Welcome to Ogród Jane Austen!

     Menu
· Strona główna
· Archiwum artykułów
· Co kupić w Amazon
· Forum (otwarte!)
· Księga Gości
· Linki
· Lista użytkowników
· Napisz do mnie
· Poleć nas znajomym
· Ściągnij sobie coś...
· Szukaj
· Top 10
· Twoje konto
· Zamieść artykuł

     Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz konta? Załóż teraz!. Będziesz miał kilka przywilejów.

     Reklama

     Szukaj     Artykuły
· Wszystkie kategorie
· !! Konkurs!!
· Duma i uprzedzenie
· Ekranizacje
· Nowości
· O życiu Jane
· Recenzje
· Różne

     Kto jest online
Aktualnie mamy gości:
  niezalogowanych: 142
      zalogowanych: 1

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz zarejestrować się klikając tutaj

     Stara wersja
Stara wersja strony

Ogród Jane Austen: Duma i uprzedzenie

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Filmując "Dumę i uprzedzenie" cz. I     (Nadesłane przez: Vasco)

Duma i uprzedzenie

Wprowadzenie

Kręcąc 'Dumę i uprzedzenie' - OkładkaJesienią 1986 zostałam zaproszona na przedpremierowy pokaz Northanger Abbey. Był tam też Andrew Davies, pisarz, z którym pracowałam już kilka razy, więc usiedliśmy obok siebie. On bardzo dobrze pamięta tamten wieczór: "To była ciekawa, dziwaczna adaptacja, a po pokazie Sue odwróciła się do mnie powiedziała, Wiem, co chciałabym zrobić: "Dumę i uprzedzenie", tak, żeby była to świeża, żywa opowieść o prawdziwych ludziach. I żeby było wiadomo, że choć jest tam mowa o wielu rzeczach, to głównie chodzi w niej o seks i o pieniądze: to są dwie siły napędowe fabuły. Chciałbyś zrobić adaptację? To moja ukochana książka, więc odparłem tak i na tym się skończyło".

Cóż, wcale nie na tym się skończyło. Między tym wieczorem, naszą wersją Dumy i uprzedzenia, która miała premierę jesienią 1995, upłynęło 9 lat. Czemu zabrało nam to tyle czasu? Co wtedy robiliśmy? Oczywiście – inne projekty (Andrew nawet wiele innych projektów).


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 13-05-2010 o godz. 14:09:18

 Praca licencjacka ''Two different images of Mr. Darcy...''     (Nadesłane przez: vasco)

Duma i uprzedzenie

Przedstawiam pracę licencjacką napisaną w języku angielskim przez Karolinę Żelazowską pt. Two different images of Mr. Darcy as portrayed in "Pride and Prejudice" Jane Austen and "Bridget Jones's Diary" Helen Fielding.. Opinie na temat pracy proszę wpisywać na naszym forum. Praca dostępna jest także w wersji PDF


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 15-07-2009 o godz. 15:19:20

 Duma i uprzedzenie w TVP     (Nadesłane przez: Lizzie14)

Duma i uprzedzenie

Duma i uprzedzenie w TVP17 stycznia telewizja TVP1 wyemitowała pierwszy odcinek miniserialu Duma i uprzedzenie. Drugi odcinek już 18 stycznia.

Kolejne części będą emitowane 2 razy w tygodniu (w sobotę i niedzielę) o godzinie 5:45.

Lizzie14


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 17-01-2009 o godz. 13:45:37

 ''Duma i uprzedzenie'' w ''Tinie''     (Nadesłane przez: Vasco)

Duma i uprzedzenie

Pride and Prejudice (1995)Wraz z jutrzejszym wydaniem tygodnika Tina dostępna będzie pierwsza płyta z serialem Duma i uprzedzenie (Pride and Prejudice) z 1995 r. W rolach głównych wystąpili Colin Firth jako Mr. Darcy i Jennifer Ehle jako Elisabeth Bennet. Wydanie będzie najprawdopodobniej identyczne z wcześniej dostępnym packu Epelpolu, a więc zawierać będzie płyty w formacie DVD, z panoramicznym obrazem oraz polskim lektorem i napisami do wyboru. Jeżeli ktoś jeszcze nie posiada tej ekranizacji, to będzie mógł ją zakupić za jedyne 8,95 zł. Druga płyta za tydzień. Najprawdopodobniej do dwóch kolejnych numerów Tiny będzie dołączona Rozważna i romantyczna (1981).Czołówka serialu


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 18-11-2008 o godz. 11:50:24

 ''Duma i uprzedzenie'' w ''Pani domu''     (Nadesłane przez: Vasco)

Duma i uprzedzenie

Bride and Prejudice (2004)20 listopada do Pani domu dodana będzie hinduska wersją Dumy i uprzedzenia (Bride & Prejudice) z Aishwaryą Rai jako Lalitą Bakshi i Martinem Hendersonem jako William Darcy. Wydanie będzie zawierać film w formacie panoramicznym (2,35:1), pięciokanałowym dźwiękiem (także z lektorem) i polskimi napisami. Wszystko za jedyne 9,99 zł.Zwiastun filmu


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 18-11-2008 o godz. 11:47:17

 "Duma i uprzedzenie", czyli sukcesów ciąg dalszy     (Nadesłane przez: Akaterine)

Duma i uprzedzenie

Sense and Sensibility - strona tytułowaDuma i uprzedzenie, najbardziej znana powieść Jane Austen, została wydana w 1813, czyli dwa lata po Rozważnej i romantycznej, będącej udanym debiutem Jane jako profesjonalnej pisarki. To sukces tej książki sprawił, że publikacja kolejnej była możliwa.

Podobnie jak Rozważna i romantyczna, tak i Duma i uprzedzenie nosiła początkowo inny tytuł - Pierwsze wrażenia (First Impressions). Jane rozpoczęła pisanie powieści w wieku 21 lat, w październiku 1796 roku, a skończyła w sierpniu 1797. Fragmenty czytywała siostrze, a przysłuchiwała się temu czteroletnia bratanica Jane, Anne, która w salonie rozprawiała o bohaterach powieści, ku niezadowoleniu ciotek, które nie tylko chciały utrzymać projekt powieści w tajemnicy, ale obawiały się również reakcji otoczenia, gdyż w okolicy mieszkało wiele panien o imionach bohaterek powstającej powieści1.

Ojciec Jane wysłał powieść wydawcy już kilka miesięcy po tym, jak ta skończyła ją pisać, reklamując ją jako [powieść] w trzech tomach, mniej więcej tej objętości co "Evelina" panny Burney oraz oferując wydanie jej na własny koszt. Jednak wydawca, pan Cadell, odesłał rękopis, który musiał poczekać na lepsze czasy.

Nastąpiły one po sukcesie pierwszej powieści. W 1812 roku, gdy Rozważna i romantyczna podbijała serca czytelników, Jane zaczęła wprowadzać poprawki do Pierwszych wrażeń, zmieniając jednocześnie tytuł na Dumę i uprzedzenie, głównie ze względu na to, że w latach dzielących ukończenie powieści i jej publikację ukazała się książka niejakiej Margaret Holford zatytułowana właśnie Pierwsze wrażenia. Nowy tytuł (ang. Pride and Prejudice), który Jane zaczerpnęła prawdopodobnie z książki Cecilia swojej ulubionej pisarki, Fanny Burney, nawiązywał brzmieniem do tytułu poprzedniej powieści, a jednocześnie idealnie pasował do tematyki utworu.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 19-08-2008 o godz. 17:10:18

 "Duma i uprzedzenie" zakręcone w podróży w czasie, czyli "Lost in Austen"     (Nadesłane przez: vasco)

Duma i uprzedzenie

Lost in AustenKomu podobała się historia Elizabeth Bennet w Dumie i uprzedzeniu Jane Austen, ten chętnie zerknie na najnowszą propozycję ITV z nowoczesną wariacją na temat klasycznej powieści - w wersji z podróżą w czasie.

Zatytułowany Lost in Austen (Zagubieni w Austen) film ITV bazujący na Dumie i uprzedzeniu ocenia się jako genialne odkrycie na nowo tej kochanej przez wszystkich powieści. Serial wprowadza nową postać do fabuły, Amandę Price, którą gra Jemima Rooper - nowoczesną mieszkankę Londynu, znudzoną monotonną pracą w banku zanurzającą się w karty powieści do wieczór.

Historia zaczyna się, kiedy bohaterka powieści - Elizabeth stoi w swojej łazience, skąd tajemne przejście wiedzie do posiadłości Benneta i wtedy obie panny zamieniają się swoim miejscem w życiu. Można zatem zobaczyć Elizabeth pracującą jako opiekunka do dzieci i odkrywającą nowoczesne wynalazki, jak internet, podczas kiedy Amanda odnajduje się w fikcyjnym świecie Austen. To wszystko rozrywa oryginalną fabułę stworzoną przez Austen i telewidzowie zdziwią się, widząc Jane Bennet stającą na ślubnym kobiercu z duchownym Collinsem, Lydię Bennet uciekającą z Bingle'yem a Darcy'ego zakochującego się w Amandzie. Co więcej, serial obdarza również pana Benneta imieniem, czego Austen nigdy nie zrobiła. Zatem w tej historii objawia on nam się pod imieniem Claude.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 16-08-2008 o godz. 12:53:14

 "Duma i uprzedzenie" (1995) w TVN Style     (Nadesłane przez: Wiosenka)

Duma i uprzedzenie

Duma i uprzedzenieWedług programu TVN Style, przez sześć kolejnych czwartków będziemy mieli okazję ekranizację Dumy i uprzedzenia z 1995 roku z Colinem Firthem i Jennifer Ehle. Początek o godz. 22.30.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 13-03-2008 o godz. 02:01:03

 Walentynkowa ''Duma i uprzedzenie''     (Nadesłane przez: Vasco)

Duma i uprzedzenie

Comedy CentralW Walentynki o godz. 20:00 kanał Comedy Central pokaże Dumę i uprzedzenie w uwspółcześnionej wersji z 2003 roku w reżyserii Andrew Blacka.

"Elizabeth Bennet jest tu studentką i początkującą pisarką, pracującą w księgarni. Wokół niej kręci się trzech facetów - starszy i nudny Collins, przystojny i czarujący Jack Wickham oraz wreszcie napuszony snob i bogaty biznesmen - William Darcy.

W ostatecznym rozrachunku to właśnie ten ostatni okazuje się pozującym na twardziela wrażliwcem. Czy uda mu się zatrzeć pierwsze, niekorzystne wrażenie i zdobyć serce Lizzy?"

Obsada:

  • Kam Heskin - Elizabeth Bennet
  • Orlando Seale - Darcy
  • Lucila Solá - Jane
  • Kelly Stables - Lydia
  • Hubbel Palmer - Collins
  • Nicole Hamilton - Kitty
  • Honor Bliss - Anna Darcy

Czytaj więcej...    Zamieszczono: 12-02-2008 o godz. 23:01:47

 Zagubiona w świecie "Dumy i uprzedzenia"     (Nadesłane przez: Akaterine)

Duma i uprzedzenie

Lost in AustenNa zlecenie telewizji ITV powstaje nowa produkcja związana z powieścią Jane Austen Duma i uprzedzenie. Serial zatytułowany Lost in Austen opowiada historię Amandy Price, wielbicielki Jane Austen żyjącej we współczesnym Londynie, która pewnego dnia odkrywa w swojej łazience Elizabeth Bennet, a wkrótce sama w dziwny sposób przenosi się do fikcyjnego świata Dumy i uprzedzenia.


Czytaj więcej...    Zamieszczono: 05-12-2007 o godz. 19:38:43

Duma i uprzedzenie :: Emma :: Mansfield Park :: Rozważna i romantyczna :: Perswazje :: Opactwo Northanger
Pride and Prejudice :: Emma :: Mansfield Park :: Sense and Sensibility :: Persuasion :: Northanger Abbey
Becoming Jane :: Lost in Austen
Web site engine code is Copyright © 2003 by PHP-Nuke. All Rights Reserved. PHP-Nuke is Free Software released under the GNU/GPL license.
Czas generowania strony: 0.049 sekund