Jane Austen

Ogród Jane Austen

Wyjątowy romans

"Duma i uprzedzenie" to znakomita refleksja nad znaczeniem pozycji społecznej, decydującej o życiu młodej panny. I choć można zaryzykować tezę, że film Wrighta powstał tylko na potrzeby promocji Keiry Knightley, to jednak, a może właśnie dlatego, jest to obraz przyjemny dla oka.Klasyczna opowieść o miłości i wynikających z niej nieporozumieniach rozgrywa się w podzielonej klasowo Anglii XVIII wieku. Pięć sióstr Bennet - Elizabeth, Lizzie (Keira Knightley), Jane (Rosamund Pike), Lydia (Jena Malone), Mary (Talulah Riley), i Kitty (Carey Mulligan) - zostało wychowanych przez matkę (Brenda Blethyn), która za swój cel postawiła sobie znalezienie im mężów i zabezpieczenie przyszłości. Jednak uduchowiona i inteligentna Elizabeth, zachęcana przez ojca (Donald Sutherland), spogląda na życie z nieco szerszej perspektywy. Kiedy bogaty kawaler pan Bingley (Simon Woods) wprowadza się do pobliskiej rezydencji, w rodzinie Bennetów zaczyna wrzeć. Wśród londyńskich przyjaciół Bingleya, a także zaprzyjaźnionych z nim młodych oficerów, na pewno nie zabraknie kandydatów do rąk sióstr Bennet. Serce Bingleya szybko zdobywa najstarsza z sióstr, piękna Jane. Lizzie natomiast coraz częściej "wpada" na przystojnego - i na pierwszy rzut oka - bardzo snobistycznego pana Darcy (Matthew Macfadyen). Rozpoczyna się wojna płci...

Wersja Joe Wrighta jest bardzo nowoczesna; reżyser odszedł od tendencji idealizowania angielskiego dziedzictwa i postawił na emocje towarzyszące młodym ludziom, którzy zakochują się po raz pierwszy. Studium charakterów pewnej grupy społecznej to świetny materiał na film - nie przypadkiem więc jest to kolejna już adaptacja powieści Jane Austen (znamienny jest jednak fakt, iż to pierwsza wersja od 1940 roku). Opowieść o tym, jak starać się zrozumieć drugiego człowieka, dzięki udziałowi Donalda Sutehrlanda, Brendy Blethyn, Judi Dench czy Keiry Knightley emanuje prawdą zrozumiałą dla każdego. Dialogów Austen nie zachowano w całości, ale wykorzystano je w sposób najlepszy z możliwych.

Prócz dobrego aktorstwa najnowsza "Duma i uprzedzenie" to także doskonała praca Romana Osina ("Wojownik"), który swoimi zdjęciami subtelnie podreślił stany emocjonalne naszych bohaterów. Opowieść o tym, jak starać się zrozumieć drugiego człowieka dzięki aktorskiej elicie i świetnym zdjęciom emanuje prawdą zrozumiałą dla każdego.

autor: Jarek Sobociński

źródło: http://relaz.o2.pl/film-art.php?id=512

Gitka, 2006-01-15 12:35:27

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence