Jane Austen

Ogród Jane Austen

Obiekty filmowe - "Duma i uprzedzenie" 2005

Chcesz dowiedzieć się gdzie dokładnie kręcono najnowszą wersję naszego kultowego filmu? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł...GROOMBRIDGE PLACE (Longbourn, dom rodziny Bennetów)

Groombridge Place znajduje się w pobliżu Tunbridge Wells na granicy hrabstw Kent i East Sussex w Południowej Anglii i jest otoczonym fosą i ogrodami, ceglanym domem. Chociaż pierwszy dom został zbudowany w tym miejscu około roku 1200, obecny budynek datuje się na lata 60-te, XVII wieku. Wtedy właśnie zaprojektowano ogrody przy pomocy uznanego architekta terenów zielonych Johna Evelyna. W kolejnych latach ogrody wielokrotnie przekształcano. Powstały tak unikalne skupiska zieleni jak ogród Białych Róż czy ogród Pijany, między innymi. Ścieżka Apostołów jest teraz powszechnie znana jako Ogród Rysownika, po tym, jak zrealizowano tam film Petera Greenawaya Kontrakt rysownika (The Draughtman's Contract). Dom jest prywatny, ale ogrody są w lecie otwarte dla publiczności. Rocznie odwiedza je około 200 tys. osób.

Ekipa produkcyjna miała szczęście, że zdjęcia realizowano w czasie, kiedy posiadłość właśnie zmieniła właściciela - po raz drugi w ciągu 400 lat. Udało się przekonać nowego właściciela, aby opóźnił urządzanie domu do czasu, kiedy ekipa filmowa zakończy zdjęcia. Scenograf Sarah Greenwood i jej zespół mieli więc możliwość przekształcenia wnętrz na modłę XVIII-wieczną i urządzić tam dom rodziny Bennetów, Longbourn.
BASILDON PARK (Netherfield Park, wynajmowany przez pana Bingleya)

Netherfield, tymczasowa siedziba bogatego Bingleya, jest w rzeczywistości wspaniałą XVIII-wieczną posiadłością Basildon Park (w pobliżu Reading, Berks). Dom znajduje się pośrodku 400 akrów parku i posiada widok na Tamizę.

Budowany w latach 1776 - 1783, Basildon Park popadł w ruinę na początku XX wieku. Został jednak odrestaurowany przez Lorda i Lady Iliffe w latach 50-tych ubiegłego stulecia. W 1978, rodzina Iliffe oddała posiadłość państwu razem z kolekcją sztuki, którą zgromadziła. Dom i ogrody są teraz otwarte dla publiczności od wiosny do jesieni.

Widzowie zobaczą na ekranie zachodnią ścianę i lodżię Basildon Park, a także pokój jadalny, i salon z włoskim sklepieniem, z którego rozciąga się widok na park.
BURGHLEY HOUSE (Rosings, dom ciotki Darcy'ego, Lady Catherine de Bourg)

Aby oddać na ekranie imponujące wnętrza i zewnętrzne fasady Rosings - domu równie imponującej Lady Catherine, ekipa produkcyjna wybrała Burghley House, jeden z największych domów w Anglii. Dom pozostaje własnością rodziny, której przodek William Cecil Lord Burghley (minister i ulubieniec królowej Elżbiety I), zbudował go w połowie XVI wieku. Główny budynek nie wiele się zmienił w ciągu kilku wieków. Potomkowie Cecila nabywali dzieła sztuki i zatrudniali artystów z całej Europy, aby upiększyć otoczenie. Pokój Niebiański, wykorzystany w filmie, jako salon Lady Catherine, jest tego przykładem. Lord Exeter zatrudnił włoskiego artystę Verrio, aby ten pomalował ściany i sufity, co dodatkowo podkreśliło wspaniałe malowidła ścienne wokoło schodów prowadzących do pokoju Niebiańskiego. Verrio pracował w domu przez wiele lat, a wszystkie zarobione pieniądze wydawał w hotelu George w pobliskim Stamford, gdzie zresztą zatrzymała się ekipa filmowa.

Burghley House jest teraz zarządzany przez Lady Victorię Leatham (córkę markiza Exeter, nagrodzonego medalem olimpijskim biegacza, którego historię przedstawił film Rydwany ognia - Oskar).
CHATSWORTH HOUSE (Pemberley, dom rodzinny Darcy'ego)

Zewnętrzne fasady największego prywatnego domu wiejskiego w Anglii, a także siedziby księcia i księżnej Devonshire, Chatsworth House zostały wykorzystane w filmie jako Pemberley, rodzinna posiadłość Darcy'ego. Jane Austen wspomniała w Dumie i uprzedzeniu Chatsworth i księżna wierzy, że pisarka opisując Pemberley miała na myśli właśnie Chatsworth House.

Deborah, księżna Devonshire, jest jedną z popularnych "Mitford Girls" (jej siostrami są pisarki Nancy i Jessica Mitford, oraz Unity Mitford i Diana Mitford). Podczas II wojny światowej, w Chatsworth (zbudowanym w XVII wieku) mieściła się szkoła z internatem dla dziewcząt, Penrhos College. W latach 1939 - 1946 mieszkało i pracowało tam 300 uczennic i nauczycieli.

Na olbrzymich schodach jednej z sal (Painted Hall) - gdzie odbywają się bale charytatywne i bożonarodzeniowe przyjęcia dla dzieci - Lizzie Bennet i Gardinerowie (w których wcielili się Penelope Wilton i Peter Wight) rozpoczynają zwiedzanie Pemberley. To właśnie w Galerii Rzeźby (nazwanej tak, ponieważ szósty z książąt poświęcił tę salę na wystawienie kamiennych posągów) Lizzie zauważa popiersie pana Darcy'go.
HADDON HALL (gospoda w Lambton)

Sala bankietowa w Haddon, wykorzystana jako sala jadalna gospody w Lambton, jest esencją średniowiecznego budynku (XIV wiek) i mogła w tamtych czasach pomieścić 40 - 50 osób. Od ponad 400 lat dom należy do rodziny Manner i razem z otaczającym terenem jest udostępniony zwiedzającym. W jego wnętrzach nakręcono między innymi dwa filmy Working Title - Elizabeth i Jane Eyre.

Dodatkowe obiekty

ŚWIĄTYNIA APOLLA, Stourhead Gardens (w Wiltshire) odegrały rolę ogrodu w Rosings, gdzie Darcy oświadcza się Lizzie, ale zostaje odrzucony.

PLAC ŚW. JERZEGO (w Stamford, Lincolnshire) - to tutaj rozgrywają się sceny z Meryton.

HUNSFORD (Boughton House Estate w Northamptonshire) został wykorzystany w scenach rozgrywających się na plebani Collinsa.

KOŚCIÓŁ HUNSFORD (St. Peter Brooke, w Rutland) pełnił w filmie funkcję kościoła Collinsa.

PEAK DISTRICT (Stanage Edge, w Hathersage Moor, Derbyshire) - to stąd Lizzie i Gardinerowie wyruszają w wycieczkę po Derbyshire.

Na podstawie materiałów dystrybutora

źródło: http://www.stopklatka.pl/film/film.asp?fi=20075&sekcja=4

Gitka, 2006-01-03 09:40:05

www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence