Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#76 2008-01-22 19:01:49

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Budyń to faktycznie empirycznie trzeba wypróbować , bo z instrukcji wychodzi kluch spalony plus mleko saute :-))

Offline

 

#77 2008-01-22 21:52:27

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

ja po prostu nie znosze intrukcji obsługi - jestem na nie za głupia albo za mądra. Kazdy sprzęcior (DVD, komorke, program, cokolwiek ) rozpracowuje metodą prób i błedów.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#78 2008-01-22 22:22:21

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Gdybym ja tak spróbowała , sprzęt od razu mógłby iść na złom :-) . Jestem istotą atechniczną , więc nawet do szpulki nici mogę mieć instrukcję , a poza tym , co ja poradzę , że lubię czytać nawet napisy na opakowaniach ;-)) .

Offline

 

#79 2008-01-22 22:25:31

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

czytac to ja moge, ale nie bardzo do mnie dociera tekst instrukcji. Zwykle siegam po nia w ostatecznosci, gdy nie moge czegos rozpracowac. Ale w sumie nieczesto sie to zdarza...


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#80 2008-01-22 22:29:03

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

To ja Ci zazdroszczÄ™ ...

Offline

 

#81 2008-01-25 12:14:43

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Loana napisa³:

A znacie strony, gdzie jest jasno (najlepiej po polsku) i ladnie napisane i POKAZANE, jak sie powinno haftowac?

Loano zajrzyj na bloga Małgosi
http://malgosiapiotrowska1.blox.pl/html … tml?142760

Offline

 

#82 2008-01-25 13:31:11

Balbina
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Dzięki Loano może w końcu nauczę się krzyżyków


szalejÄ…ca czterdziestka

Offline

 

#83 2008-01-26 17:44:48

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

A ja za krzyżykowym haftem nie przepadam (tzn. za samą robotą) , bo za ściśle techniczny dla mnie jest . Musi być dokładnie takiego koloru krzyżyk w tym a nie innym miejscu , bo cały wzór bierze w łeb . Ale na ładną robótkę krzyżykową popatrzeć lubię :-). I podziwiam dziewczyny , mające do krzyżyków cierpliwość :-))

Offline

 

#84 2008-01-26 23:23:11

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

no jak sie pomylisz w jednym krzyzyku przy duzym obrazku, wielka tragedia sie nie stanie big_smile
Ja bardzo bardzo dlugo podchodzilam do krzyzykow jak pies do jeza. Ostatecznie wzielam sie za to we Wloszech (bo zobaczylam piekne wzory). Zaczelam od prosciutkiego wzoru (sprowadzonego z polski) - ten haft trzymam do dzis na pamiatke inne zwykle rozdajÄ™ big_smile
Haftowanie krzyzykami jest jak układanie puzzli big_smile W krzyzykach uwielbiam wlasnie to, ze wylania sie jakis obraz, poczatkowo zupelnie niewidoczny, z czasem punkt po punkcie, kropeczka po kropeczce wszystko układa sie w całość. I nawet nie wiadomo kiedy, bo patrzac na schemat dziala spojrzenie wybiorcze - widze kropeczki danego koloru, potem innego, potem jeszcze innego. Dopiero jak na moment oddale robotke na metr widze co i jak sie wylania. Chyba to mnie najbardziej fascynuje w krzyzykach.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#85 2008-01-27 11:54:49

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Na mnie źle działa przymus schematu, który niespecjalnie można modyfikować, a przy hafcie płaskim można puścić wodze fantazji. Praktycznie każdy wzór jakoś zmieniam po swojemu, a w krzyżykach to trochę gorzej ;-) .

Offline

 

#86 2008-01-27 18:44:50

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Przy płaskim bawiła mnie zawsze możliwość cieniowania - no i wieksze mozliwosci w tym względzie. Drugim atutem jest to, ze mozna haftować obrazek bez schematu - ja na przykład zrobiłam swego czasu cała serię ptaków polskich na podstawie atlasu ptaków. Dało mi to dużo frajdy (mimo że puchacz wyszedł cokolwiek wyliniały big_smile)
odkąd jednak odkryłam krzyżyki, przedkładam je nad wszystko inne.


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#87 2008-01-27 18:51:21

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Mnie krzyżyki dosyc skutecznie obrzydziły zajęcia techniczne w podstawówce , ale potem , owszem , próbowałam się przełamać i nawet zaczęłam haftowac taśmę do podpięcia zasłonki w kuchni w cyklameny i to ambitnie , nie na kanwie a na dość ścisłym płótnie , 2 na 2 nitki , więc wychodziło całkiem ładnie . Ale się w trakcie przeprowadziliśmy , zasłonka w kuchni się zmieniła no i cyklameny poszły w kąt . I leżą a ja się od 4 lat zastanawiam , co z nich zrobić :-D

Offline

 

#88 2008-01-28 14:32:51

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Zakładkę do książki? Wstawkę do fartuszka kuchennego? Kosmetyczkę? Możliwości jest wiele, trzeba tylko puścić wodze fatazji smile

Offline

 

#89 2008-01-28 19:08:29

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

No i własnie w tym problem , że mozliwości dużo i nie wiadomo , co wybrać . Ostatnio myślałam o malutkich serweteczkach obrobionych koronką .
A czy może któraś z Was robiła koronki pętelkowe i wie , jakie nici do tego są najlepsze? Bo zrobiłam z kordonka ariadny z dużego kłębka , ale jakieś sztywne i paskudne wyszło (inna rzecz , że jestem w trakcie naumiewania się :-)).

Offline

 

#90 2008-02-01 14:10:09

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

A co rozumiesz przez koronki pętelkowe? Teneryfki? Widełki? Może jakieś przykładowe zdjęcie?

Offline

 

#91 2008-02-01 17:25:15

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Zdjęcia nie dam rady umieścić , 1.straszny ze mnie głąb komputerowy i nie umiem :-(((,2.zdjęcia z mojej książki są dość kiepskie i niewiele byłoby widać , więc postaram się opisać.
Koronka pętelkowa występuje we wschodniej części basenu morza Śródziemnego i jest znana jako koronka ormiańska , nazaretańska , fenicka , palestyńska , koronka z Rodos ,bibilla , dandella tes velonas lub kombo velonya .
Jest to koronka igłowa , można obrabiać nią brzegi tkaniny bądź wykonywać serwetki itp. Podstawowe oczko ma kształt łuku i powstaje przez (np. przy obrabianiu tkaniny) ułożenie wkłutej w materiał nitki w łuczek i umocowanie odpowiednim węzełkiem (węzełka już nie dam rady opisać :-)). Kolejne oczka powstają tak samo , aw następny rzędzie węzełek trzymający łuczek leży pośrodku łuczku z poprzedniego rzędu - i powstaje siatka o oczkach w kształcie rybich łusek mniej więcej .
Takie petelki podstawowe robi się mniejsze , większe ,wrabia się w środek nitkę, pikotki i wychodza rozmaite wzory .

Nie jast to specjalnie trudne , największy problem to opanowanie węzełka przytrzymującego na podstawie rysunku z książki :-)) , no i dobranie odpowiednich nici .

Źródłem mojej wiedzy jest ksiązeczka "Koronki pętelkowe" Eleny Dickson , można ją nabyć w różnych księgarniach wysyłkowych .

No i jak dla mnie , kolosalną zaletą tej koronki jest prostota warsztatu - niepotrzebne są szablony , poduszki , wałki , klocki , wystarczy igła i nitka :-)))

Offline

 

#92 2008-02-02 08:49:18

pak4
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Oto namiar na książkę, są też dostępne niektóre strony:
http://www.ksiegarnia.meble.pl/zdrowie_ … rt490.html


Oddaj wierzbie
Całą nienawiść, całe pożądanie
Twego serca.

Basho (1644-1695)

Offline

 

#93 2008-02-02 16:49:03

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Nawet nie wiedziałam , że fragmenty książki są w sieci . To już Dorfi łatwo pojmiesz , w czym rzecz , bo przejrzystości swoich wyjaśnień nie jestem pewna :-).



A jakby kto szukał tamborka stojącego , to są tu : www.needleart.pl , tylko ceny ... , no i urodą kudy im do tych z "Emmy"...

Offline

 

#94 2008-02-02 18:45:54

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

aaa, to już wiem. W tę technikę się jeszcze nie bawiłam smile
A co do nici, to muszą być cieniutkie i mocne. Może aida 30 by się nadawała? Do frywolitek jest dobra, a tam też musi być mocna nitka.
http://www.wojtek.com.pl/wojtek/wojtek/ … amp;id=811

Offline

 

#95 2008-02-02 18:58:09

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Tylko nie wiem , czy to jednak nie za grube będzie , bo te koroneczki takie subtelne na oko . To znaczy pewnie też wyjdzie , ale nie wiem czy takie delikatne jak w oryginale .

Offline

 

#96 2008-02-03 11:32:44

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Przecież 30 jest cieniutka niczym nici maszynowe.
Nie wiem jak mocno naciąga się nitkę przy tej koronce, ale może wypróbuj też nici do maszyny?

Offline

 

#97 2008-02-04 21:31:01

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Dziękuję Dorfi , aida będzie idealna . Po pracy pognałam od razu do ulubionej pasmanterii i nabyłam . Najprawdopodobniej będą maleńkie serweteczki z cyklamenem pośrodku i koronką naokoło :-DDD.

Offline

 

#98 2008-02-05 00:20:45

Dorfi
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

No to czekam na fotkÄ™ smile

Offline

 

#99 2008-02-10 19:11:58

Tamara
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Oj,chyba nieprędko to będzie :sad czasu mało na robótki

Offline

 

#100 2008-06-19 10:00:30

Mrs_Vetch
U¿ytkownik

Re: Szydełkowanie, wyszywanie, malowanie

Cześć wszystkim, melduje się niepoprawna robótkowiczka, która w dodatku wszędzie wietrzy ślady robótek.
Panny z książek JA robiły szydełkowe woreczki na drobiazgi, noszone przy pasku - o tym, że umiejętność robienia takowych nie oznacza, że panna jest wykształcona, mowa w "Dumie i uprzedzeniu", gdy trwa dyskusja o wykształceniu kobiet - czy to nie panowie Darcy i Bingley to komentują?
Haftowały oczywiście parawaniki do kominka (pewnie potrzebowały ich dużo, bo już widzę te płonące hafty).
Z epoki pochodzą też szydełkowe shawls i wraps, takie wielkie szale i chusty do narzucania na plecy.
Panna Lucy Steel robiła dla małej Middletonówny koszyczek, ale o co konkretnie chodziło, nie wiem - czy o zdobienie istniejącego koszyczka wiklinowego, czy wyplatanie, a może znów szydełko...


"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife." Pride and Prejudice (1813)
http://trus.m-bit.pl/

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB