Ogrˇd Jane Austen

Strona poÂwiecona Jane Austen

Nie jeste zalogowany.

Og│oszenie

#1 2004-10-26 21:46:00

Kazik
(Admin)

"Emma" - dwie ekranizacje

Kt├│ra wersja "Emmy" bardziej podoba si─Ö Wam bardziej: z brunetk─ů (Kate Beckinsale) czy z blondynk─ů (Gwyneth Paltrow)?

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#2 2004-10-28 12:23:10

fringilla
U┐ytkownik

Re: "Emma" - dwie ekranizacje

No w┼éa┼Ťnie ja poszukuje wersji z Kate Beckinsale. Widzia┼éam ten film raz i
niewiele pamietam, na pewno była to wierniejsza ekranizacja niż ta o rok
wcze┼Ťniejsza Douglasa McGrath'a. Czy kto┼Ť z Was ma i mog┼éaby mi przegra─ç, albo mia┼éaby okazje nagara─ç (wiem ┼╝e czasem leci ten film na kanale Hallmark, ale chyba dawno go nie by┼éo), albo wie gdzie mo┼╝na dosta─ç? Chodzi mi oczywi┼Ťcie o wersj─Ö t┼éumaczon─ů, bo cho─ç nie┼║le w┼éadam angielskim, to jednak nie na tyle dobrze, ┼╝eby czerpa─ç 100% satysfakcji z ogl─ůdania filmu w wersji oryginalnej wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#3 2004-10-28 12:37:49

fringilla
U┐ytkownik

O, bardzo bym Ci była wdzięczna. Może skontaktujemy się na priva?
agatadorota@o2.pl

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2004-10-28 13:58:11

Kazik
(Admin)

Prosiłbym o umieszczanie informacji typu "poszukuję" lub "mam" na forum "Ogłoszenia". Dzięki smile)

"Barbarzy┼äcami nazywamy tych, kt├│rych zwyczaje r├│┼╝ni─ů si─Ö od naszych" (Benjamin Franklin)

#5 2004-10-28 21:36:50

fringilla
U┐ytkownik

Przepraszam, ja tak z rozp─Ödu.
Wszystko dlatego, ┼╝e wersj─Ö z blondynk─ů znam prawie na pami─Ö─ç, a z brunetk─ů ledwie pami─Ötam. I nie mog─Ö z czystym sumieniem wzi─ů─ç udzia┼éu w ankiecie ;-)

Pozdr. Agata
gg 5739618

#6 2004-10-29 17:28:29

ula
U┐ytkownik

je┼Ťli chodzi o wersje Emmy to obie wersje s─ů na sw├│j spos├│b oryginalne. Wersja z brunetk─ů jest mo┼╝e blizsza ksi─ů┼╝ki a w wersji z blondynk─ů re┼╝yser posun─ů┼é si─Ö do pewnych subtellnych mo┼╝e zmian, ale moim zdaniem zmieniaj─ůcym diametralnie pewne sytuacje. No i by┼éa odwa┼╝niejsza je┼Ťli chodzi o kontakty damsko m─Öskie smile

#7 2004-12-27 03:26:06

Marianna
U┐ytkownik

Moim zdaniem wersja z Kate B. lepiej oddaje realia epoki, klimat powie┼Ťci (a tak┼╝e Hariett jest o wiele lepiej dobrana, Jane Fairfax i kilka innych postaci). Emma z Gwyneth jest jaka┼Ť taka zbyt, jakby to uj─ů─ç, wyidealizowana, te stroje, wn─Ötrza, fryzury, wszystko mi jako┼Ť si─Ö nie zgadza. Oczywi┼Ťcie t─Ö wersj─Ö r├│wnie┼╝ przyjemnie si─Ö ogl─ůda.jest jakby troszk─Ö cukierkowa, ale miejscami bardziej komiczna niz ta druga, (np. scena o┼Ťwiadczyn Eltona w powozie-moja siostra i ja zawsze pok┼éadamy si─Ö ze ┼Ťmiechu). Ja wol─Ö jednak wersj─Ö bardziej realistyczn─ů,w kt├│rej Kate Backinsale jest kobiet─ů z krwi i ko┼Ťci (Gwyneth przypomina mi raczej porcelanow─ů laleczk─Ö).Ale m─Ö┼╝czy┼╝ni niestety wol─ů blondynki.A propos, czy zalogowany jest na tej cudownej stronce jaki┼Ť przedstawiciel p┼éci brzydszej? Je┼Ťli tak, to niech zabierze g┼éos w tej sprawie!

#8 2004-12-27 13:46:18

dorotka
U┐ytkownik

Niestety, pan├│w na forum brak - oczywi┼Ťcie opr├│cz naszego Ksi─Öcia smile Przymierzam si─Ö do obejrzenia dzi┼Ť Emmy z K.Beckinsale, bo przez te wszystkie przygotowania do ┼Ťwi─ůt jestem padni─Öta i co┼Ť mi si─Ö od ┼╝ycia nale┼╝y. Jak obejrz─Ö to si─Ö wypowiem wink

Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#9 2004-12-27 21:56:24

dorotka
U┐ytkownik

W┼éa┼Ťnie sko┼äczy┼éam ogl─ůda─ç Emm─Ö i mog─Ö z czystym sumieniem si─Ö wypowiedzie─ç. Wersja z brunetk─ů jest rzeczywi┼Ťcie lepsza i bardziej harmonijna. Szkoda, ┼╝e pan Knightley nie by┼é za bardzo przystojny no i bardziej podoba┼éa mi si─Ö ┼Ťcie┼╝ka d┼║wi─Ökowa z tej drugiej wersji z Paltrow. Ale przynajmniej Kate Beckinsale by┼éa bardziej wiarygodna i nie przes┼éodzona.

#10 2004-12-30 00:50:21

fringilla
U┐ytkownik

Nie wiem czy zwr├│ci┼éy┼Ťcie uwag─Ö, ┼╝e w Emm─Ö z brunetk─ů zamieszani byli Sue Birtwistle i Andrew Davies znani nam sk─ůin─ůd smile
Ja ju┼╝ gdzie┼Ť pisa┼éam, nie pam─Ötam, czy na tym forum, jeszcze zanim od┼Ťwierzy┼éam sobie Emm─Ö z Kate B., ┼╝e udeerzyla mnie roznica pomiedzy hollywodzk─ů ekranizacja Emmy a angielsk─ů Dumy. To tak jakby te historie rozgrywa┼éy si─Ö w zupe┼énie innych czasach i realiach. Widac ze BBC bardziej dba o sczegoly i prawde historyczna. Jane Austen i tak pisze jakby nie zyla 200 lat temu, a co najwy┼╝ej 50, ale w Emmie Mc Gratha to wszystko zosta┼éo za bardzo uwsp├│┼écze┼Ťnione, panuj─ů zupe┼énie inne obyczaje. Lubi─Ö ten film, ale w porownaniu z Dum─ů jako ekranizacja wypada gorzej, barziej odalono si─Ö nie tylko o ter┼Ťci, ale nawet o klimatu ksi─ůzki. Pod tym wzgl─Ödem lepiej wypada Emma z Kate B. No i oczywi┼Ťcie Harriet! Uwielbiam Toni Collette i uwa┼╝am ┼╝e jest znakomit─ů aktork─ů, ale Samantha Morton zancznie bardziej pasowa┼éa do tej roli, tak w┼éasnie powinna Harriet wygl─ůda─ç: niepozorna, nie rzucaj─ůca si─Ö w oczy, niebrzyka, ale raczej pospolita...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#11 2004-12-31 12:57:31

demi
U┐ytkownik

czesc
w koncu odalo mi sie zdobyc wersje Emmy z Kate B. obejrzalam sobie i ...
nie potrafie z czytym sumieniem powiedziec ktora mi sie bardziej podoba.
z jednej strony w wersji z K.B. lepiej w sposob ze tak powiem "wizualny" dobrani sa aktorzy, tak jak sobie ich wlasnie wyobrazalam.jest tez chyba wieksza dbalosc o szczegoly i utrzymanie filmu w duchu epoki.
za to wersja z G.P. jst bardziej zywsza, aktorzy czyja sie lepiej w swoich rolach i choc w porownaniu wypada to lepiej to tak do konca nie jestem pewna czy mi sie to podoba
taki film oglada sie lepiej, bardziej przyciaga uwage ale ja jestem przeciwniczka zbytniej ingerencji w charakter postaci i przebieg akcji w porownaniu do ksiazki
ale zeby nie bylo ze narzekam to obie wersje mi sie podobaja i polecam kazdemu

demi

#12 2004-12-31 13:00:56

demi
U┐ytkownik

to znowu ja
zapomnialam o jedej rzeczy, a wlasciwie o dwoch
po pierwsze to jak moglam nie wspomniec o rewelacyjnej roli Panny Bingley czy tam raczej Pani Hurst z naszej kochanej Dumy z 1995 w roli Pani Elton w wersji Emmy z K.B.
a po drugie to jakos tak znajomo wygladała dla mnie aktorka drajaca Pania Weston??czy ona gdzies juz grala w jakiejs innej ekranizacji owiesci Jane czy tylko mi sie wydaje??

demi

#13 2004-12-31 13:20:57

Marianna
U┐ytkownik

Pani Weston, czyli Samantha Bond grała Marię Bertram w Mansfield Park z 1983r.

#14 2004-12-31 13:23:53

demi
U┐ytkownik

a to ciekawe, bo ja tej wersji z 1983 nie widzialam,wiec musze ja znac z innejgo filmu
ale tak czy inaczej dzieki

demi

#15 2005-01-09 23:18:53

Anonymous
GoŠ

Wlasnie przed chwila obejrzalam ekranizacje z Kate Beckinsale. Jestem w szoku, ze zaledwie rok czasu dzieli te dwie ekranizacje, a o tejze wersji prawie nic nie bylo slychac. Jaki byl w ogole sens krecenia ich jednej za druga?
Jestem wielbicielka filmu z Blondynka, podejrzewam, ze w duzej mierze dlatego, ze ten widzialam jako pierwszy.O wiele bardziej podobal mi sie dobor aktorow, sa dokladnie tacy, jakimi ich sobie wyobrazalam.Uwazam , ze ta wersja jest tez bardziej zywa i dowcipna. Zgadzam sie, ze Brunetka jest sympatyczniejsza niz Blondynka, ale przeciez sama Jane Austen powiedziala o Emmie "Stworzylam bohaterke, ktorej oprocz mnie nikt nie bedzie w stanie lubic".A kate Beckinsale to po prostu taka poczciwa dziewuszka z sasiedztwa. Emma musi byc nieznosna!!!
Zarzucam wersji z Brunetka to, ze np. pan Collins, panna Bates, Augusta, Frank Churchil (wyglada jak jakis Ken, gdzie mu do Evana Mc Gregora!)l sa zupelnie bez wyrazu. Podoba mi sie natomiast w obu wersjach jednakowo Mr Knightley, chociaz i tak uwazam , ze w wersji z Blondynka poucza Emme i spelnia szlachetne uczynki z duzo wiekszym wdziekiem.

Zdecydowanie-wersja z Blondynka.

#16 2005-01-09 23:33:24

demi
U┐ytkownik

"Stworzylam bohaterke, ktorej oprocz mnie nikt nie bedzie w stanie lubic".

Je┼Ťli rzeczywi┼Ťcie takie by┼éy zamierzenia autorki, to wersja z blondynka ma jak dla mnie pod tym wzgl─Ödem wad─Ö.
Chodzi o to,┼╝e rzeczywi┼Ťcie w ksi─ů┼╝ce posta─ç Emmy jest bardzo ale to bardzo irytuj─ůca.I dlatego nie lubi┼éam pierwotnie tej ksi─ůzki.Ale Emma zagrana przez GP to czysta s┼éodycz i urok kt├│rego po prostu nie spos├│b nie lubi─ç i nie jest w ┼╝adnej mierze irytuj─ůca.Dzi─Öki niej bardzo polubi┼éam t─ů ksi─ů┼╝ke.
Emma grana przez KB nie jest tak urocza i dlatego wierniej oddaje cechy bohaterki.J─ů zdecydowanie mozna nie polubi─ç.

demi

#17 2005-01-10 08:27:00

sister
U┐ytkownik

Hmmm...
faktycznie Demi, masz racj─Ö, ale generalnie Emma z GP to film przejawiaj─ůcy zadziwiaj─ůc─ů lekko┼Ť─ç i polot, natomiast Emma z KB to drewno ostateczne... Powinnie prawnie zabroni─ç kr─Öcenia takich film├│w... Ja po obejrzeniu tego czego┼Ť w ┼╝yciu nie zainteresowa┼éabym si─Ö oryginaln─ů powie┼Ťci─ů, gdybym jeszcze jej wcze┼Ťniej nie czyta┼éa...
przykro sad

#18 2005-01-10 12:22:43

Marianna
U┐ytkownik

Mo┼╝e i macie racj─Ö, ale wed┼éug mnie w tym filmie jest w┼éa┼Ťnie za du┼╝o lekko┼Ťci i s┼éodyczy, a za ma┼éo gorzkiej prawdy o bohaterach.Wersja z GP jest co prawda przyjemna w ogl─ůdaniu, ale mam wra┼╝enie, ┼╝e nie zmusza do zadnej refleksji. My┼Ťl─Ö, ┼╝e przeniesiono na ekran tylko jedn─ů warstw─Ö powie┼Ťci, co sprawia,┼╝e staje si─Ö jedynie urocz─ů komedi─ů romantyczn─ů. Takie te┼╝ si─Ö mi┼éo ogl─ůda, ale jako fanka tw├│rczo┼Ťci JA, wol─Ö wersj─Ö, kt├│ra mniej odbiega od orygina┼éu.

#19 2005-01-10 12:30:29

sister
U┐ytkownik

Generalnie masz racj─Ö, ale chodzi┼éo mi o sam spos├│b zrobienia filmu. No i nie ukrywam, ┼╝e o aktor├│w... Drewniana Kate B. tak pasuje do tej roli jak nie przymierzaj─ůc Keira Knightley do roli Lizzy... OKROPNO┼Ü─ć :!:

ja nie wiem, ludzie od castingów i obsady w obu filmach musieli mieć chyba spore kłopoty ze wzrokiem... :cry:

#20 2005-01-10 12:59:43

Marianna
U┐ytkownik

A w┼éa┼Ťnie, je┼Ťli chodzi o wygl─ůd fizyczny, to wyobra┼╝a┼éy┼Ťcie sobie czytaj─ůc powie┼Ťci Austen, ┼╝e np.Emma jest blondynk─ů lub brunetk─ů? Ja cztaj─ůc DiU by┼éam ju┼╝ po obejrzeniu serialu, wi─Öc mi si─Ö ju┼╝ samo narzuca┼éo, jak kto wygl─ůda, ale widzia┼éam np. XIX-wieczne ilustracje do DiU , gdzie Lizzy by┼éa blondynk─ů, a Jane brunetk─ů. W┼éa┼Ťciwie JA rzadko opisuje dok┼éadnie cechy fizjonomiczne postaci.Przy czytaniu Emmy te┼╝, o ile pami─Ötam mia┼éam w pami─Öci s┼éaby co prawda, ale jednak, obraz filmu z KB, mo┼╝e dlatego przyzwyczai┼éam si─Ö do Emmy-brunetki.
Ja og├│lnie bior─ůc, nie lubi─Ö ogl─ůda─ç ekranizacji, ani przed ani po przeczytaniu ksi─ů┼╝ki. Je┼Ťli obejrz─Ö film wcze┼Ťniej, zbyt mi si─Ö narzuca przy czytaniu, a je┼Ťli p├│┼╝niej, to z czasem mi si─Ö miesza tre┼Ť─ç ksi─ů┼╝ki ze wszystkimi odst─Öpstwami od niej w filmie i robi si─Ö jeden worek.

#21 2005-01-10 13:16:10

Anonymous
GoŠ

No wlasnie, a jakto bedzie z ta Keira Knightley w roli Lizzy?Wersja serialowa Dumy i Urzedzenia jest dla mnie tak genialna, ze nie moge sobie wprost wyobrazic, zeby mozna bylo zrobic cos jeszcze lepszego (co oczywiscie nie oznacza, e jezeli ja sobie czegos nie moge wyobrazic to tego sie zrobic nie da).Tylko ta Keira, ona ma taka strasznie wspolczesna urode, nie wyobrazam sobie jej w tej roli.Jakos mi tak nie pasuje. A czy ktos w ogole wie, kiedy bedzie do obejrzenia ta wersja hinduska?

#22 2005-01-10 13:23:39

fringilla
U┐ytkownik

No wlasnie, a jakto bedzie z ta Keira Knightley w roli Lizzy?Wersja serialowa Dumy i Urzedzenia jest dla mnie tak genialna, ze nie moge sobie wprost wyobrazic, zeby mozna bylo zrobic cos jeszcze lepszego (co oczywiscie nie oznacza, e jezeli ja sobie czegos nie moge wyobrazic to tego sie zrobic nie da).Tylko ta Keira, ona ma taka strasznie wspolczesna urode, nie wyobrazam sobie jej w tej roli.Jakos mi tak nie pasuje.

Hm, wszyscy tu mamy z tym problem wink...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#23 2005-01-10 15:54:42

Anonymous
GoŠ

A juz myslalam, ze to ja sie tylko tak czepiam smile Ale moze nie bedzie tak zle, w koncu te wszystkie nowe ekranizacje byly raczej niezle.

Pozdrawiam

alina_a

#24 2005-01-10 16:22:49

dorotka
U┐ytkownik

Ja tam raczej nie id─Ö na t─Ö now─ů Dum─Ö. Ci─ůgle b─Öd─Ö j─ů por├│wnywa┼éa z t─ů z 1995 roku.
Co do wersji hinduskiej to mam j─ů. W Polsce nie b─Öd─ů jej raczej pokazywa─ç. Na oko film mo┼╝e b─Ödzie i przyjemny, nic specjalnego. Problem w tym, ┼╝e nie mog─Ö znale┼║c napis├│w, jak ju┼╝ chyba gdzie┼Ť pisa┼éam. A bez nich po┼éowy dialog├│w nie rozumiem, bo niby m├│wi─ů po angielsku, ale ten hinduski akcent... da si─Ö zrozumie─ç tylko kolesi graj─ůcych Darcy'ego i Wickhama. Ratunku :!:

#25 2005-01-10 17:22:57

sister
U┐ytkownik

Ja pewnie p├│jd─Ö, ale nie licz─Ö na nic wi─Öcej jak na rozczarowanie gr─ů aktorsk─ů i zachwyt nad angielskimi plenerami...

Zreszt─ů mam argumenty na poparcie mojej trwogi co do kreacji g┼é├│wnych bohater├│w... ogl─ůda┼éam na w┼éasne nieszcz─Ö┼Ťcie serial "Czasy w k├│rych przysz┼éo nam ┼╝y─ç"... Wi─Öc aktor maj─ůcy by─ç Panem Darcy'm gra┼é w tym gniocie i szczerze przyznam, ┼╝e w P&P m├│g┼éby co najwy┼╝ej zagra─ç FOTEL... nie jest nawet tak dobry, ┼╝eby gra─ç kanap─Ö... :twisted:

┼Ümiech na sali, ale kole┼Ť jest tak md┼éy, sztywny i fircykowaty, ┼╝e trudno b─Ödzie go ogl─ůda─ç w tej roli...

Stopka forum