... zmienna jestem

#102 2007-09-21 20:14:16

Elizabeth
U┐ytkownik

Ja zdecydowanie wol─Ö wersj─Ö z GP. Wersja z KB by┼éa faktycznie, jak to ju┼╝ kto┼Ť napisa┼é, drewniana. Mo┼╝e i bardziej zbli┼╝ona do reali├│w epoki, ale jaka┼Ť taka md┼éa i bezbarwna. A przecie┼╝ "Emma" uwa┼╝ana jest za najbardziej lekk─ů powie┼Ť─ç Austen. I tak by┼éo w┼éa┼Ťnie w filmie z GP. Lekko, zabawnie, kolorowo i przyjemnie. I uczucia Emmy i pana Knightley'a by┼éo ┼éadniej pokazane i wzruszaj─ůce. Czuj─Ö, ┼╝e gdybym nie czyta┼éa ksi─ů┼╝ki przed obejrzeniem ekranizacji, film z KB znudzi┼éby mnie niebotycznie.

Co do aktor├│w:

Emm─Ö wyobra┼╝a┼éam sobie zupe┼énie inaczej, gdy┼╝ ┼╝adna z pa┼ä j─ů graj─ůcych nie ma orzechowym oczu, o kt├│rych jest w ksi─ů┼╝ce mowa. Ale jest te┼╝ mowa o klasycznej urodzie, kt├│ra posiada GP, ale z pewno┼Ťci─ů nie KB. Poza tym KB zagra┼éa moim zdaniem sztucznie. Ma kilka minek i stosuje je w zale┼╝no┼Ťci od sytuacji.

Pan Knightley - czaruj─ůcy w obu wersjach. W wersji z GP jest przystojniejszy, bardziej m─Öski i szarmancki, ale to ten z wersji z KB bardziej pokrywa┼é si─Ö z moim wyobra┼╝eniem. Poza tym by┼é taki dobry i stateczny i ma pi─Ökne, zamy┼Ťlone ocz─Öta:)

Harriet i Jan Fairfax s─ů wspania┼ée w ekranizacji z KB. Dok┼éadnie takie, jak mia┼éy by─ç. Harriet sympatyczna, ale nie rzucaj─ůca si─Ö w oczy, Jane - pi─Ökna, subtelna i czaruj─ůca.

Frank r├│wnie┼╝ by┼é lepszy w ekranizacji z KB. Bo w tej z GP wygl─ůda┼é jak straszyd┼éo, poza tym stanowczo za ma┼éo wyeksponowany jest w─ůtek flirtu pomi─Ödzy nim i Emm─ů. Tak┼╝e po macoszemu potraktowano skryte uczucie Franka i Jane.

Nie da si─Ö ukry─ç, ┼╝e aktorzy w werscji z KB s─ů lepiej dobrani. Ale to film z GP o niebo przyjemniej si─Ö ogl─ůda ze wzgl─Ödu na pi─Öknie ukazane uczucie pomi─Ödzy g┼é├│wnym i bohaterami.

#103 2007-09-21 21:53:24

Akaterine
Administrator

Ja wol─Ö wersj─Ö z Kate Beckinsale, cho─ç to nie znaczy, ┼╝e z Gwyneth jest z┼éa. Wersj─Ö z KB uwielbiam, bo tam dos┼éownie wszystko jest dla mnie perfekcyjne, w czasie gdy w wersji z GP zmieni┼éabym kilka rzeczy (szczeg├│lnie Harriet...). Jest te┼╝ wierniejsza, czyli to, co lubi─Ö, i poza tym po prostu uwielbiam to, jak zosta┼éa przedstawiona Jane Fairfax - po prostu tak jej wsp├│┼éczuj─Ö, ┼╝e mam ochot─Ö co┼Ť zrobi─ç Frankowi Churchillowi, w czasie gdy ta z wersji GP nie jest zbyt sympatyczna.
Wiadomo, że ta z GP robi lepsze wrażenie, bo to taka lekka i miła bajeczka (jak to bywa z wersjami kinowymi, przeznaczonymi również dla widza, który nie zna Jane Austen), ale ta z KB jest prawdziwie austenowska.

Elizabeth napisa│:

A przecie┼╝ "Emma" uwa┼╝ana jest za najbardziej lekk─ů powie┼Ť─ç Austen.

Tak jak "Duma" i "Opactwo". Wi─Öc to jest wzgl─Ödne wink. Dla mnie osobi┼Ťcie nie jest najl┼╝ejsza, bo po prostu ┼║le mi si─Ö czyta┼éo, mo┼╝e to kwestia t┼éumaczenia.

Ostatnio edytowany przez Akaterine (2007-09-21 21:53:45)

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#104 2007-10-10 09:36:18

snowdrop
U┐ytkownik

Nie czyta┼éam ksi─ů┼╝ki tak┼╝e nie mog─Ö odnie┼Ť si─Ö do tego czy obie wiernie s─ů przedstawione. Por├│wnuj─ůc tylko dwa filmy:
1. Obie Emmy mi się podobały, zarówno KB i GP.
2. Pan Knightley w wersji z KB mi się nie podobał za to Jeremy Northam jest perfect smile. Mniam, mniam.
3. Pan Elton - przystojniejszy jest w wersji z KB, ale lepiej zagrał ten z GP.
4. Frank Churchil - uwielbiam Ewana McGregora ale w wersji z GP mia┼é beznadziejne w┼éosy i wygl─ůda┼é dziwnie. Ten z wersji z KB gra rewelacyjnie.
5. Panna Bates lepsza w GP,
6. ┼╗ona Eltona - lepsza w GP,
7. Harriet - lepsza w KB.

Jak ogl─ůda┼éam film z KB to my┼Ťla┼éam ┼╝e r├│┼╝nica miedzy nimi jest co najmniej 10 lat.

#105 2007-10-10 12:39:57

Marija
U┐ytkownik

Ewan McGregor wygl─ůda┼é jak Strach na Wr├│ble, ten od czarownika z krainy Oz hmm

#106 2007-10-10 13:18:32

snowdrop
U┐ytkownik

Dokładnie tak Marija smile

#107 2007-10-14 15:59:21

Dione
U┐ytkownik

Ale Mark Strong z wersji KB był przystojniejszym panem Khnitley.

M├│j ch┼éopak si─Ö w┼éa┼Ťnie o┼╝eni┼é....

#108 2007-10-14 16:11:07

Akaterine
Administrator

Dione napisa│:

Chyba pierwszy raz spotka┼éam si─Ö z tak─ů opini─ů, ale nie powiem, ┼╝eby mnie ta opinia niemi┼éo zaskoczy┼éa, wr─Öcz odwrotnie big_smile. Fajnie, ┼╝e kto┼Ť opr├│cz mnie docenia Marka Stronga, wi─Ökszo┼Ť─ç jednak woli Northama, bo jest taki s┼éodkiii wink.

"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

#109 2007-10-14 16:13:30

maenka
U┐ytkownik

Dione napisa│:

kwestia gustu ja wolalam tego z wersji z GP. ┼éysawy pa Knithley moim zdaniem nie wyglada┼é przekonuj─ůco jako adorator mlodej dziewczyny, kt├│rego ona mog┼éaby jeszcze zaakceptowa─ç.

#110 2007-10-14 21:02:06

AineNiRigani
U┐ytkownik

ale jakie mial spojrzenie!!! majtki przez glowe leca...

Nawet kojot na kamieniu mo┼╝e dosta─ç wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

#111 2007-10-14 22:13:20

Vasco
Administrator

Hmm, to już drugi, który tak działa na Aine... wink

#112 2007-10-14 23:41:56

AineNiRigani
U┐ytkownik

Vasco, nie drugi. Jest ich kilku, a i ta liczba nie jest stała. Jak to mawia Matka P - serce kobiety pojemnym jest... big_smile

#113 2007-10-14 23:49:57

AineNiRigani
U┐ytkownik

a tak z ciekawosci - ktory jest tym pierwszym?

#114 2007-10-15 18:49:58

Vasco
Administrator

Colin w Valmoncie. Do tej pory my┼Ťla┼éem, ┼╝e tylko on... Skoro jest ich wi─Öcej, to mo┼╝e wymie┼ä. Faceci s─ů ma┼éo domy┼Ťlni, wi─Öc jak nie napiszesz mi wprost, to nie ma szans, abym sam na to wpad┼é sad

#115 2007-10-15 19:51:36

Dione
U┐ytkownik

No w┼éa┼Ťnie ta lekka ┼éysizna i to spoooooooojrzenie tyle mu daj─ů. Taki silny twardy samiec. No bo jak okre┼Ťla moja znajoma, m─Ö┼╝czyzna, ┼╝eby by─ç przystojnym, musi by─ç tylko troch─Ö ┼éadniejszy od diab┼éa.

