Ogród Jane Austen

Strona po¶wiecona Jane Austen

Nie jeste¶ zalogowany.

Og³oszenie

#1 2005-12-18 12:53:08

musia
U¿ytkownik

Rebecca

Mam ponowne problemy z logowanie. To piszÄ™ ja musia


Wczoraj nagrałam sobie "Rebecce" D. du Maurier. - L.Oliverem i J. Fontaine. Smaczek.

Wydaje mi się , że to coś w naszym typie. Sam film widziałam już kilka raz. Reżyser A. Hitckock. Ma nawet ten wyczuwalny mroczny styl.

Chciałabym nagrać też nowszą wersję z lat 80 -tych czy 90-tych.

Czy ktoś oglądał wczorajszą Rebeccę - i jakie odczucia

Offline

 

#2 2005-12-18 18:18:09

Diana
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Obejrzałam, i to z prawdziwą przyjemnością! Uwielbiam Hitckocka i takie jego filmy jak "Trema", "Psychoza", "Starsza pani znika" i in. A atmosferę miała posiadłość pani de Winter niemal jak pewne znane nam opactwo(tyle, że u J. Austen był to tylko wynik zbyt wybujałej wyobraźni głównej bohaterki). Znalazłoby się niejedną analogię w obu tych dziełach...
Nawet nie wiedziałam, że istnieje nowsza wersja tego starego filmu; czy o tym samym tytule? big_smile


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#3 2005-12-19 09:35:30

musia
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Tak, ten sam tytuł. Rebecca (1997/I) (TV).

O ile mnie pamięć nie myli , to rolę Maxima gra Charles Dance odtwórca roli Sardo Numspy w "Złotym dziecku " z E.Murphy'm.Tego wysłannika piekieł. Taki wysoki , o orlim nosie, blond , dłuższy włos.

a pannÄ™ do towarzystwa (II paniÄ… de Winter) Emila Fox znana nam z "D i U". 1995 -
"Pride and Prejudice" (1995) (mini) TV Series .... Georgiana Darcy

------------------------------


a, jest jeszcze - Rebecca (1978) (TV). Tu Maxima gra odtwóra roli. S. Holmesa - Jeremy Brett , a II panią de Winter- Joanna David ("Pride and Prejudice" (1995) (mini) TV Series .... Mrs. Gardiner)


i ciekawostka po ang. "Emilia Fox's mother, Joanna David played the same role (Mrs. De Winter) 19 years earlier, in the 1978 (TV) version"
------------------------------
A wczoraj jeszcze od 18 -tej na tv4 była "J.Eyre" z W. Hurtem i Ch. Gainsbourg.

Offline

 

#4 2005-12-19 11:21:28

Diana
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Ależ, Musiu, podałaś dużo ciekawostek w związku z omawianymi filmami! yikes Też wczoraj oglądałam "Jane Eyre", no i coś mi się zdawało, że skądś znam gębę tamtego pana Rochestera! Była tam też taka mała rólka -pastora, który zaopiekował się główną bohaterką. Bardzo lubię tego aktora, Samuel West kilka lat wcześniej zagrał księcia Kaspiana w telewizyjnej ekranizacji "Opowieści z Narni" i był tam świetny! Natomiast w jakiejś DUŻO wcześniejszej wersji "J.Eyre" p. Rochestera grał agent 007 -T. Dalton. W ogóle chyba całkiem dużo powstało filmów na podstawie tej powieści Ch. Bronte. 8O


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#5 2005-12-19 11:27:50

musia
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Tak, tak. Mam tÄ™ wersjÄ™ z Timothy Daltonem. Uwielbiam tÄ™ wersjÄ™. Nawet sama Jane jest niskÄ…, lekko przy sobie pannÄ….

A już scena zatrzymania Jane przed jej odjeściem z domu jest cudna. Tak pełna szekspirowskich gestów. Taka lukrowana, ale jak ją ogladam czuję ucisk w dołku.

Miałam i "J.E" z J. Fontaina , ale chyba uległa zagładzie dokonanej przez syna. Muszę sprawdzić.

P.S. A co do W. Hurta - uwielbiam go w "Dzieciach naszego Boga" (jakoÅ› tak) - ekstra rola.

Offline

 

#6 2005-12-19 19:58:29

Diana
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Ja też bardzo lubię W. Hurta, może dzięki rolom, jakie sobie dobiera. Np. niedawno w TV był film z jego udziałem- coś z nieśmiertelnością w tytule. A "Dzieci gorszego Boga" to chyba było o tej głuchoniemej dziewczynie? Moim ulubionym filmem z Hurtem jest natomiast "Osada". Też kostiumowe dzieło, przynajmniej w pewnym sensie. A jakie zakończenie! 8O


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#7 2005-12-20 09:35:03

Gitka
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Ależ, Musiu, podałaś dużo ciekawostek w związku z omawianymi filmami! yikes Też wczoraj oglądałam "Jane Eyre", no i coś mi się zdawało, że skądś znam gębę tamtego pana Rochestera! Była tam też taka mała rólka -pastora, który zaopiekował się główną bohaterką. Bardzo lubię tego aktora, Samuel West kilka lat wcześniej zagrał księcia Kaspiana w telewizyjnej ekranizacji "Opowieści z Narni" i był tam świetny! Natomiast w jakiejś DUŻO wcześniejszej wersji "J.Eyre" p. Rochestera grał agent 007 -T. Dalton. W ogóle chyba całkiem dużo powstało filmów na podstawie tej powieści Ch. Bronte. 8O

Samuel West zagral w Perswazjach jako Pan Elliot i zrobił to wspaniale.
Pamiętacie jak Anna spotyka go nad morzem a potem na schodach w pensjonacie? Od tego czasu czuje, że wzbudziła jego zainteresowanie i wreszcie zaczyna czuć się atrakcyjna. To zainteresowanie Elliota widzi nawet Frederick i ten jego trochę pobłażliwy, ironiczny uśmieszek...

Offline

 

#8 2005-12-20 11:25:57

Diana
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Dziękuję bardzo za podanie tak ważnej informacji, o której nie miałam pojęcia. Stanę na głowie, by obejrzeć ten film! Przy okazji przypomnę sobie książkę, bo już zdążyłam ją trochę zapomnieć... :oops:


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#9 2005-12-20 11:40:12

Gitka
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Zrób to koniecznie bo Perswazje są tak samo dobre jak Duma i uprzedzenie.
A ekranizacja Perswazji z 1995 roku w reżyserii Rogera Michella jest świetna. Pozdrawiam.

Offline

 

#10 2005-12-20 13:18:11

musia
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Czy obsady filmuów typu romans historyczny często się pokrywają.

Ja nadal mam nadzieję na zdobycie "Dumy i Uprzedzenia" z 1979 w możliwością zrozumienia go czyli lektor, dubbing bądź napisy w j. polskim.

Offline

 

#11 2005-12-20 13:40:06

Gitka
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Z tego co wiem to Duma jest z 1980 roku i jest to mini serial angielski reżyseria Cyril Coke. Też chętnie bym to obejrzała! Z roku 1979 nie znam.

Offline

 

#12 2005-12-20 18:43:57

musia
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Tak to ten. 1980. Niekiedy źródła rozmijają sie nie co smile

Bardzo chciałabym ponownie zobaczyć ten serial. Można by go kupić w oryginale - tyle, że mój ang. jest nijaki.

Offline

 

#13 2005-12-20 18:48:09

musia
U¿ytkownik

Re: Rebecca

(było - zostało wycięte na prośbę piszącego)

Offline

 

#14 2005-12-21 11:01:43

Diana
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Co za cudo! big_smile Jestem pod WIELKIM wrażeniem(sama mam rasowego kotka), co za prezencja i fotogeniczność! Taki piesek z pewnością idealnie wtopiłby się w pejzaż ang. wsi, zwłaszcza tej XIX-wiecznej. Zazdroszczę pupila!


Czym jest życie- snem jedynie...
GG: 9031506

Offline

 

#15 2005-12-21 11:15:24

musia
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Qrcze, sorrryyy dziewczyny.

Wczoraj rozemocjonowana naszym kalendarzem wpisałam nie tam gdzie trzeba.

Kazik jak to wycofać :?: :?: :?: :oops: :oops:

w końcu to forum powiesciowe a nie moje psie.

Jeszcze raz sorrryyy

Offline

 

#16 2006-01-19 14:06:00

fringilla
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Ja na zajęciach z literatury porównawczej porównywałam Rebekę z Jane Eyre. Okzaało się, że mają naprawdę baaardzo wiele wspólnego.
Ja niestety film przegapiłam, choć od bardzo dawna chcę go obejrzeć. Bardzo poodbała mi się ta książka, a prównanie z JE stawia ją w całkiem nowym świetle.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

#17 2006-01-19 21:14:25

caroline
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Cóż, muszę to wreszcie powiedzieć, okrutnie rozczarowała mnie ta książka, tym bardziej, że przepadam za JE. Główna bohaterka - zaprzeczenie mądrości, wdzięku i siły Jane. Max - zniewaga dla Rochestera. Wszelkie podobieństwa (a jest ich trochę, działały na mnie jak czerwona płachta na byka).

Nie wiem, czy mieliście kiedyś takie wrażenie po przeczytaniu książki, że jest sprawnie napisana, ale jej nie znosicie? Ja mam takie po Rebecce.

Tu będzie spoiler, kto nie czytał niech nie spogląda!!!!!!!!!!!!!!
Najbardziej wkurzyła mnie kulminacyjna scena, "och kochanie, więc zamordowałeś swoją pierwszą żonę, uff, a ja myślałam, że mnie nie kochasz, to cudownie, cmok, cmok!!"
wrrrrr

No dobra, podoba mi się to dziwne zagranie, żeby przez całą książkę nie padło imię głównej bohaterki. I nic więcej!!! Proszę mnie nie przeklinać.

Offline

 

#18 2006-01-20 00:37:01

fringilla
U¿ytkownik

Re: Rebecca

Hehe, nie mówię, że jest porównywalna jakością z JE, ale mnie wciągnęła.


Pozdr. Agata
gg 5739618

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB