Ogród Jane Austen

Strona poświecona Jane Austen

Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

#1 2004-10-26 21:46:00

Kazik
(Admin)

"Emma" - dwie ekranizacje

Która wersja "Emmy" bardziej podoba si? Wam bardziej: z brunetk? (Kate Beckinsale) czy z blondynk? (Gwyneth Paltrow)?

"Barbarzy?cami nazywamy tych, których zwyczaje ró?ni? si? od naszych" (Benjamin Franklin)

#2 2004-10-28 12:23:10

fringilla
Użytkownik

Re: "Emma" - dwie ekranizacje

No w?a?nie ja poszukuje wersji z Kate Beckinsale. Widzia?am ten film raz i
niewiele pamietam, na pewno by?a to wierniejsza ekranizacja ni? ta o rok
wcze?niejsza Douglasa McGrath'a. Czy kto? z Was ma i mog?aby mi przegra?, albo mia?aby okazje nagara? (wiem ?e czasem leci ten film na kanale Hallmark, ale chyba dawno go nie by?o), albo wie gdzie mo?na dosta?? Chodzi mi oczywi?cie o wersj? t?umaczon?, bo cho? nie?le w?adam angielskim, to jednak nie na tyle dobrze, ?eby czerpa? 100% satysfakcji z ogl?dania filmu w wersji oryginalnej wink

Pozdr. Agata
gg 5739618

#3 2004-10-28 12:37:49

fringilla
Użytkownik

O, bardzo bym Ci by?a wdzi?czna. Mo?e skontaktujemy si? na priva?
agatadorota@o2.pl

Pozdr. Agata
gg 5739618

#4 2004-10-28 13:58:11

Kazik
(Admin)

Prosi?bym o umieszczanie informacji typu "poszukuj?" lub "mam" na forum "Og?oszenia". Dzi?ki smile)

"Barbarzy?cami nazywamy tych, których zwyczaje ró?ni? si? od naszych" (Benjamin Franklin)

#5 2004-10-28 21:36:50

fringilla
Użytkownik

Przepraszam, ja tak z rozp?du.
Wszystko dlatego, ?e wersj? z blondynk? znam prawie na pami??, a z brunetk? ledwie pami?tam. I nie mog? z czystym sumieniem wzi?? udzia?u w ankiecie ;-)

Pozdr. Agata
gg 5739618

#6 2004-10-29 17:28:29

ula
Użytkownik

je?li chodzi o wersje Emmy to obie wersje s? na swój sposób oryginalne. Wersja z brunetk? jest mo?e blizsza ksi??ki a w wersji z blondynk? re?yser posun?? si? do pewnych subtellnych mo?e zmian, ale moim zdaniem zmieniaj?cym diametralnie pewne sytuacje. No i by?a odwa?niejsza je?li chodzi o kontakty damsko m?skie smile

#7 2004-12-27 03:26:06

Marianna
Użytkownik

Moim zdaniem wersja z Kate B. lepiej oddaje realia epoki, klimat powie?ci (a tak?e Hariett jest o wiele lepiej dobrana, Jane Fairfax i kilka innych postaci). Emma z Gwyneth jest jaka? taka zbyt, jakby to uj??, wyidealizowana, te stroje, wn?trza, fryzury, wszystko mi jako? si? nie zgadza. Oczywi?cie t? wersj? równie? przyjemnie si? ogl?da.jest jakby troszk? cukierkowa, ale miejscami bardziej komiczna niz ta druga, (np. scena o?wiadczyn Eltona w powozie-moja siostra i ja zawsze pok?adamy si? ze ?miechu). Ja wol? jednak wersj? bardziej realistyczn?,w której Kate Backinsale jest kobiet? z krwi i ko?ci (Gwyneth przypomina mi raczej porcelanow? laleczk?).Ale m??czy?ni niestety wol? blondynki.A propos, czy zalogowany jest na tej cudownej stronce jaki? przedstawiciel p?ci brzydszej? Je?li tak, to niech zabierze g?os w tej sprawie!

#8 2004-12-27 13:46:18

dorotka
Użytkownik

Niestety, panów na forum brak - oczywi?cie oprócz naszego Ksi?cia smile Przymierzam si? do obejrzenia dzi? Emmy z K.Beckinsale, bo przez te wszystkie przygotowania do ?wi?t jestem padni?ta i co? mi si? od ?ycia nale?y. Jak obejrz? to si? wypowiem wink

Normalnie zacz??am wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

#9 2004-12-27 21:56:24

dorotka
Użytkownik

W?a?nie sko?czy?am ogl?da? Emm? i mog? z czystym sumieniem si? wypowiedzie?. Wersja z brunetk? jest rzeczywi?cie lepsza i bardziej harmonijna. Szkoda, ?e pan Knightley nie by? za bardzo przystojny no i bardziej podoba?a mi si? ?cie?ka d?wi?kowa z tej drugiej wersji z Paltrow. Ale przynajmniej Kate Beckinsale by?a bardziej wiarygodna i nie przes?odzona.

#10 2004-12-30 00:50:21

fringilla
Użytkownik

Nie wiem czy zwróci?y?cie uwag?, ?e w Emm? z brunetk? zamieszani byli Sue Birtwistle i Andrew Davies znani nam sk?in?d smile
Ja ju? gdzie? pisa?am, nie pam?tam, czy na tym forum, jeszcze zanim od?wierzy?am sobie Emm? z Kate B., ?e udeerzyla mnie roznica pomiedzy hollywodzk? ekranizacja Emmy a angielsk? Dumy. To tak jakby te historie rozgrywa?y si? w zupe?nie innych czasach i realiach. Widac ze BBC bardziej dba o sczegoly i prawde historyczna. Jane Austen i tak pisze jakby nie zyla 200 lat temu, a co najwy?ej 50, ale w Emmie Mc Gratha to wszystko zosta?o za bardzo uwspó?cze?nione, panuj? zupe?nie inne obyczaje. Lubi? ten film, ale w porownaniu z Dum? jako ekranizacja wypada gorzej, barziej odalono si? nie tylko o ter?ci, ale nawet o klimatu ksi?zki. Pod tym wzgl?dem lepiej wypada Emma z Kate B. No i oczywi?cie Harriet! Uwielbiam Toni Collette i uwa?am ?e jest znakomit? aktork?, ale Samantha Morton zancznie bardziej pasowa?a do tej roli, tak w?asnie powinna Harriet wygl?da?: niepozorna, nie rzucaj?ca si? w oczy, niebrzyka, ale raczej pospolita...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#11 2004-12-31 12:57:31

demi
Użytkownik

czesc
w koncu odalo mi sie zdobyc wersje Emmy z Kate B. obejrzalam sobie i ...
nie potrafie z czytym sumieniem powiedziec ktora mi sie bardziej podoba.
z jednej strony w wersji z K.B. lepiej w sposob ze tak powiem "wizualny" dobrani sa aktorzy, tak jak sobie ich wlasnie wyobrazalam.jest tez chyba wieksza dbalosc o szczegoly i utrzymanie filmu w duchu epoki.
za to wersja z G.P. jst bardziej zywsza, aktorzy czyja sie lepiej w swoich rolach i choc w porownaniu wypada to lepiej to tak do konca nie jestem pewna czy mi sie to podoba
taki film oglada sie lepiej, bardziej przyciaga uwage ale ja jestem przeciwniczka zbytniej ingerencji w charakter postaci i przebieg akcji w porownaniu do ksiazki
ale zeby nie bylo ze narzekam to obie wersje mi sie podobaja i polecam kazdemu

demi

#12 2004-12-31 13:00:56

demi
Użytkownik

to znowu ja
zapomnialam o jedej rzeczy, a wlasciwie o dwoch
po pierwsze to jak moglam nie wspomniec o rewelacyjnej roli Panny Bingley czy tam raczej Pani Hurst z naszej kochanej Dumy z 1995 w roli Pani Elton w wersji Emmy z K.B.
a po drugie to jakos tak znajomo wyglada?a dla mnie aktorka drajaca Pania Weston??czy ona gdzies juz grala w jakiejs innej ekranizacji owiesci Jane czy tylko mi sie wydaje??

demi

#13 2004-12-31 13:20:57

Marianna
Użytkownik

Pani Weston, czyli Samantha Bond gra?a Mari? Bertram w Mansfield Park z 1983r.

#14 2004-12-31 13:23:53

demi
Użytkownik

a to ciekawe, bo ja tej wersji z 1983 nie widzialam,wiec musze ja znac z innejgo filmu
ale tak czy inaczej dzieki

demi

#15 2005-01-09 23:18:53

Anonymous
Gość

Wlasnie przed chwila obejrzalam ekranizacje z Kate Beckinsale. Jestem w szoku, ze zaledwie rok czasu dzieli te dwie ekranizacje, a o tejze wersji prawie nic nie bylo slychac. Jaki byl w ogole sens krecenia ich jednej za druga?
Jestem wielbicielka filmu z Blondynka, podejrzewam, ze w duzej mierze dlatego, ze ten widzialam jako pierwszy.O wiele bardziej podobal mi sie dobor aktorow, sa dokladnie tacy, jakimi ich sobie wyobrazalam.Uwazam , ze ta wersja jest tez bardziej zywa i dowcipna. Zgadzam sie, ze Brunetka jest sympatyczniejsza niz Blondynka, ale przeciez sama Jane Austen powiedziala o Emmie "Stworzylam bohaterke, ktorej oprocz mnie nikt nie bedzie w stanie lubic".A kate Beckinsale to po prostu taka poczciwa dziewuszka z sasiedztwa. Emma musi byc nieznosna!!!
Zarzucam wersji z Brunetka to, ze np. pan Collins, panna Bates, Augusta, Frank Churchil (wyglada jak jakis Ken, gdzie mu do Evana Mc Gregora!)l sa zupelnie bez wyrazu. Podoba mi sie natomiast w obu wersjach jednakowo Mr Knightley, chociaz i tak uwazam , ze w wersji z Blondynka poucza Emme i spelnia szlachetne uczynki z duzo wiekszym wdziekiem.

Zdecydowanie-wersja z Blondynka.

#16 2005-01-09 23:33:24

demi
Użytkownik

"Stworzylam bohaterke, ktorej oprocz mnie nikt nie bedzie w stanie lubic".

Je?li rzeczywi?cie takie by?y zamierzenia autorki, to wersja z blondynka ma jak dla mnie pod tym wzgl?dem wad?.
Chodzi o to,?e rzeczywi?cie w ksi??ce posta? Emmy jest bardzo ale to bardzo irytuj?ca.I dlatego nie lubi?am pierwotnie tej ksi?zki.Ale Emma zagrana przez GP to czysta s?odycz i urok którego po prostu nie sposób nie lubi? i nie jest w ?adnej mierze irytuj?ca.Dzi?ki niej bardzo polubi?am t? ksi??ke.
Emma grana przez KB nie jest tak urocza i dlatego wierniej oddaje cechy bohaterki.J? zdecydowanie mozna nie polubi?.

demi

#17 2005-01-10 08:27:00

sister
Użytkownik

Hmmm...
faktycznie Demi, masz racj?, ale generalnie Emma z GP to film przejawiaj?cy zadziwiaj?c? lekko?? i polot, natomiast Emma z KB to drewno ostateczne... Powinnie prawnie zabroni? kr?cenia takich filmów... Ja po obejrzeniu tego czego? w ?yciu nie zainteresowa?abym si? oryginaln? powie?ci?, gdybym jeszcze jej wcze?niej nie czyta?a...
przykro sad

#18 2005-01-10 12:22:43

Marianna
Użytkownik

Mo?e i macie racj?, ale wed?ug mnie w tym filmie jest w?a?nie za du?o lekko?ci i s?odyczy, a za ma?o gorzkiej prawdy o bohaterach.Wersja z GP jest co prawda przyjemna w ogl?daniu, ale mam wra?enie, ?e nie zmusza do zadnej refleksji. My?l?, ?e przeniesiono na ekran tylko jedn? warstw? powie?ci, co sprawia,?e staje si? jedynie urocz? komedi? romantyczn?. Takie te? si? mi?o ogl?da, ale jako fanka twórczo?ci JA, wol? wersj?, która mniej odbiega od orygina?u.

#19 2005-01-10 12:30:29

sister
Użytkownik

Generalnie masz racj?, ale chodzi?o mi o sam sposób zrobienia filmu. No i nie ukrywam, ?e o aktorów... Drewniana Kate B. tak pasuje do tej roli jak nie przymierzaj?c Keira Knightley do roli Lizzy... OKROPNO?? :!:

ja nie wiem, ludzie od castingów i obsady w obu filmach musieli mie? chyba spore k?opoty ze wzrokiem... :cry:

#20 2005-01-10 12:59:43

Marianna
Użytkownik

A w?a?nie, je?li chodzi o wygl?d fizyczny, to wyobra?a?y?cie sobie czytaj?c powie?ci Austen, ?e np.Emma jest blondynk? lub brunetk?? Ja cztaj?c DiU by?am ju? po obejrzeniu serialu, wi?c mi si? ju? samo narzuca?o, jak kto wygl?da, ale widzia?am np. XIX-wieczne ilustracje do DiU , gdzie Lizzy by?a blondynk?, a Jane brunetk?. W?a?ciwie JA rzadko opisuje dok?adnie cechy fizjonomiczne postaci.Przy czytaniu Emmy te?, o ile pami?tam mia?am w pami?ci s?aby co prawda, ale jednak, obraz filmu z KB, mo?e dlatego przyzwyczai?am si? do Emmy-brunetki.
Ja ogólnie bior?c, nie lubi? ogl?da? ekranizacji, ani przed ani po przeczytaniu ksi??ki. Je?li obejrz? film wcze?niej, zbyt mi si? narzuca przy czytaniu, a je?li pó?niej, to z czasem mi si? miesza tre?? ksi??ki ze wszystkimi odst?pstwami od niej w filmie i robi si? jeden worek.

#21 2005-01-10 13:16:10

Anonymous
Gość

No wlasnie, a jakto bedzie z ta Keira Knightley w roli Lizzy?Wersja serialowa Dumy i Urzedzenia jest dla mnie tak genialna, ze nie moge sobie wprost wyobrazic, zeby mozna bylo zrobic cos jeszcze lepszego (co oczywiscie nie oznacza, e jezeli ja sobie czegos nie moge wyobrazic to tego sie zrobic nie da).Tylko ta Keira, ona ma taka strasznie wspolczesna urode, nie wyobrazam sobie jej w tej roli.Jakos mi tak nie pasuje. A czy ktos w ogole wie, kiedy bedzie do obejrzenia ta wersja hinduska?

#22 2005-01-10 13:23:39

fringilla
Użytkownik

No wlasnie, a jakto bedzie z ta Keira Knightley w roli Lizzy?Wersja serialowa Dumy i Urzedzenia jest dla mnie tak genialna, ze nie moge sobie wprost wyobrazic, zeby mozna bylo zrobic cos jeszcze lepszego (co oczywiscie nie oznacza, e jezeli ja sobie czegos nie moge wyobrazic to tego sie zrobic nie da).Tylko ta Keira, ona ma taka strasznie wspolczesna urode, nie wyobrazam sobie jej w tej roli.Jakos mi tak nie pasuje.

Hm, wszyscy tu mamy z tym problem wink...

Pozdr. Agata
gg 5739618

#23 2005-01-10 15:54:42

Anonymous
Gość

A juz myslalam, ze to ja sie tylko tak czepiam smile Ale moze nie bedzie tak zle, w koncu te wszystkie nowe ekranizacje byly raczej niezle.

Pozdrawiam

alina_a

#24 2005-01-10 16:22:49

dorotka
Użytkownik

Ja tam raczej nie id? na t? now? Dum?. Ci?gle b?d? j? porównywa?a z t? z 1995 roku.
Co do wersji hinduskiej to mam j?. W Polsce nie b?d? jej raczej pokazywa?. Na oko film mo?e b?dzie i przyjemny, nic specjalnego. Problem w tym, ?e nie mog? znale?c napisów, jak ju? chyba gdzie? pisa?am. A bez nich po?owy dialogów nie rozumiem, bo niby mówi? po angielsku, ale ten hinduski akcent... da si? zrozumie? tylko kolesi graj?cych Darcy'ego i Wickhama. Ratunku :!:

#25 2005-01-10 17:22:57

sister
Użytkownik

Ja pewnie pójd?, ale nie licz? na nic wi?cej jak na rozczarowanie gr? aktorsk? i zachwyt nad angielskimi plenerami...

Zreszt? mam argumenty na poparcie mojej trwogi co do kreacji g?ównych bohaterów... ogl?da?am na w?asne nieszcz??cie serial "Czasy w kórych przysz?o nam ?y?"... Wi?c aktor maj?cy by? Panem Darcy'm gra? w tym gniocie i szczerze przyznam, ?e w P&P móg?by co najwy?ej zagra? FOTEL... nie jest nawet tak dobry, ?eby gra? kanap?... :twisted:

?miech na sali, ale kole? jest tak md?y, sztywny i fircykowaty, ?e trudno b?dzie go ogl?da? w tej roli...

Stopka forum