Aine... tylko majtki? Wszystko leci: rajstopki, pończoszki, gorseta, że o szpilkach nie wspomnę. wink

#116 2007-10-15 21:30:48

AineNiRigani
U┐ytkownik

Dione - szpilki mog─ů zosta─ç big_smile
Szefie - Colin to jeno w Valmoncie, Li i jedynie. Tak poza Valmontem to on taki zbyt tatusiowaty jest, to i nie teges...
A og├│lnie majtasy leca przy:
Upiorze, Tomciu Paluchu (ostatnia fascynacja), Szymonie Fasolce, Rupercie Everettcie, Tobiku, boskim Pirsie, Paulu B.
Jak wida─ç nie ma tego a┼╝ tak du┼╝o (ale jestem m┼éoda i wszystko/wszyscy przede mn─ů big_smile)

#117 2007-10-15 22:06:59

maenka
U┐ytkownik

Dione napisa│:

, mężczyzna, żeby być przystojnym, musi być tylko trochę ładniejszy od diabła.

wink

Tak mowiła Pani Józefina z Wymarzonego Domku Ani

#118 2007-10-15 22:43:09

fanturia
U┐ytkownik

maenka napisa│:

Zanik pamięci chyba mam... Kim była Pani Józefina z Wymarzonego Domu Ani?

#119 2007-10-15 23:16:17

Dione
U┐ytkownik

Mhm.... z ksi─ůzki tego sobie nie kojarz─Ö, ale moj─ů znajom─ů, poniek─ůd troszk─Ö zwariowan─ů, znam a┼╝ za dobrze.

#120 2007-10-16 16:46:31

maenka
U┐ytkownik

fanturia napisa│:

maenka napisa│:

Zanik pamięci chyba mam... Kim była Pani Józefina z Wymarzonego Domu Ani?

m├│j b┼éad. chodzi┼éo mi o pann─Ö Korneli─Ö (ktora nale┼╝a┼éa do ludzi, ktorzy znaja J├│zefa). Wybaczcie mi demencj─Ö starcz─ů.

#121 2007-10-16 18:00:34

fanturia
U┐ytkownik

To by si─Ö zgadza┼éo. smile Najbardziej pami─Ötam J├│zefin─Ö Barry, ale to by┼éa panna i w innym tomie. Pewnie jakie┼Ť jeszcze by┼éy smile

#122 2007-10-16 18:19:15

AineNiRigani
U┐ytkownik

Aaa, jednego J├│zefa, to my znamy big_smile

#123 2007-12-04 16:23:26

abigail
U┐ytkownik

Obejrzałam ponownie obie wersje : tym razem jedna po drugiej, żeby mieć lepsze porównanie.
Najpierw z "blondynk─ů", p├│┼║niej z "brunetk─ů".
I bezapelacyjnie wygrywa u mnie wersja telewizyjna z K.B.
Tam czuje si─Ö t─Ö star─ů Angli─Ö (bardziej bure kolory, prawdziwa wie┼Ť, spoceni ch┼éopi, nie zawsze pi─Ökne s┼éonko na niebie, itd.) No i ta dba┼éo┼Ť─ç o szczeg├│┼éy (naczynia, ksi─ů┼╝ki, zas┼éony, itd.)
Wystarczy porównać scenę jak Emma siedzi pod namiotem (werja z GP) do sceny jak Emma idzie z Frankiem przez miasteczko (wersja z K.B.). Co to za współczesny namiocik jaki stawia się na party pod gołym niebem w wersji z GP?!

Z ca┼éym szacunkiem dla wielbicielek p. Knithley z wersji z GP - ale Mark Strong zagra┼é w wersji z KB - REWELACYJNIE! Jego emocje, spojrzenie (!) - s─ů niesamowite. Nie jest to jaki┼Ť pi─Ökni┼Ť, ale naprawd─Ö przystojny facet kt├│ry zyskuje z ka┼╝d─ů scen─ů. Bardzo dobra rola! Mnie przekona┼é. wink

Co do Franka Churchilla to nawet nie ma co por├│wnywa─ç - mo┼╝e McGregor jest gwiazdorem, ale w wersji z GP by┼é po prostu nijaki. Aktor graj─ůcy w wersji telewizyjnej zagra┼é koncertowo, te jego gierki, ironiczne spojrzenia, wzburzenie po k┼é├│tni z Jane (scena "po truskawkach", bodaj┼╝e).

Scenariusz zdecydowanie lepszy w wersji z KB - więcej pokazane, charaktery pogłębione mimo, że film jest krótszy (!) od tego z GP.

Co jest lepsze w takim razie w wersji z GP? Praca kamery! Pod względem techniki sprawia wrażenie jakby filmy dzieliło 10 lat, a nie rok.

Ostatnio edytowany przez abigail (2007-12-04 16:23:46)

#124 2007-12-04 21:43:05

pak4
U┐ytkownik

W wersji z G.P jest par─Ö smaczk├│w, zwi─ůzanych g┼é├│wnie ze zdj─Öciami, ale og├│lnie rzecz bior─ůc m├│g┼ébym si─Ö podpisa─ç pod t─ů recenzj─ů.

Oddaj wierzbie
Ca┼é─ů nienawi┼Ť─ç, ca┼ée po┼╝─ůdanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

#125 2008-12-01 12:37:51

rieker
U┐ytkownik

Bezapelacyjnie dla mnie lepszym filmem jest wersja z GP. Dlaczego? Wersja z KB utkn─Ö┼éa moim zdaniem w ch─Öci zachowania wierno┼Ťci. A konwencja filmu jest inna niz powie┼Ťci. W wersji GP usuni─Öto wi─Öc kilka w─ůtk├│w, ale zachowano istot─Ö. Wersja KB gubi natomiast lekko┼Ť─ç, bez kt├│rej Emma nie istnieje. W niekt├│rych scenach wersji KB mozna miec czasem wra┼╝enie, ┼╝e aktorzy graj─ů ktor─ů┼Ť z ci─Ö┼╝szych powie┼Ťci Dickensa. Je┼╝eli mia┼ébym por├│wna─ç te wersje to tak jakbym por├│wnywa┼é Cosi fan tutte (wersja GP) z Tannhauserem (wersja KG). Aktorzy w pierwszej wersji si─Ö bawi─ů, w drugiej pracuj─ů, czasem ci─Ö┼╝ko pracuj─ů. Dlatego zapracowani zgubili istot─Ö powie┼Ťci. Co do postaci samej bahaterki wra┼╝enia mam podobne. GP gra zachwycaj─ůco, graj─ůc na bardzo delikatnej nucie. Potrafi w par─Ö sekund wyra┼╝i─ç ca┼éa zmian─Ö nastroj├│w: cho─çby scena z strzelaniem z ┼éuku albo ta┼äca. A jak kapitalnie m├│wi "almost. Amen". Tymi dwoma s┼éowami Paltrow potrafi┼éa zagrac wszystko. W por├│wnaniu z ni─ů KG gra ci─Ö┼╝ko i bez polotu, wyra┼║nie wida─ç r├│┼╝nice w warsztacie. Co do Harriet r├│wnie┼╝ zdecydowanie bardziej podoba mi si─Ö wersja GP. Harriett by┼éa w powie┼Ťci opisana jako osoba ┼Ťliczna, ale pulchniutka i jak wszyscy bohaterowie to zauwa┼╝ali, nie grzesz─ůca przesadn─ů inteligencj─ů. Knightley w wersji GP jest osob─ů pe┼éna ciep┼éa i ┼╝yczliwej inteligencji, oraz tego co nazywamy angielskim poczuciem humoru. I takim jest w ksi─ů┼╝ce, Emma nie raz zwraca uwag─Ö, ze u┼Ťmiecha si─Ö do niej oczami. W wersji KB bardziej przypomina rozedrganego uczuciam Rosjanina. Kolejny obszar por├│wan┼ä to zdj─Öcia: bez dw├│ch zda┼ä lepiej kr─Öcona i montowana jest wersja GP. Muzyka to absolutna przewaga wersji GP (jak najbardziej zas┼éu┼╝ony oscar). Podsumowuj─ůc wersja GP to zabawa, inteligencja, gra ─çwier─çtonami. To wdzi─Öczny taniec na palcach. Wersja z KB jest przy niej cz┼éapaniem w kaloszach, cho─ç gdyby nie by┼éo wersji GP to wersja KB by┼éaby ca┼ékiem niez┼é─ů.

Stopka forum