Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2006-02-03 09:55:01

Gitka
U¿ytkownik

Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

W serialu Dumy z 1995 Elizabeth nosiła różne czepeczki, kapelusze, tak samo ten moim zdaniem nietwarzowy cylinder miał Darcy i inni panowie. A jak było w nowej Dumie? Nosiła coś na głowie Keira i Matthew? Jakoś nie mogę sobie przypomnieć.

Offline

 

#2 2006-02-03 10:26:51

Georginia
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Mary coś nosiła,chyba czepek,Lizzy nic a nic...mało tego jeszcze łaziła z tymi nieprzyzwoicie rozpuszczonymi włosami...;-)
ale przyznajcie zajwiskowo wyglądała jak przyszła opiekowac się chorą Jane;-)

Offline

 

#3 2006-02-03 13:56:04

Alison
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

W serialowej Dumie dużo byÅ‚o nakryć gÅ‚owy, bo panie nosiÅ‚y i koronkowe czepki, i sÅ‚omkowe budki (tak te kapelusze nazywaÅ‚a w listach JA), i kapelusze z materiaÅ‚u a obie siostry Bingley to nawet w domu chadzaÅ‚y w jakichÅ› oryginalnych czepcach. Panowie mieli jakieÅ› takie dziwne wÅ‚ochate cylindry, a nawet w jednej scenie ...to siÄ™ chyba nazywaÅ‚o pirogi (poprawcie mnie jeÅ›li coÅ› palnęłam), takie wysokie czapy a’la Napoleon.
A w tej nowej Dumie rzeczywiście posucha, oszczędzali na modystkach czy co? Jane na którymś spacerze miała jakiś koszmarny kapelusik (drucik obciągnięty tiulem z kwiatkami) idiotycznie skonstruowany, tak że jak szła to rondko jej się wychylało do tyłu, w scenie wizyty panien w Netherfield to wszystkie miały kapelusze, a Keira, to chyba tylko w kościele, a poza tym wszyscy ganiali z gołymi głowami. Osobliwy zwyczaj...


Dusza moja na zawsze zostanie dziewczyną, swoja, własna, niczyja, nie znana nikomu...

Offline

 

#4 2006-02-03 16:36:20

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Faktycznie, macie racje. Oni wszyscy chodzili z odkrytymi głowami. Włąściwie nie przypominam sobie zadnego nakrycia głowy...


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#5 2006-02-03 19:06:36

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Darcy i Bingley mieli cylindry (w scenie z Wickhamem), Collins miał kapelusz, pan Bennet też, Jane miała dwa kapelusze, pani Bennet, Lydia i Kitty też jakieś miały, Mary chodziła w czepku. No, i panna Bingley miała osobliwe czarne "coś" wyjeżdżając z Netherfield.

Choć faktem jest, że często latali z gołą głową wink

Offline

 

#6 2006-02-03 19:09:18

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Bonduelle, jesteś spostrzegawcza big_smile Kojarzą mi się zaledwie dwie, trzy sceny kiedy ktos miał coś na głowie 8)


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#7 2006-02-03 19:15:40

Bonduelle
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

No.... trochę się międliło fotosów przed premierą, to mi się opatrzyło tongue

Offline

 

#8 2006-02-03 23:39:53

Ammit
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

No fakt... trochę tych nakryć głowy brakowało...


~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz świat jest w sercach tych, którzy nas kochają...

Offline

 

#9 2006-02-12 21:39:25

arydno
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Witam wszystkich, dzis to ja debiutuje :oops: ...Brak nakryc glowy to nieodzalowana strata wg mnie; zaluje, bo jesli ktos uznal ze czepeczki i kapelusze to przezytek, to moim skromnym zdaniem nie zna sie na sexapilu big_smile A wszystkie aktorki na pewno wygladalyby fantastycznie w dobranych do urody kapeluszach < wart wspomniec Kate Winslet w Rozwaznej i Romantycznej...byla sliczna po prostu!

Offline

 

#10 2006-02-12 21:46:04

Gosia
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Ja to przypominam sobie tylko nakrycie glowy pana Collinsa wink


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#11 2006-02-12 21:53:33

Georginia
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

bez przesady,nakrycia głowy były tylko się w oczy nie rzucały....poza durnym czepkiem Jane!
Wlasciwie non stop sa czepki tylko Keira ma raz jedyny w Kosciele poza tym biega z golą głową,nawet w towarzystwie matki i sióstr 'zaczepkowanych' to juz było podpadające.
W ogóle mam wrażenie ,że te stroje były nijakie....może specjalnie żeby nie odwracać uwagi widza;-)

Offline

 

#12 2006-02-12 21:58:30

Gosia
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Faktycznie, stroje nie rzucaly sie w oczy ... jakies take bylejakie ...


Z Południa na Północ:
http://forum.northandsouth.info/index.php

Offline

 

#13 2006-02-13 17:31:21

GeorgianaDarcy
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

(...)Nosiła coś na głowie Keira i Matthew? Jakoś nie mogę sobie przypomnieć(...)

Ja pamietam. I wypowiadajace sie powyzej towarzystwo tez. Nie bede przytaczac konkretow, bo byloby o zwyczajne powtarzanie slow przedmowcow smile
Kostiumografia byla zupelnie inna niz ja sobie wyobrazalam, jednak nie moge powiedziec ze dobor stroji mi sie nie podobal. Bo podobal i to bardzo.
Moze tylko ta sukienka Georgiany (scena w Pemberley)... chyba nie byla zbyt stosowna.

P.S. Czy jest ktos w posiadaniu zdjec filmowej Georgiany? Długo szukałam bez skutku i gdyby taka osoba sie znalazła, byłabym bardzo wdzięczna za udostępnienie smile


You have bewitched me body and soul.

Offline

 

#14 2006-02-13 17:48:12

Ammit
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Ten czepeczek mnie rozwalał... Mogli się bardziej postarać tongue


~Ammit~
---------------
GG:5777025
Tlen: ammit

Nasz świat jest w sercach tych, którzy nas kochają...

Offline

 

#15 2006-02-13 17:58:05

Georginia
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Wlasnie widzialam filmik z dumy na temat krecenia filmu.Keira sie wpyowiada,że te stroje własnie miały być takie nijakie....a nie wyidealizowane....
trudno sie z nią nie zgadzać....wiecie to tak jakby twierdzić,że zespoł Mazowsze prezentuje na sobe tradycyjne stroje polskie.....w koncu poniekąd etnografem jestem i wiem,że to co nosi Mazowsze to kpina...nie wspomne o śpiewie i tancu.

Offline

 

#16 2006-02-15 20:51:17

arydno
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Dorzucam slowko a propos strojow:

jedna rzecz to niedbalstwo, inna: mieszanie stylow.

Dla mnie karygodny byl kroj sukni pani Gardiner w ktorej udala sie w odwiedziny do Darcych... wyglada jak jakas sukieneczka austriaczki z okresu Franciszka Jozefa!

Nie pasuje mi to po prostu, z calym szacunkiem...

p.s. najpiekniej do urody miala ciuchy dobrane Jane. Wygladala tak...malarsko...

Offline

 

#17 2006-02-21 11:12:43

Beata
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Po obejrzeniu ostatniej wersji "Dumy i uprzedzenia" jestem niestety baaardzo rorczarowana. Przede wsystkim właśnie strojami.
Niestety jeśli chodzi o kostiumy to sie nie postarali. Wszystkie jakieś byle jakie, biedne, szare, nijakie. Jeśli chodzi o nakrycia głowy - nie było ich tyle ile powinno. Z historii wiem , że lady w tamtych czasach po prostu nie mogła wyjść z domu bez kapelusza. I ten Pan Darcy - taki mało elegancki. Nie ma to jak wersja z 1995r. BBC!!!
Pozdrawiam wszystkich


Beata

Offline

 

#18 2006-07-15 16:56:50

cassandra
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

witam serdecznie wszystkich- własnie dopiero wczoraj obejrzałam ostatnią wersję DiU i jestem ogromnie rozczarowana. Fakt, ze kostiumy były zgrzebne i nijakie, niektóre nie z tej epoki sad , brak nakryć głowy- szczególnie u kobiet jest oburzający: w tych czasach przyzwoita panna nie wychodziła z domu bez kapelusza/czepeczka i rękawiczek! Roztargane długie włosy przystawały do kobiet lekkiego prowadzenia sie, bo były czymś bardzo inntymnym. :oops: Totalny brak stosownej biżuterii!
Fryzury tez nie zawsze o.k. Czy zwrócił ktoś uwagę na masowo przetłuszczone grzywki w pierwszych ujęciach filmu?Nawet piekna Jane z kunsztownymi pasemkami razi!Uważam, ze przy adaptacji tekstu jakby nie było historycznego, te wszystkie szczegóły i szczególiki odgrywaja wielką rolę.

Offline

 

#19 2006-07-15 17:58:23

Katarzyna
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Ale te skromne stroje i przetłuszczone włosy były zrobione specjalnie. Kiedyś czytałam, że to miało na celu zaznaczyc różnicę klas społecznych między Lizzy i Darcym.
Ja za to mam pytanie jeśli chodzi o DiU z 1995 dlaczego Lizzy nosi na szyi krzyżyk? A nie poprostu jakiś naszyjnik. Nie widziałam tego w żadnym innym filmie.

Offline

 

#20 2006-07-15 18:24:37

finka
U¿ytkownik

Re: Nakrycia głowy w ekranizacjach Dumy i uprzedzenia

Zdaje mi się, że to zupełnie naturalne. W tamtych czasach każda szlachetnie urodzona panna nosiła krzyżyk, czy to córka gentelmana czy szlachcica.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB