Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 145
      zalogowanych: 1

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

Ogród Jane Austen: Nowości

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Jane Austen & Ben H. Winters: Rozważna, romantyczna i morskie potwory      (Nadesłane przez: vasco)

Nowości

Sense and Sensibility and Sea MonstersJeśli myśleliście, że idea książki Duma i uprzedzenie oraz zombie jest niedorzeczna, pomińcie tę recenzję; a skoro już czytacie, to... zaciśnijcie pośladki. No dobrze, to już po selekcji. Duma i uprzedzenie oraz zombie, z gnijącą austenopodobną kobietą na okładce oraz, cóż, powalającym tytułem, wzięła wielu czytelników z zaskoczenia. Najbardziej zaskakuje jednak to, jak dobrze poradził sobie współautor Austen – Ben H. Winters, z tym całym parodystycznym miksem literackim. Mieszając dwa całkowicie odmienne przemysły literackie — Jane Austen (czy raczej austenowskie nawiązania i fanfiki) oraz motyw zombich Winters pokazał, że to woda na jego młyn. Życie bohaterów zostało przewrócone do góry nogami przez zombich, ale nieumarli zostali tak umiejętnie wpleceni w historię – a postacie z Austen w wersji Wintera tak komicznie martwe pośrodku terroru – że już po chwili zapominało się, jak kompletnie pokręcona jest to książka.

Mały przykład, jak to działało. Oto pierwszy akapit z oryginalnej Rozważnej i romantycznej: Rodzina państwa Dashwood osiadła była w hrabstwie Sussex od dawna. Ich posiadłość była okazałą, a rezydencja mieściła się w samym środku ich ziem w Norland Park, gdzie, od wielu pokoleń żyli statecznie i dostojnie, ciesząc się dobrą opinią i ogólnym szacunkiem okolicznej społeczności.

Oto zaś początek Rozważnej i romantycznej oraz morskich potworów: Rodzina państwa Dashwood osiadła była w hrabstwie Sussex jeszcze przez Przemianą, kiedy to wody świata nabrzmiały zimnem i nienawiścią do synów człowieczych, a ciemność przeniosła się w otchłanie.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 24-09-2009 o godz. 16:27:31

 Miłość i ekonomia. Pieniądze i pozycja społeczna w życiu uczuciowym bohaterek Ja     (Nadesłane przez: )

Nowości

Miłość i ekonomia. Pieniądze i pozycja społeczna w życiu uczuciowym bohaterek Jane AustenBemowskie Centrum Kultury zaprasza na 3. spotkanie z cyklu Klub Miłośników Jane Austen pt. Miłość i ekonomia. Pieniądze i pozycja społeczna w życiu uczuciowym bohaterek Jane Austen. Wykład poprowadzi dr Katarzyna Szumlewicz.

Jest uderzające, jak otwarcie Jane Austen mówi w swoich powieściach o sprawach finansowych. Można wręcz powiedzieć, że precyzyjnie rozrysowuje klasowo-feudalną strukturę społeczną ówczesnej Anglii, z ekonomicznie kluczową rolą małżeństwa. Pozycja kobiet jest od niego niemal całkowicie uzależniona, stąd decyzje, czy sprzeciwić się rodzicom, komu odmówić a z kim popełnić mezalians, nie odnoszą się tylko do uczuć, lecz do sytuacji bytowej i jej nieraz radykalnych zmian. Jednocześnie Austen stara się nakreślić obraz, w którym małżeństwo stanowi nagrodę za właściwie postępowanie: skromność, podążanie za uczuciem, wierność sobie. Obok zarysu sytuacji ekonomicznej widzimy więc mapę wyobrażeń, jakimi karmiły się inteligentne i ambitne kobiety ze średnio zamożnych domów mieszczańskich - takie, jak sama Austen. W jej własnym życiu, w przeciwieństwie do powieści, te dwie sfery wchodziły w sprzeczność. Między innymi z tej sprzeczności narodziła się jej twórczość

azi47

Źródło: Bemowskie Centrum Kultury

Pierwszy odczyt: Anioły domowego ogniska - wykład o Jane Austen

Drugi odczyt: Kobieta pisząca i kobieta czytająca w epoce (i twórczości) Jane Austen


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 16-06-2009 o godz. 18:15:21

 Kobieta pisząca i kobieta czytająca w epoce (i twórczości) Jane Austen     (Nadesłane przez: Vasco)

Nowości

Kobieta pisząca i kobieta czytająca w epoce (i twórczości) Jane AustenCo dwa miesiące w Bemowskim Centrum Kultury odbywać się będą odczyty z cyklu Klub Miłośników Jane Austen. Na drugie spotkanie zapraszamy 22 kwietnia, godz. 19.00, wstęp wolny!

Drugie spotkanie zatytułowane będzie Kobieta pisząca i kobieta czytająca w epoce (i twórczości) Jane Austen - odczyt prowadzić będzie prof. dr hab. Ewa Kraskowska, autorka m.in. biografii Siostry Bronte.

W pierwszej części prelekcji zostaną naszkicowane historyczne, socjologiczne i kulturowe okoliczności masowego wkroczenia kobiet do komunikacji literackiej w drugiej połowie XVIII wieku – zarówno w charakterze autorek, jak i odbiorczyń literatury. Następnie przyjrzymy się praktykom pisarskim i czytelniczym kobiet zaświadczonym w powieściach Jane Austen. Szczególną uwagę zwrócimy na takie gatunki, jak list, pamiętnik, powieść gotycka i romans.

azi47

Źródło: Bemowskie Centrum Kultury

Pierwszy odczyt: Anioły domowego ogniska - wykład o Jane Austen


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 24-03-2009 o godz. 15:01:38

 Zakochana Jane w HBO     (Nadesłane przez: Vasco)

Nowości

Zakochana Jane - okładka polskiego wydania DVDDziś, 4 marca o godz. 17:45 w HBO będzie można obejrzeć film Zakochana Jane (Becoming Jane) z 2007 r.

Ze strony hbo.pl:
Historia miłosnych uniesień młodziutkiej Jane Austen, które stały się inspiracją jej najpoczytniejszych powieści - Dumy i uprzedzenia oraz Rozważnej i romantycznej.

Anglia, schyłek XVIII wieku. Dwudziestoletnia Jane (Anne Hathaway) wbrew obowiązującym konwenansom zamierza wyjść za mąż z miłości, a nie dla pieniędzy, nie rezygnując przy tym z literackich ambicji. Rodzice (Julie Walters i James Cromwell) liczą jednak na rozsądek córki, która, ich zdaniem, powinna związać się z kimś, kto zapewni jej dostatnie życie. Mają już nawet odpowiedniego kandydata na oku. Tymczasem Jane poznaje młodego, pewnego siebie i niezbyt zamożnego Irlandczyka Toma Lefroya (James McAvoy), który oczarowuje ją swoją błyskotliwą inteligencją. Czyżby Jane okazała się jednak bardziej romantyczna niż rozważna?

Film będzie jednocześnie emitowany w wysokiej rozdzielczości na kanale HBO HD. Powtórki: 5, 14, 29 i 30 marca.

Zwiastun:


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 04-03-2009 o godz. 15:50:26

 Pamiętniki Jane Austen     (Nadesłane przez: Lizzie14)

Nowości

Pamiętniki Jane Austen26 lutego w księgarniach pojawi się powieść Syrie James pt. Pamiętniki Jane Austen.

Powieść ta ukazuje sekrety ubóstwianej przez kobiety pisarki. Pozwala dostrzec uczucia i myśli pisarki, jak wiele ludzi opisała w swoich powieściach oraz co stało się dla niej inspiracją do stworzenia uwielbianych do naszych czasów powieści. Książka z całą pewnością przypadnie do gustu wielbicielom twórczości Jane Austen.

Wyobraź sobie, że na strychy starego domostwa odnaleziono nieznane pamiętniki Jane Austen. Wyobraź sobie, że ich pożółkłe stronice skrywają historię związku, który zmienił życie pisarki i dał początek jej twórczości. Oto opowieść ujawniająca sekrety autorki ubóstwianej przez miliony kobiet. Historia, która pozwala zajrzeć do serca i umysłu Jane Austen i dostrzec, jak wiele sytuacji i ludzi z prawdziwego życia opisała w swych słynnych powieściach. A przede wszystkim odkrywa prawdę o tajemniczym dżentelmenie - największej, choć niespełnionej miłości tej utalentowanej autorki. Ich romans stal się inspiracją do napisania "Dumy i uprzedzenia" oraz "Rozważnej i romantycznej".


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 02-03-2009 o godz. 00:38:57

 W świecie Jane Austen na DVD     (Nadesłane przez: Lizzie14)

Nowości

W świecie Jane AustenSerial W świecie Jane Austen opowiadający o żyjącej we współczesnym Londynie Amandzie już 23 lutego będzie dostępny na DVD.

Amanda znudzona monotonią życia zanurza się w uwielbiany przez siebie świat z powieści Jane Austen. Pewnego dnia znajduje wrota, które przenoszą ją do centrum wydarzeń "Dumy i uprzedzenia"...

Cena: 44,90 zł


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 02-03-2009 o godz. 00:27:45

 Anioły domowego ogniska - wykład o Jane Austen     (Nadesłane przez: vasco)

Nowości

Anioły domowego ogniskaCo dwa miesiące w Bemowkim Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201 w Warszawie, odbywać się będą odczyty z cyklu Klub Miłośników Jane Austen. Na pierwsze spotkanie zapraszamy 25 lutego o godz. godz. 19.00, sala 210, wstęp wolny!

Spotkanie pt.: "Anioły domowego ogniska", czyli czy i w jaki sposób powieści Jane Austen odzwierciedlają obyczajowość i mentalność XIX-wiecznej wiktoriańskiej Anglii - dr Sylwia Kuźma.

Napisane na początku XIX wieku przez Jane Austen powieści takie jak Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie, Emma czy Mansfield Park stanowią doskonały materiał do przedstawienia i analizy obowiązujących na początku XIX wieku norm i konwenansów oraz wzorców zachowań, zwłaszcza płciowych i między płciami. Na ile Austenowskie bohaterki były aniołami domowego ogniska? a mężczyźni aspirowali do wykształconego w tym okresie ideału wiktoriańskiego gentelmana? Jak w powieściach Austen przedstawione jest małżeństwo i macierzyństwo - najważniejsze powinności i życiowe cele żeńskiej części społeczeństwa wiktoriańskiej Anglii? Przyjrzymy się także biografii Austen, patrząc na jej życie pod kątem obowiązujących w tym okresie norm społecznych i obyczajowych.

azi47

Źródło: Bemowskie Centrum Kultury


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 18-02-2009 o godz. 16:57:20

 Co zrobiłaby Jane, czyli moda na Austen     (Nadesłane przez: vasco)

Nowości

W świecie Jane AustenW brytyjskich, ale i polskich księgarniach wznowienia książek Austen, ich adaptacje filmowe i seriale. W internecie amatorskie filmy nawiązujące do jej powieści. Skąd ta fala popularności zmarłej niemal 200 lat temu pisarki? Jej system wartości jest dziś atrakcyjny - mówią psychologowie.

Niedawno brytyjskie media informowały o śmierci Billa Stone'a, byłego żołnierza Marynarki Królewskiej. Dlaczego został bohaterem wiadomości? Urodził się w 1900 roku, cztery miesiące przed śmiercią królowej Wiktorii. Dla Brytyjczyków to wystarczający powód, żeby uznać go za symbol systemu wartości z popularnych w epoce wiktoriańskiej książek Jane Austen. Lady Susan, Watsonowie, SanditionRodzina dzieliła się wspomnieniem: Bill miał jedną żonę przez ponad 50 lat, jego motto brzmiało: Nie zatrzymuj się, był szczęśliwy. Jego kodeks Guardian streścił tak: wiara w kraj, królową, Boga, gra fair, przyzwoitość, wypełnianie powinności wobec kraju.

Brytyjskie stacje powtarzają seriale Mansfield Park, Perswazje, Opactwo Northanger. Rozważną i romantyczną (chodzi oczywiście o Dumę i uprzedzenie - przyp. Vasco) w odcinkach można oglądać w TVP 1. Powieściowe miejsca akcji bywają w tych produkcjach zmieniane na bardziej widowiskowe, pojawiają się sceny nienapisane przez Austen, ale zostaje charakterystyczny schemat opowiadania: ciąg rozmów polegających na konfrontacji odważnych bohaterów z potulnymi, egoistów ze społecznikami.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 05-02-2009 o godz. 17:31:48

 Love & Story     (Nadesłane przez: Lizzie14)

Nowości

Duma i uprzedzenie - Klasyka romansuWłaśnie ukazała się kolekcja książek zatytułowana Love & Story, składająca się z 40 książek z klasyki romansu i 40 romansów historycznych. W pierwszym numerze znajdziemy Dumę i uprzedzenie Jane Austen oraz Ryzykantkę Amandy Quick. Obie książki kosztują 5,95 zł. Kolejne pozycje obu serii będą się pojawiać oddzielnie, co dwa tygodnie. Każdy tom w cenie 9,95 zł.

W planach są także pozostałe powieści Jane Austen: Emma, Mansfield Park, Opactwo Northanger, Perswazje oraz Rozważna i romantyczna.

Lizzie14


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 20-12-2008 o godz. 21:25:38

 Duma i uprzedzenie w TVN Style     (Nadesłane przez: Vasco)

Nowości

Od najbliższego czwartku o godz. 22:00 w telewizji TVN Style będziemy mogli ponownie zobaczyć najlepszą ekranizację Dumy i uprzedzenia z 1995 roku. W rolach Elisabeth Bennet i Fitzwilliama Darcy oczywiście Jennifer Ehle i Colin Firth. Galeria z filmu dostępna jest tu.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 19-07-2008 o godz. 01:24:42

Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey
Becoming Jane :: Lost in Austen
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.033 sekund