Konkurencja, inspiracja, czy koledzy po fachu - pisarze w czasach J.A.
CZ. III. TOBBIAS SMOLLETT
Na tle śmietanki pisarzy angielskich XVIII w. wyraźnie wyróznia się postać Tobbiasa George'a Smolleta.
Z wykształcenia - chirurg, z zawodu - lekarz okrętowy, przepłynął niemal cały świat. Swoje przeżycia opisał w dziele "Niezwykłe przygody Roderyka Randoma" (The Adventures of Roderick Random).
Tytułowy bohater, również lekarz okrętowy podróżuje po świecie, staje się niemym świadkiem makabrycznych i okrutnych wydarzeń, na które nie ma wpływu. Jako ograbiony rozbitek musi się dorobić nawet ubrania. Koleje życia sprawiają, że staje się szulerem, oszustem, żołnierzem wynajmowanym każdemu, kto dobrze zapłaci, aż na koniec otrzymuje wspaniały spadek i szczęśliwie się żeni.
Smolletta można nazwać pisarzem - najemnikiem. Nie dbał o wartość artystyczną czy przesłanie moralne swoich utworów. Pisał pod publiczkę lub tłumaczył dzieła m.in Cervantesa. Jednakże i spod jego pióra w 1771 r. wyszła wartościowa książka - "Wyprawa Onufrego Clinkera" (The Expedition of Humphrey Clinker). I tutaj pojawia się wątek podróży, tak lubiany przez pisarzy XVIII-wiecznych. W "Onufrym...", ponownie wracając do stylu epistolarnego, opisuje podróż grupy ludzi udających się z południa Anglii na północ. Całość jest ciekawym studium natury ludzkiej i jej różnorodności. Najważniejszą postacią jest Onufry Clinker, bezinteresowny służący, pełen szczytnych idei i pobożności.
Powieść ukazała się w 1771 r., w tym samym roku Smollett zmarł. Głęboko skrywany dotąd talent literacki nie miał szansy rozwinąć się i zaoowocować kolejnymi powieściami.
AineNiRigani, 2005-11-29 09:48:03