Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2004-12-28 01:29:45

Marianna
U¿ytkownik

Biografie Austen

Jakie znacie biografie JA i którą uważacie za godną polecenia. Ja posiadam "Niezłomne serce" Valerie Grosvenor Myer (której z resztą jeszcze nie przeczytałam do końca) i jest to jedyne polskie tłumaczenie o jakim mi wiadomo. Poza tym natknęłam się jeszcze na dwie biografie: autorstwa Carol Shields oraz Claire Tomalin, a także "A Memoir of Jane Austen" Jamesa Edwarda Austen-Leigh (z 1870 r.).Z dostępnych w języku polskim za godne uwagi uważam także Listy wybrane JA. Czy istnieje jeszcze cokolwiek o Jane w naszym ojczystym języku?? A może znacie jakieś szkice lub opowiadania, oprócz tych, które były kiedyś dostępne w naszych księgarniach dzięki wydawnictwu Prószyński, któremu jestem bardzo za to wdzięczna. Oczywiście te mniej znane występują tylko w oryginale i pewnie trudno je zdobyć. Mam tu na myśli takie prace jak np. Catherine (zupełnie dla mnie tajemniczą). Słyszałam również, że Watsonów powstały trzy wersje i to podobno kompletne. Polskie tłumaczenie ma zaledwie kilkanaście stron (no, może troszeczkę więcej).Już sama nie wiem, czy to szkic do którejś z późniejszych powieści, nieukończona, zupełnie odrębna powieść, czy po prostu drobny utwór.
Napiszcie, jeśli wiecie coś na ten temat.Chciałabym przeczytać coś nowego. wink

Offline

 

#2 2004-12-30 01:13:05

fringilla
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ja widziałam kiesyś jakąś biografię po polsku na allegro, ale nie pamietam autora. "Niezłomne serce" jakoś ciężko się czyta, interesujące rzeczy, ale podane w niezbyt ciekawej formie.
Cóż, my, prawziwi fani Jane Austen jesteśmy skazani na lektury w jej ojczystym jęszyku.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#3 2004-12-30 12:49:05

Marianna
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

A którą angielskojęzyczną biografię warto przeczytać??

Offline

 

#4 2005-01-07 10:29:10

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ja mam biografię napisaną przez niejaką Helen Lefroy pod tytułem "Jane Austen". Szczerze przyznam, że jeszcze jej nie przeczytała, ale jak tylko to zrobię to napiszę Wam tutaj, czy warto się tą książką zainteresować big_smile

Offline

 

#5 2005-01-07 16:12:23

dorotka
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

A ta biografia jest po polsku czy angielsku?


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#6 2005-01-08 11:06:30

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ta biografia jest po polsku, kupiłam ją na allegro. Na pierwszy rzut oka wygląda ciekawie, trochę ją przejrzałam już. Zrecenzuję, jak tylko przeczytam smile

Offline

 

#7 2005-01-08 22:36:55

fringilla
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Hehe, to już wiem, kto mi ją sprzątnął sprze nosa wink


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#8 2005-01-09 00:00:54

Marianna
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Czyli nie ma szans jej kupić w księgarni :?: sad ...ech ....na te książki , to trzeba urządzać prawdziwe polowania.

Offline

 

#9 2005-01-09 10:51:01

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

No nie wiem, ja w sumie nie szukałam w księgarni smile
Fringilla, czyżbym podkupiła Ci coś niechcący???
wybacz :oops:

ale poszukam, jakbym gdzieś na nią trafiła, to dam Wam znać big_smile

Offline

 

#10 2005-01-09 10:53:28

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Aha,
a czemu tą biografię "Niezłomne serce" Valerie Grosvenor Myer ciężko się czyta? Bo chciałam ją sobie kupić kiedyś przy okazji, ale teraz to nie wiem czy warto :?
Możecie podać jakieś szczegóły :?:

Offline

 

#11 2005-01-12 08:48:56

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

A więc jak obiecałam piszę recenzję biografi Helen Lefroy:

Książka jest zbyt krótka. ma ledwo parę stron ponad 100, a jest małego formatu. wiele wydarzeń jest wspomnianych tylko jednym zdaniem, np. taki to a taki Austen poślubił taką to a taką pannę. wydarzenia przedstawione bardzo pobierznie, nastawiłam sie na coś lepszego :?

Proszę napiszcie co jest nie tak z biografią "Niezłomne serce" Valerie Grosvenor Myer. Bo chyba muszę kupić jeszcze jakąś sobie a nie wiem, czy tą, czy nie tą...

Offline

 

#12 2005-01-12 13:54:49

Marianna
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ja przeczytałam dopiero niewielką część "Niezłomnego serca", więc nie mogę ocenić, ale myślę, że jest dość szczegółowa-ma ponad 250 str. Jakoś jej jeszcze nie przeczytałam, nie wiem dlaczego. Może dlatego, że momentami nudzą rozważania o kroju sukni, cenie kapelusza i zagubionym biurku. Wydaje mi się jednak, że książka jest warta przeczytania. Niektóre epizody z życia JA chciałabym co prawda poznać bardziej szczegółowo (np. jej przygody sercowe), ale pewne braki w informacjach nie są winą autorki, ale braku źródeł.
Nie mogę z czystym sumieniem polecać, bo nie przeczytałam całości, ale sądzę, że gdybym przeczytała to bym poleciła.
Ale za to z czystym sumieniem polecam listy JA wydane przez Prószyńskiego.

Offline

 

#13 2005-01-12 19:04:57

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Więc trzeba będzie kupić te "Niezłomne Serca" big_smile

Dzięki za wskazówkę o listach big_smile

Offline

 

#14 2005-01-12 22:43:45

fringilla
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ja czytałam Niezłomne serce, miałam z biblioteki kiedyś.
Cięzko się czyta, bo jest napisana niezbyt lotnym językiem, a ponadto zawiera barzdo wiele szczegółów. Jest bardzo dużo o rodzinie, o losach poszczególnych jej członków, szczegóły, które pozwalają lepiej wyobrazic sobie tło historycznme. Na pewno warto ja przeczytać, tym bardziej że niewiele biografii JA ukazało sie na naszym rynku.
Prawie równolegle czytałam biografię sióstr Bronte i pochłonęłam ją niczym powieść. Tak więc można napisać ciekawie, o czymś z pozoru mało interesującym.

Aha, na stronie Pruszyńskich jest taka opcja: kliknij jeśli chcesz byśmy wznowili te pozycje. Może użądzimy mała kampanie i zasypiemy wydawnictwo prośbami o wznowienia książek o JA?


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#15 2005-01-13 15:49:07

dorotka
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ja jestem za, lubiÄ™ takie akcje big_smile Podaj adres tej strony


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#16 2005-01-13 19:51:41

fringilla
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#17 2005-01-13 19:55:19

fringilla
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Albo lepiej tak: http://www.proszynski.pl i wpisać w wyszukiwarke austen i po prostu przy tych pozycjach gdzie nie ma ceny wejśc i kliknąc w odpowiednią opcję. Powinno być ok. 21 pozycji związanych z JA.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#18 2005-01-13 20:17:09

fringilla
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Zapomniałam uprzedzić, że ta strona często wygasa, trzeba być cierpliwym.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#19 2005-01-14 09:54:12

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Przyłączam się do Akcji!!!

wczoraj właśnie kupiłam sobie na allegro "Niezłomne serce"!!!

jeszcze tylko te listy muszÄ™ 'upolowac' 8)

Offline

 

#20 2005-01-14 16:22:43

dorotka
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Poprosiłam o wznowienie.
Ku chwale akcji! big_smile


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#21 2005-01-14 21:47:18

moniczek
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Ja też! A co!!... lol

Offline

 

#22 2005-01-15 12:20:33

sister
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Hmmm... ja to bym chciała, żeby wznowili wszystkie te "dalsze losy" nie pisane już przez JA. Nigdy tego nie czytałam, a chciałabym bardzo...

ciekawe, czy zliczają tylko jedno kliknięcie, czy można sobie klikać do woli???

Offline

 

#23 2005-01-15 12:22:19

dorotka
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Nie wiem zaraz spróbuję lol


Normalnie zaczęłam wirtualny ekshibicjonizm big_smile
Mam bloga tongue Kto nie wierzy, niech sprawdzi big_smile

Offline

 

#24 2005-01-15 12:23:54

ula
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

i ja i to każdej pozycji pokilka razy z każdego komputera w firmie, a dzisiaj jeszcze z domowego, a co, niech mają smile

Offline

 

#25 2005-01-15 12:28:21

ula
U¿ytkownik

Re: Biografie Austen

Dziewczyny, klikać to mozna do woli, ale jak zobaczą IP komputerów i będzie im siępowtarzał numer, to mogą nie wziąć tego poważnie, dlatego trzeba klikać z różnych IP znaczy się komputerów. Neostrada kiedyś gwarantowała przy każdym uruchomieniu zmianę IP ale nie wiem czy teraz to jeszcze funkcjonuje.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB