Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2007-10-09 20:47:56

snowdrop
U¿ytkownik

Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Czy zauważyliście, że JA często wraca do niektórych imion. Jak narazie przeczytałam DiU, R&R, Watsonów, Sadition i widziałam Emmę i tylko do nich mogę się odnieś.
Charlotta występuje w DiU, R&R i Sadition. Mozna też wskazać na Edwarda R&R i Sadition, Lizzy DiU i Watsonów, Emme - Emma i Watsonowie. I są to w sumie głowni bohaterowie.
Można zatem powiedzieć że to były jej ulubione imienia.
Jak myślicie?

Offline

 

#2 2007-10-09 21:11:09

Akaterine
Administrator

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Ja uważam inaczej - w pewnej biografii JA czytałam, że nie było dużego wyboru jeżeli chodzi o imiona dla dziewcząt, i po prostu takie imiona jak Fanny, Anne, Jane, Elizabeth, Mary były bardzo popularne i poza nimi nie było z czego wybierać (bo już taka Emma, Elinor i Marianne mogły uchodzić za bardziej wymyślne), tym bardziej, że niektóre imiona mogły uchodzić jako niepasujące dla dziewcząt z dobrych domów, albo miały pochodzenie francuskie, co ze względu na sytuację polityczną raczej nie uchodziło wink.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#3 2007-10-15 16:04:44

Loana
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Naprawde tak malo imion wtedy bylo??? A nie bylo mimo wszystko imion troche bardziej "eleganckich" od Anna, Jane, Mary czy Fanny? I dla panow?


JakieÅ› pytanko do mnie? loana@go2.pl
http://joanna-loana.deviantart.com/

Offline

 

#4 2007-10-15 16:09:40

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

A Anna czy Jane nie jest eleganckie? wink Ale faktycznie większość imion u Jane Austen ciagle się powtarza. Mnie jednak to jakoś bardzo nie przeszkadza. smile


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

#5 2007-10-15 16:46:07

fanturia
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Fanny to może i jest średnio eleganckie imię. Ale Anna i Mary? Razem z Elizabeth i później Wictoria to chyba najbardziej nobliwe wink

Offline

 

#6 2007-10-15 19:53:54

Dione
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Przepraszam, ze ja tak offtopem. Caitriona - cudny avatarek!


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#7 2007-10-15 20:13:59

Rosenblaetter
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Fanny nieodłącznie kojarzy mi się z "funny" i natychmiast mam przed oczami scenę z R&R kiedy siedzi z piórami w dłoni... wszelka elegancja po prostu wypada mi z głowy i za nic nie powróci... za to zawsze ujmowała mnie Elizabeth i to zdrobnienie Lizzie...Jane wiedziała co robi dając jej to imię...

Ostatnio edytowany przez Rosenblaetter (2007-10-15 20:14:44)


But I, being poor, have only my dreams
I have spread my wings under your feet
Tread soflty, because you tread on my dreams..

Offline

 

#8 2007-10-15 20:40:48

Akaterine
Administrator

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

To fakt, że Fanny nie jest eleganckim imieniem, a przez (albo dzięki wink) Mansfield Park kojarzy mi się właśnie z taką cichą, niepozorną istotą. Podobnie jak po "Żonach i córkach" imię Molly też pasuje mi do takich dziewcząt.


"The more I know of the world, the more am I convinced that I shall never see a man whom I can really love."

Offline

 

#9 2007-10-15 21:22:29

AineNiRigani
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

a Molly Flanders? big_smile big_smile big_smile


Nawet kojot na kamieniu może dostać wilka...
http://swiataine.blogspot.com/

Offline

 

#10 2007-10-15 23:19:32

Dione
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Ale o Flanders wszyscy mówili Moll, a nie Molly. To już trochę świadczy o charrakterrku


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#11 2007-10-17 08:48:46

snowdrop
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Zapewne macie rację z imionami, ja jeszcze bardzo często oceniam poczynania osób z tamtych czasów przez pryzmat naszych.
A tak sobie myslałam że to pewnie jej ulubione imiona i nadałaby je swoim dzieciom, gdyby tylko je miała sad.

Offline

 

#12 2007-10-17 12:30:35

Dione
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

A czy jedno wyklucza drugie? Mogły podobać się jej i takie bardziej pospolite wtedy i te bardziej wyszukane imiona. A skoro dzieci nie miała, to nadała je swoim "dzieciom" literackim.


Mój chłopak się właśnie ożenił....

Offline

 

#13 2007-10-18 23:33:59

Caitriona
U¿ytkownik

Re: Ulubione imiona w powieściach Jane Austen

Dione napisa³:

Przepraszam, ze ja tak offtopem. Caitriona - cudny avatarek!

Dzięki wielkie! smile smile Pomęczyłam się trochę i taki mi wyszedł wink


The person, be it gentlemen or lady, who has not pleasure in a good novel, must be intolerably stupid - Northanger Abbey

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB