Jane Austen

Ogród Jane Austen

Rozczarowanie

Wreszcie udało mi się obejrzeć "Dumę i uprzedzenie" z 2005 r. i jestem rozczarowana. Po takiej reklamie i tylu nominacjach spodziewałam się filmu, który jeżeli nie przyćmi to przynajmniej dorówna serialowi z 1995 r. Niestety: scenariusz nijaki, pozbawiony najciekawszych dialogów, niektóre istotne dla całości wątki zostały pominięte lub też ledwie zarysowane. Muzyka taka sobie nie podkreśla uczuć ani emocji.
Jeżeli chodzi o postacie, tak barwne w książce, tu niestety nie mogłam doszukać się podobieństwa. Pan Bennet, raczej sympatyczny ekscentryk, w filmie bynajmniej nie wzbudził mojej sympatii, a raczej niechęć. Pani Bennet, głupia ale zawzięta i stwarzająca pozory dumnej, tutaj jest raczej nerwowa i wzbudzająca litość. Bingley uśmiecha się ciągle jak idiota i tak się zachowuje .
Wreszcie Darcy, którego cały urok polega na tym, że jest prawdziwym mężczyzną wzbudzającym szacunek, na zewnątrz dumnym i wyniosłym a w środku po prostu wulkan uczuć i namiętności (wspaniała, cudowna rola Colina Firtha z 1995 r.), w tym filmie jest zamknięty w sobie, zakompleksiony i budzący szczera litość, po prostu żałosny (chociaż wcale przystojny). Nie mogę tu nie wspomnieć o balu w Netherfield, gdzie zamiast eleganckiego i wytwornego widowiska zobaczyłam jedynie tanią imprezę w stylu amerykańskiego kina. Brakowało tylko petów w doniczkach i butelek po piwie na podłodze.
Ekranizacja ta dla kogoś kto czytał książkę jest pobieżna (delikatnie mówiąc), chaotyczna, pozbawiona sensu. Cała akcja dzieje się w takim tempie, że na finiszu dotaje się zadyszki.
Muszę jednak przyznać, że piękne są plenery, ale Anglia to cudowny kraj więc o nie nie trudno.
Oglądałam conajmniej cztery ekranizacje tej wspaniałej powieści i muszę przyznać, że ta jest najmniej warta obejrzenia.

orlica, 2006-05-09 12:52:09


Komentarze:

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence