Jane Austen

Ogród Jane Austen

Kategoria: Recenzje


Contra ''Rozczarowanie''

Nie zgadzam się z Orlicą i przedstawiam tu własną opinię na temat "DiU" 2005 r.

Muszę się przyznać, że popełniłam największy grzech, jaki może być udziałem fana. Poszłam do kina przed przeczytaniem książki. Zadaję sobie sprawę, że to silnie wypaczyło moje poglądy na ten temat. Teraz przeczytałam już książkę (może raczej nie tyle przeczytałam, co ją dogłębnie przerobiłam, bo dziś mianem "przeczytanych" określa się dzieła typu: "przeczytać, zaliczyć, zapomnieć").

więcej


Rozczarowanie

Wreszcie udało mi się obejrzeć "Dumę i uprzedzenie" z 2005 r. i jestem rozczarowana. Po takiej reklamie i tylu nominacjach spodziewałam się filmu, który jeżeli nie przyćmi to przynajmniej dorówna serialowi z 1995 r. Niestety: scenariusz nijaki, pozbawiony najciekawszych dialogów, niektóre istotne dla całości wątki zostały pominięte lub też ledwie zarysowane. Muzyka taka sobie nie podkreśla uczuć ani emocji.

więcej


Dumni i uparci

Która to już ekranowa wersja? Choć "Duma i uprzedzenie" jest najchętniej czytaną powieścią Jane Austen, okazuje się, że do kin trafia dopiero po raz drugi, jeśli nie liczyć zabawnego pastiszu z Indii, który niedawno oglądaliśmy. No i telewizyjnego serialu BBC z 1995 roku, niedościgłego wzorca stylowej adaptacji.

więcej


Porównanie dwóch ekranizacji "Emmy"

Porównanie dwóch wersji „Emmy” Jane Austen z 1996 roku

Emma - zaadaptowana dla telewizji przez Andrew Davies'a z Kate Beckinsale jako Emmą i Markiem Strong'iem jako panem Knightley.

Emma - zaadaptowana dla filmu przez Douglas'a McGrath, z Gwynneth Paltrow jako Emmą i Jeremy Northam'em jako panem Knightley.

więcej


Kochać to nie zawsze znaczy to samo

Człowiek niczego tak nie pragnie, jak kochać i być kochanym. Nic zatem dziwnego, że miłość zawsze była najpopularniejszym tematem sztuki, także filmowej.

więcej


Porównanie dwóch telewizyjnych wersji „Dumy i uprzedzenia”

1980 scenariusz Fay Weldon
1995 scenariusz Andrew Davies

Ostatnio wypożyczyłam video z "Dumą i uprzedzeniem" (wersja Fay Weldon ), nie widząc jej od jej pierwszej emisji w 1980 r. (mniej więcej) i doznałam niemal szoku oglądając ją powtórnie. Oczywiście ta wersja miała mniejszy budżet niż wersja z 1995 r., co uczyniło ją znacznie bledszą (niemal anemiczną) w porównaniu z wystawnością przyjęć i balów nowej wersji. Wersja Weldona została zrobiona na video, z zastosowaniem technik telewizyjnych - np. długie, wolne ujęcia, które dają wrażenie spokoju i pewnego braku energii, w odróżnieniu od wersji Davies'a, zrobionej jako film, techniką filmową w bardzo pomysłowym wydaniu. W starszej wersji jest kilka elementów filmowanych - sceny spacerów bądź przejazdów powozami - wszystkie bardzo stateczne.

więcej


Odrzucić dumę i uprzedzenie

Adaptacja powieści Jane Austen. Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley (Simon Woods) z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu.

więcej


Dialog ukradkowych spojrzeń

Nie tylko Keira Knightley okazuje się być atrakcją najnowszej adaptacji „Dumy i uprzedzenia”. Piękne pejzaże wyłaniające się spośród angielskich mgieł, humorystyczne i romantyczne wydarzenia ilustrujące życie na końcu XVIII wieku, trochę szczerych emocji i zgrabnych dialogów, tworzy obraz klasycznej, wciąż żywej opowieści o komplikacjach sercowych.

więcej


Wojna płci

Istnieje opinia, że każdy film jest o miłości. Nie każdy, ale ten na pewno tak. "Duma i uprzedzenie" Joe Wrighta to klasyczny przykład panteonu na cześć szlachetnych i romantycznych uniesień, o jakie dziś coraz trudniej, kiedy w XVIII-wiecznej Anglii (i całej Europie) były one czymś zupełnie naturalnym.

więcej


Duma i uprzedzenie

Słuchajcie, jest taki film z kraju, w którym powstał Led Zeppelin i The Clash. To opowieść o kasce, seksie, i pięciu pannach, głupich, naiwnych a przy tym wyrachowanych. W najbliższy weekend zapomnijcie o Jarheadzie - bo to dwie godziny oglądania kolesi obłapujących się nawzajem pod prysznicem - i idźcie z dziewczyną na Dumę i uprzedzenie.

więcej


Wyjątowy romans

"Duma i uprzedzenie" to znakomita refleksja nad znaczeniem pozycji społecznej, decydującej o życiu młodej panny. I choć można zaryzykować tezę, że film Wrighta powstał tylko na potrzeby promocji Keiry Knightley, to jednak, a może właśnie dlatego, jest to obraz przyjemny dla oka.

więcej


Jane Austen i hollywoodzkie studia filmowe

Gdyby Jane Austen wciąż żyła, pewnie już dawno podkupiłoby ją jedno z wielkich, hollywoodzkich studiów. To przecież cecha w przemyśle filmowym wielce pożądana: zapisany przez autorkę świat stanął w miejscu, a masowa publiczność wciąż nie jest nim znudzona.

więcej


Miłość wymaga poświęceń

Dla wszystkich tych, którzy mają wrażenie, iż miłość przychodzi i odchodzi, jak zrywane z kalendarza kartki, iż w sumie nie warta jest wysiłku i naszych starań i nie warto zabiegać o uczucia, dla nich, a także dla wszystkich innych pojawia się opowieść, która diametralnie powinna zmienić ten tok myślowy.

więcej


Premiery tygodnia: W sidłach miłości

Opowieść o dumie i uprzedzeniu, które stają na drodze prawdziwemu uczuciu w XIX-wiecznej Anglii to jedna z najważniejszych, a zarazem najbardziej oczekiwanych premier rozpoczynającego się weekendu.

więcej


Nie zapomnijcie o chusteczkach

Joe Wright stanął przed trudnym zadaniem przeniesienia na ekran znanej i kochanej przez kobiety na całym świecie powieści Jane Austen. Efekt jest zdumiewający.

więcej


D&U 2005 - żałość i rozczarowanie

Ponieważ już kilka dni upłynęło od premiery kinowej D&U można na spokojnie skomentować to "arcydzieło". Po pierwsze mamy wrażenie, że oglądamy kolejną hollywoodzką papkę a nie produkcję szacownej brytyjskiej kinematografii.

więcej


Matka wszystkich romansów wreszcie na wielkim ekranie (DiU 2005)

Czasami warto wyjść przed świtem na wrzosowiska - można tam spotkać wreszcie miłość życia.

więcej


"Księga potraw Jane Austen" - Maggie Black i Deirdre La Faye

Nakładem wydawnictwa Prószyński i s-ka ukazała się książka "Księga potraw Jane Austen" autorstwa Maggie Black i Deirdre La Faye.
Książka została wydana już jakiś czas temu, na stronie wydawnictwa ukazała się informacja "nakład wyczerpany", jednak dopiero teraz wpadła w moje ręce.

więcej


"Świat Emmy" Joan Austen-Leigh - Streszczenie i recenzja

"Świat Emmy" (w oryginale "A visit to Highbury") to powieść epistolarna rozgrywająca się równolegle do wydarzeń opisywanych w "Emmie" Jane Austen. Korespondencja toczy się pomiędzy znaną z "Emmy" panią Goddard, przełożoną pensji w Highbury, a jej zamieszkałą w Londynie siostrą, Charlottą Pinkney.

więcej


"Klub miłośników Jane Austen" - pierwsze wrażenia

Pierwszy rozdział książki "Klub miłośników Jane Austen" może rozczarować chcących czytać tak naprawdę tylko o Jane Austen i jej książkach. Następne rozdziały zajmują uwagę czytelnika do tego stopnia, że nie sposób obwiniać już autorki o ignorancję. Akcja książki jest prowadzona w sposób szczególny, przypomina puzzle albo patchworkową kołdrę, kolejne kawałki dokładane z różnych stron dopełniają całości obrazu.

więcej


Lauren Henderson "Randkowanie wg Jane Austen"

Miałam okazję kupić i przeczytać tę już wcześniej zapowiedzianą na tej stronie pozycję. Mogę ją polecić wszystkim fankom!

więcej


Stateczna i postrzelona

Nowa powieść "Stateczna i postrzelona" autorstwa Moniki Szwai to ukłon w stronę niezrównanej Jane Austen.

więcej


Joan Aiken - Córka Elizy

Tytuł: Córka Elizy
(kontynuacja powieści "Rozważna i Romantyczna")
Autor: Joan Aiken
Wydawnictwo: Da Capo (Warszawa 1994)

więcej


www.JaneAusten.pl © Ogród Jane Austen, 2004-2024

Template Licence