Jane Austen

Ogród Jane Austen

Biografia - Dorastanie w Steventon i Bath

Jane zachwycała się różnymi wydarzeniami kulturalnymi. Jej wczesne listy mówią o przyjęciach i zabawach tanecznych, w których uczestniczyła w Hampshire, a także o wizytach w Londynie, Bath i Southampton.

Jane została nazwana "najpiękniejszym, najmniej rozważnym, najbardziej polującym na męża motylem", jakiego pamięta pani Mitford - jedna z bywalczyń ówczesnych przyjęć, na których widywano Jane. Jednak opis pani Mitford niekoniecznie musi być prawdziwy, gdyż pani ta darzyła Jane pewną osobistą urazą.

Znamy niewiele poważnych miłostek Jane. W latach 1795-1796 miał miejsce odwzajemniony flirt Thomas'a Lefroy do Jane. Był on irlandzkim krewnym jednej z bliskich przyjaciółek Jane. Niestety wszelkie kontakty między Jane a Thomas'em zostały zerwane z powodów finansowych. Thomas nie był człowiekiem majętnym i w pewnym sensie nie było go stać na to, aby poślubić bezposażną pannę. Wiele lat później przyznał się przed swoim siostrzeńcem do młodzieńczej miłostki względem Jane.

Pelisa (płaszczyk) z 1815 r.W 1800 r. ojciec Jane (wówczas już siedemdziesięcioletni) postanowił przejść na emeryturę i tym samym opuścić probostwo w Steventon, a osiąść w Bath. Podczas wielu lat spędzonych w Bath rodzina państwa Austen każdego lata wybierała się nad morze. Podczas jednej z takich wypraw miał miejsce pewien bardzo romantyczny incydent, o którym Jane z pewnością nigdy nie zapomniała. Gdy państwo Austen spędzali miło czas gdzieś na wybrzeżu (najprawdopodobniej na południu Devonshire, na wschód od Lyme), ich córka Jane poznała bardzo miłego, młodego człowieka. Bazując na opinii Cassandry młodzieniec zakochał się w Jane. Ewentualne oświadczyny byłyby na pewno przyjęte przez jej siostrę. Takowych jednak nie było, gdyż młodzieniec nagle zmarł. Niestety nie wiadomo, w jakim stopniu wpłynęło to na Jane. Zauważyć można jednak, że historia ukazana w "Perswazjach" wyraźnie zawiera ten element biografii Jane Austen.

2 grudnia 1802 r., kiedy Jane i Cassandra odwiedziły państwa Bigg w Manydown (niedaleko rodzinnego Steventon), Harris Bigg-Wither, młodszy od Jane o 6 lat, oświadczył się młodszej z sióstr. Dziwić może, że oświadczyny zostały przyjęte przez Jane, mimo że go nie kochała. Następnego dnia, po głębszym przemyśleniu zaistniałej sytuacji, siostry niespodziewanie zjawiły się na probostwie w Steventon, gdzie funkcję proboszcza parafii pełnił teraz ich brat James, prosząc go o pomoc w jak najszybszym opuszczeniu tej okolicy, powrocie do Bath jeszcze tego samego dnia. W taki sposób zaręczyny zostały natychmiastowo zerwane. Mimo, że zaistniała sytuacja miała dość niezręczny przebieg, nie wpłynęła ona jednak negatywnie na dalsze życie Jane. O panu Bigg-Wither mówiło się, że to człowiek zamożny, ale przy tym niezdarny, nie grzeszący urodą, niezgrabny. W listach, jakie Jane pisywała do Cassandry w latach 1801-1804, nigdy nie znalazła się ani jedna wzmianka czy aluzja do zaistniałego incydentu. Jane, podobnie jak Cassandra, pozostała panną do końca życia.

W 1803 r. Jane sprzedała prawa do publikacji "Opactwa Northanger", powieści zatytułowanej wtedy "Susan", uzyskując śmieszną wręcz kwotę 10 funtów. Powieść nie została jednak wydana za jej życia i ukazała się drukiem dopiero w 1843 r. Ostatni rok w Bath to czas, gdy Jane rozpoczęła prace nad nigdy nie ukończoną powieścią "Watsonowie".

W styczniu 1805 r. zmarł ojciec Jane. Ponieważ większość dotychczasowego dochodu pana Austena stanowiła renta związana z pełnieniem funkcji duchownego, po jego śmierci wdowa i dwie córki otrzymywały 450 funtów rocznie plus niewielką sumę pozostawioną Cassandrze po śmierci jej narzeczonego. Kwota ta nie mogłaby zapewnić dostatniego życia bez finansowej pomocy ze strony braci Jane. Pod koniec 1805 r. zamieszkała z panią Austen i jej córkami Martha Lloyd, spokrewniona z żoną James'a.

źródło - Republic Pemberley
tłumaczenie - Kasia Ładyńska
zdjęcia - Valerie Grosvenor Myer, "Niezłomne serce. Biografia Jane Austen", Warszawa 1999

kazik, 2004-07-19 19:53:00

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence