Jane Austen

Ogród Jane Austen

Anioły domowego ogniska - wykład o Jane Austen

Anioły domowego ogniskaCo dwa miesiące w Bemowkim Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201 w Warszawie, odbywać się będą odczyty z cyklu Klub Miłośników Jane Austen. Na pierwsze spotkanie zapraszamy 25 lutego o godz. godz. 19.00, sala 210, wstęp wolny!

Spotkanie pt.: "Anioły domowego ogniska", czyli czy i w jaki sposób powieści Jane Austen odzwierciedlają obyczajowość i mentalność XIX-wiecznej wiktoriańskiej Anglii - dr Sylwia Kuźma.

Napisane na początku XIX wieku przez Jane Austen powieści takie jak Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, Emma czy Mansfield Park stanowią doskonały materiał do przedstawienia i analizy obowiązujących na początku XIX wieku norm i konwenansów oraz wzorców zachowań, zwłaszcza płciowych i między płciami. Na ile Austenowskie bohaterki były aniołami domowego ogniska? a mężczyźni aspirowali do wykształconego w tym okresie ideału wiktoriańskiego gentelmana? Jak w powieściach Austen przedstawione jest małżeństwo i macierzyństwo - najważniejsze powinności i życiowe cele żeńskiej części społeczeństwa wiktoriańskiej Anglii? Przyjrzymy się także biografii Austen, patrząc na jej życie pod kątem obowiązujących w tym okresie norm społecznych i obyczajowych.

azi47

Źródło: Bemowskie Centrum Kultury

vasco, 2009-02-18 16:57:20

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence